door den Heer zoude geschieden, had cene hartelijke verzoening tusschen vader en zoon ten gevolge. De laatste verklaarde later op den dag, dat .hij in het boek (de bijbel) gelezen had en daardoor troost had gevonden, zonder welke hij dien dag vóór klokke acht reeds over boord zoude zijn gegaan. Na zich den geheelen dag rustig te hebben gedragen, verzocht de kapitein hem heden morgentoen men op de Vliereede de loods vlag zoude hijschen, om in plaats van eene gescheurde eene nieuwe, in de kooi van den vader liggende, te halen. Zijn langdurig afwezig blijven deed de kapitein naar de kajuit gaan, waar zijn ongelukkige zoon, badende in het zweet, alles door elkander haalde, terwijl de bewuste vlag nevens hem lag. Fluks ontrukte hem de vader aan dezen zijnen arbeid en plaatste hem in de kajuit op eene stoel. Toen vernam hij van den opgewonden gejaagden jongeling, die naar boven wilde om aan den arbeid deel te nemen, dat hij zich weder gelijk den vorigen dag bevond. De ongelukkige, zich toen de weg naar boven afgesneden ziende, neemt onverwachts een sprong op de bank, trapt het glas in de poort stuk, met zulk eene kracht, dat het ge- heele raam wijkt, waardoor hem de gelegenheid wordt geopend om zich door de opening te werken, en dit met zulk eenen spoed, dat de te vergeefs om hulp schreeuwende vader hem slechts bij een voet kan grijpen, door wel ken hij in het aangezicht en op de handen gewond wordt, en helaas slechts de laars in de hand houdt. De ongelukkige waanzinnige, buiten boord zich aan een ijzer nog vasthoudende, ziet door de poort, reikt zijnen hand naar den vader en zegt, terwijl deze hem bidt weer binnen te komen, ik ga heên en laat zich in zee vallen. De radelooze vader, die zich naar boven spoedt, werpt een roeispaan over boord, vlak voor zijnen zoon, die dezen grijpt. Reeds verheugt de vader zich dat zijn zoon zal kunnen gered worden door de loodsboot, die in de nabijheid zich bevindt, doch in deze had men wel de houten poort, doch niet een mensch opgemerkt. In stede van zich aan de roeispaan vast te klemmen, werkt hij langs deze, zoodat het eeue einde onder water raakt en hem ontglijdt, nog zwemt hij eenige oogenhlikkcu en de vader, oumagtig hulp te kunnen aanbrengen, moet zien dat zijn geliefde zoon in de diepte verdwijnt Wij wagen het niet den toestand te schetsen van den vader, die op zoo ■treurige wijze zijn kind verliest, in den jeugdigen leeftijd van 23 jaren, 11a drie jaren als stuurman bij hem te hebben gevaren en nimmer eenige reden vau ontevredenheid omtrent zijn leven en wandel te hebben gegeven, 'noch die van de steeds ziekelijke moeder en vau zijne zusters die den ge liefden zoon en broeder dagelijks te gemoet zagen. Zaturdag middag is op den weg naar Arnhem in een der goederenwagens van den spoortrein brand ontstaan. De trein hield spoedig open de brand werd met enkele emmers water gebluscht. Reizigers meeuendat vuurwerk in den wagen oorzaak was vau het ongeval. De zaak wordt on derzocht. Door de Utrechtsche afdeeling der maatschappij tot nut der Israëlieten in Nederland is het plan ontworpen om een Israëlitisch weeshuis voor geheel Nederland tot stand te brengen, daar instellingen tot verpleging van Israëlitische weezen bijna iu geene gemeente bestaan. Zij heeft een con- cept-regleinent ontworpen, dat tot grondslag dezer inrigting dienen zal en zal eerlang tot algemeene deelneming de ge legenheid openstellen. Wij twijfelen niet of het tot stand ko men van deze zaak, waaraan groote behoefte bestaat, zal ■terstond verzekerd zijn. Het plan schijnt te wezen om het weeshuis te Utrecht te vestigen. In een brief uit Java van 9 Julij jl. leest men: "Mijer doet niets. Men beweert, dat hij afwacht, hoe het 1 met het ministerie zal gaan; hij wil zich nog door liberale, ■noch door reactionaire maatregelen antecedenten scheppen tegenover een nieuw ministerie. In de eerste plaats wil hij gouverneur-generaal blijven. Wel is zijn invloed toch merk baar. Er heerscht, bij voorbeeld, eene epidemie van vroomheid te Bataviavooral bij de ambtenaren, die in de eerste plaats ambtenaren willen blijven, doch dit is dan ook het eenige kwaad, dat hij doet. Is luijeren dan ook geen kwaad? Amh. Cr. In de gevangenis te Loosnabij Rijsselis dezer dagen in den ouderdom van 92 jaren overleden zekere De- carnin, die vijf-en-twintig maal was veroordeeld en vijf-en- veertig jaren van zijn leveu in den kerker had doorgebragt. Tn 1815 geraakte hij voor de eerste maal in handen der justitie; toen was hij knecht bij maarschalk Brune en stal diens uniform; in 1861 trof hem de laatste veroordeeling; geen misdrijf, waartegen bij het strafwetboek is voorzien, of die man heeft het gepleegd. Nooit werd hij in de ge vangenissen waar hij zich bevond wegens onbehoorlijk gedrag gestraft; eens opgesloten, onderwierp hij zich volkomen aan de reglementen van den kerker, en had hij eerbied en ontzag voor alle geëmployeerden, zonder onderscheid van rang. Onder de benaming: Maatschappij van onroerende goederen der arbeiders van Parijs, heeft zich aldaar eene vereeniging gevormd welke zich ten doel stelt door het bouwen van eigene arbeiders-woningen, welke slechts aan de deelnemers verhuurd zullen wordenin de steeds grooter wordende behoefte aan woningen te gemoet te komen. Het kapitaal der vereeniging, welke voor de eerste maal de voor- deelen geniet, van de nieuwe fransche wetgeving op dergelijke maatschappijen, bedraagt 100,000 frs., verdeeld in 1000 actiën a 100 frs. De storting van deze 100 frs. geschiedt in termijnen van 5 frs.; slechts voor de eerste storting wor den 10 frs. gevorderd. De keizer heeft aan de vereeniging als grondslag voor het kapitaal 41 arbeiders-woningen welke hij in de avenue Daumesnil heeft doen oprigten, ten ge schenke gegeven. Men hoort dikwijls klagten aanheffen over het gebrek aan beleefdheid, waarmede de Parijsche logementho' ders hun gasten behandelen, niettegenstaande de buitensporige prijzen die zij hen laten betalen, waarvoor zij ten minste parole ilouce et main au bonnet zouden mogen verwachten. De correctionele regtbank heeft dezer dagen den eigeuaar van het hotel des Italiens, Lemoine genaamd, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, wegens geweld tegen een Ame- rikaansche dame gepleegd, die haar intrek in zijn hotel had genomen. Toen hij haar de rekening overhandigde, bevond zij, dat hij de huur van haar apartementen, die zij voor 10 francs daags gehuurd had, op 20 francs had gebragt. Zij weigerde deze rekening te betalen enzeidedat zij elders haar intrek zou nemen. Toen zij nu wilde weggaan, wei gerde de poortierster haar de deur uit te laten, en greep haar bij haar kleed, dat zij scheurde. Toen kwam de kas telein Lemoine er bij, stiet de dame in de kamer terug, waar hij haar gedurende twaalf uren opgesloten hield. Twee dagen later gelukte het de dame uit het huis op straat te komen, maar Lemoine liep haar na, en daar zij zich aan de staven van een venster had vast gegrepen, brak hij met ge weld haar handen open waarbij hij haar polsen kneusde, wierp haar op den grond en sleepte haar in de vestibule van zijn huis, waarvan hij de deuren sloot om de verontwaar digde getuigen van dit schandelijk tooneel buiten te houden. Garibaldi schijnt stellig van plan te zijn spoedig naar de romeinsche grens terug te keeren. Hij sprak dezer dagen zeer koelbloedig over zijn voorgevoel van door een kogel vau een pauselijk zouaaf gedood te zullen worden. "Maar dat is tamelijk onverschillig," moet hij gezegd hebben "dat zal den triomf van het regt der Italianen verzekeren." Zou dat regt gezegevierd hebben, indien Bandiena, Pisacane en zooveel an dere martelaren zich niet voor de zaak der Italiaansche natio naliteit hadden opgeofferd Zij wisten wel dat zij den dood te gemoegt gingen. De vorm van den aanslag en de tijd waarop hij zal plaats vinden zijn Garibaldi's geheim. Uit Zuid Amerika wordt gemeld, dat Lopez nu vrou wen werft, en een lijfwacht heeft van 75 krachtige vrouws personen de dapperste en verstandigste zijn tot officieren benoemd en weten zich in haar posten naar behooren ontzag te verschaffen. Een soldaat, die een officier ontmoette her kende in deze zijne vrouw en wilde, daar hij haar in lang niet gezien had, haar in zijn vreugde omhelzen. De vroawelijke officier evenwel zag daarin een vergrijp tegen de subordina tie en liet haar ongelukkige wederhelft dadelijk arresteren. Men deelt het volgende voorval uit Harburg mede: Een boekverkooper aldaar had, even als de meeste zijner confraters, de gewoonte om alle nieuwe werken bij de voor naamste inwoners te bezorgen. Een houthandelaar had reeds dikwerf verzocht daarvan verschoond te blijven, doch telkens ontving hij geheele bezendingen boeken met het bijschrift: "Ter bezigtiging, met verzoek van kostelooze terugzending." De houthandelaar besloot er voor goed een einde aan te maken, liet den boekhandelaar door zijne knechts met paard en kar zes groote slagtershakblokken in huis brengen, met een briefje, waarop te lezen stond"Ter bezigtiging met verzoek van kostelooze terugzending." Te Homburg maakt veel sensatie een geschil tusschen het Britsche parlementslid Labouchêre eu zekeren Luigi di baroni Earina. Deze baron had zich bij onderscheidene familiën ingedrongen, toen de heer L. vernam, dat hij een chevalier d'industrie was. Door den Brit gewaarschuwd, liet men den baron spoedig links liggenhij beklaagde zich daarover aan een der heeren, die zich voor de veranderde bonding zijner vrouw verantwoordelijk stelde. Zoodra de heer Labouchêre dit vernam gaf hij te kennen, dat hij de man was, die allen had gewaarschuwd en meende, dat men zelfs geen duel mogt aannemen met iemand van slechte reputatie. Earina wilde zich met zijn stok op den heer L. werpen, maar deze greep hein in de kraag, en zou hem gekastijd hebben als anderen niet waren tusschen beiden ge komen. Earina publiceerde nu in de E-urope, dat hij een Brits parlementslid had afgeranseld, en deze daarvoor geen voldoening had geëischt. Earina werd de kurzaal uitgezet. Nu ging hij voort met schrijven, en wil hij de zaak aan een jury onderwerpen. De Britsche bladen houden zich ook met de zaak bezig. In Cromorne Gardens te Londen worden tegenwoordig zonderlinge voorstellingen gegeven, die bet publiek zeer ver maken. Op een stellaadje staat een groote bak, zes voet diep, negen voet lang en vijf voet breed. Die bak is met water gevuld, en een der wanden is van spiegelglas. In dit aquarium zwemmen, in stede van visscheu of kikvorschen, twee menschen, die zich er op toeleggen om onder water allerhande kunststukken uit te voeren. Zij lagcheu, eten, drinken wijn, ja, men zegt, dat zij eene pijp onder water een oogenblik brandende houden en den rook uitblazen. Zij vullen de voorstelling aan met te zamen onder water gym nastische toeren te verrigten. Elk nommer van het programma duurt iets meer dan eene halve minuut. Dan moeten de kunstenaars weder even boven komen, om lucht te scheppen. Wat is een neus waard Deze vraag is onlangs op practische wijze opgelost. Te Back-Kreek bij Sandhurst Australiëkregen twee lieden geschildat op een kloppartij

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2