Sjngesoniren. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. Het op de kerk geplaatste vlugge torentje met uurwerk, draagt niat weinig tot verfraaijiug van het geheel. Ofschoon het gebouw, ook van binnen, wel aan de bestemming beant woordt, toch zoude men, van buiten bezien, er meer van verwachten. Het dorp bestaat uit twee rijen huizen, waarvan de eene zijde tamelijk regelmatig is aangelegd. Een onlangs nieuw daargesteld schoolgebonw met onderwijzerswoning, •trekt werkelijk tot verfraaijing dier plaats. Even als overal op Texel, staat ook hier het nog al ruime kerkgebouw der doopsgezinden, zeer bescheiden van den weg verwijderd, achter de woon huizen, en toont zijne nederigheid, door zich in bouwtrant bijna niet te onderscheiden van zijn vóórburen. Aan het einde van het dorpje, dat van een behoorlijken straatweg voor zien is, sluit de grindweg naar Oosterend aan. Daar de Waal niet veel bezienswaardig oplevert, zal het u voorzeker niet verwonderen dat wij ons er niet lang ophielden, maar spoedig onzen togt 'langs dien weg vervolgden. Die weg loopt grootendeels aan weerszijden langs schoone weiden, die, gelijk overal elders op dit eiland, meestal met schapen en lammeren bezet zijn doch ook hier en daar merkt men op, dat de ploeg zijne onschatbare diensten heeft bewezen. Op omstreeks de helft des wegs passeert men de buurtschap Molenbuurt, hetgeen eene nog al aangename afwisseling veroorzaakt. Ook verschaft het zien op de buurtschappen Bargen en Noorderbuur! aan de noordzijde, benevens Spang en Spijkdorp aan de zuidzijde, een vrolijk tafereel. Wij reden weldra het dorp Oosterend aan dc noordzijde binnen. Voor men deze plaats binnenkomt staart men op een onlangs nieuw op getrokken schoolgebouw, dat door eene nette moderne bouwtrant, de som- J.ere gewaarwording, die de intrede van dit dorp zoude opleveren, grooten deels weg neemt. Spoedig echter verandert het tafereel, n. 1. wanneer men de plaats geheel is binneogekoraen. Alsdan aanschouwd men eene plaats, die door opvallende stilte, vereenigt met zindelijkheid, den bezoeker schijnt uittenoodigen, om na een woelig leven, bier in zoete rust zijne verdere levensdagen te komen slijten. Terstond treft men eene zwaar gebouwde kerk voor hervormden aan, op een terrein, naar mijne gissing, wel vier voeten boven den beganen grond gelegen. De zware bouwtrant, zoowel als de materialen waarvan die kerk is za- mengesteld, leveren het bewijs zijner herkomst uit de grijze oudheid. De grond rondom het gebouw, een onregelmatig vierkant vormende, wordt tot begraafplaats gebezigd. Vier reijen meestal zeer nederige, maar zindelijke woningen, in dezelfde vorm geplaatst, zijn het voornaamste gedeelte van het dorpterwijl schoone zwars lindeboomen hunne schaduwen zoowel over de woningen der nog le vende, als over de graven der reeds afgestorven bewoners mildelijk uitspreiden Het kerkgebouw is vereenigd met eene zware 55 voet hooge vierkante toren, zonder spits, die niet alleen door zijn uurwerk aau de dorpelingen gewone dienst bewijst, maar die ook als baak den voorbijvarenden zeeman engewone diensten aanbiedt. Er bestaat ook nog eene kerk voor doopsgezinden, eene R. C. kapel en een bedebuis voor christelijk afgescheidenen gebouwen die, ofschoon in wendig tot hunne bestemming behoorlijk ingerigt, uitwendig niets opmer kelijks aan den bezoeker opleveren. Behalve hefc. reeds genoemde vierkant, »aan straat'' geheeten, heeft bet dorp nog twee straten en een paar stegen. Aan de zuidzycb vindt men achter de huizen moestuinen met vruchtboo- men bezet cn over het algemeen bezit bet dorp nog al vrij wat geboomte, waardoor het «en liefelijk aanzien heeft. De bewoners oefenen de bedrijven van visscber of landbouwer uit; doch meestal het eerstgenoemdewaardoor het grootst getal der mannelijke be woners veelal van hunne woonplaats verwijderd zijn; hetgeen de oorzaak is der buitengewone stilte die de bezoeker hier waarneemt. Na Oosterapd een paar keer te hebben doorgewandeld stapten wij weder in het rijtuig eu draafden, zoo spoedig als de vermoeidheid der paarden en de losse zandweg gedoogden, naar het aan den zeedijk gelegen Nieuwe Schild eene buurtschap uit slechts een viertal huizen bestaandewelk plaatsje, volgens het verhaal vau den koetsier, voor een twintigtal jaren grootere uitgebréidheid bezat, en toen tot woonplaats voor vele zeelood- sen diendede verplaatsing der loodsdienst naar het Nieuwediepheeft dus even. als te Oude Schild cn den Hoorn ook hier aanleiding tot verval gegeven. Onderweg verschafte de buurtschappen Oost cn Zevenhuizen, beoosten Oosterend gelegen, ons een genoegelijk schouwspel. Nabij het Nieuwe Schild vereenigd de zandweg zich met den grindweg op den Zeedijk. Die volgden wij in gestrekten draf in de rigting van Oude Schild, daar de avond zijne vale sluijer reeds over het aardrijk begon uit te spreiden. Het was dan ook reeds volslagen duister toen wij te Oude Schild arri veerden en met moeite gelukte het mij de woning mijns vriends te vinden, doordien de straatverlichting op dit dorp zeer veel te wenschen overlaat. Wordt vervolgd De Eedactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Eedacteur! Dezer dagen ontving ik een stembriefje aan huis van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Helderhoudende uit- noodiging om door voor of tegen op het stembriefje te sehrij- vente verklaren of ik voor of tegen verandering van de be staande benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten ben. Ik wil u wel bekennen dat ik voor zal schrij'ven en mij'ne redenen openbaar makenindien gij mij welwillend een plaatsje gunt in uwe veelgelezen courant. Ik ben voor verandering, omdat bij de bestaande benoe ming en beroeping een soort van monopolie heerschtwaarbij de goede vriendjes elkander kiezen en herkiezen en in hunne rigting een dominee beroepen. Wat ouderlingen en diakens behooren te zijn, is bekend; wat zij niet moeten zijn, zal ik maar zwijgen. Bij de beroeping van predikanten, is het wen- schelijk dat ook de rigting of rigtingen in de gemeente in het oog worde gehoude, bv. waar twee derde modern en een derde orthodox is en drie dominees in den wijngaard arbeiden, zou ik twee moderne en een orthodoxe leeraar verlangen. Want bij miskenning van de eene of andere partij ontstaat er scheu ring en afscheiding; bij herhaling heeft onze gemeente dat reeds tot bare schade ondervonden. Wij vernemen dat men te Huisduinen er ernstig over denkt om een orthodoxe proponent te beroepen; indien dat gebeurt is het te voorzien dat nog meerder plaatsen in onze kerken onbezet zullen blijven en men zich de moeite zal getroosten naar Huisduinen te wandelen. Wanneer wij nu als mans lidmaten eendragtelijk voor ver andering stemmen, dan kunnen wij zeiven verbeteren, wat in onze finantiëel verarmde kerkelijke gemeente al sedert jaren op verbetering wacht en daardoor welligt de gehate hoofde- lijken omslag weder doen intrekken En immers de synode geeft ons de bevoegdheid. Waarom zullen wij dan van dat ons verleende regt geen gebruik ma ken en ons nog langer als onmondigen laten regeren Ontvang M. d. R. de verzekering van mijne hoogachting, waarmede ik ben Uw bestendige lezer, Helder 20 Mei 1867. S. Ik wenschte wel eene vraag te stellen of het uurwerk der Nieuwe Kerk, waar sedert laDgen tijd 's rijks werf op aan- luidt, niet eens beter kon nagezien worden, daar het meestal vóór, dan weder achter en ook wel in het geheel niet loopt, tot groot ongerief der werklieden van genoemde werf, die op eenigen afstand wonen. Heb ik goed gezien dan wordt het uurwerk thans opgewonden en eiken morgen voor 5 ure vooruit gezet door eeu zeilmakerwaardoor 's rijks werk lieden die van verre moeten komenzich half dood loopen, willen zij niet te laat komen. Hierbij komt nog de tegen woordige strenge handelwijze die bij het aangaan op ge noemde werf plaats heeft, waardoor velen gevaar loopen, door de nijdigheid der portiers met armen of beenen of ter halve lijve tusschen de poort te blijven zitten en bijna dood gedrongen worden. Geve alzoo in overweging of door de toezigthebbende, aan genoemd uurwerk geene verbeteringen kan worden aangebragt, om gemelde wederwaardighedentjes te voorkomen. A. Wieringen19 Mei. Mijnheer Kees! Voor dat door U stukken in de Heldersche Courant ge plaatst worden raden wij U beter op de hoogte der zaken te zijn. In de tijden der onlusten in het laatst der vorige eeuw waren gewoonlijk de Keezen niet op de hoogte en ge meenlijk woord- en zaakverdraaijers. Een paar letterfouten o. a. in de namen der Candidaten zullen wij met stilzwijgen voorbijgaandie kunnen door den zetter zyn gemaakt, ten gevolge van twijfelachtig schrift. Wat de geestigheid over de onwetenheid der Candidaten betreft, wij willen dit onbeantwoord laten de Cand. weten zeer goed wat Wieringen is, misschien de vriend van U, die waarschijnlijk bij U informatiën inwon uitgezonderd. Maar nu wat de stenSming betreft, vooreerst zijn niet 209 maar 208 stemgeregtigden en van de 36 die voor het nieuwe reglement stemdenzijn er vele stemmendie nog niet zeker zijn of zij wei geldig zijn. Het is eene bepaalde onwaarheid dat de 8 behoudende stemmen van den kerkeraad zijnslechts vijf kerkeraadsleden waren tegenwoordigdaarvan onthielden zich een paar van stemmeneen paar stemden voor het nieuwe en van een is het mij onbekend. Verder schijnt het U onbekend dat er in het reglement de bepaling voorkomt, dat er eerst een huishoudelijk reglement moet gemaakt worden en dat dit door Klassikaal en Provin ciaal Bestuur eerst moet worden goedgekeurd en dat dan eerst de commissie of het kiescollegie kan gekozen worden, dat het huishoudelijke reglement reeds was opgezonden, maar dat de kerkeraad de tijding gegeven is dat de termijn van inzending eerst begint met lo Junij. Omtrent de al of niet inning van eene contributie ten hoogste van ƒ1 is nog niets besloten, dit is een voorwerp van lateren zorgmaar het is niet in strijdmaar geheel volgens den geest van het reglement. Dat gij om uwe geleerdheidof om de eene of andere re den een plaatsje in het kiescollegie zoudt begeeren geloof ik gaarnemaar was zeker niet te wenschenwant men heeft daarin mannen noodig, die op de hoogte der zaak zijn. Ik hoop dat het genoeg zijn zal om U te overtuigen, dat uw artikel niet overeenkomstig de waarheid is, denkt ge meer te weten dan schrijver dezes, ga dan voort met schrij ven, uwe artikelen zullen voortaan onbeantwoord blijven. VERAX. Van 10 17 Mei 1867. ONDERTROUWD C. L. van Anraut, matroos bij de marine, 28 j. en J. M. Wobben, bijna 30 j. A. Govers, behanger, 25 j., eu E. M. Bier enbroodspot, 27 jJ. van Langen, zeeman, bijna 27 j., en A. C. Lammers, 20 j., weduwe van J. Pardoen. C. Dienaar, smid, 26 j., en T. Swaen, 23 j. GEHUWD P. J. de Rooij en J. Kersloot. J. Huson en N. Dekker. BEVALLEN E. vau Eijsden geb. Blinkhoff, D. A. Meijers geb. Gooien, D. M. Betbleliem, D. de Boer geb. Haak, D. J. Valkenburg geb. de Wijn. Z. C. Slot geb. Plens, Z. M. A. Voorthuis geb. Klein, Z. M. van Bergen Z. B. Goudswaard geb. de Bruin Z. N. Snijder geb. Krijnen Z. W. J. Klomp geb. Visser D. OVERLEDEN P. Langenberg, 24 j. C. Bonker, (onbekend) J. B. Meijer, 25 j. H. van Dijk, 43 j. A. R. van Eijsden, 5 d. - J. Bruinzeel, 4 m. W. van Es, 6 w. Yan 9—16 Mei 1867. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Jacob Tuinder en Maaijke KoudenburgAbraham Wuia en Cornelisje Dijksen. Barend Busselman en Prouwtje Puiman. GEBOREN Aagje, d. van Martinus de Graaf en Cornelia Logman. OVERLEDEN Een aangespoeld lijk.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3