WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN. 3|n0E3anöcn. houder te ziju beuoetnd, waarop hij verklaarde de bij art. 85 der gemeente-wet bepaalde tijd van 24 uren aan zich voor te behouden omtrent de al of niet aanneming. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in de vorige week behandeld het wetsontwerp tot tractementsver- hooging der Inlandsche hoofden op Java. De beraadsla gingen daarover waren hoogst belangrijk. De heer Trakranen, Minister van Koloniën, werd aangevallen zoowel door de conservatieven als door de liberalen, en het blijkt uit de discussie duidelijk, dat Itidie thans geheel willekeurig gere geerd wordt, zonder eenig stelsel hoegeuaamd. Het is dan ook moeijelijk te zeggen wat er van Indie worden moet zoo dit ministerie aan het bestuur blijft. Er waren drie amen dementen voorgesteld. Een door den heer Itochusseneen door den heer Eransen van de Putte en een door den heer Thorbecke. De heer minister van Koloniën verklaarde het ontwerp te zullen intrekken zoo het amendement van den heer van de Putte werd aangenomen. De beide eersten werden dan ook verworpen terwijl dat van den heer Thor becke werd aangenomen. Nog heeft in de vorige week de heer Thorbecke den minister van Oorlog geïnterpelleerd over de reorganisatie der militaire academie te Breda. Die interpellatie leverde tot nog toe niets belangrijks op. De Kamer houdt heden zitting en gaat spoedig uiteen. In de week van 28 Junij zijn in Zuidholland aangetast 10 runderen, gestorven I, afgemaakt 34; in Gel derland aangetast 1, afgemaakt 9; in Noordhollaud aange tast 3, afgemaakt 27. In het geheel aangetast 14 tegen 30 in de voorafgaande week; en afgemaakt 70. Verleden week vertrok een heer van Zwolle naar Leeuwarden, mede nemende een grooten honddien hij van een zijner keunissen, die den hond gaarne kwijt wilde zijn, gekregen had. Ten ongeveer 11 ure 's avonds aankomende, sloot hij den houd op in eene schuur; den volgenden mor gen was het dier echter verdwenen. De hond was door een luik ontsnapt en reeds vóór 7 ure vond de vorige eigenaar zijnen hond voor de deur liggenhet dier was zeer vermoeid, doch scheen daar reeds een poos gelegen te hebben. Op zijn ruimst genomen, heeft het beest den afstand van Leeuwar den naar Zwolle, die op ongeveer 18 uren wordt gerekend, in minder dan 8 uren afgelegd. Eeu 40jarig passagier van de stoomboot Maasnymph no. 1die eeu pleiziertogt had gemaakt, is, achteruitloopende door een half geopende klep der lantaarn in de machine kamer gevallen en geheel door de machine verbrijzeld. Ter gelegenheid van de tentoonstelling te Parijs was een buitengewone wedstrijd uitgeschreven voor de instellingen en de bijzondere personen, die zich jegens den werkenden stand bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De groote prijs daarbij uitgeloofd, was 100,000 francs, deze is echter niet toegekend, maar vijf prijzen zijn gegeven, en wel aan de volgende landen: Nederland (maatschappij tot nut van 't algemeen), Rusland, Spanje, Portugal en Italië. Aan het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is verzocht iemand aan te wijzen om op 1 Julij a. s. uit handen des keizers, ter gelegenheid der algemeene uitreiking van de belooningen, het diploma of document voor de maatschappij bestemd, in ontvangst te nemen. Een zeer bemiddeld persoon van Berlijn heeft aan het bestuur dier stad aanzoek gedaan om aanwijzing eener plaats waar voor Erancis Drake, aan vvien men, gelijk bekend is, de invoer van aardappelen in Europa te danken heefteen ge- denkteekeu op te rigten, tot welk einde hij 15,000 thaler beschikbaar stelt. De Erausche Monileur deelt het plan mede van den ingenieur Boutet, om eene brug te leggen tot verbinding van Dover en Calais .Zij zou rusten op 32 verticale ijzeren pilaren, van 200 el hoog en 100 el breed. De diepte van het kanaal bedraagt niet meer dan van 30 tot 36 el, zoodat de brug 170 el boven het water zou verheven zijn. De kosten worden geraamd op 400,000,000 francs. Men stelt zich voor eene maatschappij op te rigten, met het doel om deze brug te bouwen, terwijl tot onderzoek naar de deug delijkheid van het stelsel zal begonnen worden, met er een te leggen over de Seine, die daar tot model voor deze monsterbrug zal strekken. Aan de schelknop van een buitenverblijf in de ou- middelijke nabijheid van Antwerpen en bewoond door me vrouw Bosschaert vond men een paar dagen geleden een zak gebonden, waarin zich eene duif bevond. Deze had een briefje aan den hals, waarin van de bewoneres werd gevorderd, dat zij een couvert met twee bankbiljetten van duizend francs aau den hals der duif zou binden, onder bedreiging hare woning anders in brand te steken. Mevrouw Bosschaert, in plaats van den eisch te voldoen gaf kennis van het gebeurde aan de politie. Deze zette op de hoogste punten in den omtrek wachtposten uit; daarop liet men de duif vliegen. Zij nam de rigting van Borgerhout en men heeft alle uitzigt den schrijver van den brandbrief te ontdekken. Rossini heeft aan den Keizer de partituur overhandigd van de vredeshymne, welke op 1 Julij in het paleis van nijverheid zal worden uitgevoerd. Behalve orchest en mili tair muziek, heeft men voor de uitvoering verscheidene groote klokken noodig, en worden daarbij kanonschoten gelost. Het Journal des Debats maakt spottenderwijze de opmerking, dat Turkije het rijkste land der wereld en alle geruchten over den slechten toestand der schatkist van dieh staat onwaar moeten zijn, daar anders de sultan niet zou durven uitgeven de som van tien millioen, alleen voor eeu plaisierreis. De Parijsche correspondent van den Globe beweert, dat de aanslag op het leven van keizer Alexander, den persoon van koning Willem daar ter stede geheel en al in de scha duw heeft doen stellen zoodat een geestig Fransch diplomaat dan ook naar waarheid gezegd zou hebben: //Den keizer van Rusland heeft de moordenaar niet geraakt; daarentegen heeft hij met zijn schot den koning van Pruisen voor Parijs gedood. Eene vrouw verloor in het gedrang bij de illuminatie op de Place de la Concorde te Parijs haar zevenjarig doch tertje. Wanhopend zocht zij het kind een uur lang. Ein delijk werdt het gevonden: een politie-agent was reeds met de kleine op weg naar hare woniug. Toen de moeder haar kind weerzag zonk zij ineen en kon geen woord uitbren gen. Toen men haar tot haar zelve had gebragt bleek het dat zij krankzinnig was geworden. Veranderlijk weer volgt op het schielijk stijgen van den barometer, op rijzing en daling met afwisseling; op kleine vlokkige, gestreepte of gevlekte wolkjes, die na langdurig helder en fraai weder, bij of onder een nevel achtige bank hangen. Mooi weer wordt aangeduid door het langzaam stijgen van den barometer; door een roodachtigen klaren of onbewolktcu avondhemelmeestal door een lage afteekening aan den horizont van de morgenschemeringdoor ijle, lichte en fijne wolken, doch dan tevens van iets wind; door een helder licht blaauweu hemel. Storm en regen worden voorafgegaan door eene sterke en schielijke daling van den barometer. Wind en regen heeft men te verwachten, wanneer kleine lichtgraauwj wolken over eene donkere wolkenlaag heen drijveu. Wiud staat voor de deur, wanneer de morgenschemering zich hoog aan den hemel over een nevelbank heen afteekentna morgenroodvee*, na scherphoekige wolkenna een glanzend helderen avondhemel, bij vette wolken. Regen wordt voorspeld door morgenrood, een bleek geelachtige avond hemel, kleine donker graauwe wolken, zachte mollige wolken, waterachtige wolken, witachtig blaauwen hemel. Daalt de barometer schielijk, dan volgt zware regen, sneeuw of wind. De laagste barometerstanden komen voor bij stormen uit het zuiden, zuidoosten en noordwesten. Zuidelijke winden doen den barometer dalen, noordelijke rijzen, uitgezonderd wanneer de eerste met droogte en mooi weder, de laatste met veranderlijk en vochtig weer gepaard gaan. Krimpt bij een storm uit het oosten de wind, dan daalt de barometer, tot dat de wiud zuidwest geworden isschiet hij daarentegen uit, dan rijst de barometer, terwijl de therometer daalt. Daalt bij westen wind de barometer schielijk, dan volgt er zware storm uit het noorden of noordwesten. Krimpt de wind, meu heeft zich voor te bereiden op ruw weder of zwa- ren wind. Vóór douderbuijen daalt de barometer gewoonlijk. Bij lageu barometerstand zal men zeer zelden mooi weêr hebben, is dit toch het geval, men kan gerust rekenen op aanhoudenden regen of wind of op beide tegelijk. Hoe lauger of kprter de barometer van te voren waarschuwt, des te langer of korter is de duur van het aangekondigde weder. De hoogte en verre afstand van de wolken geven een langzame weers verandering te kennen, maar die langdurig zal zijn. Gewone vormen en zachte kleuren der wolken kondigen mooi weder, schelle ongewone kleuren en bizarre vormen wind en regen aau. Hoewel de meteorologie nog in 't begin van hare jeugd is, zijn de resul taten, die zij oplevert, des niettegenstaande verbazend. Aanteekening van weêr en wind werd reeds in de voorgaande eeuw op den huize Zwanenburg bij Haarlem gehouden, doch het opsporen der wet ten, het verklaren en het vooraf opgeven der weersgesteldheid heeft pas in de tweede helft dezer eeuw eenige beteekenis verkregen. Het belang van die wetenschap is eiken zeevarende bekendde kennis er van heeft reeds menig schip en menschenleven doen behouden. Zoo als men weet, staat in ons land prof. Buijs Ballot, te Utrecht, aan het hoofd van hen, die zich bezig houden de wetten der natuur in dezen op te sporen. De invloedop het weder dien velen nog steeds aan de Maan of den Vrijdag toekennen is even sterkals die welke de geboortedag op het lot van den mcnsch uitoefent. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Helder 16 Junij. Mijnheer de Redacteur 1 Gaarne wil ik bekennen verrast geweest te zijn, aangenaam verrast zelfs, toen ik het nommer Uwer Courant van "Woensdag 12 dezer in handen kreeg, daar ik door het aantal der ingezonden stukken de overtuiging bekwam, dat de lust tot medewerking van de zijde des publieks allengs grooter wordt, iets dat natuurlijk moet medewerken tot bevordering der publieke zaak. Met belangstelling dan ook ging ik aan het lezen, doch wie schetst mijn verbazing toen ik onder die stukken er één vond, dat als het ware aan mij geadresseerd was. Dit was gedurende den „geruimen tijd" dat ik de eer had U stukken van mijn hand te doen toekomen, de eerste maal dat dit ge schiedde, en ik wil er dan ook gaarne op antwoorden, even „gematigd en kalm" als de bezadigde kiezer zulks deed. Vooreerst verwijt de schrijver mij, dat bet door mij ingezonden stuk, ge plaatst in Uw blad van 29 Mei jl.betreffende het door den wethouder B. in de laatste raadsvergadering gesprokene (ik zeg nu beleefdheidshalve ge sprokene) „bijzonder scherp" was. Ik meen dit te moeten ontkennen. Hij

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2