TELEGRAM Heden Dingsdag 28 Mei 1867. bovenstaande, eu voeg er alleen nog de opmerking bij dat ik mij meer heb laten leiden door den indruk dien het verslag op mij te weeg bragt dan door de eischen van den stijl. Ten slotte nog een enkel woord tot u, medeburgers en lezers dezer Courant: Ook zonder dat ik zulks deed zult gij wel begrepen hebben dat het gan- sche verhandelde in den gemeenteraad over de bestrating der Binnenhaven eene comedie is geweest, waarvan de ontknooping vooraf bekend was. Ze miste dus zelf de verdienste eener verrassing of onverwachte oplossing. Doch mogen wij in Julij a. s. ons blootstellen weder iemand in het Da- gelijksch Bestuur te krijgen, die zich de rol van hansworst heeft laten op dragen, zonder dit zelf te begrijpen Immers neen. Onze gemeente begint tff bloeijen; de pas geopende spoorweg zal haar versche krachten schenken die haar vroeger ontbraken. Er zijn fiksche sporen van ontwikkeling zigtbaar. Bewijze de oprigting van het artillerie-corps en meerdere zaken, die ik hier niet behoef te vermelden. Mal* ffu ook, weg met dat ouderwetsche geknoei, met familie-regering, bevoorfegtiug en begunstiging van enkelen ten nadeele van anderen. Daarom hij de eerste gelegenheid opgepast, om ook krachtige elementen in den Raad te brengen, eu oude versletene clcmeuten te verwijderen. Wien ik in de eerste "plaats onder de laatsten rangschik behoeft geeue vermelding. Sapienti sat 1 Tm* gelegener tijde hoop ik daarop terug te komen. Met de plaatsing van bovenstaande regelen zult gij M. d. R. zeer vcrpligtcu Uw bestend. lezer, BEMOEIAL. Vlamingsch-Moeras27 Mei 1867. Mijnheer de Redacteur! Ik. '-(rad dezer dagen bij flaauw maanlichtwant gaslicht behco: j hier nog tot de pia votaeene poëtische verzuchting, getiteld: »De klagende Vlamingstraat"deerlijk besmet door den modderwelke hier het plaveisel der straatdie geen straat is, ten eeuwigen dage schijnt te zullen blijven, trots al de halve maatregelen, die door steenkolenasch en grep pelmaken bij vernieuwing nutteloos zijn toegepast geworden. De krachtige zomerzon, als deze eerst de dampen uit onze poelen heeft opgetrokken, belooft alleen tijdelijke batemaar elke krachtige regenbui doet ons weder de Pontijnsche moe rassen door de ruiten aanschouwen. Ik heb die berijmde jerimiade afgeschreven, en vraag er bij gelegenheid een plaatsje voor, omdat, hoewel ik er niet de rijmer van ben (de Parnassus is voor mij te hoog) ik eeniger- mate de daarin geuite Verzuchtingen tot de mijne kan betrek kenik zeg eenigermate, want Jeremias klaagt alleen over de straat als straatmaar ik zou de gezondheids-commissie wel eens billen uitnoodigen, in loco eene inspectie te willen maken, aangaande de sloot achter de huizen, tusschen Vla mingstraat en le Vroonstraat. Dat is geen sloot meermaar van 't begin achter het huis van den heer Meijer tot aan 't eindeen geregelde mestputopgevuld met faecale stoffen want ook deze kunnen de huismoeders sedert de afperking van de modderbuurten door gesloten barrièrresniet meer kwijt worden v 't Helders kanaal nu is te ver, en dan worden ze bekeurd êoor de politie; dus achter het huis, (soms ook wel voor de deur) is de kortste weg voor haar de beste. Ik ben zeer redelijk, zeggen de menschenin mijne eischen en vittenfoeiik verafschuw hetmaar als men ziende blind is, ook na de stemmen die in den raad ten bate van het modderige élement hier en elders krachtig hebben gespro ken, dan zal elke poging, in tijds aangewend, om het kwaad te verhoedenmoeten gebillijkt wordenen het is, behoudens alle respect voor het Dagelijksch Bestuur, toch de aandacht in geen en deele ontgaandat gedeelten straatweg die reeds bestraat warenopgebroken en vernieuwd werdenover eene grootere uitgestrektheid, dan de Vlamingstraat beslaat; en waarom Behoefde daar noodzakelijke vernieuwing Neen Maar men moest oude steenen hebben voor deu ondergrind weg van het Molenplein. Voor hetgeen dat plein summa summarum al reeds gekost heeft, hadden al onze Pontynsche moerassen opgeruimd of verbeterd kunnen worden. F. Voor de waarheid van dit argument durf ik niet instaanhet is eene der zoo vaak gebezigde: „men zegt's!" De K3as>eiide ^laiuiugsfraat* (Eene Jeremiade.) Och mij ik arme straat Het vonnis is gestreken Door d' Edel-Achtbren Raad Na lang en breed bespreken Mijn modderpoel mijn slik Met al zijn smetstof, stank, Verspreidende angst en schrik, Blijft, God weet nog hoe lan(k I (g) Al wie mijn straat bewoont, Hoe werkzaam als de bij Blijv* tot de pest hier troont Verhuize of sterve vrij Balasting aan de plaats, Zoowel als aan het rijk Die blijft, trots alle praats, Voor iedereen gelijk Maar vraag ik liebteen weg Gezondheid veiligheid Ach weet dan Vlamingstraat Dat gij ten achtrcn leidt De vreemdling die van 't spoor Voor 't eerst dcez' plaats betreedt, Spoedt zuchtend mij voorbij En gruwt voor 't nakend leed Want als er eens het kwaad, 't Zij pest of cholera Zijn klaauwen naar mij slaat, Dan is de hulp te spa Maar heb ik waarlijk regt Het laatste Raads-pleidooi Al wat daar werd gezegd Dat leert u krachtig mooi Wat regt en billijk is. En dusik arme straat 'kBuig, schoon 'k nog alles mis Den nek voor 's Helder's Raad. Jeremias. Wieringen 23 Mei. Vriend VERAX! Ik dacht wel dat mijn stuk u niet bevallen zou en zonder behebt te zijn met voorgevoelens" had ik eenigzints uwe critiek verwacht. Gij geeft mij daarin echter zulke scherpe teregtwijzingen dat het mij verwondert aan het slot uwer «preek" niet te lezen»Ga heen en zondig niet meer," of iets dergelijks. Waren de Keezen uit de vorige eeuw niet op de hoogte en gewoonlijk woord en zaak ver draaijers? best mogelijk! de tijden veranderen en met de tijden de menschen, en uit achting voor mij zeiven en mijne collega's, verklaar ik dat er tegenwoordig Keezen zijn, die eerlijk en waarheids- lievend zijn, waar men op vertrouwen kan. Kees verzekert u dat hij de waarheid huldigt en wanneer gij met wat meer attentie had gelezen, had gij zelf kunnen begrijpen, dat het volstrekt niet in zijne bedoeling lag eene scheeve voorstelling aan de zaak te geven. Gij geeft mij daar den raad, dat ik beter op de hoogte dien te zijn, alvorens stukken in de Heldersche Courant te plaatsen worden. Ik begrijp dit andersen wel als een doel matig middel om ingelicht te Worden, want juist daardoor kom ik nu immers van zelf tot de »gewigtige" wetenschap dat de hervormde gemeente van Ilipolitushoef en Westerland 208 in plaats van 209 stemgeregtigde leden telt, waar ik anders misschien nog lang onkundig van gebleven ware;ver- pligt voor uwe inlichting. Een paar letterfouten in de namen der candidaten rekende ik van geen beteekenis, tenzij Verax die even wiskundig verlangt als de termen in een multiplicatie tafel. Kees meende de namen der cand. goed te kennen en had die fou ten dan ook dadelijk opgemerkt. Gij noemt het eene bepaalde onwaarheid, dat de acht be houdende stemmen door den kerkeraad zijn uitgebragt, die moeite had gij u gerust kunnen besparen. Waar 7 of 5 leden stemmen worden geen 8 stemmen uitgebragten daarom zeide ik hoofdzakelijk d. i. grootendeels. Bij slot van reke ning is het volgens u twijfelachtig of er wel een der leden van den kerkeraad voor het oude gestemd heeft. Kees be twijfelt dit maar al was dat inderdaad het geval, dan had ik immers nog geene onwaarheid gezegd Men zegt" bewijst immers niet dat het werkelijk zoo is, en dat het hier her haaldelijk gezegd en de meening van velen is, zal u zeker niet onbekend zijn. Het is nog niet zeker of alle 36 stemmen voor het nieuwe reglement wel geldig zijn." Hoe mooi! Wanneer het nu nog niet zeker is zal het denkelijk nooit zeker worden, en men zou dit evengoed van de 8 die tegenstemden kunnen zeg gen. Ik dacht dat het dadelijk bij de stemopneming moest worden uitgemaakt, welke stemmeu geldig of van onwaarde zijn; en vertrouw dat dit ook zoo geschied is, mogt dit evenwel het geval niet zyn, dan raad ik de stemopnemers aan, bij een volgende stemming naauwkeurig'toe te zien, dat onechte stembriefjes niet worden meegeteld. Of de kerkeraad al of niet besloten heeft tot do heffing der contributie van één guldenkan ik niet beslissenik heb dit herhaaldelijk vernomen en schreef daarom »men zegt Het komt Kees voor, dat de kosten van het werk der ver kiezing, zonder veel bezwaar, uit den kerkelijken omslag kan worden opgenomenen daar het genoemde reglement zegt «Indien in de kosten van het werk der verkiezing niet op eene andere wijze kan worden voorzienverbindt de kerke raad de uitoefening van het stemregt aan eene contributie, die evenwel de som van een gulden 'sjaarS niet mag te boven gaankan er van de heffing der bedoelde contributie iu deze gemeente geen sprake zijn; en wanneer de contributie niet toereikende was, waar zal het ontbrekende gevonden worden? Wanneer er bij eene vrije stemming van de 208 stemgereg- tigden slechts 46 opkomenzou dit getal nog minder kunnen zijn, wanneer door ieder daarvoor een gulden moest worden betaald. Dat Kees om zijne geleerdheid een plaatsje in het kiescol- legie zou begeeren, beschouwt hij als spotternij. Ik heb nooit gedacht dat te zijn en gij zijt de eerste die daarop zinspeelt. Bij het lezen daarvan zou ik welhaast hebben uitgeroepen: Hemel bewaar me!" als ik niet tegelijk had gewenscht dat het werkelijk zoo was. Neen Verax, ik wil wel gelooven dat gij vrij wat meer weet dan ik, Kees melkt dagelijks zijn koeitjes en gij kunt zelf wel begrijpen dat men onder de de koeijen meer melk dan geleerdheid opdoetKees komt evenwel altijd voor zijn gevoelens uit en is dankbaar voor gepaste aanmerkingen, en hoewel gij zegt dat het niet te wenschen was, zou ik gaarne even als vele anderen, in het kiescollegie zijnten einde zoo veel mogelijk mee te werken tot het beroepen van een predikant in wiens gevoelen ik kon deelen. KEES. Correspondentie. X. Is niet zeer ingenomen met het besluit van den Raad om aan den Heer 11. C. Meijer vergunning te verlcenen tot het geven van tooneelvoor- stellingen tegen geringe entree op Zondag avond. Dat dit te Amsterdam op Zondag geschiedt is hem geen afdoende reden waarom de kwade voorbeelden die groote steden geven navolging zouden verdienen. Het Schager nieuws van Job is tc laat outvangeD, zal in het volgend nommer worden opgenomen. MAKKTBE1WGTE N. ALKMAAR 25 Mei. Aangevoerd Paard f100, C02 Schapen f 10 a 24, 804 Lammeren f5 11, 6 Geiten f3 a 5, 10 Bokken 25 a GO ets., 152 Magere Varkens f 10 a 20, 180 Biggen f3 a 7, Boter per kop 57^ a 67^ ct. HOORN 25 Mei. Aangevoerd 10 mud Gerst f 8, 3 mud Haver f6, 36 mud Bruine Boonen f18, 4 mud Erwten, Grauwe f20, Vale 15, Groene f 15, op monster yerkocht Mosterdzaad f 23, Karweizaad f 20.50. 23 Paarden f 35 a 205, 1230 Schapen f 10.50 a 34, 1700 Lammeren f5 a 14.50, 485 Varkens f6.50 a 19, 16 Zeugen f 17 a 42.50, 625 Biggen f3.50 a 5.75, 35 Bokken f 0.40 a 4.25, 20 Geiten f0.50 a 5, 105 Kippen f 0.40 a 1.40 per stuk, 16500 Kip-Eijeren f2.20 a 2.30, 10300 Eend-Eijercn f2.25 u 2.30 per 100, 3500 koppen Boter fl a 1.10 per Ned. Vrijdag 31 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Southampton. Metalliek (oudej 46'; 5°/0 Braz. 72|; 3°/0 (oude) Mexico 15|; 3°/o (nieuwe) Mexico 9J-; Torken 30 Binnenl. Spanje 331; Handelm. 142|. Van buiten iets beter.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3