BESCHRIJVING VAN HET EILAND TEXEL. King Homgezagvoerder Cruig, via Leitli, 89, zijnde 5 Duitschers en 84 uit de provincie Groningen, meerendeels uit de gemeente Nizyl, waarbij een predikant en familie. Mede passeerde hier heden het Engelsche stoomschip Bradford, kapt. Jackson, aan boord hebbende "20 landverhuizers, alle Nederlanders, die de reis naar Amerika via Grimsby onder nemen. Men schrijft van Pencance (Engeland) 15 Mei. Heden is door de hh. Jones, Jackson C°. uit het wrak van het Nederlandsche schip Jhr. Mr. van de Wall van Puttershoek opgevischt: een tinnen doos, bevattende 199 rijksdaalders, 86 gulden, 3 sovereigns, 5 kleine zilveren munten, 27 muntbilletten h f 10, 4 bankbilletten a f25, 1 dito k f200, 1 dito a f40; 1 wissel h f 7000, afgegeven door Dizzlin; 1 dito afgegeven door Woollet; 2 gouden en ge- emailleerde broches; 2 gouden en geëmailleerde braceletten, 3 paar gouden en geëmailleerde oorringen; 1 zilveren doos, een rozenkrans; haarlokken een testamenteen Engelsche bijbel, een zakboekje en een photographie van Sophia Woollet. De bovengenoemde artikelen zijn in het bezit van den Ne- derlandschen consul gesteld. De Staats Courant heeft medegedeeld, de opgaven be treffende den veetyphus, over de week, beginnende den 5 en eindigende den 11 Mei. Daaruit blijkt, voor zoo veel de provincie Zuidholland betreft, dat in die week zijn aan getast 71 runderen; 7 zijn gestorven, 64afgemaakt en geene hersteld, terwijl er geene in behandeling bleven. In de provincie Noordholland werden in die week aan getast 13 runderengestorven 2, 11 werden afgemaakt, her steld en nog ziek geenebovendien werden nog 6 niet aan getaste runderen afgemaakt. In de provincie Gelderland werden in die week aangetast 2 runderen, gestorven geene, 22 werden afgemaakt, hersteld en nog ziek geene. In de provincie Utrecht werden in die week aangetast 1 rund. gestorven geene, afgemaakt 1 en hersteld geene. Naar men verneemt is het koloniaal militair invali denhuis op Bronbeek dezer dagen vereerd geworden met een bezoek van den jongst afgetreden gouverneur generaal van Ned. Iudië. mr. L. A. J. W. Sloet van de Beele, bij welke gelegenheid door dien gewezen landvoogd ten blijke zijner bijzondere ingenomenheid met die inrigting eene belangrijke gift werd geschonken tot onthaal der invaliden. Eenige maanden vroeger ondervond de inrigting een blijk van be langstelling van deu tegen woordigen landvoogd van Nederl. Indië mr. P. Mijer. Het openbaar ministerie bij het provinciaal geregtshof - te 's Hertogenbosch, heeft 11. Donderdag in de bekende zaak der drie valsche munters geeischt: de schuldigverklaring van de drie beschuldigden en hunne veroordeeling tot eene tucht huisstraf van 5 tot 20 jaren. Bij vonnis der Arrondissemeuts-Regtbank te 's Ilage werden op den 25 Maart 11. de heeren apothekers R. S. beiden tot betaling eener boete vau f 10 veroordeeld, wegens het in hunne apotheek voorhanden hebben van geneesmid delen, in fleschjes, enz., waarop niet stonden uitgedrukt de bestanddeelen dier middelen. Van dat vonnis in hooger beroep gekomen, werd de zaak de vorige week voor het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland bepleit door hun vroegcren verdediger, den adv. mr. Eyssell, en het vonnis heden door het hof bevestigd. In den laatsten tijd neemt de landverhuizing uit ver schillende deelen van Pruisen, vooral uit de geannexeerde landen, niet weinig toe. De niet regeringsgeziude pers daar te lande laat de gelegenheid niet voorbijgaan, om aan dat verschijnsel eene voor het gouvernement min vleijende uit legging te geven. De Triersc/ie Zeitung deelt mede, dat dezer dagen op de markt te Remich een hevige vechtpartij heeft plaats ge had tusschen Luxemburgers en Pruisen. Meer dan 2000 personen hebben er ten slotte deel aangenomen en 17 hunner zijn vrij ernstig gewond geworden. Men leest in de ministeriële Globe: Wij hebben reden om te gelooven. dat de Britsche regering, ernstig wenschende, de vrede van Europa te verzekeren, de mogend heden op het vaste land met nadruk heeft gewezen op het wenschelijke, om tot een algemeene ontwapening over te gaan. Die raad is meer in het bijzonder, in den vorm van een vriendschappelijke mededeeling, aan Frankrijk en Pruisen gegeven, omdat het geyaar voor een botsing tusschen die twee mogendheden het grootst is en haar voorbeeld, indien zij in een ontwapening toestemden, bereidwillig door de an dere staten zou gevolgd worden. De liefde der Russische dynastie voor de ongelukkige verdrukte Grieken, zoo welsprekend in den toast van den grootvorst ontboezemd, is door den koning 4der Hellenen begrepenKoning George heeft de hand gevraagd der zes tienjarige prinses Olga, dochter van den grootvorst Konstan- tijn, en zijn aanzoek is met eene toestemming beantwoord. In het gewone leven zou men meenen, dat grootvorst Kon- stantijn avances heeft gemaakt aan koning George, om de oudste van zijn zestal eene goede positie te verzekeren als vorstin van het rijk, dat Rusland vroeger of later uit het grondgebied des sultans zal snijden. Nu het stuk speelt in de hoogere kringen wil men er uitsluitend slechts in zien de liefde voor een verdrukt volk en de verantwoordi- ging van een Russisch vorst, over de miskenning van de nationaliteit der Grieken. Zie hier een eeht Amerikaansche aardigheid. Een dief, die door de regtbank te Memphis, Tennessee, veroordeeld was geworden om onder geleide van een aantal policieagenten stapvoets door de straten der stad te wandelenmet een bord op zijn rug, waarop zijn misdaad met groote letters vermeld stond, heeft nu een klagt tegen deze regtbank wegens eereroof ingediend en eischt daarvoor een schavergoeding van 10,000 dollars. Het »Tribunal Correctionnel" van Grasse (Frankrijk) heeft den melkboer, Dominique Crege, tot zes dagen ge vangenisstraf en eene boete van zestien francs veroordeeld, ter zake van een voedingmiddel verkocht te hebbeu en bewust te zijn, dat het vervalscht was, (namelijk, melk met water verdund.) De regtbank heeft bovendien gelast, dat dit haar vonnis in de plaaatselijke dagbladen zal worden geplaatst, en voorts, dat tien afdrukken van bovengenoemd vonnis ten koste van den veroordeelde op verschillende hoe ken der stad zouden worden aangeplakt, op plaatsen, waar zulks te doen gebruikelijk is. (In het melk, maar tevens ook waterrijke Nederland geschieden zulke dingen gelukkig toch niet.) De aloude zilvermijnen van Sunium, worden nu na een tijdsverloop van 2,294 jaren, door een Fransche maat schappij weer bewerkt, voornamelijk wegens den rijken voorraad lood, dien zij bevatten. De mijnen verschaffen aan 400 man voortdurenden arbeid, er zijn geregeld zeven smeltovens aan den gang. Tien of twaalf Engelsche sche pen voeren de noodige steenkolen aan en brengen ladingen lood naar Engeland terug. Naar men ons verzekert circuleert alhier ter onderteeke- ning het navolgende adres Aan den Edel Achtbaren Raad der Gemeente Helder Geven met ontzaggelijk veel eerbied te kennen De ondergeteekenden, allen draagsters van sleepjaponnen, in deze gemeente woonachtig. Dat zij om dezelfde gewigtige reden als waarom zij de crinolines hebben afgeschaft, thans hebben besloten japonnen met lange slepen te dragen welk besluit door UEdAchtb. voorzeker zal worden gebillijkt. Dat het echter aan de adressanten overtuigend en zigt- baar is geblekendat met uitzondering van de straten in de gemeente Broek en Waterlandde straten in ons geheel Koningrijk en alzoo ook in deze gemeente, niet schoon genoeg zijn om van gedacht kleedingstuk behoorlijk gebruik te maken. Dat het toch niet zelden gebeurt, dat zij van eene wande ling te huis komende, eene massa voorwerpen tegen haar zin medebrengen (vischgroom en vlooijen niet uitgezonderd), even lastig als onaangenaam en steeds zich hechtende aan de bewuste slependie men van de straat komende, niet even als de voeten kan afgeven en afschrapen. Dat vooral in de pruimentijd en bij heerschen van griep en borstziekteook bij lekkage van sommige karren, de reinheid der straten hier veel te wenschen overlaat, en dat het meermalen gebeurt, dat men, bij de heerschende warmte die soort van diertjes, in de sleepjapon medevoert, die men bij het huren of koopen van sommige huizen toekrijgt, zon der extra betaling, en ook wel dat soort, wat eenmaal, volgens de gewijde schriften, uit het stof ontstond. Redenen waarom zij UEd. Achtb. beleefd, maar dringend verzoeken, hierin eene verandering te brengen; o.a. dan te ge lasten, dat paarden, honden en ander vee, niet anders op straat te mogen loopen dan voorzien van kleine reservoirs, aan te brengen onder den staart, en voorts een corps vaste straatschoonmakers aan te stellen ten koste der gemeente, bij gebreke waarvan de adressanten zich niet zullen ontzien eene mode af te schaffen die zoo elegant, deftig zindelijk en onkostbaar is als sleepjaponnen. HelderMei 1867. Hetwelk doende, etc. IX. Waal en Oosterend. Na een kwartier uur rijdens, waren wij de "Waal genaderdeen dorpje dat zich aan de zijde naar Waal en Burg bijna aan het oog van den wan delaar onttrekt. Digt aan den grindweg echter, op een hoog gelegen terrein, vertoond zich de in 1860 nieuw gebouwde kerk voor hervormden en herinnerd den voor bijganger, dat hij een dorpje genaderd is, omdat waar kerken staan, meestal ook menschen wonen. Wij lieten daarom die aanwijzing niet onopgemerkt voorbijgaan, maar ge bruikten haar, door den grindweg te verlaten en links af eene eenigzints rij- zenden straatweg te volgen, die, na eenige schreden er op gedaan te hebben, het dorpje aan den bezoeker voorstelt. De kerk der hervormden is niet onaardig gebouwd. Zij beslaat slechts een zeer klein plekje gronds, maar is toch groot genoeg voor de gemeente waartoe zij behoort. Het gebouw is grootendeels van roode gebakken steenen opgetrokken, de gccle steenen in den vorm van paneelen cn bogen er tusschen gevoegd, maken een goed effect.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2