Jlteums* en «flöucrtcnlic-fifnö. J\o 060. Zevende Jaargang.180 WOENSDAG 25 SEPTEMBER. HEIDERSGHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der A dveutentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiëuiutezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. gc&ccïte. POLITIE. Dezer dagen op de openbare straat gevonden 1 paar nieuwe PANTOFFELS. Helder24 September 1867. He Commissaris van Politie A. O. BOONZAJER. $kt-officiëd gcöedte. 1T Z 3 TT W 5 T IJ D 11T 3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24 September 1867' Gisteren bij het opdraaijen van de Botbrug voor de veerschuit van Schagerbrug, wilde een matroos van de ma rine nog haastig de brug passeren, doch stapte mis en ge raakte te water, door spoedig toegebragte hulp mogt het gelukken hem weder op het drooge te brengen, echter in bewusteloozen toestand. Daarna bij den logementhouder Kelpin zorgvuldig verpleegt onder geneeskundige behandeling van den heer Bitter, was de lijder nog denzelfden avond zoo verre hersteld dat hij onder geleide naar zijn schip kon worden gebragt, de kommandaut oordeelde het echter beter dat de man voorloopig in het hospitaal werd opgenomen. Zoo als uit de advertentie, hierachter voorkomende, blijkt, zal de soiree, te geven door den heer Cremer van 's Gravenhage, op Vrijdag e. k. doorgaan. Wij voorspellen den spreker eene volle zaal. Van zijne zeidzame redenaarsgave toch gaf hij hier ten verledene jare reeds eene proef, en daarbij is zijne keuzo van het voor te dragene zeer gelukkig, omdat het nog weinig bekend is. Kruuzemuntje is eene penteekening van keurige en fijne omtrekken en de wijze waarop de heer Cremer de karakters van den burgemeester, secretaris en veldwachteralsmede van het grootje en v't derntje" weergeeft is meesterlijk te noemen. Jan Pier en Kloas geeft gelegenheid om het talent des heeren Cremer in 't komische te bewonderen en doet zijne toehoorders schateren. Door den heer L. A. Laurey alhier is uitgegeven een souvenir aan den onlangs, door Zr. Ms. schepen van oorlog Adolf Hertog van Nassau, ZoutmanMetalen Kruisen Cu- ragao in de Noordzee gehouden ltruistogt. Die souvenir be staat in een album inhoudende zes photogrammen van ge noemde scheepsdivisie, genomen naar teekeniugen, vervaardigd door den luit. t/z. le kl. J. J. de Hart, eerste officier aan boord van Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis. De eerste teekening stelt voorhet vertrek van de reede van Texelstoomendeterwijl van de Adolf saluutschoten worden gelost; de tweede: zeilende in stormweder en dikke lucht, vóór den wind met klein zeil; de derde: zeilende met bramzeilskoeltje bij der wind, de schepen over den boeg in te zien de vierdezeilende met bramzeilskoeltje vóór den wind, de schepen aan stuurboordzijde in te zien; de vijfde; manoeuvrerende onder zeil met mooi weder en ligte koelte; en de zesde: liggende voor anker op de reede van Leithterwijl eenige sloepen, waaronder een met stoom- vermogeu af en aan varen. De uitvoering is keurig net en verdient als zoodanig de meeste aanbeveling. Wij vernemen dat aan het van den 18 tot den 21 dezer gehouden geneeskundig staatsexamen te Amsterdam hebben deelgenomen, 10 kandidaten, waarvan 5 zijn afge wezen, en 2 zich hebben teruggetrokken, terwijl aan slechts 3 het diploma van Arts werd uitgereikt, zijnde de heeren Gjuikhorner, oud-officier van gezondheid van het In dische leger, Reitsma, genees- en heelkundige uit Friesland en Van Opdorp, officier van gezondheid der 2e kl. Zr. Ms. zeemagt. Den 17den dezer overleed in het groot ziekenhuis op den Coolsingel te Rotterdam de luit. t/z. 2e kl. M. P. Struick. Bij de bekende expeditie naar Sintang, op de westkust van Borneo, werd, bij het vastraken van het stoomvaartuig de Kapoeasgenoemde zeeofficier belast om met eene gewapende sloep dit vaartuig ter hulpe te komen. Onder een hagelbui van kogels der Dajakkers uit de bosschcn langs de rivier bereikte men eindelijk het hevig beschoten wordende schip, doch de onmogelijkheid inziende om het w.eder vlot te krij gen, moest men besluiten het te verlaten, wilde men niet doodgeschoten worden. Terwijl men met de ontruiming bezig was, bleef de luit. Struick, een der laatsten zijnde, zelf nog het geschut bedie nen met een vijf- of zestal kloeke zeelieden, docli had toen het ongeluk een kogel in de dij te krijgen. Gekwetst werd hij naar Sintang overgebragt, en later naar Batavia, waar hij oogenschijulijk in zooverre herstelde, dat hij eindelijk kou repatriëren. Hier te lande is de kogel er eindelijk uitgeno men, doch in het laatste jaar is zijn toestand dermate ver ergerd, dat hij aan de wonde moest bezwijken. De Neder- landsche marine heeft in hem een braaf en dapper officier ver loren, en het is onbegrijpelijk, als men de menigte krui zen, die verleend worden, in aanmerking neemt dat zijn manmoedig gedrag door bet gouvernement onopgemerkt is geblevendat hem bepaaldelijk een grief was. Hij mogt slechts den ouderdom van ruim 25 jaren bereiken. Moge zijne assche in vrede rusten, en het nageslacht, zijue verdien sten naar waarde erkennende, zijne nagedachtenis in eere houden De heer D. M. L. baron Sweerts de Landas, thans directeur van het postkantoor te Alkmaar is in die betrek king overgeplaatst naar Delft. Van regeringswege is een subsidie aangevraagd tot bestrijding der kosten van de uitbreiding der inrigting voor kunstmatige vischteelt in den tuin van het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam, alsmede voor den aanleg van eene dergelijke inrigting op kleine schaal, op Bronbeek bij Arnhem. Zoo als uit het in de Slaats-Couranl van 25/26 Junij opgenomen verslag bekend is, worden sedert eenige jaren onder leiding van dr. W. C. II. Staring, proeven ge nomen tot beplanting onzer duinen met dennen. Deze proe ven, in de duinen bij Schoor], bij Katwijk, bij Schevenin- gen en op Schouwen genomen, zijn aanvankelijk over 't al gemeen niet ongunstig geslaagd, en men heeft bereids tot het overbrengen der jonge dennenplanten uit de kweekplaat sen naar terreinen in het duin kunnen overgaan. Dit zal iu het volgende jaar, en naar men zich vleit op eenigzins grootere schaal, worden voortgezet. Ofschoon bij herhaling daartoe door hooger gezag aan gespoord weigert de gemeenteraad van Sneek eene schietbaan voor de dienstdoende schutterij te doen maken. Belangstel lend ziet men den afloop dezer dagen te gemoet, vooral of het hier wezentlijk uitgaaf geldt, waarin Ged. Staten, ingevolge art. 2L2 der gemeentewet, regt zullen hebben te voorzien. - Te Middelburg werd voor het oprigten van een brood fabriek op kleine schaal, waartoe f30,000 vereischt werd, slechts f 17,000 bijeengebragt. De commissie die het plan ontworpen had, heeft daarna de zaak opgegeven.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1