latayud zijn opgerukt, is liet onmogelijk dat zij Soragossa achter zich zouden gelaten hebben. De regering van Narvaez gaat nogtans voort met het ver spreiden van valsche tijdingen, om zoodoende voor het publiek den -waren stand van zaken zoo lang mogelijk verborgen te houden. Behalve eene amnestie, die reeds verlengd is, wat men in Spanje niet doen zou wanneer men den opstand meester was, heeft de koningin bijzondere belooningen toegezegd voor de sol daten die getrouw bleven en beloofd voor de nagelaten betrek kingen der gesneuvelden te zullen zorg dragenZulke beloften geven een juister denkbeeld van den toestand dan de ver schillende tegenstrijdige geruchten. Volgens de Epoque heeft de generaal Prim zich openlijk aan het hoofd der beweging gesteld en had deze tijding de gelederen der liberalen aanzienlijk vermeerderd. De Spaansche regering heeft den gemeenteraad van Madrid, die door haar zelve benoemd was, ontbonden en kolonels en officieren als raadsleden aangesteld. Men zegt dat meer dan 60,000 personen, hetzij gedwongen hetzij vrijwillig, Madrid verlaten hebben. 1TI IJ Dl 1T 3- B XT. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz. 3 September 1867. Het vaandel, door een aantal dames te dezer plaatse aan liet Artillerie-Vrijcorps vereerd, zal Zondag a. s. des namiddags ten 1 ure worden uitgereikt op het stations terrein van den spoorweg alhier. Het bezoek van 's Konings ministers aan deze gemeente, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, heeft Zaturdag jl. plaats gehad, met uitzondering van den minister van binnenlandsehe zaken. De minister van marine alhier den vorigen dag met Z. K. H. prins Hendrik gearriveerd, ontving zijn ambtgenooten en heeft hun het merkwaardige bij onze marine aangewezen, waaronder Z. M. ramtorenschip Prins Hendrikwaarmede in het Marsdiep eenige manoeuvres werden uitgevoerd. Van Z. M. schepen van oorlog werden herhaaldelijk saluutschoten gelost. Ten half vijf ure werd in het hotel den Burg een ex quis déjeuné-dinatoire gebruikt, waarbij genoodigd waren de schout-bij-nacht, directeuren kommandant der marine alhier en adjudant, benevens de adjudant van ZExc. den minister van marine en de onderscheidene kommandanten van de in de haven en ter rcede liggende oorlogsbodems. Na vele blijken van ingenomenheid met de prachtige ha ven en de positie van den Helder betoond te hebben, had het vertrek des avonds plaats met de gewone trein ten G u. 25 Jl. Zondag was voor de kerkelijke gemeente Huis duinen een ware feestdag. Des vooriniddags werd de beroepen leeraar, de WelEerw. heer Cornelis Johannes van Vledder bevestigd, door den consulent, den WelEerw. heer Pareau, die tot text had ge kozen 1 Kon. XXII vers 14. De bevestigde trad des namiddags voor zijne gemeente op, sprekende naar aanleiding van Col. 1 vers 28. Beide leerredenen maakten zigtbaar den besten indruk op de talrijke aanwezigen en verhoogden hunne belangstelling in de plegtigheid. De namiddag-godsdienstoefening werd ook bijgewoond door den consulent en twee ringbroeders. Des avonds was er receptie in de pastorie. De nieuwe leeraar ontving, met zijne gade en familie, op regt gulle en hartelijke wijze, den consulent, de ringbroeders, ouderlingen, diakenen, notabelen, kerkvoogden, den hoofdonderwijzer en hunne echtgenooten. Zijn WelEerw. beantwoordde dc gelukwenscheu en blijken van toegenegenheid met de verzekering, dat zijn doel is, om in liefde en eendragtige medewerking met allen, de gods dienstige belangen zijnor gemeente te behartigen. Geplaatst bij het 4e bataillon 7° regiment infanterie alhier in garnizoende 2e luit. J. A. A. In 't Velt. Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelermaardonder bevel van den kapt.-luitenant P. I. Abresch, is gisteren te Hel- levoetsluis binnengeloopen. Van verschillende kanten worden vergelijkingen gemaakt tusschen de houding der regering in zake de veepest en in zake de cholera. Waar men hulde moet brengen aan de krachtige maatregelen tegen de veepest met zoo gelukkigen uitslag genomen, merkt men in al wat de cholera aangaat weinig bezorgdheid bij het gouvernement, dat enkele nuttige wenken geeft, de wenschelijkheid van sommige maatregelen uitspreekt, maar niet handeld. Zoo vraagt ook heden de Tijd. Wat doet de hooge regering bij het uitbreken der cholera-epidemiedie, als de veepest onder de dieren, van plaats lot plaats wordt overgebragt? Genoegzaam niets. Zij geeft eenige nuttige wenken die geheel onvoldoende zijn laat de uitvoering daarvan over aan de plaatselijke besturen, die niet zelden met de bekrompen inzigten van belangheb bendenof de harstogten eener onverstandige menigte hebben te kampenen bepaalt zich bij een tijdelijk toezien en het geven van statistiekenals de epidemie zich heeft uitgebreid. r/Dat kon en moest anders zijn, als men ten minsteniet van het beginsel uitgaat dat een menschenleven minder waard is dan dat van een koe. Op zijn minst genomen moesten bij een christelijk volk de ingezetenen dezelfde bescherming genieten, die aan den veestapel is verleend. //Voorzeker, de regering kan niet tegen de cholera dezelfde maatregelen nemendie zij tegen de veepest heeft verordend. Het is onnoodig dat te zeggen, maar volgt daar nu uit dat zij niets kan doen dat zij 't bij het weinige en oubeduidende moet laten blijven, wat zij tot dusver heeft te werk gesteld? //Wij hebbeu hooreu aanvoeren dat de regering belemmerd wordt door de zelfstandigheid der plaatselijke gemeenten Een kluchtig bezwaar, dat de regering niet heeft belet om krachtige maatregelen tot behoud van den veestapel uit te schrijven, te handhaven en uit te voeren, des noods met behulp van de gewapende magt //Het is met de cholera gesteld als met de veepest. Menig plaatselijk bestuur vindt bij de bevolking tegenkanting tegen de nuttigste maatregelen, hetzij om gekwetst eigenbelang, hetzij uit hartstogt. En niet altijd is het gemeentebestuur iu staat om dieu tegenstand te overwinnen. Maar wat is nu het verschil Dat bij de veepest de hooge regering aan de plaatselijke besturen te gemoet komt, en bij de cholera diezelfde hooge regering de plaatselijke besturen aan haar lot overlaat." In een artikel van de Arn/i. Cl. over de zegelbelas ting, naar aanleiding van het congres te Gent, en //nog een slag op het oude aambeeld" getiteldkomt de volgende allezius juiste opmerking voor, die we onzen lezers ter ernstige overweging zeer aanbeveleu. //In Nederland bestaat er eene zekere vrees voor publi citeit; de Hollander is bang, dat iets wat hij denkt of zegt of weet of hein gebeurd is, //in de couranten zal komen." Sommige autoriteiten huiveren bij de gedachte, dat het pu bliek zou kunnen gissen, dat zij inlichtingen hebben ver strekt of wenken hebben gegeven en toch, iedereen neemt het aan de dagbladen kwalijk, als deze een feit ter goeder trouw onjuist voorstellen. Men eischt de volkomen waar heid van de dagbladen, maar velen schrikken terug, om hun die mede te deelen. Zij begrijpen het goede niet, dat door publiciteit te weeg wordt gebragt." In de Arnh. Cl. leest men In Harlingen was het gerucht verspreid dat de bekende dwerg Jan Hannema van Eraneker, admiraal Tom Pouce bijgenaamd, aan de cholera was bezweken. Wij kunnen de Eriezen gerust stellenTom Pouce leeft nog en ontvangt dagelijks in zijne tent op het Velperplein de bezoeken van het Arnhemsche publiek Hij heeft met zeer veel belangstelling van zijn doodbe- rigt, hetwelk in verschillende bladen voorkwam, kennis ge nomen en verzekerde, dat hij nooit aangenamer berigt had gelezen. //Ik verheug mij altijd over bezoekers," zeide hij, //maar dit bezoek wenscli ik nog in langen tijd niet te ontvangen." Voor eenige dagen kocht te Zwolle eene jufvrouw groente op de markt en toen ze betalen wilde bemerkte zij dat hare portemonnaie verdwenen was: zij herinnerde zich dat zij kort te voren de portemonnaie in haar huis op de tafel had gelegd en dacht dat zij ze vergeten had. Toen ze te huis kwam vond zij echter het vermiste niet en alle huisgenooten, zeiden de portemonnaie niet gezien te hebben. Zonder er verder over te spreken ging de jufvrouw uit en kwam na eenigen tijd blijkbaar ontsteld terug, vroeg de meid oin een glas water en toen deze haar vroeg waarom zij zoo ontsteld was, gaf de jufvrouw ten antwoord: //Ik ben bij den commissaris van politie geweest en die zeide dat niemand anders dan de meid de portemounaie hadik werd natuurlijk boos eu zeide, dat ik eene eerlijke en trouwe meid had en dat deze mij de portemonnaie wel zoude terug ge geven hebben zoo zij ze gevonden had. De commissaris lachtte mij uit en zeide, dat hij dan zelf zou komen on dervragen; ik verzocht hem over een half uur te komen, want dat ik eerst nog eens goed wilde zoeken, maar dat mijne meid zoo eerlijk was als goud. Help mij nu maar gaauw zoeken, Dientje, want ik wou niet graag dat de com missaris u voor eene diefegge aanzag." //Tk ook niet," zeide de meid, die terstond aan het zoeken ging en ook werkelijk de portemonnaie vond, zoo als de jufvrouw wel verwacht had; het verhaal van den commissaris was door de schran dere vrouw geheel verdicht; zij mogt dan ook zelve wel commissaris van politie zijn. Het stoffelijk overschot van den hertog vati Reieh- stadt (zoon van Napoleon 1) zal aan Frankrijk worden te ruggegeven. Gelijk men weet, werd in 1815 tusschen de groote mogendheden een tractaat gesloten, waarbij de Na poleontische dynastie ten eeuwige dagen van den troon werd vervallen verklaard. In 1852 beriepen Engeland en Rus land zich op dat tractaat, om te beproeven aan de erken ning van het tweede keizerrijk de voorwaarde te verbinden, dat Napoleon 111 niet zou worden beschouwd als de op volger van Napoleon I. Uit ontzag voor de mede-onder- teekenaars van het tractaat van 1815, hadden de voorgan gers van den lieer von Bcust steeds geaarseld om den Kei-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2