JïieutDS- en «ftöoertentie-öfaö. JV 645. Zevende Jaargang. 1867. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post v t, 1-^0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelareu en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gii.tjes, ZATURDAG De prijs der Aüvertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve meu de Adverteutièn iutezendeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 5 AUGUSTUS. HIBUTTSTIJDIiygBlT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 2 Augustus 1867. De uitslag der heden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes, ter verkiezing van een lid voor de provinciale- staten vau Noordbolland, in het hoofdkiesdistrict Helder, (heden morgen reeds bij afzonderlijke biljetten aan onze abonnementen binnen de gemeente bekend gemaakt), is als volgt: Uitgebragt in de kiesdistricten Helder 120, Texel 174, Terschelling 36, te zaïnen 330 stemmen, waarvan 3 van onwaarde; alzoo geldige stemmen 327, waarvan zijn uitgebragt 193 op den heer S. Keijser Sz. en 134 op den heer Mr. Ch. Bosch Reitz; zoodat eerstgenoemde gekozen is. Van eene geachte zijde vernemen wijdat, bij genoeg zame deelneming van den kant der ingezetenen het met lof bekende muziekkorps van het 7° regement infanterie uit Utrecht, eerstdaags alhier verwacht kan worden, ten einde eenige concerten te geven. Wij roepen dat muziekkorps voorloopig het welkom toe in ons middenen drukken daarom den wensch uit, dat de inteekenlijstenwelke spoedig zullen circulerende blijken mogen dragen dat de dagen van mu ziekaal genot, ten vorigen jare gesmaakt, steeds in aange name herinnering zijn blijven voortleven. Gisteren en heden zijn hier plaisiertreinen van Am sterdam aangekomendie een menigte reizigers hebben aangebragt; waarvan velen, behalve de andere merkwaardige zaken en in de haven liggende schepen, ook het raratoreu- schip hebben bezocht. Met den laatste» dezer maand worden de luits. t/z- le kl. D. J. Brouwer en H. J. S. van der Sloot, officieren- instructeurs bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier, eervol van die betrekking ontheven, onder dankbetuiging voor hunne als zoodanig bewezen diensten en met den 1 Sept. daaraanvolgende vervangen door de luits. t/z. 1° kl. J. W. Binkes en W. Steffens. De offic. van gezondh. 2e kl. A. M. Grondhout, de offic. van adm. 2e kl. J. P. Faubel, de adelb. le kl. Jhr. Westpalm van Hoorn en adj. adm. P. D. G. Soetbrood Piccard, allen dienende op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, worden met den 15 dezer op non-activiteit gebragt. Daarentegen worden met 16 dezer op dien bodem geplaatst de luit. t/z. le kl. J. P. van Rossum, dc offic. van gezondh. le kl. F. W. I. Meijer, de offic. van adm. 2 kl. G. H. G. vau Nuijs. Voorts worden met laatstgenoemden datum geplaatst op Zr. Ms. wachtschip alhier, als le offic. de kapt.-luit. t/z. K. F. R. Andrau; op Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik de luit. t/z. le kl. P. J. Roseinvald; op Zr. Ms. raderstoomjagt de Valk de <offic. van adm. 2e kl. W. F1. Gouwe. De op Zr. Ms. transportschip Java als eerste offic. dienende 'luit. t/z. le kl. L. F. H. Tuckermann wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebragt en vervangen door den lnit. t/z. le kl. H. J. S. v n der Sloot. In den namiddag van 1 Augustus is het op 's rijks werf te Amsterdam gebouwde instructie-vaartuig Uraniai met goed gevolg te water gebragt. Den alhier tot magazijnmeester der Artillerie benoemden '.kapitein R. Mrjkamp, is op zijn verzoek pensioen verleend. Woensdag avond heeft in het lokaal Tivoli plaats ■gehad de aangekondigde tooneelvoorstelling door onderoffi cieren der zee- en landmagtten voordeele der kas van het alhier bestaande Artillerie-Vrijkorps. De werkzaamheden bestonden uit de dramatische schets: De Vadervloek, en het blijspel iVie is V. Beide stukken werden uitmuntend opgevoerd. Wij moeten hulde doen aan het geheele optredende personeelallen heb ben zich uitstekend van de vrijwillig op zich genomen taak gekweten. De bijvals-betuigiugen vau het vrij talrijk pu bliek vielen hun dan ook in zeer ruime mate ten deel. Na afloop der Voorstelling trad de heer Jh. T. J. Kraijenhoff, president en bevelhebber van het Artillerie-Vrijkorps alhier, opentlijk op, vergezeld van een aantal leden van genoemd korps, allen in het tenue gekleed, eu bragt in hartelijke bewoordingen dank aan de aanwezige onderofficieren vau land- en zeemagt, voor hunne bereidwilligheid niet alleen in het geven van instructie aan de leden van het korps bij de exercitiën met geweer en geschut, maar ook voor de toe wijding van hunne talenten tot stoffelijke ondersteuning. Spreker hoopte, dat wanneer eenmaal, hetgeen God verhoede, een vijand den aanval op onze wallen mogt wagen, het Vrijkorps en het Leger steeds dienzelfden geest van eensge zindheid moge bezielen, en nevens elkanderen pal staan ter verdediging vau Neêrlauds dierbaren grond. Waarna spreker zijne rede eindigde met den uitroep: Leve de Koning! welke kreet door alle aanwezigen driewerf werd herhaald. Inmiddels las men dezelfde woorden op een op het tooneel aangebragt fraai verlicht transparant. De afloop der herstemming van een lid voor den ge meenteraad te Texel, is als volgt: Ingekomen 261 stem briefjes, waarvan 2 van onwaarde. Uitgebragt op de heeren dan Veenslra 147 en J. R. G. Coniuck Westenberg 112. Alzoo gekozen tot lid vau den raad de hr. Jan Veenstra. Bij de herstemming voor een lid van den gemeente raad te Zijpe, op Dingsdag jlzijn ingeleverd 128 stem briefjes, waarvan 1 van onwaarde. Vau dit getal zijn uit gebragt op de heeren Joh. Folder, 61; T. J. Waller, 57 en B. V. Slothouwer 9. Eerstgenoemde is alzoo verkozen tot lid van den gemeenteraad. Z. M. heeft toestemming verleend tot de oprigting van de verschillende vereenigingen, ten doel hebbende door oe feninginden wapenhandel en hijzonder in 't schieten 'slands weerbaarheid te verhoogen te wetende Artillerie-Vrijcorpsen të Helder en Zutphen de scherpschuttersvereenigingen te 's Hage (twee vereenigingen), 's Bosch, Tiel, Middelburg, Alkmaar, Monster, Amsterdam (twee vereenigingenAssen Utrecht, (drie vereenigingen), Kampen, Apeldoorn, Vianen, Voorst, Gouda, Burculo Bolsward Hoorn Nijmegen Lochem en Laren, Weesp, Schoonhoven, Doesborg, Scherpen- zeel, Wageniugen, Hilversum, Schagen, Culenborg, Zutphen, Groningen, Vorden, Arnhem, Dockum, HaarlemHelder, (de Vereeniging het Metalen Kruis,) Workum, Woerden, Vlis- singen, Hengelo, Leiden (twee vereenigingen), Gorinchem, Zeist Zierikzee, Deventer, (twee vereenigingen), Rotterdam en Breda. De uitspraak der jury te Parijs, belast met het toe wijzen der prijzen in den internationalen muziekaleu wed strijd, is herzien, en aan üunkler's kapel alsnog de tweede prijsmedaille in gond uitgereikt. Men schrijft aan het Leidsche Dagblad uit Noord wijk; Het rooien der vroege aardappelen is nagenoeg geëindigd: sinds jaren is het gewas niet zoo overvloedig geweest, en over het algemeen zijn zeer hooge prijzen gemaakt. Uit Zwolle meldt men dd. 30 Julij: Wat meu ook van elders berigtte, in deze envirous is de aardappelziekte niet. Kwaliteiten kwantiteit laten niets te wenschen over; op den prijs werkt zulks bij uitstek gunstig, zoodat men voor goede aardappelen niet meer dan f2 af 2.25 per mud besteedt. Op de alhier gehouden vergadering der vereeniging ter bev. vau fabriek- en handwerksnijverheid werd besloten, o

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1