Jticutos- en <flÖoertenUe--6faÖ. WOENSDAG 4 SEPTEMBER. rjcöcdtc. P O L I T fl J5iet-offtciM geberfte. DUURTE DER LEVENSMIDDELEN. J\o 654. Zevende Jaargang. 1867. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan deu Uitgever1 S. Gii.tjes. De pi*ijs der A dvehtentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertenticn intczcnden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Ten burele van den ondergeteekende ia gedeponeerd een gouden RINGeendito OORRINGETJEeeu lederen CEINTÜRE en een OMSLAGDOEK. Ilelder, 3 September 1867. He Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. Zoo als wij reeds in onze gemengde berigten No. 651 hebben gemeld, leest men in het dagblad van Zuidholland, No. 196, een stuk van de redactie, waaruit blijkt dat eenige werklieden, brave hjiisvaders, bitter klagen over de duurte van de eerste levensbehoeftenen mitsdien verlangendat genoemde redactie bij de regering aandringe op het nemen van maatregelen daartegen. Wij hebben dat onderwerp zóó belangrijk geachtdat wij niet hebben kunnen besluiten er niet nader op terug te komen. De geuite klagten resumerende, komen zij, volgens genoemd dagbladhierop nedervleeschgroenten visch aardappe len, enz., worden in zoo groote hoeveelheden uitgevoerddat de prijs daarvan reeds ontzettend is gestegen, terwijl de prijs van het brood ook met den dag stijgt; zoodat de werkman met een gemiddeld gezin, de meeste dagen onverzadigd van tafel opstaat. Volgens de zienswijze van de werklieden zou daarin ver betering te brengen zijn, door zoo lang de prijs der aardap pelen beneden de f3 het mud blijft, de uitvoer te beperken en bij hoogeren prijs geheel te verbiedenzich daarbij be roepende op de vrijstelling van invoer van granendie eenige jaren geleden verleend werd; als hebbende de vrijstelling van invoer en verbod van uitvoer betzelfde beginsel, namelijk: dat van regerinswege hulp worde verleendtot verlaging van den prijs der noodwendigste levensbehoeften. De redactie gaat nu over, bet bewijs te leveren, dat dit niet kan geschieden. Wel kan, volgens haar, de regering door den invoer vrij te stellenafstand doen van zekere inkomst, doch door den uitvoer te beperken of te verbieden, treedt zij in de regten van- en beschikt over den eigendom van den landbouwenden stand, om een ander deel der natie, de wer kenden stand, te bevoordeelen. Hoe waar dit nu ook zijn moge, zoo is toch het omgekeerde evenzeer waar dat de regering, om den landbouwenden stand te bevoordeelen, niet lijdelijk mag aanzieu dat dit geschiedt ten koste van den werkenden standen deze mag laten ver hongeren om den landbouwer in weelde en overvloed te doen 'baden, zoo als sedert eenigen tijd werkelijk het geval is. Doch neenhet is eigenlijk niet den landbouwer, die bij den tegenwoordigen staat van zaken zoo'n overwegend belang heeft, maar wel den rijken grondeigenaardie daarvan de meeste vruchten oogst; dewijl een groot deel van den land bouwenden stand de zoogenaamde boeren-arbeider, door •oenen lageren prijs van de levensmiddelenevenzeer als de werkman zou gebaat w rden. Als eenig afdoend en billijk middel, om het lot van den werkman te verbeteren, wordt door de redactie van meer genoemd dagblad genoemd: het tijdelijk verhoogen van het werkloon. Naar onze meening is dit volstrekt niet aan te bevelen. Immers naar mate de fabrikant hooger werkloon moet geven naar die mate zal het fabrikaat hooger in prijs worden; en .al mogt dan nu al, de werkman daardoor in staat worden gesteld, zicli aardappelen aan te schaffen, zal hij zich nu weer van geene kleederen of andere noodwendigheden kunnen voor dien. Bovendien, herbouwen, doen van vernieuwingen en verfraaijir.gen aan huizen, enz. zal worden uitgesteld, tot dat ■de werkloonen weder lager zullen wezen, en, de bedrijvigheid staat stil, de werkman vindt geen werk en ook de eenigste onontbeerlijkste voedingsmiddelen, brood en aardappelen, zal hij niet meer kunnen bekomen. De regering mag, zegt het dagblad den uitvoer beperken noch verbieden, omdat men daardoor treedt in de regten en beschikt over den eigendom van anderen. Maar als men nu verlangd, dat de werkgever het loon verhoogd, is dit dan geen ingrijpen in de regten en beschikken over den eigen dom van den fabrikant en werkgever? Kan men van hen zedelijk verwachten, dat zij hooger loon zullen geven in het belang van den werkenden stand, niettegenstaande het pro duct in prijs gestegen, minder aftrek zal vinden? Naar onze bescheiden meening, neen! en daarom zouden wij liever, in plaats van loonsverhooging, zien, dat de regering zich de zaak van den werkman ernstig aantrokniet door den uitvoer to beperken of geheel en al te verbieden, maar door den invoer van alle levensmiddelen op te heffen. Immers, nu de uitvoer vrij en de invoer belast is, wordt de landbouw dubbel bevoorregt, ten koste van den burger en werkenden stand, die geen enkele wet in zijn belang heeft en aan wie dus niet anders over de duurte der levensmid delen overblijft, dan te zuchten. Wil men »de groote sociale vraagstukken van onzen tijd" van de grenzen weren en bevrijd blijven van de coalitien en werkstakingen, die bij onze naburen worden waargenomen, dan zal er spoedig moeten gehandeld worden. De nood is hoog gestegen! en wanneer de naderende winter eens even streng ware, als de voorafgaande zacht is geweest, wie durft dan bewerendat ook de Nederlandscbe werkman niet tot uitersten zal overslaan. Doch niet enkel is het duurte der levensmiddelen waaraan de treurige toestand van den werkenden stand moet worden toegeschreven, ook bij hen en dit mogen wij ook niet verzwij gen heerscht de zucht naar weelde: willen zij nu uit den tegen woordigen toestand gered worden, dan slaan zij zelf daartoe de hand aan den ploeg, door tot vroegere eenvoud en spaarzaam heid terug te keeren, gedachtig aan de spreukdie zich zelf helpt helpt God. POLITIEK OVEKZIGT. De berigten uit Spanje te Parijs ontvangen, luiden nog verre van gunstig voor de Spaansche regering. De de'pcches, welke Narvaez den 29 dezer naar Parijs zond, melden weliswaar »dat de opstand geheel gedempt i3M, doch het Fransche ofti- cieuse blad, de Etendard spreekt dat berigt ten stelligste tegen. Ofschoon het de tijding bevestigt, dat de generaal Pierrad met 35 opstandelingen op Fransch grondgebied is overgeloopen en den 30ste te Tarbes verwacht werd, deelt het echter tevens mede, dat de opstand thans Oud-Castilie heeft bereikt. De generaal La Torre is namelijk die provincie binnengedrongen, waarna zich de steden Bejar en Avile ter stond voor den opstand verklaard hebben, Uit Valladolid, waar eene buitengewone gisting heerschtte, waren terstond troepen tegen La Torra afgezonden. Over den uitslag van het gevecht, dat moet hebben plaats gehad, zegt de Etendard niets. Volgens de Epoque hebben zich goed gewapende benden naar het centrum van Spanje in beweging gesteld, »dat gereed moet staan op het eerste sein in opstand te komen." Men verwacht daar Prim, die, zooals men weet, den opstand leidt. Estremadura, Galicie en Andalusie verkeeren in een staat van buitengewone opgewondheid. Te Madrid heerscht grooto onrust; de ministerraad, die zich permanent heeft verklaard, heeft zich in eene kazerne gebarikadeerd. Arrestatien en de- missien in het leger zijn aan de orde van den dag. De ves ting Ciudad Rodrigo in Castilie en Salamanca moeten ins gelijks reeds in opstand zijn gekomen. Bij Loje in het zuidoosten van Madrid zijn kolonnes der opstandelingen gezien. De communicatie tusschen Valencia en Madrid is afgesneden. Te Madrid is de tijding van den val van Saragossa ontvangen, doch men sloeg er geen geloof aan; daar men echter zegt, dat de opstandelingen tegen Ca-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1