lïieuros- en ^«ffitoertentie-öfaö. Zevende Jaargang. WOENSDAG 18 SEPTEMBER. TROONREDE, J& 658. 1867. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1-60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever s. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. uitgesproken door Z. M. den Koning, in de vereenigde zittiüg van de beide Kamers der Staten-Generaal op Maandag 16 September 1867. Mijne Heer en! «Stel ik er prijs op, in persoon uwe vergadering te openen, dubbel aan genaam is mij heden het vervullen dier taak, na ik u gunstige mededeelin- gen nopens den toestand van het vaderland kan doen. «De losmaking der betrekkingen van een onzer gewesten tot Duitschland, in het vorig jaar tot stand gekomen, heeft sedert hare bekrachtiging gevon den in het tractaat van Londen, van den 11 Mei jl. «Het onschadelijke der werken, in de Ooster-Schelde aangelegd, zal, door de ondervinding bevestigd, er, naar ik mij durf vleijeD, toe bijdragen, om onze betrekkingen tot België op den voet van wederzij cUche vriendschap meer en meer bestendigen. «Ik kan mij verhengen in het behoud eener zeer goede verstandhouding met alle overige buitenlandsche mogendheden. «Terwijl ik met welgevallen de loffelijke wijze vermeld, waarop zee- en landmagt aan hare roeping beantwoorden, zal ik mij toch verpligt zien, uwe medewerking in te roepen om aan onze nationale militie eenige uitbreiding te geven. «Intnsschen zal voor eene behoorlijke oefening der schutterij, voor zooveel de bestaande wet dit toelaat, worden gezorgd. «Tot beteugeling der epidemische ziekte, die zich hier en daar in ons va derland andermaal vertoond heeft, worden de voorzorgsmaatregelen genomen, die onder Hoogeren zegen daartoe kunnen bijdragen. «Hetgeen in denzelfden geest geschied is om de veeziekte tegen te gaan, bleef niet zonder gunstig gevolg. Sedert geruimen tijd komen slechts enkele sporadische gevallen dier ziekte voor. «Het openbaar en bijzonder onderwijs bleef ook in het afgeloopen jaar mijne levendige belangstelling wekken. Het wetsontwerp op het hooger onderwijs zal binnen kort een onderwerp uwer beraadslagingen kunnen uitmaken. «Aan uwe overweging zal mede worden onderworpen een wetsontwerp tot verligting van den last, dien de wet op het zegel op de periodieke pers ge legd heeft. «Handel, scheepvaart en nijverheid verkeeren in een bevredigenden toe stand. Nieuwe wettelijke verordeningen op den ijk van maten en gewigten en op de banken van leening znllen u ter bekrachtiging worden toegezonden. „Dc oogst was over 't algemeen voordeelig. «Minder ruim waren de opbrengsten der zeevisscherij. „Met bet werk der staatsspoorwegen wordt geregeld en met ijver voort gegaan; eenige lijnen naderen hare geheele voltooijing. „Door bijzondere ondernemingen zullen eerlang wederom een tweetal lijnen voor het verkeer geopend worden. „Worden de bestaande uitzigten verwezentlijk, dan zal voor het aanstaande dienstjaar zonder buitengewone maatregelen in de behoeften van 's landsdienst en de uitgaven der staatsspoorwegen kunnen worden voorzien. „Wetsontwerpen omtrent de geldelijke verantwoordelijkheid van de hoofden der departementen van algemeen bestuur, bet beheer en de verantwoording van 's lands middelen en tot vereenvoudiging in de beffing van het regt van successie en van overgang bij overlijden zullen U worden aangeboden „Door Uwe beraadslagingen over de ontwerpen tot vastelling van het nieuw e Wetboek van Strafvordering, welke U andermaal zullen worden voorgelegd, zal de invoering der nieuwe regterlijke inrigting worden bevorderd; tot be reiking van dat doel zal ook weldra een ontwerp tot herziening van de regterlijke indeeling des rijks aan Uwe overweging worden onderworpen en vleije ik mij tevens nog in den loop dezer zitting U de ontwerpen tot vast stelling van een nieuw Wetboek van Burgerlijke RegtsvoraeriDg te kunnen aanbieden. „Bovendien zullen U eerlang een ontwerp tot regeling der consulaire regts- magt, alsmede ontwerpen ter gedeeltelijke herziening van de criminele wet boeken voor het krijgsvolk te water en te lande worden toegezonden, ter wijl aan de zamenstelling van een Nederlandseh wetboek van strafregt met onafgebroken ijver wordt voortgewerkt. „De wettelijke regeling der rijks-politie zal insgelijks door u in behande ling kannen worden genomen. „De velerlei eischen en uiteenloopende meeningen op koloniaal gebied zijn niet zonder invloed gebleven op den toestand vau 's-Rijks overzeesche bezit tingen in Oost-Indie en op den gang van zaken aldaar. Mijne eerste zorg dient daarom aan de krachtige bevordering van het staatsbelang in die ge westen te zijn gewijd, in dier voege, dat daarbij tevens de rust en tevreden heid der Indische volken gewaarborgd blijven. Waar daartoe gelegenheid be staat, zonder andere belangen te krenken, zal ik tevens gaarne mede werken tot ontwikkeling van landbouw en nijverheid door particulieren. „Met leedwezen heeft mij bet berigt vervuld eener vrij hevige aardbeving, die in Midden-Java talrijke offers geëischt heeft. „De toestand der West-Indische koloniën blijft over het algemeen bevre digend, ofschoon zich de behoefte aan aanvoer van arbeiders nog steeds in Suriname sterk doet gevoelen. „De overige werkzaamheden, die u wachten zullen met de reeds vermelde, voor uwen ijver in het behartigen der U vertrouwde belangen een ruim veld openen; mogen zij, door God gezegend, tot heil van het ons allen zoo dier baar vaderland strekken. „Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend." 1TI 3 TT W S T LT D 11T 3 31T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 17 September 1867, Gisteren hebben <12 leerlingen van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, met 4 heeren van de di rectie dier inrigting, deze gemeente bezocht, hoofdzakelijk ter bezigtiging van het ramtorenschip Prins Hendrik. De minister van marine heeft tot kadets bij het korps mariniers benoemd, J. B. "Verhey, G. C. Mirondolle, W. F. Paehlig, R. P. A. van Rees, A. A. G. de Petit, J. H. van Ouwerkerk. Bij besluit heeft Z. M. goedgevonden de 2° luit. D. van der Swan van het 4e bataillon 7e regement infan terie, alhier in garnizoen, in zijn rang en anciënniteit over te plaatsen van het leger hier te lande, bij het wapen der infanterie van het leger in Oost Indie. Zondag jl. is alhier overleden een lid van de afdeeling Helder van het Metalen Kruis. Woensdag voormiddag ten 10 ure zal de begrafenis op plegtige wijze plaats hebben. Uitgaande van eene commissie uit de hervormde ge meente te dezer plaatse, die zieh geconstitueerd heeft tot het geven van kosteloos godsdienstig onderwijs, heeft Zondag jl. de opening plaats gehad eener Zondagsschool, in het schoollokaal No. 4 (aan de Hoofdgracht). De opening heeft plaats gehad door den voorzitter der commissie d». JA. Lamping, die daarna de leiding van deze eerste bijeenkomst overdroeg aan den goddienst-onder wijzer J. Rinner, en dat deze zich op eene voortreffelijke wijze van de op zieh genomen taak heeft gekweten, is ons gebleken uit de gesprekken met kinderen die deze zamen- komst hebben bijgewoond. Zelfs een van de woeligste knapen toonde ons, dat hij met de meeste aandacht had zitten luisteren, daar hij nog den volgenden dag een deel van het gesprokene flink wist terug te geven en er op zijne wijze eene zeer gezonde moraal uit wist te trekken. Wrj vernemen dat de heer P. Uurbanus, niet alleen de leiding der zang, maar ook het ouderwijs in dat vak wel willend op zich heeft genomen. Geregeld zal voortaan des Zondags ten 2 ure in genoemd lokaal de Zondagsschool plaats hebben. Z. M. heeft bewilliging verleend op het ontwerp der acte, houdende wijzigingen in de acte van oprigting der naamlooze vennootschap «de Duinwaterleiding-maatschappij van den Helder en het Nieuwediep"gevestigd aan den Helder. Te Gouda de betrekking vau muziekmeester vacant zijnde,.is aldaar uit een vierentwintig-tal sollicitanten het navolgende dubbeltal op de aanbeveling geplaatst: de heeren C. A. Bekker, wonende te Helder en de heer J. Kwast, wonende te Purmerende. Bij Z. M. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats Texel, de heer J. R. G. Coninck Westenberg, vroeger notaris ter stand plaats de Beemster, thans wonende te Texel. Men meldt ons van Schagen dd. 16 Sept. Heden werd hier in het logement Vredelust de 25e jaars vergadering gehouden door de onderwijzers van het VII schooldistrict, onder de leiding van den heer schoolopziener. De spreekbeurt werd in de kerk vervuld door den heer Hoek, hoofdonderwijzer te Schagerbrug, die met het oog op het 1/4 eeuwfeest der vergadering, tot onderwerp had gekozen:

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1