"De wet op het lager onderwijs." De spreker bragt haar in verband met het verledene, maakte vergelijkingen en ein digde met nuttige wenken. Zijne kernachtige rede werd afgewisseld door gezang, begeleid met orgelmuziek. In de bovenzaal van het logement werden vervolgens de andere werkzaamheden afgedaan. De feestelijke bijeenkomst werd besloten door een vriendschappelijken maaltijd. In het Dagblad van sllage leest men het volgende: Naar aanleiding van de gister plaats gehad hebbende arrestatie van den persoon G.die in het bezit van valsche Amerikaansche effecten is gevonden, vernemen wij het volgende Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij den steendrukker Jordaan alhier een heer, die hem de bestelling deed van het drukken van eenige honderden stuks Amerikaansche effecten. Een groot gedeelte der bestelling was reeds afge leverd en de betaling daarvoor genoten. Na die aflevering schijnt de steendrukker eenig kwaad vermoeden te hebben opgevat en moet hij, naar men wil, van het door hem ver- rigte kennis hebben gegeven aan den officier van justitie. Gister moest de persoon, die de bestelling gedaan had, het overig gedeelte van de afgedrukte stukken komen halen. Inmiddels was de politie van zijne komst onderrigt en wachtte zij hem op straat af, terwijl hij zich in het huis van genoemden steendrukker bevond. Toen hij het huis verliet werd hij een eindweegs door de politie gevolgd en op de Groenmarkt, bij het koffijhuis de Kroonaangehou den door den commissaris van politie Beukman en den in specteur van politie Kloppert. De officier van justitie en genoemde commissaris begaven zich onmiddellijk naar Rotterdam, waar zij dachten nadere ontdekkingen te zullen kunnen doen. Aldaar zouden ten huize van den aangehoudene gevonden zijn drie stempels en nog een aantal gestempelde stukken. De aangehoudene is dezen nacht uit Rotterdam naar hier teruggevoerd en heden morgen naar het huis van arrest overgebragt. De hoofddader is voortvlugtig. Men verzekert, dat een onderzoek te zijnen huize te Pvotterdain tot geene verdere ontdekkingen heeft geleid. Dezer dagen is op de Theems bij Woolwich eene verschrikkelijke ramp voorgevallen, toen de laatste stoomboot van Gravesend, met 70 menschen aan boord, naar Londen stoomde. Een kolenschip nam den achtersteven der boot weg, zoodat de kajuit, waar verscheidene menschen thee dronken, onder water geraakte. Met moeite werden 6 in bewustloozen toestand er uitgehaald en 4 hunner bijgebragt. Waarschijn lijk zijn er nog verscheidene omgekomen, waarvan men niets weet. Op het dek vermaakten de passagiers zich met muziek en zelfs met eenige dansen, toen de schok en het gevaar daaruit voortvloeiende, ieder van schrik deed verstijveu. Volgens het verslag van den kapitein zijn er slechts 3 ver dronken, doch de aan boord zijnde peronen verzekeren gezien te hebben, dat verscheidene door den stroom werden weg gevoerd. De stoomboot werd op den wal gezet met den achtersteven onder water, en had intusschen hulp van an dere vaartuigen gekregen. Voor eenige dagen heeft nabij Weenen een verschrik kelijk voorval plaats gehad. Mejufvrouw H.ging 's mor gens ten 9 ure naar de markt en liet in hare kamer, die zij sloot en waarvan zij den sleutel meenam, een kindje achter, dat in een wieg lag. Toen zij na een half uur terugkeerde, hoorde zij het kind jammerlijk schreijen en, de kamer openende, zag zij op de wieg bij het kind een kat zitten, die bezig was aan het handje te knaauwen. Toen de kat gerucht hoorde, ontsnapte zij uit een venster, waar door zij zeker was binnengekomen. Digt bij de wieg ko mende, bemerkte de moeder tot haar hevige smart, dat het dier niet alleen een deel van het handje, maar ook het oor en een wang van het arme wicht had opgegeten. De moeder onstelde zoozeer, dat men genoodzaakt was haar naar een ziekenhuis te vervoeren. Er bestaat bijna geen hoop het kind in het leven te behouden. Op een landgoed bij Stockerau, in Neder-Oostenrijk is eene jeugdige vrouw, wier echtgenoot zich op dat oogen- blik te Parijs bevond, op jammerlijke wijze omgekomen. Zij had tot laat in den nacht, te bed liggende, zich met lezen bezig gehouden, was ingesluimert en ontwaakte eens klaps te midden der vlammen. De brandende kaars was in het ledikant gevallen en had het nachtgewaad der ongeluk kige doen vlam vatten. Toen op haar roepen oin hulp de dienstboden toesnelden, had zij reeds zulke zware brand wonden bekomen, dat zij den volgenden dag onder de hevigste pijnen bezweken is. - Van Philadelphia schrijft men Het volk van het brikschip Lizzie TKozes, kapt. Cox, bestemd naar Antwerpen, is op eenige mijlen van hier aan het muiten geslagen en heeft het schip in bezit genomen. De politie derwaarts vertrokken, heeft, na een hevig gevecht, 14 der muitelingen in hechtenis genomen. De stuurman heeft een doodelijke wond bekomen, en een der opstandelingen is den schedel verbrijzeld. De Pall Mali Gazette bevat een brief van een der gevangenen in Abyssinie. Deze zegt dat een oorlog het eenige middel is om hem en zijn lotgenooten te bevrijden. En- gelands naam had zeer geleden door zijne lankmoedigheid. Verder berigt deze briefschrijver, dat de koning een ultima tum had ontvangen, waarbij hem tot 17 Augustus tijd werd gelaten om zijne gevangenen naar de kust te brengen. Wat hij doen zou was nog niet te gissen. Waarschijnlijk zou Theodorus in den uitersten nood zich naar Magdala bij zijne krijgsgevangenen begeven, wier lot dan nog onzekerder worden zou. Hunne gezondheid liet niets te wenschen over; alleen leden zij veel aan koude. Zij hadden nu hunne woning te gen den mousson ingerigt en verwachtten dat hetgeen zij in hun tuin gezaaid haddenin het regensaizoen zou opkomen. Een correspondent uit Canea, dd. 20 Augustus, be helst het volgende: //In den nacht van den 12, wierp een stoomboot onder Pransche vlag het anker in de baai van Eodeles (in de provincie Pyloptamos) en seinde om emi granten. Eenige honderden ongelukkigen, die in de nabij heid in holen en achter rotsen de komst van Europesche vaartuigen verbeidden, snelden verheugd naar den oever. Maar wie beschrijft hun ontzetting, toen de boot hen plot seling uit kanon en geweer beschoot. Men begrijpt hoe ze dadelijk zich trachten te redden. Gelukkig waren ze ver genoeg van het vaartuig en verstrooid, zoodat de kogels slechts enkelen troffen. Vier vrouwen, drie meisjes en een kind werden gedood en twee mannen gewond. De stoom boot onder Pransche vlag was een Turksche, de Zouave. Het revolutionair commitee van de oostelijke provinciën van Candiaheeft dit feit ter kennis van de vice-consuls te 1 Heraclion gebragt." In hoever dit berigt te vertrouwen is, zal nog moeten blijken. Volgens een opgaaf van den Engelschen konsul Mi- chell is de Russische schuld van 1832 tot 1861 vermeer derd met 2,598 millioen gulden of 84 millioen golden 'sjaars; sinds 1S61 heeft Rusland jaarlijks 186 millioen geleend. Op 1 Januarij bedroeg de schuld 3439 millioen gulden. Terwijl de schuld sinds 1845 200 pCt. vermeer derde, namen de inkomsten slechts 75 en de bevolking naauwelijks 11 pCt. toe. De trein van den Chicago en Great Eastern-Railswaij welke op Woensdag 10 Julij .van Chicago naar Cincinnati vertrok, werd te Logansport (Indiana) door een honderdtal geëmployeerden van den spoorweg aangehouden, die de be taling hunner achterstallige tractement vorderden. De aan vallers haakten de beide waggous met reizigers los en bragten die op andere rails bij eene losplaats van goede ren overterwijl zij de locomotief met den bagagewagen lieten doorrijden. Vervolgens werd den reizigers voorge steld gezamenlijk eene waarde van circa 15,000 francs te voldoen, ten einde daarna de reis te kunnen voortzetten. Daar de nood drong moest hieraan wel voldaan worden. Zonder dat iemand eenig persoonlijk geweld was aangedaan, werd de reis onmiddelijk voortgezet. Een moordaanslag op het leven van den koning van Portugaldoor de Iberia medegedeeld, luidt aldus de koning in een der straten van Lissabon wandelendewerd op het onverwachts bij de keel gegrepen en zou waarschijnlijk zijn geworgd, zoo niet eenige heeren van 's konings gevolg den koningsmoorder door een pistoolschot hadden nedergeveld. Hij, die een aanslag waagde op 's konings leven, waseen aap van't grootste soort, die uit eene menagerie was ontsnapt. Eenheid van het menschelijh geslacht. Tn eene ver gadering van het Britsch Genootschap te Nottingham heeft een zekere heer Grove, onlangs eene voorlezing gehouden ten betooge van de eenheid des mensehelijken geslachts. Door eenvoudige tabellen en berekeningen bewees de spreker dat ieder thans levend persoon, tot de tijden der Norman- dische verovering terugkerende, ten minste 100 millioen voorouders moet hebben. Het is verbazend, als men slechts eenige geslachten opwaarts gaat, hoeveel verschillend bloed, een mensch in zijne aderen omdraagt. In den eersten graad van zijne beide ouders, alzoo twee, vier in den 2 graad acht in den 3 graad, zoo voortgaande heeft hij reeds 1024 voorouders Sn den 10 graad en in 20 generatiën meer dan een millioen voorouders. - Eene onderaardsche stadis ontdekt aan den oever van het meer Aralin oostelijk Rusland. De Peterslurger Zeitung" behelst daaromtrent het volgende berigt uit Orenburg. De Kirgisendie aangenomen hadden om voor een fortdat aan den oever van het meer Aral gebouwd wordt, dakpannen te leveren, bezorgden geheele ladingen fraai, maar eenigzins vreemd gevormde pannen, aan velen waarvan nog kalk zat. Het was duidelijk, dat ze van oude gebouwen afkomstig warenen de Russische genie-officierenvonden daarin aan leiding om een onderzoek in te stellen. Weldra bleek het, dat die dakpannen uit den grond, in de Steppen, werden gegraven, en eene door den commandeerende officier inge stelde commissievond weldra eene geheele onderaardsche stad. Dit het daarvan opgemaakte officieel verslag blijkt, dat zich op een afstand van 21 werstenruim 4 uren gaans van het bedoelde fortaan den linkeroever van de Sijr-Dasja, uitgestrekte overblijfselen van een onderaardsche stad bevin den die eenmaal boven den toemaals beganen grond stond, maar door het zand der Steppen begraven, thans onder het veen der heide ligt. Naar eene voorloopige meting hebben

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2