wijdere!. Waarschijnlijk is Garibaldi van Corneto, het lan- dingspunt, langs de grenzen naar Muntepulciano getrokken om daar den kerkelijken staat met eene legerbende binnen te rukken. Het berigt van den Moniteur wordt bevestigd en aangevuld door een telegram uit Florence luidende: »De Gazetta Uffi- ciale bevat een lang artikel, waarin het gedrag van het gou vernement met betrekking tot de inhechtenisneming van Ga ribaldi wordt verdedigd." De Fransche Constitulionnel prijst eveneens het gedrag van het Italiaaansche gouvernement, dat bewezen heeft getrouw te zijn aan zijne verpligtingen, door met kracht de revolu tionaire hartstogten te bedwingen. Het blad ziet in deze gebeurtenis een nieuwen waarborg voor de algemeene rust. De Opinione zegt, dat Garibaldi waarschijnlijk naar Ca- prera zal worden gezonden, indien hij verlangt daarheen te gaan en elk plan laat varen op eene onderneming, die voor den staat gevaarlijk is. Rattazzi, de minister, die bij Aspremonte op den volks man liet vuren, zou thans weder voor niets zijn terugge- deinst, om een nieuwen togt van Frankrijk naar Rome te voorkomen. En tot dien togt scheen men te Parijs besloten, als de paus in gevaar geraakte. Te Florence had men wel geantwoord, dat daardoor de Sept.-overeenkomst zou vernie tigd zijn, en ook Italië weder geheel vrij. Maar het was toch te gevaarlijk, de Franschen op nieuw te Rome te laten komen, dan dat niet alles zou worden beproefd, dit te voor komen. De maire van Florence heeft Dingsdag avond de nationale garde opgeroepen tot handhaving van de orde. Eenige wacht posten zijn uit voorzorg versterkt. De stad is rustig. In den nacht hebben zeventig arrestatien plaats gehad. Dépêches van onderscheiden punten des lands berigten, dat de arresta tie van Garibaldi nergens tot wanordelijkheden aanleiding heeft gegeven. Deze belangrijke tijding doet plotseling de vrees vervallen, die men voor een expeditie van de Garibaldisten naar Rome en de mogelijke gevolgen van dien koesterde. De Staats-Jnzeiger bevat een decreet van den 22 Sept., betreffende de provinciale constitutie voor Sleeswijk-Holstein. De hertogdommen zullen op zich zeiven staan onder den naam van Sleeswijk-Holstein. De Neue Presse verklaart met zekerheid te weten, dat Ju- arez het lijk van Maximiliaan niet zal uitleveren, dan onder beding, dat de Europesche mogendheden Mexico erkennen. 1TI B TT TT 3 T IJ D 11T O- E 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 September 1867. Woensdag zijn op op het strand bij Huisduinen aan gespoeld twee vaten arak, naar de merken te oordeelen nog afkomstig van liet op den 8 Eebr. 11. op de haaks verbrijzelde Auierikaansche fregat Addison; men vermoed dat ze gedurende dien tijd onder het zand zijn bedolven geweest en door den storm van Maandag en Dingsdag weder los zijn gewoeld. Ook is hier gisteren aangedreven het lijk van een zeeman, die klaarblijkelijk in den laatsteu storm het leven heeft verloren. Tevens is hier aangespoeld een gedeelte van een naam bordje met de woorden «Baudina van". Het stoomschip der Amerikaansche marine Cana- daigua, kommandant J. H. Strong, Woensdag op de reede alhier geankerd, is gisteren weder vertrokken. De minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in den loop van het derde kwartaal van 1868 als kadet bij het korps mariniers, kunnen worden toe gelaten drie jongelingen, na behoorlijk afgelegd examen. De officier van gezondheid 3" klasse F. F. de Boer, zal in het begin van October van hier per Chrislina, ge zagvoerder Remeensnaar Oost-Indie vertrekkenterwijl de officier van gezondheid 3e klasse J. D. L. Harders me dio October per Alina, gezagvoerder van Bruggen, van Rotterdam, mede naar Oost-Indie zal gaan. Van Terschelling, dd. 25 September, schrijft men ons het het volgende Door de bemanning der loodsboot No. 3 schipper G. Mo lenaar, is heden alhier aan land gebragt de matroos Eduard Friedrich Krebs, in het zeegat Stortemelk op een plank drijvende gevonden en nog tijdig gered. Ook is door hen, ongeveer ter zelfder plaatse, een stuk wrak opgevischt, waarop gevonden werd het lijk van een an der persoon, die beiden, volgens opgave van den geredde, behoord hebben tot de bemanning van het Pruisische fregat schip Dolfijnkapt. Rimke, in ballast van Londen naar Memel bestemd, en heden nacht, ongeveer ten 1 ure, in de buitengronden verongeluktbestaande de bemanning uit 15 koppen, die behalve den bedoelden matroos, vermoedelijk allen bij deze schiphreuk zijn omgekomen. Met de loodsboot No. 1, schipper D. de Boer, kwam mede het berigt, dat zij de Ned. kof Baudina, kapt. Pool, van Harlingen, in zee hadden voorgezeild, maar uithoofde van zelf bekomen averij, door de breekzeeën op de kust, waarbij zelfs de loods P. Roda over boord werd geslagendoch ge lukkig weder gered hadden zij verder op eigen behoud moeteu bedacht zijn en gemeld schip uit het oog verloren zoodat men het treurige vermoeden koestert, dat deze kof, uit aan merking van den hevigen storm en lager wal, met man en muis zal vergaan zijn, daar er tot heden niets van bespeurd is. God geve dat dit vermoeden echter niet bevestigd worde. Op de beestenmarkt van 24 Sept. alhier te Midslaud ge houden, bevonden zich 103 runderen, 2 paarden, 38 veulen, 1 enter en 5 schapen. De handel is echter zeer slap ge weest, ook uithoofde van de weinige vreemde kooplieden. Het verkochte rundvee was hoog in prijs, doch de veulen daarentegen zeer laag. L. M. heeft den heer mr. J. Heemskerk Az., minister van Binnenlandsche Zaken en den heer mr. R. J graaf Schimmelpenninck, minister van Finantiën, bevorderd tot kom- mandeurs van de orde van den Nederlandschen Leeuw. Uit de verder publiek gemaakte bescheiden betreffende de staatsbegrootiug voor 1868, blijkt dat voor hoofdstuk VI (marine) is aangevraagd f 10,302,742.58. Deze begrooting steunt op dezelfde gronden als de vorige en is als een ver volg er op aan te merken. Met den aanbouw van schepen wordt voortgegaan. Er is bij deze begrooting ook gelet op de nieuwe regeling der uitgaven voor de zeemagt in O.-Indie. Voor het personeel der zeemagt is circa f 65,000 meer uitgetrokken. Volgens de memorie van toelichting zal met 1868 de werf te Vlissingen voor goed opgeheven zijn, ter wijl eene som van f175,000 voorkomt voor de voltooijiug van de pantserinrigting te Amsterdam, werwaarts de nog onvoltooide schepen op de werf te Vlissingen aanwezig, zul len vervoerd worden. Voor de aanwerving bij het korps mariniers blijven .de krachtige pogingen tot heden geene bevredigende uitkomsten opleveren. Daarom kan de minister tot geene uitbreiding van dat korps overgaan. Het onderzoek naar een goed stelsel van torpedo's voor de verdediging onzer zeegaten en maritieme stellingenwordt ijverig voortgezet. De aanschaffing van nieuwe draagbare vuurwapenen, die aar, de verschillende eischen van den lateren tijd beant woorden, is uitgesteld, in afwachting van den uitslag der on derzoekingen van eene commissie van officieren van ver schillende wapens, belast met de beproeving van verschillende stelsels. Inmiddels is een aanvang gemaakt met de wijziging der bestaande geweren tot het achterlaadstelsel met eenheids patroon (systeem Snider), om daarna dezelfde bewerking op de bussen toe te passen. In de Dingsdag gehouden zitting van den gemeente raad te Amsterdamis op voordragt van B. en W. besloten om de nieuwe straat buiten de Leidsche barrière, waar het standbeeld voor Vondel wordt geplaatst, den naam te geven van Vondelstraat. Voorts is met 24 tegen 7 stemmen be sloten de kermis van 21 October tot 2 November e. k. te doen houden, tenzij de gezondheidstoestand zich daartegen mogt verzetten. Aan de algemeene Rail-route-maatschappij is concessie verleend tot het leggen van het paardeuspoor over de Haarlemmerdijk. Hoe zeer de Friesche boterbereiding in het buiten land geapprecieerd wordt, bewijst het bezoek aan die pro vincie gebragt door een' landeigenaar uit Zweden die on langs verscheidene boerderijen aldaar heeft bezocht. Hij is voorzien van aanbevelingsbrieven aan de consuls enz.ten einde op de hoogte te kunnen komen van de wijze, waarop in Nederland de boterfabricatie geschiedt. Te Delden vervoegde zich dezer dagen B. K. Brink man bij den burgemeester, om aan te geven, dat hij door middel van inbraak een pet had gestolen. Hij wilde voor dezen diefstal in arrest, om gedurende den winter zonder werken aan den kost te komen. Het Britsche bijbelgenootschap, dat na een 53jarig bestaan, nog steeds een bijzondere bedrijvigheid aan den dag legt, heeft onlangs zijne jaarlijksche vergadering van belang stellenden, en contribuerenden in Londen gehouden. Uit de medegedeelde bescheiden blijkt, dat dit genootschap in het afgeloopen boekjaar niet minder dan 2,383,380 bijbels in meest alle talen der wereld heeft uitgegeven, waarvan de kosten 216,445 p. st. of 2,597,340 gulden hebben bedragen. De kosten van het onderhoud van de legers der Eu ropesche staten op den voet van vrede, bedragen 80 millioen p. s. (960 millioen gulden) in het jaar, dus in tien jaren het geheele bedrag der Engelsche schuld, 800 millioen p. s. (9600 millioen gulden). Het slimst van de zaak is, dat ondanks deze ontzettende onkosten, Europa er geen zier ze kerder door is, dat de vrede zal bewaard blijven, en dat geen der verschillende staten kan zeggen dat hij niet behoeft te vreezen, om op den een of den anderen tijd een strijd op leven en dood voor het behoud zijner zelfstandigheid te moeten aangaan. De vrouwen van de Hebriden zijn toch waarlijk onge lukkige wezens. Men verhaalt o. a. dat die vrouwen slechts bestemd zijn om zwaar werk te verrigten. Als men bv. op de Hebredische eilanden in het drukste werkgetijde komt, dan zal men immer de vrouw met een zwaar beladen mand op den rug zien, terwijl de man naast haar wandelt en zijn

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2