Uil li JV 626. Zevende Jaargang. Jlieutos- en WOENSDAG flöoertentie-öfaö. 1T X 3 TT TT 3 T IJ D 11T g 3 1T. BURGERLIJKE STA! DER GEMEENTE RELDER. 263ste STAATS-LOTERIJ. Derde klasse. 1867. ELDERSC Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n o *1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes, COURANT. De prijs der Ad veeten tien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 29 ME!. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 Mei 1867. Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau is gisteren middag, met de [volle batterij aan boord, in het nieuwe drooge dok gebaald om te worden nagezien. De tooneelvoorstelling Zondag avond jl. onder directie van den heer Meijer gegevenwas druk bezochtwegens plaatsgebrek heeft men zelfs een aantal bezoekers den toegang moeten weigeren. Wat de uitvoering aangaatdaarop zouden wel gegronde aanmerkingen te maken zijn doch wij zullen het deze keer nalaten, uithoofde het gezelschap meerendeels bestaat uit dilettanten die voor bet eerst het tooneel betraden. Er zijn er onder, vooral de dames Z. Meijer en S. de Vries, die getoond hebben wel aanleg te bezitten, en waarvan bij eeue goede leiding, wel iets te verwachten is. Tooneelvoorstellingen hebben ten allen tijde zeer veel bijgedragen ter beschaving der volken. Indien het opgerigte gezelschap zich ten taak heeft gesteld, om ook daaraan zijne krachten te wijden, dan wenschen wij dat het de meest mogelijke ondersteuning moge ondervindenmaar wij roepen dan ook ieder lid in het bijzonder toe dat die vrijwillig op zich genomen taakniet te ligt mag worden geacht en ook nimmer uit het oog mag worden verloren. Bij de gisteren in de Nieuwe kerk alhier plaats ge had hebbende opening der biljetten betreffende de stemming over de invoering van het Synodaal reglement bij de Her vormde gemeentenzijn bevonden in de stembussen 699 biljetten. Met voor waren ingevuld 290 biljetten. tegen a 248 Blanco 119 n Van onwaarde 42 u Maakt 699 Zoo dat met meerderheid van stemmen beslist is, dat de vier eerstvolgende jaren de benoeming van den kerkeraad en het beroepen van predikanten in genoemde gemeente niet meer zal plaats hebbenzoo als tot dusverre door den kerkeraad, maar thans door een kiescollegie van 38 personen toegevoegd aan den kerkeraad, te benoemen door de stemgeregtigde leden der gemeente. Op Vrijdag 31 Mei des middags ten 12 ure, zal aan het minnisterie van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhage worden aanbesteedhet spannen en ophangen van een draad aan de bestaande telegraafpalen langs den Staatsspoorweg tus- schen Alkmaar en Helder. Op Donderdag 6 Junij zal aan het prov. bestuur te Haarlem worden aanbesteed: het verdiepen van eenige ge deelten van het Noordhollandsch Kanaal. Van Texel 26 Mei, meldt men aan de A. Cl. Zoo voordee- lig het sedert eenige jaren met den boerenstand alhier ging, zoo ongunstig is het tegenwoordig; de lammeren teelt, een der belangrijkste takken van welvaart alhier, heeft nadeelige resultaten opgeleverd; in vorige jaren bragten de lammeren tot f14 het stuk ter markt op, thans ter naauwernood f 10. De wol geldt ook bijna slechts de helft van hetgeen daar voor in het afgeloopen jaar werd betaald. Daarenboven doet de zucht naar landverhuizen die tegenwoordig heerscht, de panden belangrijk in prijs vermindereneene boerenwo ning bijv. voor een paar jaren voor f 1100 gekocht, bragt nu in openbaren verkoop slechts f500 op. De proc.-gen., fungerend directeur van politie in U- trecht heeft eene waarschuwing uitgevaardigd tegen het nemen van loten in eene Oosteurijksche staatsloterij, waarvoor dezer dagen uitnoodigingen zijn ontvangen, in uit Keulen afkom stige circulaires, gedagteekend Mainz, Mei 1867, en onder teekend door M. A. Calm C0., bankiers aldaar. De Staats Courant heeft medegedeeld de opgave betreffende veetyphus over de week, beginnende den 12 en eindigende den 18 Mei. Daaruit blijkt, voor zoo veel de provincie Zuidholland betreft, dat in die week zijn aangetast 75 runderen3 zijn gestorven, 72 afgemaakt en geene her steld, terwijl er geene in behandeling bleven. In de provincie Noordholland werden in die week aan getast 6 runderen; gestorven geene, 6 werden afgemaakt, hersteld en nog ziek geene. In de provincie Gelderlaud werden in die week aangetast 2 runderen, gestorven geene; 13 werden afgemaakt; hersteld en nog ziek geene. In de provincie Utrecht werden in die week aangetast 1 rund; gestorven geene; afgemaakt 1 en hersteld geene. Van Utrecht dato 26 Mei schrijft men het volgende: Gister avond bragt de vereeniging van vrijwilliger stu denten eene serenade met fakkellicht aan den heer Straat man, die tot dus ver als le luit. der infanterie't bevel over de compagnie gevoerd heeften voor een paar dagen door Z. M. tot kapt. is bevorderd. De burgerweerbaarheid heeft heden morgen het eerst, ge deeltelijk in uniform, eeue promenade gemaakt. Ten 8 uur op de botermarkt ten getale van omstreeks 150 man aan getreden, heeft zij zich, met de muziek van het 7° regiment infanterie aan het hoofd, naar het fort te begeven. De uniform bestaat in grijze met zwart afgezette kleeding, ge sloten jas en broek, en bersaglierihoed met veer, en maakt een zeer goed effekt. Kapitein John Powell uit Brooklyu (New-York). houdt zich thans met den bouw van een vaartuig bezig waarmede hij een plezierreisje naar Engeland wil doen. Dit schip zal door een tot nog toe niet bij de scheepvaart in praktijk gebragte kracht voortgestuwd worden, en wel door een windmolen, die op een zeven voet hoog boven het dek uitstekenden toren geplaatst is, en die door een schacht met schepraderen des schips in verbinding staat. Van 17 24 Mei 1867. ONDERTROUWD: H. van Brcderode, kok bij de marine, 28 j., en A. Rijnderhoff, 33 j. J. G. Joor, sjouwerman, 29 j.. en T. Dijker, 26 j. J. Steinratli, scheepstimmerman, 28 j. en J. E. Zwart, 23 j. GEHUWD: D. Slot en A. Jonker. E. Jacobs en V. Snoek. J. van der Wijk en A. Nieuwenhuizen. H. J. de Haan en J. de Porto. BEVALLEN M. Kindt geb. Rezel, Z. N. Zander geb. Hoogschagen Z. G. Hopman geb. Mulder Z. A. Kuijper geb. Drijver Z. A. de Beurs geb. Ran D. M. E. Tienstra geb. Bruné D. M. Funke geb. Kreiner Z. D. Postma geb. Ham D. M. Cornelissen geb. Wildeboer D. J. van den Brom geb. Winkel D. J. Hanekroot geb. Miuderop D. W. van Pelt geb. Hesmerg Z. C. A. Wolfson geb. Veegens Z. E. Kemeling geb. Fritz. D. D. P. Scklabmilcli, geb. Dinkhuijsen Z. A. Griek D. T. Kuiper geb. Vlaming Z. R. Koster geb. Kramer Z. S. van der Maas geb. Arkeroo D. OVERLEDEN: N. Noot, 4 w. P. van der Fluit, 7 m. C. W. Tent 23 j. P. Boon geb. van Hert 65 j.— W.Kemerling 4 j. en 6 m. J. J. M. Piquendaire, 57 j. C. van den Brom, 3 d. J. Ruscha, ruim 6 m. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 2. EERSTE TREKKING. No. 4167 f 2000; no. 11474 en 13394, ieder f 1500; no. 1583, 57 en 14227, ieder f1000; no. 17490 f400; no. 11379 en 17096, ieder f 2 no. 807, 1569, 2716, 9823, 11866, 12019 eu 14693, ieder f 100.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1