Jlieutüs- en ^<EÖoertentie--6faÖ. Zevende Jaargang. ZATURDAG 1 J U N IJ. JV 627. 1867. ulLDBBSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.30 Franco per post n 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aau den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertektien van 1—4 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegclregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Weldadige Plaats- en Landgenooten Bij de stranding van het schip de Baron van Pallancli van Mo- sendael, kapt. Kramers, op Texel, dato 21 April jl.verloor de Heldereche sloeperman CORNEL1S DITO, zijn vaartuigje. Hy had zich des morgens vroegin de Noordzee aan boord van de Pallandt begeven, zou met zijne makkers, bij het binnenvallen van dien bodem assistentie verleenenmaar met het kostbare schip ging ook zijn vaartuigje te loor en daar door zyn middel van bestaan. De ondergeteekendenmet zijn lot bewogenwagen het U eene gave te verzoekenten einde het verlies door DITO geledente vergoeden. Zij doen dit met vrijmoedigheid, omdat zij Van hem kunnen getuigen CORNELIS DITO is een mandie reeds op 19 jarigen leeftijd zich door het redden van schipbreukelingen zeer gun stig heeft onderscheiden, toen hij bij het stranden van de Jantina Gezinakapt. Rozema bij Huisduinenop 10 Janu- arij 1852nadat alle pogingen met de Reddingboot mislukt warenzwemmende gemeenschap tusschen het strand en 't wrak wist tot stand te brengen, waardoor de geheele equi- pagie werd geredeen held in stormgevaardie sedert dien tyd vele lauweren wondoor bij verschillende strandingen tal van menschenlevens te helpen redden Een vader, die aan zijn talrijk kroost het gouden eerme taal, hem door Z. II. den Koning geschonken, kan toonen, maar niet zelden het noodigo mist om zyne kinderen te voe den en te kleeden Een Christen, die getoond heeft de moeijelijke les te willen betrachten; «Hebt uwe vijanden lief," daar hij eens een' man, door wien hij kort te voren zwaar was gegriefd en beleedigduit de haven van het Nieuwediep heeft gered Een man eindelijk die zich door uitmuntend gedrag zeer gunstig onderscheidt. Meer behoeft er zeker niet vermeld te worden om U tot eene gave aantesporen. Behalve de ondergeteekenden zal ze gaarne ontvangen worden door den Uitgever van dit blad. Helder 31 Mei 1867. L. VERHEY, Gemeente Secretaris G. E. BRON, Hervormd Predikant; J. S. VAN BUCHEM, Pastoor; J. T. ZUIt MUHLEN, Midder der orde Frans Joseph, O. V. Consul; Jb. GOEDKOOP, B. V. Consul; B. R. DE BREUK, Lid van den Gemeenteraad; J. C. LEICHKunstschilder D. DEKKER, Hoofdonderwijzer. ÏÏIBUWST IJ DIH5E1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 31 Mei 1867. Het vertrek van Z. M. sehroefstoomschepen 4° kl. Schouwen en Kijkduin, liggende op de reede alhier, is be paald op morgen oehteud. Bestemming Suriname. Heden morgen zijn genoemde schepen voor de reis ge ïnspecteerd door den Schout-bij-Nacht O. A. Uhlenbeck Directeur en Kommandant der Marine alhier. Z. M. schroefsloomsehip 1» kl. Curagao, komman dant de kapt. luit. t/z. J. van Gogh, is hier gisteren avond ter reede geankerd, komende van "Vlissingenen is heden morgen in do haven gestoomd. Den luitn. t/z: C. A. Jeekel, ontwerper van het alhier opgerigte Artillerie-vrijcorps, werd dezer dagen door de leden van het voorloopig comité, waarvan hij de functie van Voorzitter heeft waargenomeneen aandenken aan die dagen geschonkenbestaande in een kristallen bierglas, met zilver gemonteerd en voorzien van eene insohriplie. Krachtens een Koninklijk besluit, is het houden van markten en openbare verkoopingen van wol vee, bij vroegere besluiten verboden, tot wederopzeggens toe vergund. De Nieuwslode die sedert een jaar geleden te 'sHage het licht zag, kondigt heden aan, dat hij ophoudt te bestaan. Men schrijft uit Wolvega, 25 Mei: Heden had op het spoorterrein te Oldeholdwolde een treurig voorval plaats. De persoon van T. van der Molen, had het ongeluk, bij het te vroeg loshakeu der zandwagens te struikelen; terwijl de locomotief nog niet geheel stilstond zoodat deze met het voorste rad over zijn linkerbeen heenscheurdewaardoor dit ligchaamsdeel hem bijna geheel werd ontnomen. Men weet dat de redactie van de Grasiense, in ver- eeniging met de redactie van den Buitsehen Bazareene prijsvraag uitgeschreven heeft voor vrouwelijke handwerken. Vele Nederlaudsche dames hebben zich opgewekt gevoeld om naar de uitgeloofde prijzen van f875. f525. f350. en vijf van minder waarde mede te dingen. Br zijn 65 hand werken ingezonden, waaronder zeer prachtige en keurig be werkte, die zeker te Berlijn, waarheen alles is verzonden, een gunstigen indruk zullen maken Uit het Engelsche kanaal terugkeereude loodsen deelen mede, dat op den bekenden vuurtoren van Dungeness sedert eenigen tijd drie groote buizen, bij wijze van roepers, zijn geplaatst, waarin door stoomkracht, bij mistig weder, een ver vaarlijk geluid wordt voortgebragtdienende om de schepen in de nabijheid te waarschuwen. Mr. Hodsman, de bekwame luchtreiziger, die onlangs eene zeer onaangename reis maakte van Dublin naar West- morelandshireheeft de vorige week - zegt de Evening Stan dard - ze ne luchtvaart ondernomen met zijn ballon te Cork. Een verschrikkelijke wind maakte de reis zeer gevaarlijk en de heer Hodsman had veel moeite om met zijn ballon op te stijgen toen hij de stad een weinig uit het oog ver loren hadontstond er een ongemak aan den ballonwaardoor de luchtreiziger een kneuzing bekwam. Toen deze zich dan ook ten laatste niet meer gemakkelijk uit zijne beanstigende positie wist te reddenliet hij zijn luchtballon in den steek sprong uit zijn scheepje en kwam gelukkig op den grond te regt, zonder eenig ander letsel te hebben bekomen dan eene betrekkelijke geringe kneuzing. De ballon verdween in de wolken en men heeft er later nog niets van geboord. Tn het Bombay Jownal komt eene berekening voor van een Engelschen zendeling in Madras, waaruit blijkt, dat de Engelsche regering alleen in de presidentschappen Madras en Bombay jaarlijks f 2,400,000 voor de dienst der afgoden uitgeeft. "Volgens denzelfden missionaris is die uit gave voor dat doel in de provinciën Bengalen en anderen in het noordwesten gelegen, nog vrij wat grooten. De New-Yorksche dagbladen brengen berigten van een voorval, waarin een nieuwe toeleg van Eenians om de Yereenigde Staten van Engeland onderling in omnin te brengenschijnt te moeten worden gezien. Den 4den Mei kwam een Britsch handelsvaartuig, de schoener Elk, uit Canada te Cleveland, eene Amerikaansche stad op den zui delijken oever van het Erie-meer. Den volgenden dag kwamen een dertigtal Eenians op dat vaartuighaalden er de Britsche vlag nederen bleven tot laat in den nacht aan boord om te beletten dat de vlag weder gehesohen werd. De kapitein van de Elk, slechts éénen matroos en twee jongens hebben de, bukte voor het geweld waarmede hij werd bedreigd; maar hij diende den volgenden dag eene klagte bij de ste delijke overheid in, en liet gebeurde is ook ter kennis v het gouvernement te Wassinghton gebragt.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1