Itieums- en De Reünie J\o 651. Zevende Jaargang. 1867. ZATUKDAG c<li)ner(entie--fifaö. 24 AUGUSTUS. (fffficiM gcberite. HELDERSGHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu, Post- ■directenren. Brieveu franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der A d verten tien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. der in ons Vaderland gevestigde afdeelingen van het METALEN KRUIS, op Maandag den 26 Augus tus aanstaande, deze gemeente zullende bezoeken oin zich in optogt te begeven naar Z. M. stoomschip hel Meialen Kruishetwelk in Japan zoo roemrijk de eer der Nederlandsche vlag heeft opgehouden worden de ingezetenen dezer gemeente, voornamelijk zij die wonen Kanaalweg vanaf Poelbrug, Molenplein, Hoofd gracht en Havenpleinlangs welken weg de optogt zich begeven zal, uitgenoodigd, ter eere der Oudstrijders van de jaren 1830 en 1831vlaggen Uittesteken. Helder, 20 Augustus 1867. Be Burgemeester, STAKMAN BOSSE. Militaire en civiele autoriteiten, welke verlangen tegen woordig te zijn bij de ontvang der afdeelingen van het Metalen Kruis, bij gelegenheid der algemeene Reünie, worden verzocht zich te vervoegen op Maandag 26 Augustus a. s.des voormiddags ten half twaalf ure, de civiele in het Stationsgebouw te Helder en de mi litaire autoriteiten in het hoofdgebouw van de Marine. Commissiën of deputatiën worden uitgenoodigd zich vóór Zondag 25 Augustus a. s. te vervoegen bij den Burgemeester. Helder, 20 Augustus 1867. STAKMAN BOSSE, O. A. UHLENBECK, Burgemeester. Schout-bij-nacht. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd: een Zwarte CEINTURE met Stalen GESP. Helder, 23 Augustus 1867. JDe Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. Jgiet-offteiM gcöccïte. POLITIEK OVERZIGT. In Madrid is een opstand naauwelijks uitgebroken of al weder gedempt. Volgens de berigten stonden de insurgenten den 17 dezer eerst nog aan de grenzen en den 18, ten 1 ure, was reeds de op3tand geëindigd en onderdrukt. Verscheidene insurgenten zijn op het «slagveld" gebleven, anderen gevan gen genomen, en alles doet hopen, dat deze beweging weldra als «belachelijkzal te beschouwen zijn. Verder verneemt men nu laDgs denzelfden wegdat de kapitein-generaal van Catalonie gerapporteerd heeft dat de kleine bendendie in deze landstreek zijn opgestaan, terstond zijn uiteengedreven. Deze tweede overwinning wordt bevestigd door de Diario, het officiële blad voor Catalonie. De vier gewapende benden, die onder Escoda waren tot stand gekomen, telden nog geen twee houder1 man. Zij werden door de troepen vervolgd de armzalige afloop der beweging had in Barcelona alle onge rustheid doen verdwijnen de geest van het leger was uit muntend. De Fransche Patrie maakt eveneens de zaak uit. De coup is mislukt, zegt het blad. Prim is op het Belgische grond gebied gebleven en er zijn papieren in beslag genomen, waar blijkt dat de leiders van den opstand zeiven den moed hebben opgegeven: zij noodigen de benden uit om de zaak maar niet voort te zetten. Eindelijk meldt men uit Perpignan als vierde zegepraal, dat de kapitein-generaal van Catalonie twee honderd liberalen uit Barcelona had verbannen. Een ander briefschrijver meldt het volgende«De beweging uiaakt vorderingen. Aan haar hoofd staan vijf generaals, na melijk Pierrad, de chef der jongste Junij-revolutie te Madrid, Milan, v. Bose, Ia Torre en Coutrera. De laatste staat aan 't hoofd der karabiniers, die aan de grenzen tot hem zijn over- geloopeneene massa volks van het platteland heeft zich bij hem aangeslotenen hij ontvangt bij voortduring nieuwen toe voer. In de vallei van Aran moeten 31 plaatsen zich voor den opstand verklaard hebben. Barcelona was nog rustig. Maar de arbeiders hadden hun werk nog niet hervat en men verwachtte ook daar ieder oogenblik een opstand. De voor standers eener Iberische unie, die, zooals bekend is, den Koning van Portugal op den Spaanschen troon wilden plaatsen doen zich ook gelden. De hoofden dier partij hebben te Madrid eene vergadering gehouden en schijnen aan de beweging te willen deelnemen." De Parijsche Figaro bevat een brief uit Toulouse, van den 19, waarin Verscheidene bijzonderheden voorkomen nopens de verschillende bewegingen in Catalonie. Wat den generaal Prim betreft, liepen de geruchten uiteen. Volgens sommigen zou hij reeds meester van Carthagena zijn, volgens anderen was hij den 16 op marsch naar Barcelona met 1000 kara biniers en 2000 man kavalerie. Uit Toulouse is van den 20 van eene andere zijde nog het volgende berigt De oproermakers, die van deze zijde Spanje binnengetrok ken waren, begeven zich weder naar de Fransche grenzen. Het schijnt dat de op3tand bedwongen is. Regtstreeksche tijdingen uit Madrid, loopende tot den 20 te middernacht, luiden als volgt De berigten uit Catalonie en Arragon luiden geruststellend. De opstandelingen wijken voor de troepen en gaan uiteen. In het overige deel des lands heerscht eene volmaakte rust. 3TX E TT W S T XX D X1T 3 E 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 23 Augustus 1867. Maandag a. s. zal een groot deel onzer gemeente in feestdo'sch getooid zijn; op uitnoodiging van den Burge meester, tevens Vice-president van de afdeeling Helder der Metalen Kruis Vereeniging, zullen zeker zeer vele ingeze tenen door het uitsteken van vlaggen blijk willen geven van hunne sympathie in de reünie der oud strijders van 1830 en 1831. De optogt van zoo vele verschillende afdeelingen, allen met hunne banieren versierd, beloofd bij gunstig we der dan ook zeer luisterijk te zijn, welligt zóó als hier nog nimmer heeft plaats gehad. Wij vernemen dat verschil lende militaire en burgerlijke corporatiën, waaronder ook het Artillerie-Vrijcorps, zich zullen vereenigen tot out- vangst van de feestvierenden, die ten ruim 12 ure met eeu extra trein worden verwacht. Zij zullen zich daarna tijdens de optogt naar Z. M. stoomschip het Metalen Kruis bij den stoet aansluiten. Zoo als bekend is zullen de feesten Zondag namiddag te Alkmaar aauvangen, ter bijwoning daarvan zal do afdeeling Helder, Zondag namiddag met de trein van 2 u. 47 m. vertrekkenna eene optogt te hebben gemaakt van het lo kaal «de Vereeniging" naar het station, voorafgegaan en bege leid door de banier der'afdeeling en het Harmonie-muziekcorps. De scheeps-divisie, bestaande uit Zr. Ms. stoomschepen Adolf Hertog van Nassau, lontman, Metalen Kruis en Curagao, onder het opperbevel van den kapt. t/z. J. E. de Man, thans kruisende in de Noordzee, wordt hier morgen terugverwacht. Z. M. heeft den luitenant t/z 1" klasse H. Schokker, met ingang van 1 Octobcr aanstaande, bevorderd tot kapt.- luitenant t/z. De adelborst 3° kl. bij het Koninklijk Tnstituuyvoor de marine alhier, W. C. Gobius, wordt, op zijn daarftfbïjcac

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1