SCHAGER NIEUWS. BURGERLIJKE STAM) DER GEMERKTE TEXEL. woord gevoerd en daarna besloten in een volgende verga dering tot het doen der keuze uit de heden genoemde per sonen over te gaan. De vergadering werd gesloten. Men schrijft ons van Terschelling, 26 Junij 1867. Aan de op gisteren alhier te Midsland gehouden hard draverij van Terschellinger paarden, tusschen de. 3 en 10 jaren, hebben deelgenomen 18 paarden; de prijs bestaande in een fraai hoofdstel en en dekkleed, is gewonnen door de zwarte merrie van Tjaard Cornelis Boer, bereden door Hen drik Teunis Oepkes, en de premie, bestaande in een fraai dekkleed, door de bruine merrie van Jan Rijnders Buren, bereden door Douwe Wietzes Pais. Eene talrijke menigte van Oost en West waren hierbij tegenwoordig en zagen vol belangstelling naar deze alhier zoo zeldzaam plaats hebben den wedstrijd. Alles liep, dank zij de goede regeling der keurmeesters, zonder veel stoornis, in de beste orde af. Vele paarden toonden zeer goede dravers te. zijndoch bet is ook genoegzaam van algemeene bekendheid, dat er onder de Prie- harddravers velen van dit eiland afkomstig zijn, waardoor dan ook de veulen hier steeds zeer gezocht zijn. De jonge Keizer van China zal de Parijssche tentoon stelling niet bezoeken. Men zegt, dat zijn oom en voogden tot dezen stap hebben beslotenten gevolge van de groote moeijelijkhedendie aan de uitoefening zijner godsdienst in den weg zouden staan. De Keizers van China reizen nooit zonder hun goden medetenemenen daar de jeugdigetegen woordige Souverein er vijf heeft, die ieder 35 voet hoog zijn, heeft men het maar voorliet best gehoudenten einde het gehaspel met de Pranschen douanen te voorkomendie zelfs van Chinesche goden inkomende regten vorderen X. IC. M. maar stilletjes te huis te laten. Bij de groote wapenschouwing te Parijs trok het aller verbazing, dat de Siamesche gezant gézeteu was naast den koetsier op den bok van het voor hem bestemde rij- 'tuig. De reden van dit voor Europeanen vreemde ver schijnsel is zeer eenvoudig: in het koningrijk Siam mag nie mand hooger zitten dan de koning of zijn vertegenwoordi ger, en alle moeite om den gezant te doen begrijpen dat dit gebruik in Prankrijk niet bestaat, was vruchteloos. Een inderdaad //schitterend" denkbeeld van een Pransch scheikundige, werd dezer dagen in de //Gazette Medicale de Lyon" gevonden. Hij gaat van de stelling uit, dat thans alle doode ligchamen van menschen nutteloos in den grond worden gestopt, terwijl men ze zoo uitmuntend kon gebruiken om er gas uit te stoken! //De kool kan langzamerhand uitgeput raken, en daar nu het doode overschot van den" mensch, gas van een uitmuntende lichtkracht kan leveren, waarom wordt het dan ook niet tot dat doel gebruikt? Door het verbrandings-proces in retorten kan een ligchaam van middelbare groote vijfentwintig mêtres lichtgas leveren tegen den prijs vau vijfentwintig cents de kubieke meter, dat aan een ligchaam van middelbare groote eene waarde vau acht francs geeft. De Pransche Moniteur behelst een schrijven uit New-York, waarin gemeld wordt, dat van daar een met niet meer dan drie zeelieden bemand //reddingvlot," eene lengte van 25 en eene breedte van 12 voet, bij een diepgang van slechts 6 duim hebbende, naar Prankrijk onder zeil is ge gaan. Dit van vier masten voorziene vlot is naar het model Perry vervaardigd (van welken scheepsbouwmeester zich twee reddingbooten op de internationale tentoonstelling bevinden.) Tot op het laatste oogenblik had men het in twijfel getrokken, of het lang aangekondigde plan wel tot uitvoering zou komenmaar tot groote verbazing der talrijke menigte toeschouwers had de N>n Pareil den 4 Junij werkelijk zee gekozen. De bemanning, uit ervaren en bedaagde zeelieden bestaande, had een onbegrensd ver trouwen in den goeden uitslag der onderneming. Het plan was, Southampton en Havre aan te doen en zich vervolgeus ook naar Pruisen en Rusland te begeven. Van de Kaap de Goede Hoop wordt, onder dagtee- kening van 15 April, berigt, dat men in het oosten der Kaapkolonie, en wel in den omtrek der Oranje-rivier, eene diamantlaag ontdekt had. Onder de gedolven steenen, die allen van een voortreffelijk gehalte waren, bevond er zich een van twintig karaat, waarvan de waarde op ongeveer tien duizend gulden begroot werd. De Eondensche schouwburgen geven in het algemeen doorslaande bewijzen van het groote verval in kunstzin en smaak, doch te New-York schijnt het niet beter. //Er zijn acht schouwburgen in New-York," zegt de Tribunefen het is opmerkelijk, dat er geetie enkele voorstelling gegeven wordt, die een man van beschaving en smaak met voldoe ning bijwonen kan." Tn de vorige week is, bij de maire van het 10c arron dissement en inde kerk van Sfc. Vincent de Paul te Parijs, het burgerlijk en kerkelijk huwelijk voltrokken vau een gedetineerde van la Roquette, met eene gedetineerde van Saint-Lazare. Van de jonggehuwden is de man tot 8 en de vrouw tot 2 jaren opsluiting veroordeeld. Na de huwe lijks-inzegening mogt de man zijne echtgenoot vergezellen tot voor de groote deur der gevangenis Saint-Lazareeu daar scheidden zij ouder het storten van tranen. 't Was Kermis 111 liet dorp. v. Beers. Mijnheer de liedacteur! Ook op onze plaats kan, God dank, de bovenstaande regel uit «De zieke jongeling" worden toegepast. Ik zeg God dank, want ieder goed Schager moet bij liet zien van bet kennelijk verval onzer beroemde" kermis, even plaizierig te moede zijn geweest, als de conservatieven bij het verloopen van hun standje, door de kracht der liberale beginselen. Daarom dank ik den Hemel dat alles voorbij is, en niets ons weldra aan het «feestgewoel" zal herinneren, dan hier eu daar eene geelachtige plek in het gras van ons kerkhof, ijverig onderzocht door onze straatjongens, in de hoop dat de kramer die er tijdelijk zijne woning opsloeg er eene, al ware het dan ook maar kleine schat zal hebben verloren. Dertig procent kramen minder dan verleden jaar! Ik verlaat mij hier op de opgave van een «Hollandsche jongen," als zijnde m. i. op dit punt de beste «authoriteit" En dan geen «dikke dame," die het geëerd publiek vrijelijk laat on derzoeken of hare dikte echt is; geen «Hamburgsche," de toekomst voorspellende damedie dagelijks proeven neemt, in hoeverre «de wereld wil bedrogen zijn" waarheid be vat geen «kunstzee" die meer bevattings vermogen aan den dag legt dan menig tweebeenig «zitting hebbend" individu ooit verraden heeft te bezitten; geen «Spriet" of «Spritalius," die ten uwent de deugd der weldadigheid beoefende, en hier reeds door hetgeen «buiten de tent" werd vertoond, de lie veling was der buitenlui en schooljongens, kortom geene van al deze heerlijkheden welke wij vroeger mogten aan schouwen, hebben thans gestrekt om den luister onzer kermis te verhoogenalleen de bedelaars, en liedjeszangers die, vol gens de kermispublicatïe «gestrengelijk zouden worden ge weerd." waren als eene levende parodie op de activiteit der «bevoegde magt," als gewoonlijk in groote getale aanwezig. Waarlijk wij behooren de heeren Dupont en Bakker dank baar te zijn, dat zij door hunne tegenwoordigheid ons bewaard hebben voor die afschuwelijkheid, der wereld slechts het skelet eener kermis te kunnen vertoonen. De eerste toch dekte met zijn fraai Musée Mécanique als met eene mantel der liefde de naaktheid onzer marktplaats, de andere vulde met zijne Salon des Variétés, een groot ledig op het kerkhof en heeft, met zijn bijhebbend gezelschap een uiterst fatsoen lijk «Klaasje Zevenster ten tooneele gevoerd, waarin voor madame Mont Atos geene plaats was. Ik kan niet anders dan met lof van die opvoering gewagen, doch hoop niemand te beleedigen door de opmerking, dat het geheel nog beter zou zijn, wanneer sommige der «artisten" steeds geliefden te denken, dat «op de planken,' geen Amsterdamsch, Rotter - damsch of Haagsch, maar Nederduitsch moet worden gesproken. Het tooneel, ik hoop niet dat de gemoedelijke Helder- sche heer M. om deze uitdrukking een kanon op mij zal rig- ten het tooneel is niet alleen eene kweekplaats voorgoede zeden, het moet ook bevorderlijk zijn aan de zuivere uitspraak onze schoone moedertaal Alle provincialisme, elk onzuiver dialict moet den «artist" een gruwel zijn. »En" hoor ik, dunkt mij, u vragen «heeft deze magere kermis ook geen mager bezoek gehad"? Het tegendeel is, wat de «drukke dagen" aangaat, waar M. de R., en onze kermis heeft weer een krachtig bewijs geleverd, dat het getal nog legio is dergenen, die het eene zaligheid schijnen te vinden om met een gevulden buidel «te kermis" te gaan, en om met van Zeggelen in zuiveren zin te spreken met gerookte pa linghuid, drie centen en een noot in den zak te huis te komen. Vooruitgang, ontwikkeling en beschaving doen ontegenzegge lijk veel in onze dagen, doch eer men algemeen begrijpt dat «kermispret" eigenlijk dollemanspret is zal men wei Anno 1900 schrijven. JOB. Van 20 27 Junij 1867. ONDERTROUWD Jan Koogcr, zeeman en Martje Geus. GETROUWD Jan Zwanenburg en Trijntje Mets. Jan Brouwer eu Hendrikje Slot. GEBORENCornelis, z. van Sijbrand Koning en Guurtje Dijker. Martinus, z. van Pieter Sandifort en Aaltje Huizinga. OVERLEDEN Neeltje Mulder 76 j. gehuwd met Pieter Schrama. UARKTBERIGTEK. HELDER 26 Junij. Aangevoerd 4S Biggen f 4 a 7, 7 Geiten en 1 Bok, 15 Kippen en 2 Hanen 1'0.70, 108 Zoetemelkschc Kazen f0.70 a 1 per stuk, 147 Ncd. Groene- en Witte Schapenkaas 32 a 36 et. per Ned. fg, 260 kop Boter f0.78£ a 0.85 per kop of f 1.05 a 1.10 per Ned 1225 Kip-Eijeren f2.50 a 2.55 en 300 Eeud-Eijeren f3 per 100 stuks, 85 halve mudden Nieuwe Aardappelen 7 a 10 ct. per kop, 705 potjes Aardbeziën 5 a 8 ct. per potje, en 65 mandjes Aardbeziën 12 ct. het maudje. Eene groote hoe veelheid diverse Groenten 'eu Bloemen. PURMERENDE 25 Junij. Kleine Kaas, na half 2 uur f31.25. Goede voorraad, slepend aan dcu prijs verkocht. Aangevoerd 243 stapels Kleine Kaas, 6 Middelbare. Boter van f 0.95 tot 1.05 per Ncd. fl?. Gemiddeld i' 1 per Ned të- Bij het ope nen van de koemarkt zag men algemeen de driekleur wapperen. De stem ming op de markt had veel vau een leest en niettegenstaande de veepvijzen

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2