veil, dat daarin een der grondslagen gevonden zou zijn, waaraan onze moderne geleerden nog steeds zoo zeer be hoefte hadden om hunne theoriën te kunnen handhaven. Dagil. v. 'i Hage. Men meldt uit Tielerwaard 31 Julij. Men verneemt, dat bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer in de gemeente Wadenoyen zich 29 kiezers verbonden hadden, om hunne stemmen uit te brengen op den heer van Lidth de Jeude. Bij de opening der stembus bleek, dat er slechts 23 stemmen op dien heer waren uit- gebragt. De 29, die zich verbonden hadden, hielden nog denzelfden avond eene vergadering en verklaarden zich allen bereid, onder eede te bevestigen, dat zij hunne stembriefjes, met den naam van den heer van Lidth de Jeude ingevuld, iu de bus hadden geworpen; terstond rigtten zij een adres tot de staten van Gelderland, en naar men zegt, is de zaak dadelijk ter instructie gesteld in handen van den officier van justitie te Tiel, en zal nu voor die regtbank moeten worden onderzocht. N. R. C. De plaatselijke gezondheidscommissie te Amsterdam heeft gewaarschuwd tegen het gebruik van zoogenaamd Hon- gaarsch en ltaliaansch meel, dat aan de bakkers verkocht wordt tot vermenging onder ander meel; het is meerendeels fijngemalen gips. In de officieele Wiener Zeilung is de tekst van het handels- en scheepvaartverdrag opgenomen, dat tusschen Ne derland en Oostenrijk is gesloten. Gedurende het verblijf van den Sultan te Londenbragt hij ook een bezoek aan Lady Palmerstonde eenige particulier die hij deze eer bewees. Z. M. zeide tot haar Ladyschap dat Lord Palmerston de Eugelschman was, dien hij het meest had verlangd te zien, maar, daar hij door het onverbiddelijk noodlot was weggenomenwas het zijn (des Sultans) wensch hulde aan zijn naam te brengendoor haar Ladyschap te bezoeken. Uit Wiesbaden wordt gemeld//Namens den hertog Adolf van Nassau is geregtelijk geprotesteerd tegen het in bezit nemen door Pruisen van het paleis aldaar. Het hertogelijk kasteel te Biebrich is nog niet in het bezit ge nomen, en dit is ook niet te verwachten, want de leden van het huis van Oranje hebben bijzondere aanspraken op deze bezitting; de hertog Adolf heeft dit kasteel tot zijn tijdelijk verblijf gekozen; het jagtdistrict der gemeente Bie brich is onlangs voor hem gepacht." In Wiesbaden zal men- het waarschijnlijk wel weten wie regt heeft op het kasteel Biebrich, maar de verwantschap tusschen de huizen van Oranje en Nassau is wel van wat te oude dagteekening om aan te nemen dat de bezittingen van Nassau aan die van Oranje komen. Sinds 1254 vormen zij afzonderlijke dynastien. De Garibaldisten hebben afgezien van hun voornemen om een inval op het grondgebied van Rome te doen, niet alleen om de krachtige maatregelen, welke 's Konings rege ring tegen dat plan heeft genomenmaar ook omdat zij de zekerheid verkregen hadden, dat zij te Rome niet meer dan 400 man zouden gevonden hebben, die geneigd zouden zijn geweest de wapenen op te nemen, om een opstand te be proeven. Wat de nationale junta ook moge proclameren, de Romeinen zijn voorstanders van rust en kalmte. Deze uitkomst mag dan ook gerust een krachtig protest genoemd worden tegen de partij van Garibaldi, wiens aanhangers dagelijks verminderen. Sedert de uitvinding van het fotografieren op linnen zijde, enz. in Prankrijk, dragen vele lieden hunne portretten op hun linnengoed in plaats van hunne namen of naamlet ters Men verzekert, dat die portretten door het wasschen niet verloren gaan. De maatschappij ter verzending van goederen, door luchtdrukking (Pneumatic Dispatch Company) in Engeland verzendt goederen door hare 18 mijlen lange buizen, tegen 1 stuiver per mijl en per ton. Zij kan 120,000 Ned. pon den per uur expediëren. De cholera neemt te Rome iets af, maar woedt vree- selijk te Erosinone en in onderscheiden dorpen in het gebergte. In Engeland is een proces behandeld waarvan de kos ten alleen 26,004 (p. m. f 312,000) beloopen. Een der partijen, die een kapitaal van 28,000 pond sterling moet ontvangen, zal daarvan alleen aan zijn advokaat 16,000 hebben te betalen. Nabij Macon is een van Marseille naar Parijs vertrokken plaisiertrein uit het spoor geraakt. Men was bezig den weg te herstellen en had daartoe drie spoorstaven opgeno men. Het waarschuwingssein was wel geheschen, maar we gens de kromming van den weg slechts op een afstand van 300 passen zigtbaar. Toen de machinist het gevaar ont dekte was het te Iaat om den trein tot staan te brengen; hij verloor geenszins zijn tegenwoordigheid van geest, maar zette de locomotief zooveel mogelijk aan en reed met zoo danige vaart over de opening, dat zij werkelijk weder op de rails teregt kwam en den trein nog veertig meters met zich sleeptetoen evenwel braken de kettingen en werden zeven wagens vernield. Het aantal dooden is acht, dat der zwaar gekwetsten 32. In de kunstwereld te Parijs verhaalt men thans eene bijna ongeloofelijke geschiedenis, die toch zegt de Figaro waar is. Eenige jaren geleden begon zekere drukker schil derstukkeu te vervaardigen, die veel succes verwierven. Dit moet wel verwondering baren als men weet dat de man nimmer te voren een penceel in de hand had genomen. Wat was echter de zaak Hij de drukker had een zeer nederig jongeling in dienst; die zonder het zelf bewust te zijn een groot genie was, en de schilderijen vervaardigde voor ziju meester, die wij Z. zullen noemen. Ieder jaar prijkten X 's schilderijen op de tentoonstelling onder den naam van Z en driemalen verwierf hij een me daille. Eindelijk om kort te gaan zond hij dit jaar, al tijd op dezelfde wijze twee stukken naar de tentoonstelling, en werd door de jury voorgedragen tot het eerekruis. De vrienden van onzen X konden het niet langer verzwijgen en gaven er den hoofd-iutendant kennis van, die na kennis te hebben gemaakt met den waren kunstenaar, de zaak verder zal onderzoeken. In de Newyork Home Heraldleest menEr is sprake van de enorme onderneming van een tunnel,om de nieuw# met de oude wereld te vereenigen door een onderzeeschen spoorweg. De eminentste ingenieurs van Amerika en Europa zijn geraadpleegd er. ze hebben verklaard, dat dit een zeer wel uitvoerbaar werk is; men heeft er slechts tijd en geld voor noodig en het kapitaal, hoe afschrikwekkend groot het ook zij, zal wel bijeenkomen. Men zal, naar eene uaauwkeu- rige berekening, tot de conclusie komen dat er vijf honderd millioen pond sterling of zes duizend millioen Nederl. gulden noodig zijn. Een groot aantal kapitalisten hebben de toe zegging gedaan tot de uitvoering van dit wonderwerk mede te ijveren en zoodra de plannen gemaakt zijn, zal men geld aanvragen. De voorgestelde werken zijn op zich zeiven de wonderbaarheid van deze eeuw van kunst en genie." Welnu, lezers, wat zegt gij er van? Tot de nieuwste nieuwigheden in de groote wereld te Londen, belmoren thans de //geboortekaarten". Zij luiden bijv. aldus: De heer X. heeft de eer U zijn geboorte be kend te maken, die gister avond te acht uren heeft plaats gehad. Hij en zijne mama zijn zeer welvarende. Toen een paar jaar geleden, de Mecklenburgsche regering de afmetingen bepaalde van den stok, waarmede ongehoor zame of weerspannige Meckleuburgers moesten worden ge straft, scheen het dat dit groothertogdom het eenige land was, waar de stokslagen nog in zwang waren. Oostenrijk, Saksen en Wurtenberg wachtten zich wel om te doen blij- keu, dat ook bij hen die instelling nog werd gehandhaafd. Zij bestaat daar nog: stokslagen worden toegepast als sur rogaat voor gevangenisstraf, als vermeerdering van straf en als diciplinaire straf voor gevangenen. Men heeft wel niet de dikte en lengte van den stok bepaald, maar daarentegen een tarief ontworpen voor de verhouding tusschen stokslagen en gevangenisstraf. Volgens het Oostenrijksche tarief, vast gesteld bij de wet van 14 April 1855, kan eene tuchthuis straf van 6 maanden nog door stokslagen worden vervan gen; langer tuchthuistraf echter nietevenzoo is eene gevan genisstraf van 365 dagen het maximum, waarvoor het sur rogaat in aanmerking komt. Voorts is bepaald dat volwas senen niet meer dan 50, jongelieden onder de 16 jaar niet meer dan 30 slagen mogen krijgen. Als disciplinaire straf mag men niet boven de 25 gaan. Als het getal slagen voor jongelieden meer dan 15 bedraagt wordt het in partijen toegediend. In der tijd is er wel sprake geweest, om aan de lijfstraffen een einde te maken, maar de meerderheid dacht als de Hessische afgevaardigde von Linde, dat de prügelstraf in elk geval bijzonder beantwoordde aan een der voorwaarden voor eene goede regtsbedeeling. Zij is zeer goedkoop, vereischt weinig omslag en is zeer spoedig toegepast. In Zweden wordt iemand, die in staat van dronken schap in 't openbaar verschijnt, de eerste maal veroordeeld tot eene boete van ruim ƒ7.de tweede maal tot eene, die twee maal zoo groot isde derde en vierde maal is de straf veel zwaarderhij betaalt niet slechts een zware boete, hij verliest daarenboven de regten van kiezer en van geko zen te wordenen op den Zondagvolgende op den dag zijner dronkenschap, wordt hij in de kerk te pronk gesteld. De vijfde maal wordt hij in een verbeterhuis opgeslotert' én en tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld. De zesde maal wordt hij tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ieder, die een ander tot dronkenschap verleid heeftbetaalt eene boete alsof hij dronken geweest ware: en wanneer hij een onmondige tot dronkenschap heeft gebragt het dubbele der boete. Een geestelijke, die zich aan dronkenschap heeft schuldig gemaakt, verliest zijne bediening; een leek, die eene openbare betrekking bekleedten zich in drank te buiten gaat, wordt geschorst of afgezet. Nooit geldt de dronken schap ter verschooning van eenig misdrijf. Een mandie in staat van dronkenschap omkomtwordt niet op het kerkhof begraven.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2