Jlieuros- cn i <ftÖöerfentie--6faÖ. NATIONALE MILITIE. Zevende Jaargang. ZATUliDAG 8 J U N IJ. J& 629. 1867. ILDEHSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post v 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjks. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdag9 middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. (©fficiccï gcöedtc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis Dat het ONDERZOEK OVER DE VERLOFGANGERS van de Militie te land bedoeld bij art. 138 der wet op de Nationale Militievoor deze gemeente is bepaald op Dingsdag den 18 Junij 1867 des voormiddags ten half tien ure in het Algemeen Weeshuis. Aan dat onderzoek moeten deelnemen de VERLOFGANGERS der Militie te land, behoorende tot de ligtingen van 1863 1864 en 1865 voor zoo verre zij voor den 1 April 1867 in het genot van onbepaald verlof waren De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wetsbepalingen Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform ge kleed en voorzien van de klecding- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrestdoor den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt2o. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in bot voorgaand artikel vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uit rustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander toebehoorendeals de zijne vertoout. Art. 142. Is de verlofganger wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegdbij het onderzoek tegenwoordig dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opge legde straf dan wordt hij op schriftelijke aauvrage van den militie-commis saris te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd de strafin art. 141 vermeldis de verlof ganger verpligtop den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, cn op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofgangerdie zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4o. van art. 141 bedoeld of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijntof aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert sub. 2o. en 3o. van art. 141 vermeld wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproe ping voor de werkelijke dienstwordt als, deserteur behandeld. Art. 130. Het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te landdie zich onder de wapenen bevinden van toepassing en met opzigt tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij militie te land ingelijfdcn. Die manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn lo. zoo lang zij zich bij hun corps bevinden; 2o. gedurende den tijd, en het in art. 138 bedoeld onderzoek duurt3o. in het algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleed. Helder Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 1 Junij 1867. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. LVERHEY, Secretaris. ifëU't-offieiëtf geüedte. ITIBITWSTIJDI1T3B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 Junij 1867. Gisteren is alhier gearriveerd de kapt. E. M. A. Byleveld, geplaatst bij het 4e bataillon 7e regemeut infanterie, alhier in garnizoen, en wel belast met het kommandement der le compagnie, ter vervanging van den kapt. Hopmans, onlangs gepensioneerd onder toekenning van den rang van majoor. De officier van administratie 2e kl. J. Walstra, laatst behoorende tot de rol van Z. M. wachtschip alhier, is op nonactiviteit gesteld, ingaande den 2 Junij jl. Z. M. schroefstoomschip 2° kl. Marnix, in 1865 te Amsterdam op stapel gezet, is in den namiddag van gis teren met goed gevolg te water gelaten. Dit stoomschip zal 6 stukken voeren en voorzien worden van eene machine van 280 paardenkracht. De minister van marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat het examen der adspiranten voor de betrekking van adelborst 3e kl. bij het koninklijk instituut voor de marine alhier, zal aanvangen op Maandag den 24n dezer maand te 's Gravenhage. Uit het verslag van de commissie tot werkverschaffing, in deze gemeente, ontleenen wij het volgende: Sedert Januarij tot in het begin van Maart 11. is door ruim 100 hoofden van huisgezinnen af en aan touw afge haald om tot breeuwwerk te verpluizen waarvoor aan arbeids loon is uitbetaald f 725.84, terwijl voorts aan werkloou in het pakhuis is betaald f 282.22^-. Er ziju verwerkt ruim 8000 Nederlandsche ponden touw. De uitgaven hebben de ontvangsten overtroffen (een ge woon verschijnsel hij den aanvang van de meeste van der gelijke ondernemingen) zoodat van uitkeering van het even tueel saldo aan de algemeene armen, zoo als het plan was, geen sprake kan ziju. De commissiedoor de ondervinding meer ervaren dan vroeger, hoopt echter aanstaande winter het begonnen werk voort te zetten. De voorraad van breeuwwerk is op dit moment nog ruim 4000 kilo's. Ook is er een kleine voorraad van koeijeu- en schapenspannenmet de vervaardiging waarvan almede proe ven zijn genomen, die goed zijn gelukt. Het Koninklijke instituut van ingenieurs zal zijne aanstaande gewone vergadering op 13 dezer houden te Velzen. De noodige schikkingen zijn getroffen om de leden op dien dag gelegenheid te geven ter bezigtiging der werken van de Amsterdamsche kanaal-maatschappij, en den volgenden dag tot het bezoeken van 's rijks marine werf te Helder, ter bezigtiging van de verschillende inrigtingen en werkplaatsen, van de drooge en natte dokken, het wachtschip voor het marine-instituut, het meteorologisch etablissemeut van den heer C. van der Sterr, het fort Erfprins en het fort Kijk duin met den vuurtoren, de marine- en koopvaardij schut sluizen en de zeehaven met de Heldersche zeewering, de groote draaibrug in den spoorweg over het Noordhollandsch kanaal te Koegras. Van goederhand vernemen wij, dat vóór het ongeluk op den Rijnspoorweg van 30 Mei 11. het voornemen bestond dat gedeelte der lijn van nieuwe dwarsleggers te voorzien, waartoe reeds de noodige orders zouden zijn gegeven. Arnh. Ct. Z. M. heeft, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, verleend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan Swales, bevelhebber van het Engelsche schip Guide van Whiby, ter zake dat hij den kapitein, diens vrouw en zes schepelingen van het op den 29 April 1867 bij de Coursche kust in het ijs gezonken Nederlandsche schoonerschip Harmonie gered en te Windau aan wal ge bragt heeft. Te Bergen-op-Zoom heeft zich het zonderling incident voorgedaan, dat men niet tot stemming kon overgaan over het al of niet aannemen van het nieuwe reglement tot benoe ming van ouderlingen en diakenen, enz. bij de hervormde gemeente, daar zich slechts 4 a 5 stemgeregtigden ter diakonie lieten vinden. De benoeming en beroeping gaat alzoo op den ouden voet voort. Men berigt, dat ook vrouwen voortaan tot het examen van leerling-apotheker zullen worden locgelaten; zij zullen aan 't zelfde examen onderworpen zijn als jongelui; het is, voldoende dat de examinandus de in 't latijn geschrepdiv-= of gedrukte recepten oordeelkundig kunne lezen en verslaan,'

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1