3!ngE5onbrn. BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. 263ste STAATS-LOTERIJ. Vijfde klasse. heeft zijne inwoners verbaunen. Met één pcnuestrcok zond hij duizenden naar Siberië, en zou ik dau het regt niet hebben hen te wreken? Pres. Gij had het regt niet u deze zendÏDg aan te matigen. Beseft. Mijnheer de President, mijn bedrukt hart legde mij deze zending op. Pres. Maar wanneer gij den Keizer van Rusland niet voor uw souverein erkendet Beseft. O, volstrekt niet. Pres. Hij was dan toch uw natuurgenoot en niemand heeft het regt zijns gelijke naar het leven te staan. jBeseft. De G'zaar is mijns gelijke nietik weet niet hoe ik hem zal noemen, men kau zijn naam niet eerbiedigen. Pres. Maar gij verdedigt hier de theorie van den vorstenmoord. God verbiedt het dooden. Besck. Maar ik ben God niet. Pres. Neen, inderdaad gij zijt God niet. Gij hebt in een uwer verhoo- r en gezegd dat gij den Czaar had geoordeeld. Maar gij hebt het regt niet de vorsten te oordeelen. Beseft. Door den Czaar in het leven te laten, zon God hem zeker na zijn natuurlijken dood in de hel hebben laten werpen, terwijl hij door het ondergaan van den dood, zooals ik dien weuschte, in de andere wereld gelukkiger zou zijn geweest. Pres. En als uw kogel een andere borst had getroffen. Beseft. Ik wist wel dat de kogel den Keizer der Franschen niet zou raken. Pres. Maar indien het paard van den heer Raimbeaux het rijtuig niet had gedekt, weet gij dan waar uw kogel ware heengegaan? Gij zeidet in de instructie dat een Poolsehe kogel den Keizer der Franscheu niet kan raken. Dat was maar eene phrase, maar geen antwoord. Had de koetsier iets spoediger gêreden dan zou het paard van den heer Raimbeaux zijn aehter gebleven en gij zoudt den Keizer der Franschen hebben getroffen. Besch. O volstrekt niet, ik was zeker van mijn wapen. Hierop werden al de getuigen gehoord, waarna de procureur-generaal, de heer de Marnas, zijn requisitoir voordroeg, waarbij de beschuldiging werd volgehouden. De advocaat des beschuldigden nam er acte van dat, toen Berezowski naar de prefectuur van politie werd overgebragt, de Russische directeur van politie, da heer Souwaroff, hem in de Russische taal heeft ondervraagd. Ten 4 ure werden de debatten gesloten en heeft da jury zich in raad kamer begeven. Het hof heeft nitspraak gedaan. Het heeft Berezowski schuldig verklaard aan poging tot doodslag, en hem, met aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. JDe Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Helder 10 Julij. Mijnheer de Redacteur! Het zij mij vergund «voor de zekere en finale sluiting" nog met een enkel woord den afloop der verkiezingen voor den gemeenteraad te bespre ken, ik zal daarbij ondertusschen heel kort zijn. Vooreerst moet ik opmerken, dat de burgerij alhier nog niet algemeen van het gewigt dier verkiezingen doordrongen is. Van de 708 kiezers heb ben niet minder dan 451 (zegge vier honderd een en vijftig) hunnén bur- gerpligt verzuimd, en had nu niet juist een bestuurder van «Burgerpligt," zich ongeloofelijkc moeite gegoven tot het doen verkiezen van dc can- didaten dier vereeniging, het aantal der onverschilligen zou waarschijulijk nog veel aanzienlijker geweest zijn. Ik wensch ondertusschen er op te wijzen, dat die zoogenaamde kiezersvereeniging «Burgerpligt," alleen schijnt te bestaan om de keuze vau bloedverwanten of vrienden van bcstuurderen te helpen bevorderen. Van den eenen bestuurder werd de broeder, vau den ander de compagnon gekozen. Over de middelen daartoe gebezigd, (voor namelijk voor den wethouder Bakker) zal ik het stilzwijgen bewaren; in- trigues zijn helaas bij elke verkiezing, zoo hier als elders, aan de orde van den dag, en het is dus niet te verwonderen, dat ze ook hier gebezigd zijn. Indien ik nu den uitslag der stemming nagaan, dan bestaan vele redeuen tot tevredenheid want acht ik (zooals ik reeds vroeger schreef eu waarop ik niet weer zal terugkomen,) de herkiezing van den heer Bakker nadeelig voor de gemeente, de Raad heeft daarentegen twee flinke leden gewonnen. Het valt niet te verwonderen dat de heeren Stakman Bosse en Graat met ongeveer algemeene stemmen herkozen zijn. Dat was te voorzien. De kiezers hebben door die eenparigheid getoond, dat zij de verdiensten van die heereu ten opzigte der gemeente op den juisten prijs weten te schatten. Ik hoop dan ook dat zij nog langen tijd hunne krachten aan de bevordering onzer belaugen zullen kunnen en willen toewijden. De hier zoo openlijk betuigde goedkeuring der kiezers moge hen daartoe eene aansporing wezen. Den heer Berghuijs is door zijne herkiezing de gelegenheid geschonken, om te toonen wat hij is en wat hij doen wil. Als' raadslid heeft hij nog geene bekendheid immers door niets heeft hij nog zijne beginselen aan 't licht gebragt. Het beste zal dus wezen, ten zijnen opzigte «eene afwach tende houding aantenemen," zoo als de heeren politici dit noemen." Laat ons ondertusschen in het belang van het algemeen vertrouwen dat zijne her kiezing zal strekken, tot vermeerdering van den bloei onzer gemeente. Dat ik de verkiezing van den heer Haagsma met vreugde begroet, be hoeft niet gezegd te worden, daar ik dien heer in mijn vorig schrijven, reeds voor die betrekking heb aanbevolen. Iu hem wint de raad een on afhankelijk lid, een man die voor zijn gevoelen durft uitkomen. Moge de heer Haagsma in het blijk van vertrouwen hem door zijne medeburgers ge schonken, een spoorslag vinden om zich door inspanning van alle krachten, dat vertrouwen waardig te maken. Indien de welwillende lezer de gronden nagaat, waarop ik de verkiezing van deu heer Bok heb aanbevolen, dan zal hij begrijpen dat ook in de be noeming van den heer Werendlijn Smit eene aanwinst is gelegen voor den gemeenteraad. Mijn hoofdargument immers voor de aanbeveling van den heer B. wasdat hij door den aard zijner betrekking regtskennis bezit en dat de raad aan versterking van het juridisch element groote behoefte bad. Dopr de verkiezing van den heer Smit is daaraan insgelijks voldaan, en wanneer ik meende den heer Bok boven den heer Smit te moeten aanbevelen, geschiedde dit uit overweging dat bij de overigens gelijke omstandigheden, waarin die heeren tegenover de gemeente geplaatst zijn, de heer Bok laDger alhier woonachtig is. De heer Hidde Bok verkreeg dan ook 117 stera- meu, tegenover 135, die op den heer Smit waren uitgebragt. Dat de heer Smit zich in zijne nieuwe betrekking het in hem gestelde vertrouwen zal waardig toonen, daaraan twijfelen wij geen enkel oogenblik. En hiermede M. d. R. is mijne taak voor dezen keer voleindigd. Ik heb die vrijwillig op mij genomen, uit overtuiging dat de publieke zaak publiek moet behandeld worden, en daartoe bestond geen beter middel dan de drukpers, waarvan in onze gemeente geen of slechts weinig gebruik ge maakt wordt. Juist gedachten wisseling, wrijving van denkbeelden is noodig, wil men eene zaak in het juiste licht stellen, en evenzeer is eene publieke beoordeeling van personen een hoofdvereisebte, wanneer zij eene publieke betrekking zullen bekleedeu. Dit heb ik getracht te doen, zonder iemand in zijn bijzonder leveu te kwetsen. Hoe ik die juist niet altijd aangename laak volbragt heb, moet ik aan het oordeel uwer verstan dige lezers overlaten ik voor mij besluit met den wensch dat de uitslag dezer verkiezingen moge strekken tot bevorderiog eu vermeerdering der wel vaart van de plaats onzer inwoning. Met achting verblijf ik, M, d. R. Uw bestendige lezer, BEMOEIAL. Mijnheer! Mag ik u verzoeken mij de artikelen bij gelegenheid weder terug te zenden. Ik dank u voor de plaatsing mijner stukken, tot mijn leed wezen neem ik afscheid van uw blad. Onze beschouwingen over staatkundige en politieke zaken, in verband met het godsbestuur, loopen te veel uit een. G-ij kunt of wilt de strekking, de bedoeling van mijne stukken niet altijd vatten. Velen uwer inzenders bekommeren zich niet over een Gods bestuur of beschouwen dit als eene bijzaak, en laten dit er maar buiten al naar het te pas komt, dit heeft ook met de verkiezingen plaats, ieder wil zich liberaal noemen en maar ik wil het u openhartig zeggen, het Godsbestuur is de eenige grond waarop ik wenschte te staan, naar dat Gods bestuur moeten wij alles rigten, doen wij dit niet, dan brengen wij verwarringen te weeg, berokkenen ons in alles schade en verdwijnen zoo veel te spoediger van het tooneel. Ik heb geen lust en ook geen tijd mij naar uw blad in alles te schikken, en zal misschien een ander terrein op zoeken; als ik nu ter eenige tijd mijne kanonnen tegen uw blad rigt, dan is dit mijne schuld niet. Wilt ge nu dit artikel als eene laatste gunst plaatsen, het zal mij zeer aangenaam wezen, en zoo niet zend mij alles terug. Vaarwel! UEd. Dienaar, M. Waarom zouden wij M. een laatste gunst weigeren. Uit vrees voor zijn kanongebulder? Volstrekt niethet zal ons integendeel groot genoegen doen te vernemen, dat hij zijne »kanonen" elders tegen ons in batterij heeft gesteld. Hij kan verzekerd zijn dat zijn eerste schot, dat voor ons toch wel niet doodelijk zal zijn, niet onbeantwoord zal blijven. Red. Correspondentie. Het ingezonden artikel van X. Y. Z. betreffende het artillerie-Vrijcorps, zal in een volgend nommer geplaatst worden. Van 11 18 Julij 1867. ONDERTROUWD Ariën Kooiman, arbeider en Willemina Jonker. Joliannes Courad Peters, zeeman, wonende te Helder en Anke Koudcnburg. GETROUWD: Gerrit Hendrik Houtwipper, landbouwer, en Trijntje Kalis. Cornelis Boon, veehouder en Vrouwtje Krijncu. Iwcn Boon, arbei der en Belje Drijver. GEBOREN: Comelia, d. van Luit van der Wijk en Pietertje de Boer. Jan, zoon van Hendrik Giclcs en Neeltje de Groot. Jakob, z. van Jan Dekker en Martje Zeijlemaker. Maria, d. van Dirk de liuijtcr cu Hendrica Kooger. OVERLEDEN: Tomas Graaf, 26 j., gehuwd met Antje Scheepers. Van 1 16 Julij 1867. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD Teeke Buren en Marij Stada. GEBORENAaltje, d. van Frans Cornelis Swart en Maamke Pieters Pronker. Jacob, z. van Dirk Pronker en Grietje Gerrits Buijl. Sipko, z. van Pietcr Cornelis Bos en Neeke Cornelis Swart. OVERLEDEN: Geene. MARKTBEKIGTEN. BELDEK 17 Julij. Aangevoerd 18 Biggeu. 6 Schapcu. 2 Geiten f 1.252 Konijnen. 19 Kip pen eu 2 Hanen 25 a 70 ct. 105 Zoete melksclie Kazen f 0.70 a 1 per stuk, 66 N. p. Groene- en Witte Schapenkaas 30 a 32 ct. per Ned. f§, 249 kop Boter f 1.15 a 1.20 per N. p. 125 Kip-Eijeren f2.70 per 100 stuks. 108 halve mudden Aardappelen 6 ct. per kop. 61 N. f§ Wol fl.50 per N. Diverse Groenten enz. PURMERENDE 16 Julij. Aangevoerd 212 stapels Kleine Kaas, 8 Middelbare. Boter van f 0.95 tot 1.02£ per Ned. fg. Gemiddeld f 1.— per Ned Aangevoerd 151 Runderea. Vette Koeijen worden veel minder vlug verkocht; de aanvoer was talrijk. Melkkoeijen gingen tot flinke prijzen vlug van de hand. Kalf- koeijen worden in voorkoop voor de op nieuw te openen Becmstermarkt nog al gezocht. 20 Paarden. 104 Vette Kalveren, prijs van'50 tot 70 ct. per Ned. (g. Handel stug. 23 Nuchtere Kalveren, prijs van f 5 tot 11 per stuk. Handel vlug. 58 Vette Varkens. De prijs was van 38 tot 45 ets. per Ned. f§. Handel vlug. 5 Magere Varkens van f 9 tot 19 en 120 Biggen van f 2.50 tot 5. Handel minder vlug. 499 Schapen en Lammeren. De handel in Vette Schapen blijft vrij goed koers houden. In Lamineren blijft het voortdurend stil. Kip-Eijeren i'2.60, Eend-Eijeren f2.60 per 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 229 stapels Kdas wegemje 62790 Ned. ffi. De hoogste markt was voor Kleine f30.Middelbare f31.50. Aangevoerd 1354 Ned. §3 Boter. SCHAGEN 18 Julij. 2 Stieren f40 en 80. 20Vette Gelde Koeijen f 200 a 240. 4 Kalfkoeijen f100 a 160. Nuchtere Kalveren f 4 a 6. 120 Magere Schapen f 10 a 14. 78 Vette Schapen f 20 a 24. 8 Bokken en Geiten fl a 1.50, 24 Magere Varkens f8 a 12. 60 Biggen f2 a 8 Konijnen. 10 a 60 ct. Kippen 25 a 60 ct. Eenden f25a30ct. Duiven 10 a 30 ct. Boter 65 a 75 ct. p. kop of 86^ a 90 ets. per Ned. fg. Kaas 30 a 40 ct. per Ned. fg. Kip- Eijeren f 2.50, Eend-Eijeren f 2.60 per 100 stuks. dertiende trekking. No. 2518, 10739, en 14614, ieder 1000; no. 2310,2533, 6726 eu 19315, ieder f400; no. 3466, 7838 en 17878. ieder f200; no. 1490, 2928, 4775, 5134, 8103,13455, 13629, 13744, 16294,17265 en 19592, ieder f100. veertiende trekking. No. 4977 f 1500; no. 2959,3522, 12380,12393, 17779 en 19579, ieder fl000;uo. 396,12201,14395, eu 17924,

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3