658. Zevende Jaargang. 1867. •Jlieuros- cn ^<flÖücrfenttc--öfaft. WOENSDAG 10 J U L IJ. 1TI 3 IJ TT S T IJ D 11T 3 S 1T. HELDERSCHB COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Heidér, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 9 Julij 1867. In het laatst dezer maand zal een escader, bestaande uit Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, CuraqaoMetalen Kruis en Zoutman, onder bevel van den kapitein ter zee J. E. de Manvan de reede alhier naar zee vertrekken, met bestemming tot het doen eener kruistogt in de Noordzee. Zr. Ms. stoomtransportschip Java, is Zondag namid dag alhier ter reede geankerd, komende van Oost-Indie. Gisteren namiddag is dit schip in de haven gestoomd. De scheurbuik schijnt op dien bodem in hevige mate te hebben geheerscht. Een zeventigtal der schepelingen zijn reeds in 's rijks hospitaal opgenomen. Men schrijft ons van boord van Zr. Ms. schroefstoom- schip Curagao, ter reede van Texel, 6 Julij, het volgende: Gisteren middag viel, bij de oefeningen in het enteren, de ligtmatroos M. uit het puttingwant in zee. Vóór dat de gereed liggende reddingboei den drenkeling, die door het zwaar loopende getij reeds een eind was medegesleept, kon bereiken, was reeds de l8 bootsmausmaat J. Kors uit de valreep over boord gesprongen en mogt de zelfvoldoeniug smaken den jon geling van een anders bijna zekeren dood te redden. Deze verdienstelijke onderofficier werd reeds vroeger met eene reddiugsmedaille begiftigd. Bij koninklijk besluit van den 24 Junij 1867, N°. 73, is op verzoek van de heeren G. Pimentel, S. M. de Jongh en G. Prins, uitmakende het bestuur van het Israëlitische Jongelings Collegie rEendragt baart genoegente Helder, de goedkeuring verleend van het reglement van bovenge noemd collegie en de vereeniging mitsdien als regtspersoon erkend. De heer W. H. Bruno Bok is, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid, erkend en toegelaten als conculair agent van Italië op Texel. Van Terschelling 6 Julij schrijft men ons het volgende Bij de op den 3n dezer te Harlingen plaats gehad heb benden wedstrijd van zeilvaartuigen, is door het alhier tehuis behoorende beurtschip van I. J. Kooijman weder eene premie gewonnen, bestaande in eene Hollandsche vlag met toepas selijk opschrift, zijnde het nu de vijfde maal dat met dit vaartuig belangrijke prijzen of premien zijn behaald. De alhier aftredende raadsledenwaarvoorop den 16 Julij eene verkiezing moet plaats hebben, zijn de heeren: A.B. Mentz J. C. Kooijman, W. S. L. Eschauzier en T. D. Pais, welke allen weder herkiesbaar zijn. Het examen van de eerste serie der onderofficieren, dingende naar den rang van tweeden luitenant, is in de vorige week afgeloopen. Met het examen der tweede serie zijnde de onderofficieren van het eerste regiment infanterie, is een aanvang gemaakt. Een der boden van het te 1s Hage bestaande begra fenisfonds "Let op uw einde", moet naar men verneemt, zich gedurende eenigen tijd schuldig hebben gemaakt aan het ver vaardigen van valsche quitantiën en andere bescheiden, het fonds betreffende, waardoor hij, ten nadeele van dat fonds, eene ontvreemding van ruim vier duizend gulden heeft ge pleegd. Tot dusverre is het der politie niet mogen geluk ken den dader uit te vinden. In het begin der vorige week is hij nog in de stad gezien. Vermoedelijk heeft hij de wijk naar Londen genomen. De heer J. Schaarwachter, te Nijmegen, acht zich, als lid der photographen-vereeniging te Berlijn, als eerelid der photographen-vereeniging te Milaan en als correspon derend eerelid der photographen-vereeniging te Hamburg, volgens het Handelsblad, gemagtigd om aan den heer von Roesgen von Ploss, die volgens de Nederlandscie Industrieel uitgevonden zou hebben om photographische beelden in hunne natuurlijke kleur te vervaardigen, eene som van honderd duizend gulden aan te bieden. Een tragisch-komisch voorval vond eenige dagen ge leden des nachts ten 12 ure plaats. De heer A.den zuid- wal te 's Hage passerende, hoort gedruisch in het water, en er naar toegaande, bemerkte hij dat een man daarin lag. Oogenblikkelijk trachtte hij dien persoon uit de vrij breede gracht te halen, hetgeen hem niet eerder gelukte dan na het op zijn hulpgeroep toeschieten van een derden persoon. Op 't drooge gebragt was de eerste uitroep van den man »Er ligt er nog een in, want ik heb help 1 helphooren roepen." Op de opmerking dat de heer A. dat geroepen had, antwoorde de man: //Wel, da's niet mooi van u, meheer; ik zat hier rustig op een bankje en toen ik nu help! hoorde roepen, ben ik in 't water gesprongen": Het geval helderde zich weldra op. De man had te diep in 't glaasje gekeken en was in 't water geloopen; toen hij er in lag, hoorde hij door den heer A. helproepen, en nu hij er zelf uitgehaald was, meende hij in zijn roes, dat hij het geweest was die op het hulpgeroep in 't water was ge sprongen om iemand te redden. Een nieuwe bron van onderaardsch vuur is te Am-Baïda in Algerie, ontdekt. Uit eene opening van omstreeks een el diameter in de aarde rijst eene rookkolom van 15 h 20 ellen hoogte. Een stok weinige minuten in de opening ge houden, komt er geheel verkoold weder uit. Men verwacht, naar aanleiding van deze ontdekkingmeer en meer belangrijke vulkanische verschijnselen. Te Terwissel heeft deze dagen een ontzettend voorval plaats gehad. Terwijl de werkman van der Molen met zijne vrouw aan 't veeuwerk was, en zij hunne beide kiuderen 2L jaar en 15 maanden oudonder opzigt hadden gelaten van eene oude vrouw, is hunne woning (het oude mensch schijnt in slaap te zijn gevallen), in brand geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat hunne beide kinderende eenigen die zij haddendaarin zijn verbrand. De oude vrouw werd eerst wakker toen het dak instortteen ook zij redde zich met moeite. Een verschrikkelijk ongeval heeft dezer dagen te Phi- ladelphia plaats gehad. De stoomketel in de meubelfabriek vau Geasy en Ward aldaar is gesprongenten gevolge waarvan het geheele gebouw, vijf verdiepingen hoog, is vernield Veertig personen bevonden zich in de fabriek. Volgens de laatste tijdingen, zijn reeds dertien lijken van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Men gelooft, dat nog een twaalftal bedolven is. De binnen- en buitenlandsche dagbladen zijn nog dagelijks, als het ware, opgevuld met beschouwingen over het treurig uiteinde van keizer Maximiliaan van Mexico. Uit Parijs schrijft men: Intusschen kon men het niet genoeg bejammeren, dat zulk een edel, verstandig en waarlijk vrijzinnig vorstals Maxi- miliaan was, zich door zijne eerzucht (nog meer door dir^ó zijner gemalin) heeft laten bewegen over een volk gelijk.de "Z- Mexicanen te gaan regeren. Met uitzondering van twee of V. drie eerlijke lieden was zijne geheele hofhouding zamenge-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1