JlteutDS- en <ftÖoerteiitie--6faÖ. Zevende Jaargang. ZATURDAG 17 AUGUSTUS. gcöcdte. arxErrw3TLrpiiT3BXT. .m 649. 1867. ELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post u 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever s. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Ceuten. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentieniutezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd een GOUDEN BROCHE. Helder16 Jugustus 1867. Be Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. «Citt-officiëd gcbcrite. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 16 Augustus 1867. Het muziekkorps van het 7de regiment Infanterie, te Utrecht in garnizoen, heeft zich gedurende deze week dagelijks op verschillende plaatsen in deze gemeente met zeer veel succes doen hooren. Gisteren avond heeft het artillerie-vrykorps, na de gewone exereitieu eene militaire promenade gemaakt door de gemeente, voorafgegaan van genoemd muziekkorps, lieden avond is het weder muziekuitvoering inTivoli, mor gen avond voor de sociëteit de EendragtZondagvoormiddag in Tivoli en Zondag avond in Schagen (zie advertentie hier achter). De uitvoering van Zondag voormiddag in Tivoli, die buiten inteekening is, tegen entrée van slechts 50 Centen, bevelen wij bijzonder aan. Ook vernemen wij dat te Schagen behalve het concert, vooral het vuurwerk prachtig zal zijn; het slottafereel, zegt men zal voorstellen: «een traan op het graf van Klaasje Zevenster." Z. M. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden is in het droogc dok geplaatst; men is heden bezig het dok droog te malen. Z. M. beeft bevorderd bij 't corps mariniers, tot kapt. 1 kl. L. E. Kempers, thans 2 kl.; tot kapt. 2 kl. J. J. Korndörffer, thans le luit. en tot le luit. J. L. Cadet, thaus 2e luit.; benoemd tot offic. van admin. 3e kl. de administr. bij de zeemagtJ. C. Coeland en I., C. Duhne; peDs. verl. aan den kapt. le kl. bij het corps mariniers, P. Prins, van f1080. en hem den rang van majoor toegekend. De kapt.-luit. t/z. P. Koning, dienende als le. offic. op Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden wordt met den laatsteu dezer op non-activiteit gebragt en vervangen door den kapt.-luit. t/z. J. A H. Hugenlioltz. De minister van marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat bet examen der aspiranten voor de betrek king van kadet bij het corps mariniers zal aanvangen op Maandag den 2 September aanstaande, in een der lokalen op 's rijks werf te Amsterdam. De Staats Courant bevat liet programma van dit examen. In de gemeente Zijpe is Dingsdag jl. afgebrand eene boerenhofstede aan de Burgerbrug, van den landman C. Daler.berg. De oorzaak schijnt tot nog toe onbekend te zijn. Huis en inventaris waren in de Nederlandsche brandwaar borg maatschappij te Tiel verzekerd. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn bevracht de navolgende vijf schepen, alsVoor Amsterdam Meppel, kapt. S. Stikkel van Dam; KanagawaW. Ouwehand. Voor Rotterdam -.Nieuwe Waterweg II, kapt. N. N. Voor Dordrecht; Bastiaan Polkapt. J. P. Zetteler. Voor Middelburg: Bataviakapt. D. Zwanenburg. De Staats Courant bevat het volgende: Sedert jongstleden Vrijdag zijn te Rotterdam enkele gevallen van cholera voorgekomen. Ofschoon de noodige maatregelen daar en elders worden beraamd om te doen wat er te doen is tegen onverhoopte verdere verspreiding, zoo bestaat er vooralsnog geene reden van bezorgdheid, daar zich nergens de ziekte epidemisch vertoont. Volgens bij het departement van koloniën ontvangen voorloopige berigten, omtrent de gevolgen der onlangs in eeuige gewesten van Java plaats gehad hebbende aardbeving bestond in de geteisterde streken geene bepaalde behoefte of gebrek aan levensmiddelenzoodat dienaangaande voor alsnog geene bijzondere voorzieningen van regeringswege waren noodzakelijk te achten. Tot voorziening in de huis vesting der Europesehe en inlandsohe bevolkingvoor zoo veel deze door de aardbeving hare woningen had verloren werd evenwel door de Indische plaatselijke civiele en mi litaire autoriteiten het mogelijke, gedaan. De Amsterdamsche vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid '/Pro patria", heeft dezer dagen beslist, dat de leden geen uniform zullen aanschaffen,hoofdzakelijk op gronddat daardoor het karakter der vereeniging zou verloren gaan. Pro patria wil toch niet zijn een afzonderlijk vrijkorps maar eene vereeniging, welker leden zich oefenen in den wapenhandelom zich later naar verkiezing of bij de schutterij of bij het legerof bij anderen vrijkorpsen al3 nuttige elementen te kunnen aansluiten. Eerlang zal voor den regter verschijnen een man die, hoewel eerst 41 jaren oud, reeds gedurende ruim 22 jaren van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebragt, Isaac de Korter ui., kleermaker, geboren te Leiden, laatst te Antwerpen woonachtig, die reeds 5 malen correctioneel en 3 malen crimineel is veroordeeld, terwijl hij bovendien nog onder scheidene malen, als van diefstal verdacht, is aangehouden, zal den 5n September op nieuw voor het provinciaal geregtshof van Zuidholland te regt slaan, wegens diefstal, ouder de volgende verzwarende omstandigheden gepleegd. In den avond van 12 November van 't vorige jaar, ten ongeveer half tien ure, ontwaarde Cornelis Jacobus Prank- huizen, knecht bij den heer Dros (firma Dros en Gebrs. Tielemau) te Leiden, dat op het kantoor van de fabriek eene zeepziederij licht brandde. Dit trok zijne aandacht en hij ging terstond naar de woning van zijn meester, om zijn vermoeden te kennen te geven, dat er brand was. Oniniddelijk ging de heer Dros met hem naar de fabriek, waar zij de deuren, lessenaars eu een ijzeren kist opeuge- broken zagen en een drietal gewapende mannen aantroffen, waarvan twee het reeds spoedig op een loopen zetten, ter wijl de andere, na eene worsteling waarin de heer Dros een gevaarlijke en diepe wonde boven het oog bekwam, ook trachtte te ontsnappen, doch spoedig op straat gevat werd. Het bleek weldra dat al het op het kantoor aanwezige geld, ruim f 200. werd vermist; voor een deel evenwel werd die som in liet bezit van den beschuldigde gevonden. Deze laatste ontkent de gepleegde misdaad, niettegen staande al zijne beweringen ten stelligste door de verkla ringen van 39 getuigen worden tegengesprokeu. Zooals wij zeiden, zal deze zaak den 5n September voor het hof worden behandeld. De besch. zal teregt staan wegens diefstal, bij nacht, door meer dan een persoon van de twee overigen heeft men niets meer gehoord openlijke wapenen bij zich hebbende, met behulp van buitenbraak, in- klimniing eu binnenbraak, in de aanhoorigheid vau een be woond huis en met geweldpleging begaau, na reeds tot correctionele straf van meer dan één jaar en tot crimenele straffen veroordeeld te zijn geweest. Naar men verneemt zullen van de militeins-verlof- gangers der ligting van 1863, die tegen 5 September voor vijf weken in werkelijke dienst worden opgeroepen, de ge huwden buiten oproeping worden gelaten. In één a twee jaren kan het kanaal door de landengte van Suez voltooid zijnen zoo zal door de geestkrachtige

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1