Li 11 li Jlieums- en <ftÖöertentie»6faÖ. J& 646. Zevende Jaargang. 1867. WOENSDAG 7 AUGUSTUS. ni Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever s. Giltjes. COURANT. De prijs der An verten tien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn i niezende n. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. UTIBUWSTIJDIirgSJir. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 6 Augustus 1867. Naar wij vernemen ia er weder sprake, dat Z. M. en eenige leden van het Koninklijk huis, in den loop dezer maand deze gemeente zullen bezoeken. Heden morgen ten 9 ure 43 minuten is hier weder een plaisiertrein aangekomen met een menigte passagiers, hoofdzakelijk van Haarlem, om heden avond ten 6 ure 25 minuten weder te vertrekken. Donderdag en Vrijdag zul len er weder feesttreiuen van Amsterdam naar hier loopen. Naar wij vernemen zal gedurende de Amsterdamsche kermis ook een proef worden genomen om retourbiljetten tegen verminderde vracht aftegeven van hier naar Amsterdam. Ds. Manssen predikant bij de Evangelie Luthersche gemeente alhier, is beroepen te Beverwijk en Ds. Entingh, predikant bij de Christelijk afgescheiden gemeente te dezer plaatse, is beroepen te Nieuw-Zijl, provincie Groningen. Beiden nemen het beroep in ernstig beraad. Heden wordt alhier verwacht de Majoor der Genie H. H. Rochelbelast met het kommandement in de stelling Helder, ter vervanging van den onlangs gepensioneerden kolonel J. E. II. B. baron van Voorst tot Voorst. Bij Zr. M'. besluit van den 4 dezer N°. 25, zijn bij de Nederlandsche marine tot adelborst le kl. bevorderd, de adelborsten 2= kl. van liet Kon. Instituut voor de marine: H. F. Kouwenberg, J. W. Arkenbout Schokker, G. H. Thomassen h Theussink van der Hoop, M. F. Tydeman C. J. de Jong. L. G. Kakebeeke,j P. II. Prager, P. H. Ter Meuleu, J. C. van de Kasteele, J. Schimmel, C. Moolen- burgh, C. J. de Vriese, W. A. Cambier, A. Meijer en II. C. E. van IJsselsteiD. De luit. t/z. le kl. J. P. van Rossum, dienende op het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlandenwordt op non-activiteit gebragt en zijne plaatsing op de Java in getrokken, terwijl de luit t/z. le kl. J.Spanjaard, in de rol van het wachtschip alhier wordt geplaatst. Te Hellevoet zijn met 1 Augustus weder werklieden uit Vlissiugen voor de werf aangevoerd. Men ziet de toe name van bevolking te Hellevoet met eenige bezorgdheid, wijl de woningen schaarsch zijn en de gelegenheid tot aan bouw ontbreekt. Op Donderdag 15 Augustus a. s. zal bet provinciaal bestuur van Haarlem, des namiddags ten 2j- ure, aaubesteden het verrigten van eenige werkzaamheden ten behoeve der rijks zeeweringen op het eiland Wieringen. Z. M. de Koning der Nederlanden heeft aan den ka pitein Isaac Swales, gezagvoerder van het schip Gnide, een getuigschrift en eene zilveren medaille toegekend, als blijk van goedkeuring voor zijne diensten door het den 29 April 11. redden van de eouipage van het Nederlandsche schip Harmonie. Door H. M. de Koningin van Engeland is aan P. N. de Boer, schipper van de Terschellinger loodsboot No. 1 10, aan G. Briermau si 6 en aan ieder der vier mannen uitmakende de equipage van genoemde loodsboot 3 toe gekend, voor hunne bewezen diensten, door het den 13 Maart 11. redden van den kapiteiu en equipage van het schip Annie Archbell. In Amsterdam zal de onthulling van Vondels stand beeld in October met feestelijkheden plaats hebben; er wordt een optogt in orde gebragt, waartoe o. a. de boekdrukke rijen een fraaijen triomfwagen zullen leveren. In het Dagblad van Utrecht leest men het vol gende De vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid alhier heeft tot haren opperbevelhebber benoemd den heer baron Quarlcs de Quarles. Genoemde heer, voormalig luit.- kolonel der mariniers, heeft die betrekking welwillend op zich genomen en is in de vorige week door de commissie op plegtige wijze geïnstalleerd, 't Is zeker in het belang der ver eeniging, dat een man van practische kennis en veel erva ring, als de heer de Quarles het kommando heeft willen aanvaarden; de vereeniging mag er zich over verheugen; de geachte hoofd-officier toont er door, hoe hij steeds zijne goede diensten voor eene goede zaak over heeft. In diezelfde vergadering is bepaald, dat in de maand September een schietwedstrjd zal plaats hebben voor de leden der vereeniging. Het strekt ons tevens tot genoegen te kunnen mededeelen, dat reeds 19 leden der vereeniging bevorderd zijn tot scherpschutters lc klasse. In het Leidsch Dagblad lezen wij iets dat ons treft, de volgende zinsnede, namelijk: -//Het gansche vrouwelijk geslacht, en misschien het mannelijk er bij, wordt met totalen ondergang bedreigd." Van waar dat gevaar komt doet hier minder ter zake; het is trouwens onzen lezers al bekend; althans bijna al de dagbladen van ons land namen reeds weken geleden onder hunne bcrigten de me- dedeeling op, dat in de chignous, waarmede onze dames hare hoofden ontsieren, de kiem voor millioenen van ongedierte ligt opgesloten, die zelfs levensgevaarlijk worden kunnen. Het bevreemde ons daarom eenigzins, dat hot L. D. dit ver haal nu nog eens opwarmde; het trok te meer nog onze aandacht omdat het daarin eene plaats vindt onder de rubriek der politieke of althans meest gewigtige beschouwingen. Door de zaak zelve, reeds aan iedereen bekend, kan die on derscheidende plaatsing niet geregtvaardigd zijn. Waardoor dan? vroegen wij ons af. Wij wagen eene gissing. Zou het zwaartepunt ook in de hierboven door ons aangehaalde paar regels gelegen zijn? Zou men daardoor aan het publiek ook de Ahnung hebben willen geven van een hoogst gewig tige ontdekking op het gebied der wetenschap? Lees die woorden toch eens met aandacht over: vliet gansche vrouwelijk geslacht wordt met totalen ondergang bedreigd" en misschien ook het mannelijk." Met onze ou- derwetsche, bekrompen begrippen zon het laatste het zeker gevolg van het eerste wezen moeten. Als het vrouwelijk geslacht is uitgestorven, dachten wij, zou de instandhouding van het mannelijke ook langer onmogelijk worden. Het L. D. denkt er echter blijkbaar anders over. Van eene redactie, aan zulke hooggeleerde mannen toevertrouwd als met het L. D. het geval is, kan moeijelijk ondersteld worden, dat zulk eene stelling zoo maar onnadenkend zou worden daarheen geworpen. Met belangstelling zien wij dan ook naar nadere ophel dering te dezer zake uit. Met groote spanning verwachten wij meerder licht ten aanzien van ons vermoeden, of het dan werkelijk aan de mannen van de wetenschap gelukt zou zijn, het middel te vinden om uitsluitend door de toepassing der wetenschap, met ter zijdestelling van elke andere tus- schenkcmst, de instandhouding van het menschelijk geslacht te verzekeren. Wij zijn zeer benieuwd te vernemen van welke grond stoffen men daarbij gebruik zal maken en welke mechani sche krachten die uitkomst zullen te weeg brengen. Werd ons vermoeden bevestigd, dat de wetenschap) er werkelijk in geslaagd is, zulk eene overwinning op het sbper-naturalisme to behalen, men zal hot ons moeten toege-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1