Uil 11 Jlieuros* en <ftÖoertenUe--6faÖ. Zevende Jaargang. ZATÜRDAG 21 SEPTEMBER. y\o 659. 1867. Verschijnt WOENSDAG en ZATÜRDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1-60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advebtentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. <®ffiricd grbccïte. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd: een Bronzen MEDATLLE en een BEURSJE met eenige Centen. Helder, 20 September 1867. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. gcöerite. ITISTJ'WSTIJDIITG^E 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 20 September 1867' Woensdag jl. heeft prins Mumo Tajutroonopvolger van den taikoen van Japan, deze gemeente bezocht, hoofdzake lijk ter bezigtiging van het ramtorenschip Prins Hendrik, het marine etablissement en daaraan verbonden inrigtingen. Bat Z. K. H. met de aan zijnen rang verschuldigde honneurs ontvangen werd zal wel geene vermelding behoeven. Z. K. H. benevens eenige heeren van zijn gevolg waren gekleed in hun nationaal costuum, dat zeer vreemd, maar tevens zeer prachtig was; onder andere het hoofddeksel van Z. K. H. schitterde van goud en edelgesteenten van zeer groote waarde. Niet te verwonderen is het dat zich een zeer groote menigte nieuwsgierigen, als het ware, verdrong en Z. K. H. overal waar hij zich in het publiek vertoonde op zijne schreden volgde; echter bij zijn vertrek betuigde een der leden van het gevolg, door tusschenkomst van een tolk, namens Z. K. H. aan den commissaris van politie al hier zijnen dank voor de goede orde en de welwillendheid die hij van wege het publiek had ondervonden. Be commissaris betuigde daarvoor erkentelijk te zijndoch sprak als zijne overtuiging uit dat overal waar Z. K. H. zich in Nederland mogt bevinden, hij overal dezelfde goede orde en welwillendheid zou aantreffen. Morgen met de trein van 11 u. 45 m. worden alhier verwacht ruim 20 leden van de Eerste Kamer der Stateu- Generaal, ten einde het merkwaardige ter dezer plaatse te bezigtigen. Naar wij vernemen zullen zij in het hotel den Burg dineren. Wij vertrouwen dat de ingezetenen door het uitsteken van vlaggen, het bewijs zullen geven, dat zij dit bezoek van een der voornaamste takken onzer wetgeving op hoogen prijs stellen. Bat bezoek kan, vooral in deze dagen, waar in men de doorgraving van Holland op zijn smalst aan 's lands regering schijnt te willen opdragen, van groot be lang te zijn op de naaste toekomst onzer gemeente. Gisteren had, nadat aan vier paren de burgerlijke hu welijksvoltrekking, op het raadhuis dezer gemeente had plaats gehad, een incident plaats, dat wij meeuen wel de vermel ding waardig is. De burgemeester de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse ■verzocht den aanwezigen nog eenige oogenblikken te vertoe ven en deed hen inmiddels een bocaal feestwijn, broodsui kers, enz. aanbieden, eenige oogenblikken daarna komt Z. E. A. "terug, biedt ieder der vier jonggehuwde vrouwen eene prach tige bouquet aan en maakt hun bekend, dat zich onderhen bevindt het tweeduizendste paar dat hij sedert zijn verblijf alhier, 22 Julij 1852, in den echt heeft verbonden, dat hij ter gedachtenis daaraan gaarne aan dat paar een klein ge schenk in de huishouding wilde geven en zijne keuze zich daartoe had bepaald op een petroleum lamp. Eenigzins moeijelijk was het om nu uit te maken welk van de vier het tweeduizendste paar was, en daarom werd goedgevonden, dat de vier jonge vrouwen om den prijs zou den loten, het lot viel ten deel aan het paar J. Annes en E. Rijlaarsdam die den burgemeester hunnen dank bragten; terwijl nog iemand van de getuigen het woord vroeg en in een aanspraak vol enthusiasme, namens allen zijnen dank en ge hechtheid betuigde aan het edel achtbaar hoofd dezer gemeente. Boor deze verrassing, die de plaats gehad hebbende plegtigheid nog meer verhoogde, waren allen iunig getroffen en verlieten zij den trouwzaal onder het nemen van het hartelijkste afscheid van hunnen burgervader. Dezer dagen hebben wij gezien een zeer net uitge voerde photogramvoorstellende een panorama van de ha ven het Nieuwediep, waarop tot hoofdonderwerp is gekozen het ramtorenschip Prins Hendrik, terwijl op den achtergrond de koopvaardijhaven met tal van schepen, het gebouw voor het loodswezen, enz. enz., zeer duidelijk zigtbaar is. Meer malen hebben wij dergelijke photogrammen, ook door vreem delingen vervaardigd, gezien, doch nog nimmer zoo juist ge troffen en van een zoo goed gekozen punt genomen. Wij wenscheu den vervaardiger den heer Paul van Rosendael geluk met dezen goed geslaagden arbeid en raden een ieder aan die belangstelt in die kuust en in onze haven bij hem een kijkje te gaan nemen. Morgen vertrekken van hier Zr. Ms. stoomschepen Curaqao en Borneomet bestemming naar Oost-Indie. Wieringen 18 September: Omtreut den staat van het vee en den landbouw binnen deze gemeente, kan het volgende worden medegedeeld De winterrogge, tuin- en boomvruchten zijn middelmatig uitgevallen. Be zomergranen zijn uitmuntend. Aardappelen beloven eene goede opbrengst, de ziekte heeft zich hier en daar voorgedaan, doch slechts in geringe mate, de kwaliteit der aardappelen is over het algemeen minder dan het vorige jaar. Gras was er dezen zomer in overvloed. Be hooibouw leverde ruim, ofschoon men door de zware regenin het laatst van Julij, vrij wat met het water te kampen had, daar het meeste hooi hier op de lage gronden gewonnen wordt en de waterloozing veel te wenschen overlaat. De prijs der wol waarvoor eebigen tijd geleden nogfl.15 per kilo werd geboden, is thans tot f 0.90 gedaald, terwijl de handel bijna geheel stil staat. Men hoopt dat daarin nog wel eenige verbetering zal komen, doch in geen geval zal zij die hoogte bereiken van verleden jaar toen de wol hier voor fl.50 a 1.65 werd verkocht. Het vee is over het algemeen gezond. Rundvee werd dezen zomer voor hooge prijzen verkocht, zelfs tot den prijs van f 250. a 260. gulden. In lammeren en schapen was de handel minder gunstig, waardoor ook de schapen- markt, die gedurende de maanden Augustus en September gehouden wordt, bijna geheel onbezocht blijft. -Als eene bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat te Texel, met eene bevolking van 6000 zielen gedurende eene week geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. In de üarlinger Courant leest men Dingsdag voormiddag is alhier van Memel met eene lading hout binnen ge komen het schooiier kofschip Johannakapitein E. II. Oldcnburger. Aan boord van dezen bodem had lieden morgen toen men op de vlicrcedc ten anker ging de volgende ontzettende gebeurtenis plaats. De stuurman, zoon van den kapitoin was sedert een paar dagen niet wel, hetwelk door den vader bemerkt werd, èu door onnaauwkeurige aanteekening der waarnemin gen èn door zijne hem den vorigeu dag gedane verklaringen, dat hem het vloeken van eenigen der equipagie zeer hinderde en dat hij den dood aan zijn vader had verdiend. Een dien ten gevolge plaats gehad hebbend onder houd, waarin de vader, zich onbewust van zulk eene misdaad van zijnen zoon, betuigde, dat, wanneer die evenwel door hem mogt zijn begaan, hij hein die van ganschcr harte vergaf, gelijk hij vertrouwen mogt zulks ook

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1