Jtieuros- en <flÖocrtentie--6faÖ. J\o 630. Zevende Jaargang. 1867. WOENSDAG 12 J U N IJ. <$ffirtëel gcücdte. BEKENDMAKING, JOict-officiëd gdiedte. H-IETTWSTIJDI1T3BIT. HELDERSGHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor S maandenƒ1.80 Franco per post a „1.80 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Ad verten tien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Ding3dags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. COURANT. Met harteljjken dank aan de edele gevers zij berigt, dat voor den Helderscken sloeperman CORNELIS DITO tot heden is ontvangen Bij den WelEerw. Heer G. E. BRONuit Rotterdam een muntb. f10: Bark Jan Hendrik een coup. f2.475 ivoor den loods arm aan geld maar rijk aan moed" en een coup. h f2.475 van L. Totaal f 14.97. Bij den WelEerw. Heer VAN BUCHEMuit Amsterdam van W. S. een bankb. f25, L. 3887. Bij den Heer B. R. DE BREUK: twee muntb. k f 10. van P. S. Jz. te A. Totaal f20.00. Bij den Heer L. VERHEY: een bankb. f25. postmerk Joure ivoor den sloeperman Cornelis Dito uit Amsterdam van de Hoeren V. ivoor den Hinken Kees" f7.00; iliefde Jot den naaste" f5.195; van W. M. fl.50; eindelijk van den schipper en de bemanning eener loodsschuit f 5. Totaal f43.695 Door vriendelijke bemoeijing van den WelEd. Gestr. Heer VAN OPDORPverzameld bij Heeren Officieren der Marine, f57.50. Verzameld door de Heeren J. C. LEICH en D. DEKKER bij de ingezetenen dezer gemeente f 139.75. Alzoo te zamen f300.915 eene som ruim voldoende om het verliesdoor Dito geledente vergoeden. In 't bijzonder acht zich de Dr. vaï O. zeer verpligt, door de welwillende ondersteuning hem ten deel gevallen, bij zijne vrije roedewerking aan dit beroep op de liefdadigheid zijner mede-officieren der Zeemagt. Zijne getuigenis, even als die der Commissie, is deze: dat hij boven hopen en wenschen is geslaagd en dat hij slechts hoopt bij voorkomende gelegenheid zijne dankbaarheid daarvoor feitelijk te mogen toonen. Helder10 Junij 1867. DE COMMISSIE. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der gemeente Helderverwittigen bij deze de daarbij belanghebbenden, dat de KERMIS of JAARMARKT in deze gemeente, dit jaar zal aanvangen op Maandag den 1 Julij aanstaande en dat de loting voor de kramers des Zaturdags avonds te voren aan het Raadhuis gehouden zal worden. Helderden 1 Junij 1867. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. II Junij 1867. De verlaging van het passagierstarief, door spoorweg maatschappij en stoombootdireetien, hebben hier gedurende de pinksterdagen, op het reislustig publiek, buitengewoon geïnfluenceerd, het aantal reizigers, dat reeds Zaturdag avond per boot en des Zondags morgens zoowel per boot als per spoor, de gemeente heeft verlaten, was zeer aanzienlijk, maar nog oneindig talrijker was de menigte vreemdelingen die gedurende de beide dagen deze gemeente heeft bezocht. Voor zoo verre wij vernemen is echter nergens de orde verstoord geworden, alleen in de nacht tusschen Zondag en Maandag heeft een der pinksterreizigers de baldadigheid ge had om met een zwaren steen een ruit in te werpen in het bo venlicht der deur van een der voornaamste woonhuizen te dezer plaatse; waardoor onder de huisgenoten groote sensatie ontstond. De dader is door de nachtwakers terstond aangehouden en zal wel tot boetedoening gebragt worden. Jl. Zaturdag werd in het Heeren Logement aan het Westplein alhier de 238 jaarsvergadering gehouden van de gewestelijke vereeniging Noordholland, van het Nederland- sche Onderwijzers genootschap. De gewone werkzaamheden werden voorafgegaan door eene redevoering van den heer P. J. Heijning, schoolopziener in liet VII district //over de middelen om het onderwijs wel te doen slagenwelke op vereerend verlangen der verga dering in het Maandblad zal worden opgenomen. Tot ver- poozing werd aan de onderwijzers van elders de gelegenheid gegevenom het een en ander merkwaardigs van den Helder te bezigtigen. Teruggekeerd van de wandeling vereenigden zij zich aan een vriendschappelijk diner. In de voorleden week is na eindelooze discussie de wet op de schutterijen met de geringe meerderheid van vier stemmen (38 tegen 34) aangenomen. Inderdaad eene kleine zegepraal voor het ministerieals men in aanmerking neemt met welke groote opoffering van beginselen die nog gekocht is geworden. De wet is door amendementen en sub-amen dementen letterlijk onkenbaar geworden. Op verschillende hoofdpunten heeft de regering moeten toegeven. In één woord de wet is letterlijk door de Kamer omgewerkt. Nog heeft de Kamer aangenomen de overbrugging van den Moerdijkterwijl ze heden zal beraadslagen over de prise en considératoiu van het voorstel van den heer de Brauw, betreflende de wijziging van sommige artikelen van de wet op het lager ouderwijs. De Kamer gaat binnen kort uiteen, terwijl de bijeenroeping der Eerste Kamer eerstdaags wordt te gemoet gezien. Op Maandag 24 Junij a. s. des namiddags ten 2 ure, zal door het R. C. parochiaal kerkbestuur te Heilo, in het logement de Rustende Jager aldaar, worden aanbesteed: het bouwen van eene kerk met twee torens en pastorie. De Staats Court. heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus, over de week beginnende den 26 Mei en eindigende de 1 Junij. In de provincie Noordholland werden in die week aan getast 4 runderen; gestorven geene, werden afgemaakt 17. Bij koninklijk besluit van 23 Mei is bepaald, dat de werken vande vesting Bergen op Zoom met de Waterschans, het fort Bath met de Oostbatterij, de vesting Vlissingen met het fort de Nolle, het reduit van het linker kroonwerk, het reduit van het midden kroonwerk, het reduit van het regter kroonwerk het fort de Ruiter en het fort Rammekens, de vesting Maastricht en de vesting Venlo,geene vestingwerken meer zullen zijn. Dit besluit komt in werking op den vijfden dag na de dagteekening van het Staatsblad en van de Staats-Courant waarin het besluit is geplaatst, (zijnde het besluit in de St.-Ct. van 7 Junij opgenomen.) De handel in aardbeziën is te Breda zoo groot als in geene jaren het geval is geweest; deze daar zoo menig vuldig groeijende aangename vrucht is zoo overvloedig, dat men die hoogst waarschijnlijk voor 3 14 centen de Ned. kan zal kunnen koopen. Wij wenschten wel dat wij gelooven kouden gelooven aar. de onfeilbare waarheid van den Moniteurden Eran- schen en alle mogelijke moniteursHelaas die reinheid des harten schijnt ons te ontbreken en wanneer wij thans de idyllische verhalen lezen van de wijze waarop de keizer der Eranschen met den czaar aller Russen en den grooten konka. van Pruisen zijne dagen doorbrengthoe zij naasUélkanafer f/; op troonen zitten in de opera en zich amuseren in/de 'Gaité, of in een open rijtuig langs de boulevards rijden en door de-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1