Jlieums- en «ftöocrtejittc-öfaö. 655. Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG 7 SEPTEMBER. BEKENDMAKING Zitting van den Gemeenteraad, P'Z HELDERSC Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zcgclregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën iutezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. (ëfiridM gcöceïtc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kenuisse van de daarbij belanghebbenden, dat het TWEEDE SUPPLE TOIR KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG voor het dienstjaar 1S67, gisteren door den Raad vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen voor ecu ieder ter Secretarie is nedergelegd. Helder, Burgemeester en Wethouders voornoemd 4 September 1867. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIK Ten burele van den ondergeteekende is gevonden een VROUWENZAK, waarin eenig GELD, enz. HelderG September 1867. De Commissaris van Politie A. G. BOONZAJER. 3£tet-ojftciM gcücdte. op Dingdag den 2 September 1867. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakmax Bosse. Secretaris de heer L. Verhei-. Tegenwoordig 17 leden. 1). Beëediging van de nieuw gekozen leden. De hcereu Mr. K. J. C. Stakman Bosse, J. Graat, C. Bakker, C. Berg- huijs, B. Werendlijn Smit eu P. Haagsma leggen de bij de grondwet eu de gemeentewet voorgeschreven eeden af. 2). Benoeming van Wethouders. De heer Graat wordt gekozen met 14 en de heer Bakker met 11 stem men. Beiden nemen de benoeming aan. 3). Benoeming van Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Daar de gemeentewet bepaalt, dat de Burgemeester, uit den aard zijner betrekking, ambtenaar is van den burgerlijken stand, moeten nog 2 leden worden gekozen. De Voorzitter beveelt daartoe aan de beide Wethouders, die gekozen worden, de heer Graat met 15 en de heer Bakker met 14 stemmen. 4). Benoeming vaneen Apotheker-Directeur van het Ziekenhuis. De Voorzitter deelt mede, dat tijdens de oproeping van sollicitanten plaats had, er twee adressen zijn ingekomen van heeren apothekers in deze gemeente. Het eerste van de heeren F. Soel en Jb. Sevenhuijscn, die verzoeken met de levering der medicijnen te worden belast, gedurende de eerstvolgende 25 jaren, tegen vergoeding van ƒ600.'sjaars, (het salaris van den gemeente- apotheker). Het tweede van de heeren H. Mackaij en M. Blokziel met ver zoek om de levering der benoodigde medicijnen aan de gemeente te mogen doen, jaar om jaar. De Voorzitter stelt daarna de vraag, of de gemeente-apotheek zal behouden worden ja dan neen. Eu voegt er bij dat inmiddels het rapport dienaan gaande gevraagd en ingekomen is van HH. commissarissen van die instelling. De Secretaris leest bedoelt rapport aan de vergadering voor. De conclusie is: dat tot instandhouding van bedoelde instelling wordt geadviseerd, uithoofde van de ondervonden nuttige werking. Met algemecne stemmen wordt dien overeenkomstig besloten. De Voorzitter deelt daarna mede dat 7 sollicitanten zich hebben aange meld; dat de overgelegde stukken in handen zijn gesteld van I1H. commis sarissen, met verzoek het vereischte onderzoek te willen instellen en eene aanbeveling te doen. Op die aanbeveling zijn geplaatst denamen van de heeren T. J. Quanjer, werkzaam in de stads-apotheek, binnen-gasthuis, te Amsterdam, W. de Lan ge te Zaandam cn C. Alting te Arnhem. De heer de Lange (mede commissaris van het ziekenhuis) zegt dezer da gen een schrijven te hebben ontvangen van den sollicitant de Lange te Zaan dam, waarbij hij verzocht niet meer in aanmerking te komen. Bij stemming wordt de heer Quanjer benoemd met 16 stemmen, de heer Alting bekwam 1 stem. 5). Vaststelling 2e suppletoir-kohier van den hoofd dijken omslag. Gecne bezwaren ingekomen zijnde, wordt daartoe met algemeenc stemmen besloten. Het bedrag is 46.85. ,6)Aankoop van een brandspuit. De Secretaris leest het rapport van den Gemeente-Bouwmeester, die met -den Opper-Brandmeester zich in commissie naar Amsterdam heeft begeven, tot Let bczigtigen van brandspuiten en tot het doen eener keuze ten dienste der gemeente. Uit dat rapport blijkt, dat zij bij den heer Beider eene spuit Lebben gezien, die door hen zeer dienstig en doelmatig werd geoordeeld, w aarvan de prijs is 2224. De autorisatie tot dien aaukoop wordt met algemeenc stemmen verleend. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een verzoek onderteekend door den heer J. A. Lamping, namens dc commissie voor godsdienstig onderwijs bij de Hervormde gemeente alhier, om de gemeente school No. 4 (aan de Hoofdgracht) des Zondags te mogen ge bruiken tot het houden eener Zondagsschool. De heer de Breuk vraagt naar een prae-advies in deze van het Dagelijksch Bestuur. De Voorzitter antwoordt dat het D. B. is vóór het toestaan van het verzoek. De vergunning wordt verleend met 14 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Zur Muhleu', de Breuk en van Strijen. b. Verzoek van dc Harmonie-Vereenigiag Coneordia, om eene snbsidic van ƒ150.Op voorstel van het D. B. wordt besloten de behandeling van dit adres te verdagen tot bij het onderzoek der begrooting voor 1868 zullende de begrooting nog in de loop dezer maand aan den Raad worden voorgelegd. c. Dat de cholera commissie, zoo als die gepasseerde jaar alhier is za- mengesteld, zich than3 weder bereid heeft verklaard, om zoo noodig hare diensten te presteren. De Voorzitter vraagt en verkrijgt van den Raad au torisatie tot het doen van spoedvereischende kleine uitgaven De hr. de Breuk dringt aan op het wegruimen van mesthoopen eu poelen. d. Een verzoek van HH. commissarisseu van het Ziekenhuis, om eeno gratificatie voor den adsistent in de gemeente-apotheek, wordt goedgevonden aantehouden tot bij de behandeling der bcgrooting. e. Missive van het hoofdbestuur der Metalen Kruis Vereeniging, waar bij dank wordt gebragt aan den Burgemeester dezer gemeente, voor de beleefde en feestelijke ontvangst die de Vereeniging op Maandag den 26 Aug. jl. alhier is te beurt geyallen en tevens verzocht de burgerij dauk te bren gen voor hare welwillendheid eu medewerking die op hoogen prijs wordt gesteld Na de gewone rondvraag bekomt de heer Braaksma het woord. Spreker is van mecning dat de sloot achter de Vlamingstraat niet het ei gendom is van de tegenwoordige bezitters der perceelen aldaar, maar van den vroegcren eigenaar van dien grond. Hij verlangt dat die eigenaar de sloot denipe of dat ze door de gemeente kosteloos worde onteigend en daar na gedempt. Dc Voorzitter antwoordt, dat die zaak nader zal worden onderzoekt. Daarna wordt de vergadering gesloten. POLITIEK OVERZIGT. Onderscheidene berigten uit Spanje doen vermoeden dat alles weder op den ouden voet is en de laatste troon der Bourbons nog eenmaal is gered. Narvaez heeft zich jegens de kroon op nieuw zeer verdienstelijk gemaakt en zelfs zijne vijanden moeten erkennen, dat hij met zijne bekende ener gie en een buitengewoon beleid gehandeld en de plannen dei- opstandelingen verijdeld heeft. De houding van Prim daar entegen wordt door velen afgekeurd, omdat hij als leider van den opstand met eene gewetenloosheid, die welligt zonder voor beeld is, zelfs in de Spaansche geschiedenis, zijne slagtoffers aan den dood overgeleverd heeft, terwijl het zelfs thans nog onzeker is waar hij zich bevindt, in een schuilhoek in de Pyreneën of in Catalonie. De Patrie zegt, dat de generaal Prim verraden is en dat het Spaansche gouvernement hem op het spoor is. Prim had over 18,000 man te beschikken en wanneer hij zich slechts vertoond had, zouden nog velen zich bij den op stand hebben aangesloten. Zijn wegblijven toch was oorzaak dat eenige aanvoerders de vlugt moesten nemen, alleen omdat hunne vrijwilligers hen met den dood bedreigden, daar zij zich verraden waanden. Dientengevolge heerscht eene algemeene neerslagtigheid, en de dubbelzinnige houding van Prim wordt hier en daar reeds met den naam van verraad bestempeld. Men moet opregt erkennen, dat de regering bij deze ge legenheid een groot talent en een buitengewoon beleid heeft getoond, welke eener betere zaak waardig zou zijn geweest. Zoo heeft zij terstond den diensttijd der soldaten van 6 tot 4 jaren verminderd, om zoo doende aan de aanvoerders der opstandelingen dit lokaas te ontnemen, een middel, dat ove rigens door hen met zooveel succes werd toegepast. Voorts werden aan de soldaten buitengewone belooningen toegezegd, alle officieren en generaals, wier liberale denkbeelden bekend wareD, ontslagen, en met milde hand bevorderingen uitgedeeld als belooning voor dappere wapenfeiten. Bovendien liet zij aanhoudend de verschillende regimenten van garnizoensplaat sen veranderen, wier omkooping daardoor zeer bemoeijelijkt werd. Te gelijkertijd voorzag de minister van binnenl. zaken Gonzalès Bravo de officieuse dagbladen van vuur en vla spuwende artikelen in de hem eigen gezwollen stijlwaar

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1