IT 2 3 IT W B g IJ D IIT 3- B IT. de opstandelingen beschuldigd werden met het buitenland on derhandeld en het een deel van het Spaansche grondgebied tegen belofte van ondersteuning toegezegd te hebben.^ Ook verwees hij naar de vroegere levenswijze der verschillende leiders van den opstand, om het volk te overtuigen dat slechts gewone eerzucht en laag egoïsme de drijfveeren voor hunne plannen waren. Deze taktiek had zulke gunstige gevolgen, dat de meeste hoogst aangeslagen er door bewogen werden hunne belasting vooruit te betalen en de regering daardoor in staat te stellen aan de gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden. Dit bragt echter den genadestoot toe aan den opstand, daar eene ledige schatkist voor de spaansche regering noodlottige!- zou zijn geworden dan zelfs het verlies van Barcelona. De insurgenten werden buitendien slecht aangevoerd, terwijl alle gecombineerde bewegingen verhinderd werden door den na ijver, die onder de verschillende bevelhebbers heerschte. Zij hadden vastgerekend op den afval van het leger, dat echter aan de regering getrouw bleef, doordien de ijverzucht en de geschillen onder de leiders der liberalen het kabinet de gelegenheid gaf voorzorgmaatregelen te nemen. Inzonder heid heeft ook de onverstandige proclamatie van Prim veel kwaad aan de zaak der liberalen berokkend, omdat daarin ongelukkigerwijze als programma de afschaffing der conscrip tie was opgenomen, waardoor men in alle rangen van het leger, van dien van korporaal tot maarschalk toe, tegen de onderneming ingenomen werd. De Messager de Toulouse behelst de volgende correspon dentie «De minister van oorlog heeft, indien ik goed ben ingelicht, bij de opheffing van het kamp van Chalons gezegd «Mijne lieeren! Gij hebt nu de theorie van den oorlog be studeerd, weldra zult gij de praktijk bestuderenMen be reidt zich voor dat staat vast. De proeven met de kleine -kanonnen duren voort. De keizer van Frankrijk heeft bij zijne reis door Frans Vlaanderen ook Duinkerken bezocht envergezeld van den minister van openbare werken en eenige ingenieurseen gron dig onderzoek gehouden naar den toestand der haven en der vestingwerken van die stad, en zich alle mogelijke inlichtingen daaromtrent doen geven. In weerwil van al zijne vredelievende verzekeringen, schijnt de keizer dus een groot belang te -stellen in de zaken van oorlog, Reeds sedert eenigen tijd bestaat het planom yan Duinkerken eene oorlogshaven te maken. Naar men verhaalt, worden in Frankrijk inde departe menten van het noorden en het oosten door officiereu van de genie alle punten opgenomen die tot den doortogt van een leger zouden kunnen dienenen worden er fotografische plans van gemaakt omzoo noodigtot grondslag van den aanleg van vestingwerken te strekken. De rede, waarmede de heer Troplong de onderwijzers der lagere scholen heeft toegesproken bevat de merkwaardige beschouwing dat een Franschman, om een goed soldaat -veldarbeider of werkman te zijn, eigenlijk geen onderwijs be hoeft, de geschiedenis is daar om dit te bewijzen, maar dat die dappere en onvergelijkelijke soldaat onmogelijk den maarschalkstaf uit zijnen ransel kan halen, als hij niet lezen of schrijven kan. Men heeft in der tijd van v. Bismarck gezegddat hij honderdduizend naaldgeweren aan Italië gegeven heeft op zeer lang loopend credict. Thans beweert men dat hij aan de Italiaansche regering aanzienlijke geldsommen voorschiet en haar volle vrijheid van handelen tegenover Rome aanbiedt, ja zelfs haar belooft er voor te zullen zorgendat, als de Frauscheu weder tusschen beide komen om den paus te hand haven, daarvan eene Europesche kwestie en een casus helli gemaakt worde. Men voegt er bij, dat in de Italiaansche kamer de geheele linkerzijde er voor is, om de voorstellen van v. Bismarck aan te nemen. Wat echter den heer Ratazzi betreft die zou nog zoo gaaf niet de handen uitsteken naar de Pruisische aanbiedingenzoo doet hij het althans voorkomen. Garibaldi heeft zich in de laatste dagen van Augustus op eene reis naar Arezzo, opgehouden te Orvieto, en der halve zeer digt aan de grenzen van het tegenwoordige pau selijk gebied. In weerwil van het nachtelijk uur zijner aan komst, hebben de ingezetenen hunne woningen geïllumineeerd en hem eene serenade gebragt, waarbij niet slechts door de bur gers maar ook door de soldaten der Italiaansche bezetting de kreet: //Naar Rome is aangeheven geworden. Garibaldi heeft geantwoord //Gij zult spoedig, met of zonder mij, naar Rome gaan. Er zijn gebeurteniseen, die geen mensclielijke magt kan tegenhouden. Rome moet en zal tot Italië behooren!" Gedurende het verblijf van den generaal te Orvieto hebben te Viterbowelke plaats onder de onrustigste gedeelten van het pauselijk gebied behoort, wanordelijkheden plaats gehad, waartoe het plotseling overlijden van een zouaven-officier aan de cholera tot voorwendsel diende. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 6 September 1867. Naar men ons verzekert zal Z. IC. H. de prins van Oranje in de volgende week deze gemeente met een bezoek vereeren. De juiste dag is nog niet bepaald. Naar wij vernemen is het vertrek van Zr. Ms. trans portschip met stoomvermogen Java, naar Oost-Indic, bepaald op 15 October aanstaande. De officier van gezondheid 2° kl. F. X. I. Opdorp, is geplaatst op het wachtschip te Hellevoetsluis, en de of ficier van gezondheid 2e kl. H. van Stockum, is geplaatst op Z. M. stoomschip de Valk. De afdeeling Helder der vereeniging het Metalen Kruis heeft Woensdag jl. een zwaar verlies geleden door het afsterven van haren president, den heer B. W. Polier. Als medeoprigter dezer afdeeling heeft hij altijd krachtdadig y medegewerkt tot handhaving der goede orde en tot aankwee king en bevordering van een goeden geest bij de leden onderling. Morgen voormiddag, ten 12 ure zal de plegtige ter aardebe- stelling plaats hebben door de leden der afdeeling, begeleid door treurmuziek, uit te voeren door de Harmonie-Vereeniging Concordia. Zaturdag 11. is met goed gevolg door de commissie tot het examineren van varenslieden te Amsterdamals derde stuurman geëxamineerd de heer P. C. Steilbergleerling aan de school voor de zeevaartkunde van den ouderwijzer A. J. Leijer alhier. Men schrijft ons van Enkhuizen 5 September het volgendeDen 3n dezer is alhier binnengeloopen het Buisschip Enkhuizens hoop, schipper Dk. de Groot met 120 ton haring en 4 ton vischen heden de navolgende buizen: lVillem de Eerste, schipper W. Meijer met 160 ton haring, Johanna Margaretha, schipper K. Visser, met 120 ton haaing; De Eerste, schipper C. de Groot met 106 ton haring; Stad Enkhuizen, schipper P. de Jong, met 165 ton haring ea Willem Beukelzoon, schipper Bijl met 145 ton haring. Zoo dat er nu nog slechts eene buis voor de eerste reis afwezig is. Den 4° dezer zijn te Rotterdam aangetast door de cholera 19 en overleden 9 personen. Wij vestigen de aandacht op de advertentie der directie van de algemeeue onderlinge vee-verzekering-maatschappij te Amsterdam, waaruit blijkt dat haar werkkring steeds in om vang toeneemt. Het verzekerd bedrag dat op het einde van het vorige kwartaal f 1,154,815 bedroeg, is thans gestegen tot f 1,352,433; daaruit blijkt dat de verzekeringen in het laatste kwartaal met omstreeks twee ton zijn vermeerderd. Ten aanzien van ons maten- en gewigtenstelsel en van de wettelijke bepalingen dienaangaandeheerscht in ons land nog eene droevige onbekendheid entevens eene vasthoudend heid aan het oude, die waarlijk met alle magt dient tekeer gegaan te worden. Zoo zijn om slechts een voorbeeld daarvan te noemen, verschillende Amsterdamsche winkeliers'Zoo weinig met bedoelde bepalingen bekend, dat zij in 't afge- loopsn jaar, zelfs lengtematen ter ijking aangebodenwaarop afgeschafte maten stonden aangeteekend En als dat geschiedt in de hoofdplaats van den Nederlandschen groot- en kleinhan del, wat is er dan te wachten van den winkelier op het platteland! De vraag is welligt hier niet ongepast, //wordt het onderwijs ten aanzien van ons maten en gewigtenstelsel op de lagere school wel met den meesten ijver behartigd en is dat onderwijs overal aanschouwelijk Men schrijft uit Amsterdam 3 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraaddie door een buitengemeen talrijk publiek, te veel om in het daartoe bestemde lokaal te kunnen plaats vindenwerd hijgewoond, terwijl bovendien een groote volksmenigte op de binnenplaats van het raadhuis en op de gracht voor het hek had post gevat, werd, nadat de nieuwe (herkozen of gekozen) leden waren beëedigd en zitting genomen hadden, de vraag behan deld of, wegens de cholera-epedemie, de kermis dit jaar hier niet of later zal gehouden worden. Het adres van den geneeskundigen kring en het door 1600 personen ondertee- kende adres van adhaesie daaraan, strekte tot het niet door gaan der kermis, en een voorstel van 5 raadsledenhad ten doel te besluiten de kermis uit te stellen lot de openbare gezondheids toestand in het land heter zal zijn dan hij thans is. Met 18 tegen 17 stemmen is besloten de kermis thans niet te doen houden. Het bovengemelde voorstel der vijf raadsleden is aangenomen met 22 tegen 13 stemmen. Door den raad der gemeente Wageniugen was de heer de Constant Rebecque, benoemd lid van den raad, niet als zoodanig toegelaten, op grond dat niet door hem de ver klaring van den burgemeester was overgelegd, dat de verko- zene gedurende het laatste aan zijne verkiezing voorafgaande jaar zijne woonplaats binnen de gemeente had gehad. Ge deputeerde staten van Gelderland hebben evenwel bevolen, dat genoemde heer tot lid van den raad bij het ontbreken van gezegde verklaring zelf verpligt was geweest, daarnaar onderzoek te doen, en dat, ofschoon uit de door de staten verkregen inlichtingen bleek, dat de heer de Constant ge durende het laatste jaar aan zijne verkiezing voorafgaande niet in de gemeente gewoond had, niet de werkelijke woon plaats, maar het wettig domicilie van art. 74 en volgende van het burgerlijk wetboek vereischte is voor een lid van den raad, welk laatste de heer Constant, niettegenstaande zijn vertrek uit Wageningen, in die gemeente had behouden.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2