pijpje rookt. Wat nog sterker is, wanneer zij te zamen, met een volle mand een water moeten doorwaden, dan begeeft zich eerst de vronw met haar mand te waterbrengt haar last naar de overzijde en komt dan terug om haar man te halen. Om nog een bewijs te geven van de bestemming dier vrouwen, diene ook de volgende anecdote: Een oude vrijer, die algemeen onddersteld werd nimmer te zullen trouwen, nam op zekeren dag eensklaps een vrouw. Een paar dagen later ontmoette hem een vriend, die hem vroeg: //Hoe, dui- velsch, heb je een vrouw genomen?" //Ja," was 'tantwoord, //maar wist ge dan niet dat mijn paard dood is." Zie hier wederom eenige Amerikaansche aardigheidjes uit de Tribune overgenomen: Het blad zegt: Ds. E. Eilby, aan de H. Ambrosius kerk, heeft verleden Dingsdag den lSjarigen knaap Henry Hasting, met het 16jarig meisje Mary Etnael Kehoe in den echt verbonden. De moeder van den jongen nam haar ongehoorzaam zoontje, bragt het naar huis, en gaf hem degelijk voor de billen. Daarover ten hoogste verontwaardigd riep hij de bescherming van den vrederegter Hogan tegen zijn tyranieke moeder in, de regter Hogan besliste, dat de moeder op haar gehuwden zoon geen regt meer had. Sir Morton Peto, de groote Engelsche kapitalist, die in het vorige jaar zoo buitengewoon in Amerika gevierd werd en in het hotel van Delmonico te New-York een klein souper gaf, dat slechts 25,000 dollars kostte, heeft nu een bankroetje gemaakt, dat de eer der vermelding overwaard is. Zijn passief bedraagt 9 millioen p. s. of 108 mil- lioen gulden, zijn actief 300,000 p. s. of 3,600,000 gulden zoo dat het te kort niet meer dan de kleinigheid van 104 millioen, viermaal honderd duizend gulden bedraagt. Men zegge nu nog dat in Amerika niet alles op groote schaal wordt gedreven. Een predikant te New-York liet bij de geweldige hitte die onlangs geheerscht heeft in dagbladen aankondigen, dat zijn kerk de koelste plaats in de stad was. om daardoor een talrijke gemeente, waaraan het hem gewoonlijk ontbreekt te lokken. Telen werden daardoor ook bekoord ter kerk te komen en genoten in de koele ruimte een verkwikken- den slaap. Schorsing van kermissen en jaarmarkten, enz. De regering heeft eene wetsvoordragt ingediend, strekkende om achter ait. 195 der gemeente-wet, deze zinsnede te voegen „Uithoofde van ziekten, die de volksgezondheid bedreigen, of andere bij zondere omstandigheden kunnen de kermissen, jaarmarkten en andere mark ten in eene of meer gemeenten door Ons, bij maatregel van inwendig bestuur, worden geschorst, telkens voor niet langer dan één jaar." De Memorie van Toelichting wijst er op dat de ondervinding en de we tenschap reeds lang hebben aangetoond, dat niets meer de verspreiding van besmettelijke ziekten in de hand werkt dan groote volksverzamelingen. Deze overtuiging sprak de internationale sanitaire conferentie te Konstantinopel in 1866 met 't oog op de cholera ook uit. De besturen van vele gemeenten, van de waarheid hiervan doordrongen, hebben zoo wel in dit ah in 't vorige jaar de jaarmarkten bij het ontstaan of de nadering der ziekte geschorst. Het is echter mogelijk, dat in tijden van sterke epidemieu gemeentebesturen door bijzondere redenen van het nemen van zoodanigen maatregelen worden teruggehouden, en daar de gemeentewet in art. 144 en 195 het instellen, afshaffen of veranderen van markten aan de gemeentebesturen, ouder goedkeuring van Ged. Staten, opdraagt, is het uitvoerend gezag niet bevoegd tusschen beide te treden en in 't algemeen belang het houden van jaarmarkten tijdelijk te verbieden. Het tegenwoordig wetsontwerp strekt om die bevoegdheid aan de regering te schenken. Het is in algemecne bewoordingen gesteld, omdat schorsing van jaarmarkten en andere markten ook uithoofde van andere bijzondere om standigheden, bv. bij onrustige bewegingen in eene gemeente, noodig kan zijn. ^nrjrsonöen. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders (Hei is op verzoek van den inzender dat wij het onderstaande artikel overnemen uit de Amslerd. Courant LANDVERHUIZING. Thans maken zich weder eenige huisgezinnen gereed voor de reis naar Amerika daaronder de edele menschenredder W. Stark en de zijnenhet zijn iqeerendeels visscherlieden, welke hun vaderland verlaten. Zij hebben hier geen genoegzaam brood en trachten nu hun toestand in het vreemde verre land te verbeteren. Reeds zijn honderden van hier daarheen vertrokken. Niettegenstaande hun vaderland hun geen werken brood verschafte, blijft het hun toch dierbaar; dat bewijst hun schrijven aan huune bekenden alhier, dat be wijst het droevig afscheid nemen van den emigrant bij het verlaten van zijn geboortegrond, die helaas! geen brood voor hem en zijne dierbare betrekkingen oplevert. Den onverschrokken visscher breekt dan het hart en hij barst in tranen I03droevige tooneelen ziet men dan. En in dien toestand der visschers ware toch zulk een groote verbetering te brengen niemand behoefde zijn vaderland te verlaten, allen konden ruim schoots brood winnen, en die verbetering zou wezen, nl. indien de regering kon besluiten den wier- of zeegrasgrond in de Zuiderzee niet te verpachten, maar dien vrij te geven aan de visschers, zoodat zij niet meer onder het juk der pachters waren. In de laatste jaren zijn die gronden verpacht voor ƒ4000 'sjaars; die pachtsom drukt natuurlijk op den prijs van het zeegras en is niets anders dan een belasting gelegd op de levensbron der visschers. Zij worden verder beperkt in hun arbeid en moeten dikwijls naar hun ar beidsloon wachten tot dat de geheele voorraad is afgescheept, en verder nog een tal van jammeren, die den visscherman in zijn arbeid zeer bemoeijelijken. Wanneer nu de regering die gronden vrij gaf, alsdan zou men de volgende verbeteringen in het lot van den visscherman verkrijgen lo. De wiergronden in de Zuiderzee zijn groot en onuitputtelijk; het vele maaijen bevordert de groeikracht en is bij gevolg zeer voordeelig voor de plant. Zulks is geheel gelijk met het hooigewas op het land. Den tijd welken de visschers ruimschoots hebben, konden zij geheel besteden aan dien arbeid, en bij gevolg een grooten voorraad vergaderen. Dat de bewerking van het artikel geen kontróle behoeft is vrij duidelijk immers de beste waar bedingt den hoogsten prijs. De visscher zal zich wel wachten het zeegras te vroeg of te smeerig te maaijen zy weren dan, dat niemand het hun zal afkoopen. 2o. Het artikel best gemaaid zeegras is courant, niet alleen in ons va derland, maar ook in België, Frnnkrijk en Engeland zeer gezocht. Het de biet zou enorm toenemen, indien de wiergronden vrij waren. Immers dan was men bevrijd van de hooge pachtsom en de winsten der pachters, van welke laatste men eenigzins een idee verkrijgt, als men weet dat zij den visscher en drooger voor ieder 100 kilo betalen ƒ5.50 voorts stelle voor pachtprijs enz. q 75 schipvracht enz. 0.50 verlies op emballage, pakhuishuur enz. 0 0.50 7.25 9.50 de ontvangst daarentegen beloopt minstens ƒ2 25 en zulks geslagen over een gemiddeld getal van 6000 pakken of 600,000 kilo zeegras 'sjaars, blijft een winst van ƒ13,500 per jaar. Door vrije concurrentie zou deze som belangrijk gewijzigd worden en zeer in het voor deel der visschers komen. Men zon dan kunnen concurreren tegen het Oostzeesche gras, hetwelk voor het meerendeel thans de Engelsche afnemers voorziet. De visscherman behoefde ook dan geen jaar meer naar zijn geld te wachten, zoo als dikwijls gebeurde en ook nog wel geschiedt, maar di rect afleveren en ontvangen. 3o. Die visschers, welke anders hun vaderland zouden gaan verlaten, konden zich op dien vrijen arbeid toeleggen en nog duizende handen daar aan werk en brood verschaffen. Met hunne gereede penningen konden zij huune inkoopen van levensmiddelen doen en niet meer gedwongen worden bij den pachter-winkelier te gaan. Vrijheid dus voor die menschen, zij zijn onze landgenooten, welke iu hunne teederste belangen worden belemmerd. Vrijheid dus voor handelaren en andere winkeliers en neringdoenden, welke hiervan schade lijden. Wat is 4000 voor 's Rijks schatkist? als men nagaat de jammeren, welke hiervan het gevolg zijn. Het geschrevene is de waarheid en niets dan de waarheid, vraagt het den visschers zei ven. De visscher klaagt niet ten onregte, maar durft zijne klagt niet luide te verheffen, uit vrees dat de pachter hem dreigt geheel uit te sluiten, zoo als meermalen is geschied. Den 28 September a. s. is de regering weder voornemens die gronden te verpachten; in het belang van het algemeen wa3 het te wenschen, dat zulks niet geschiede. Texel14 September. X. GEME1GI)£ BEKflGTEI. Een waarzeggende Pruis heeft voorspeld, dat Napoleon op een tijd dat niemand het droomen zou, met ongekende snel heid en op alle mogelijke wijze versterkt, zijn leger over de Rijn op Pruissisch grondgebied zal brengen, geducht met de Pruisen slaags raken, vreeselijke verliezen leiden en met even veel roem en lauweren wederkeeren als Nap. uit Rusland in Frankrijk is teruggekomen. In 1866, is voor 1,206,605 franc aan menschen haar en chignons uit Frankrijk uitge voerd. Straatsburg zal op eene geduchte wijze worden versterkt. De Times schets de toestand van Frankrijk zeer geestig door de volgende woordengeen zaken aan de beurs en veel chassepot-geweren in de arsenalen. Leopold II zal een paar ministers naar Nederland zenden om Von dels standbeeld te helpen onthullen. Het raderstoomschip Banka bij van Vlissingen en van Heel gebouwd, heeft bij de proefnemingen uitermate goed voldaan en strekt die firma tot groote eer. Ter oorzake van de jicht zal graaf Derbij de affaire als Eerste minister van Engeland kwiteren. De Fransche soldaten zijn voorzien geworden van gordelrie men waaraan kleine medicijndoosjes gehecht zijn, die het noodige bevatten om een eerste verband te leggen en de buik loop te stillen. In een der Amerikaansche bladen leest men de volgende advertentie»Gij echtgenooten, verzekert uw leven tegen 10,000 dollarsindien ge dan de volgende week omkomt, zal het hart uwer weduwe van vreugde zin gen. De Japansche soldaat wordt van Europeesch moord tuig voorzien. Denemarken brengt zijn krijgsmagt op be teren voet. In October komen de troepen onder de wapenen om twee maanden te worden gedrilt. Te Rome logeren 4 docters op de Englenberg, omdat zij hun hulp aan cholera- lijders hadden geweigerd. De gravin van Vlaanderen ver keert in eene interessante positie. Zegt het voort. Idem Jufvrouw G. te Wieringen, men rekent dat zij haar negende kwartaal is ingegaan. De toestand der Heldersche markt is minder interessant. Aangevoerd 1 geit, 20 knijpersaan zwijnen was totaal gebrek, kool werd er zeer weinig verkocht. Ga ribaldi is gekipekooid. MARKTBERIGTEN» PURMERENDE 24 September. Kleine Kaas f30.50. Goede voorraad, vlug en duur verkocht. Aangevoerd 168 stapels Kleine Kaas, 7 Middelbare. Boter van f0.90 tot 1.05 per Ncd. fê. Gemiddeld f 1.per Ned fg. Aangevoerd 256 Runderen. Vette Koeijen ruim aangevoerd, de prijs verlaagd. Melkkoeijen gingen door het natte weder minder vlug van de hand. Tijd-Kalfkoeijen in de goede kwaliteit blijft veel vraag. 16 Paarden. 72 Vette Kalveren, prijs: van 60 tot 80 ct. per Ned. fg- 32 Nuchtere Kalveren, prijs van f 10 tot 20 per stuk. Handel vlug. 63 Vette Varkens. De prijs was van 40 tot 48 ets. per Ned. §g. Handel matig vlug. 34 Magere Varkens van f 8 tot 14 en 414 Biggen van f 2.50 tot 4.50. Handel matig vlug. 2350 Schapen eu Lammeren. Vette Schapen gingen ongeveer f2 per stuk minder van de hand. Magere Schapen waren bijna niet te plaatsen. In Overhouders was ook min- handel. Kip-Eijeren f2.70. Eend-Eijeren f2.80 per 100 stuks. 116 mud Peren f 3 tot 7 per mud. 200 mud Appelen f 2 a 2.50 per mud. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 158 stapels Kaas, wegende 39740 Ned. ponden. De hoogste markt was voor kleine f 28.50. Middelbare f27.50. Aangevoerd 1512 Ned. ponden Boter. SCHAGEN 26 Sept. 6 Paarden f 50 a 80. 1 Veulen f 50. 3 Stieren f 60 a 80. 26 Magere Gelde Koeijen 50 a 150. 39 Vette Gelde Koeijen f 180 a 220. 8 Vaarzen f60 a 70. 350 Magere Schapen f5 a 14. 425 Vette Schapen f20 a a25. 85 Lammeren f9 a 12 8 Bokken en Geiten f 1.50 a 3.34 Magere Var kens 10 a 20. 30 Biggen f3 a 4. Konijnen 10 a 75 ct. Kippen 30 a 60 ct. Eenden 35 a 55 ct. Duiven 10 25 ct. Boter 75 ct. per kop of 1. per Ned fg. Kaas 35 a 40 ct. per Ned f§. Kip-Eijeren f 2.50 a 2.60 per 100 stuks. Eend Eijeren weinig ter markt. SNEEK 24 September. Prijs der Boter fo2£.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3