BURGERLIJKE STAM DER GEMEEME TEXEL. BURGERLIJKE STA\D DER GEMEENTE ZIJPE. TELEGRAM, ADVERTENTIES. ARIE Pz. BREMER JANNETJE SMIT. volharding van den lieer Lesseps en de oudersteuning van Tsmaïl Pacha deze geographische wijzigingde nieuwe ver binding tusschen Europa en Azie, die men voor tien jaren voor onmogelijk hield, voltooid zijn. De Kaap de goede Hoop, zal voorzeker daardoor geheel verlaten worden, en slechts tot haltpunt dienen voor zeevaar ders die op ontdekkingsreizen naar de polen uitgaan. Om de verbinding der oneindig rijker landen als Indie, Cochinchina, de Sunda-eilandenChina en Japan voort te zetten, blijft Afrika dan geheel verlaten liggen. Zelfs Engelanddat zich zoo geweldig tegen dit reuzenwerk heeft aangekantzal het eerste land zijndat van den nieuwen weg naar zijn koloniën gebruik zal maken. Ondanks de verzekeringen van den Moniteur dat alles met Pruisen couleur de rose is, en vrede, vrede en geen gevaar, zijn de meeste dagbladen uogthans van een tegen overgesteld gevoelen en is volgens hunne zienswijze de zaak nog op verre na niet in het reine. Men verzekert dat de minister van oorlog in Belgie, bij een daartoe uitgevaardigde dagorder, in het gausche leger het onderwijs verpligtend heeft gesteld, zoo dat de chefs der corpsen onmiddelijk maatregelen zullen moeten nemen om de miliciens, die dit mogten behoeven, behoorlijk onder wijs in het schrijven en lezen le doen geven. De opbrengst der entree-gelden van de Parijsche wereld tentoonstelling beloopt nog gemiddeld veertig duizend francs daags; men hoopt op een verhoogde ontvangst in September, de laatste maand gedurende welke de tentoonstelling ge opend is. Men zegt dat de paus voornemens is, ter gelegenheid van het concilie, onderscheiden vorsten uit te noodigeu hem een bezoek te brengen. Een brief uit Weenen hangt een treurig tafereel op van den stand van zaken in Oostenrijk en vooral van de ontevredenheid die in Boheme heerscht, dat klaarblijkelijk zich bij Pruisen zoekt aan te sluiten. De officiële Dziennik WarzouisH bevat het jongste rapport der Warschausche cholera-commissie. Op den 6 Augus tus bleven in behandeling 1548 personen. Op dien dag werden aangetast 108 personen, hiervan herstelden 44 en stierven 64 personen, zoodat in behandeling bleven 1568 personen. Van 2 Junij tot 6 Aug. werden aangetast 4343 personen daarvan herstelden 1414 en stierven 1364 per sonen. Van de militairen werden aangetast 216 man waarvan S9 stierven en 7S herstelden. De fabriekant Krupp heeft het monsterkanondoor hem te Parijs ten toon gesteld, aan den koning van Pruisen geschonken. Het zal dienen voor de kustverdediging. De Illin. Zeitung vermeldt, dat nabij de stad Marion in den staat Ohio (Vereenigde Staten van Amerika), een aantal geraamten van menschen gevonden zijndie blijkbaar tot een lang uitgestorven ras behooren De geraamten der vrouwen zijn grooter dan die der mannen van den tegen- woordigen tijden die der mannen hebben eene lengte van 7 a 8 Engelsche voeten. De jongste berigten uit Mexico bewijzen maar al te zeer, dat Juarez er evenmin als Maximiliaan in kan slagen, om een einde te maken aan de anarchie, die in Mexico heerscht. Noch de dood van den ongelukkigen Maximiliaan, noch die zijner generaals, heeft do orde kunnen herstellen. Weldra zullen waarschijnlijk de partijen, die elkander helpen om het bestaande bewind omver te werpengewapend tegenover el kander staan, om elkander de oppermagt te betwisen. Met het oog op de geschiedenis van dat ongelukkig land, moet men er inderdaad aan twijfelenof zich daar ooit een gou vernement zal kunnen vestigen, dat zich zal weten te hand haven en de verschillende partijen te beheerschen en tevre den te stellen. De leening door Garihaldi geopend is bijna ten volle gedekt. Dit feit is bijna het eenige dat nog vrees wegens Home kan wekken. Over het geheel is men niet zeer be zorgd wegens een revolutie aldaar. Het blijkt nu hoe slim het oude Romeinsche nationale comité heeft gehandeld door den schijn aan te nemen de bevolking tot gematigdheid en geduld te vermanen. Op deze wijze toch hield het bij de liberale partij en bij de pauselijke regering het geloof levendig aan de kracht dier partij. Nu echter is het duidelijk geworden hoe de bevolking van Rome weinig tot opstand gezind is en dit geeft den clerikalen nieuwen moed. In het najaar van 1862 bevond de regering der Ver eenigde Staten van Amerika zich in eene zeer drukkende geldverlegenheidzoodat aan de soldaten geen soldij kon worden uitbetaald en vele huisgezinnen daaronder geducht te lijden hadden. Dit duurde zoo voort tot in het voorjaar van 1863. In dien tusschentijd meldde zich op het bureau vau den kwartiermeester te Washington een eenvoudig sol daat aan, die, na zijn nommer tot toelating bekomen te heb ben, zeer bescheiden wachtte tot de beurt aan hem kwam. «Wat verlangt gij, wat kan ik voor u doen vroeg hem de kwartiermeester. //Ik kom eens vernemen naar den stand der uitbetaling van de soldij voor het zeventiende regement Connecticut." De kwartiermeester trok de schouders op en herhaalde den reeds zoo dikwerf door hem geschilderden staat der geldcrisis. vDit alles is mij bekend," hernam de soldaat, //maar ik wenschte te weten hoeveel mijn regement thans te vorderen heeft." De kwartiermeester zag hem verwonderd aan en zeide met half gesmoorde stem: //een en dertig dui zend dollars 1" De soldaat verlangde hierop papier en inkt, en stelde stilzwijgend den verstomd staanden kwartiermeester een wissel voor dat bedrag ter hand, betaalbaar op zigt, door Elias Howe Junior, een der voornaamste naaimachine-fabrie kanten. Hij was die persoon zelf, zag hierdoor hoe duizend man twee dagen daarna te Farifax Courthouse werden uit betaald en over hun geluk jubelden, terwijl ook hij 28 dol lars voor twee maanden achterstallige soldij ontving van zijn eigen geld. Van 8 15 Augustus 1867. ONDERTROUWD Lodewijk Gootjes, arbeider, en Maria Smits. GETROUWD Cornelis Zegel, vrachtrijder, en Cornelia Veen. GEBOREN: Reinier, zoon van Albertus de Lange en Antje Dijt. Antje, dochter van Jacob Hin en Aagje Kuip. Naantje, dochter van Sijbrand Ellen en Antje Visser. Trijntje, dochter van Pieter Dz. Bakker en Jan netje Eelman. Cornelia, dochter van Arie Vonk en Dieuwertje Drijver. Teunis, zoon van Wijbrand Kooiman en Grietje de Bruin. Pieter, zoon van Cornelis Spreeuw en Cornelia Schrama. Martha Anna, dochter van Erans Luijckx eu Cornelia Zijm. OVERLEDEN: Geene. Van 1 15 Aug. 1867 ONDERTROUWD B. Pilmer, wed., te St. Maarten, en E. Sneekes, wed. P. Kos, jougm., gedomicilieerd te Schagen en B. Wit, wed. GEHUWD Geene. GEBOREN: Wilhelmina Geertruida, d. van W. E. Niestadt en M. L. Niestadt. Terezia, d. van J. Baij en T. Entes. Johannee, z. van J. de Nijs en H. B. Leijding. Dieuwertje, d. van J. Tiel en T. Bier. Aaltje, d. van Aaltje Schager. Maartje, d. van A. Vries en T. Slikker. Klaas, z. van J. Slikker en C. Waij. Pieter, z. van S. Wortel en N. Koning. Jacoba, d. van J. Hamer en M. Keijzer. OVERLEDEN: Hendrica Cornelia Sipman, 37 j., eebtg. van B. V. Slot houwer. Joannes Baptiste de Croos, 67 j., echtg. van J. v. d. Meuleu. Trijntje, 7 w., d. van G. Eriks en G. de Groot. Wouter, 3 j., z. van P. van Weelden en G. Prins. Aafje, 4 m., d. van T. Ott en J. Vries. Pieter, 4 m., z. van G. Leeuwen en G. van der Oord. Cor nelia, 14 m., d. van C. Slikker en van K. Bregman. Ambtshalve ingeschreven 1. MARKTBEIUGTEK, HELDER 14 Aug. Aangevoerd 1 Ezel. 6 Vette Varkens 41 a 44 ct. p. Ned. fg, 3 Biggen f8.per stuk. 63 Kippen van 50 tot 70 ct. het stuk 25 jonge kippen en 1 Haan 25 ct. per stuk. 6 hanen 30 a 40 ct. het stuk. 10 Konijnen 15 a 80 ct. het stuk. 43 Zoetem. Kazen f 0.70 a 1.per stuk. 118 kop Boter f 1.15 a 1.20p. N. fg. 660 Kip-Eijeren f3.per 100 stuks. 40 Eend-Eijercn 3^ ct. per stuk. 97 halve mudden Aardappelen f3.a 3.50 per mud 18 mandjes Peren f2.50 a 3.per mand. 9 zakken Peren fl.75 het halve mud 15 manden Appelen f2.50 per mand. 4 mandjes Pruimen f 2.50 per mand. Een groote hoeveelheid diverse Groenten. PURMERENDE 13 Augustus. Aangevoerd 309 stapels Kleine Kaas, 10 Middelbare. Boter van 1. tot 1.10 per Ned. Gemiddeld f 1.05 per Ned Aangevoerd 160 Runderen. Vette Koeijen werden minder vlug verkocht. Melkkoeijen gaan redelijk vlug van de hand. Tijd- en Kalfkoeijen worden nog al gevraagd. 25 paarden. 106 Vette Kalveren, prijs van 45 tot 60 ct. per Ned. fg. Haudel stug. 42 Nuchtere Kalveren, prijs van f 3 tot 10 per stuk. Han del stug. 110 Vette Varkens. De prijs was van 49 tot 50 ets. per Ned. f§. Handel matig vlug. 21 Magere Varkens van f 8 tot 15 en 248 Biggen van f2.tot 4.50. Handel stug. 1065 Schapen en Lammeren. InVette Schapen was geen prijsverhooging te bemerkenalhoewel de uitvoer van hier naar Engeland vrij is; de handel scheen alleen iets levendiger. De Lammeren worden thans meer gezocht. Kip-Eijcrcn f2.70, Eend-Eijeren f2.80 per 100 stuks. 102 mud Peren f351 mud Appelen 6.per mud. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 214 stapels Kaas wegende 60354 Ned. fg. De hoogste markt was voor Kleine f 28.25, Middelbare f 28.75 Aangevoerd 1396 Ned. fg Boter. ENKHUIZEN, 14 Aug. Aangevoerd 45 stapels Kaas, wekende 12001 Nederl. f§. Hoogste prijs f 27 Laagste prijs f25. Mosterd per mud f21. Karweij per 50 kilo f20.75. Bruine Boonen per mud f 14. Wijker valen Erwten f 12 a 12 50. Heden Vrijdag 16 Augustus 1867. Buiten iets lager. 50/o Metalliek (oude) 44|; Amerika 1882, 77|; Mexico nieuwe 7|. ISO Jarige Echtvereeniging VAN Oude Schild, 15 Aug. 1867. Hunne dankbare Kinderen eu 1 Behuwd-Kinderen Algemeene kennisgeving.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2