Uil li Jïieuros- en <ftÖoerteiitie-6faD. Zevende Jaargang. WOENSDAG 2 OCTOBER. KENNISGEVING. Jfs 602. I867.^oj Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n u »l-£0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. GODRA De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. gcöeclte. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, ter voorkoming van ongelukken, ter openbare kennis, dat op de dagen waarop de schietoefeningen aan boord van Z. M. Ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlandenter reede van Texel gehouden worden, des morgens vroegtijdig een roode vlag aan den voortop wordt geheschen als het aangenomen teek en dat er gevuurd zal worden en elk een dus vroegtij dig wordt gewaarschuwd zich voor schade of ongelukken in de aangegeven rooilijn en daaromtrent te wachten. Helder den 30 September 1867. De Burgemeester voornoemd STAKMAN BOSSE. jOiet-officiëcl gcbcrftc. POLITIEK OVERZIGT. Jl. Vrijdag morgen is Garibaldi met een rijks vaartuig naar Caprera overgebragt. Dien morgen heeft een tweede demonstratie te Genua plaats gehad. De troepen werden op verschillende punten gestationeerd. De nationale garde heeft •een aanval op het wapenmagazijn belet. Het volk is daarop uiteengegaan. Er hebben eenige arrestatien plaats gehad. Een telegram, uit Napels van 27 September berigt Eenige honderde personen hebben gisteren de stad doorkruïsd, onder het aanheffen van den kreet«leve GaribaldiDe oploop is evenwel rustig uiteengegaan. Een aantal andere personen begaven zich naar het fransch consulaatdoch daar werd hun den toegang door een escadron kavallerie afgesneden. Daarop is de menigte uiteengegaan. Er hebben nog eenige arrestatien plaats gehad. De clericale bladen juichen zeer over de inhechtenis neming van Garibaldi. Toch is hunne vreugde niet onvoorwaardelijk omdat zij meenerialthans de Monde drukt het zoo uit, dat aan Italië eenige belooning zal moeten gegeven wordenge lijk aan de koetsiers een drinkgeld, wanneer deze hun piigt hebben gedaan. Als zoodanig zou misschien Italië het regt erlangen om Velletri of Civita Vecchia te bezetten. De Monde meent voorts dat de arrestatie van Garibaldi is toe te schrijven aan het »ik weet niet wat" dat altijd over Rome waakt. Op het oogenblikzegt hijdat men de hei lige muren aan zal rakengevoelt men dat zij iets anders bevatten dan den paus. De paus beschermt meer dan hij wordt beschermd. Aan de Neue Freie Presse wordt dd. 12 dezer uit Barce- lona het volgende geschreven «Heden namiddag werden op klaarlichten dag 200 gevangenen van verschillenden stand en leeftijd, door eene militaire wacht geëscorteerd door de voor naamste straten der stad naar een schip overgebragt, dat sedert eenigen tijd tot dat doel hier gereed ligt. De nieuwe slagtoffers zullen thans hunne vrijzinnige denkbeelden en po litieke overtuigingen boeten op een der spaansche eilanden zoo als Fernando Po, of in het binnenland der Philippijnsche eilanden, waar reeds zoovele dergelijke misdadigers zijn heen gezonden, van wie terugkeer naauwelijks meer sprake is. Hartverscheurend was het afscheid der moedersvrouwen kinderen, zusters en vriendenfijn gekleede dames omhelsden weenende zeer fatsoenlijk gekleede heeren. Ik zag een hand werksman zijne kinderen kussen en van zijne weenende vrouw met mannelijke gelatenheid afscheid nemen. Toen de militairen van de haven terugkeerden werden zij door het volk uitge floten en voor beulsknechten en broedermoorders uitgescholden. Generaal Pezuela heeft gezegddat hij de stad wilde zuiveren van al de elementenwelke den kanker der maatschappij uit maakten en om ze volkomen uit te roeijenmoest men het gezonde vleesch niet sparen. Er bestaat thans eene nieuwe krijgswet, die de mannelijke inwoners der dorpen en steden, waar geen militairen zijn ingekwartierd verpligt bij de na dering van insurgentenbenden met de hun ter dienste staande wapens en onder het luiden der alarmklok zich te vereenigen om zich met den alcalde aan het hoofd tegen het binnenrukken der rebellen te verzetten. De alcaldes, die deze wet niet let terlijk nakomenkunnen op eene tuchthuisstraf van tien jaren rekenende inwoners daarentegen op eene geldboete van 500 duros tot zes jaren galeistraf, naar gelang der omstandighe den. Zulke represailles zijn naauwelijks in den jong3ten ze venjarigen burgeroorlog voorgekomen." Uit Parijs wordt aan den Londenschen Times geschreven »De oorlogstoebereidselen van Frankrijk en de snelheid waar mede deze op de meest uitgebreide schaal worden voortgezet, trekken hier de levendige aandacht van de militaire en po litieke kringen. Vooral wijst men op aankoop van énorme hoeveelheden koorn in Oostenrijk, Italië en het Oosten, ten einde de vestingen te approvianderen. Ook wordt de aan bouw van 12 stoomschepen, die uit elkander kunnen genomen worden en weldra naar Straatsburg zullen worden overge bragt, een leelijk verschijnsel geacht. Pruisen, van zijn kant, blijft ook niet werkeloos. Men heeft het granaat-geweer van Dreyse verworpen, maar het stelsel toch goedgekeurd en nu worden er nieuwe proeven genomen. Eene andere oorlogs uitvinding bestaat in het gieten van ijzeren blokken tot ver dediging van verschansingen. Ook heeft de Pruisische re gering reeds zeker een aantal spoorwegwagens besteld voor het vervoer van zieken en gekwetsten. 1? I B UT W 3 T IJ D 11T 3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 1 October 1867. Naar wij vernemen zijn door het bestuur der indus trieschool Zaturdag jl. een 30tal nieuwe leerlingen aange nomen; zoodat de lessen thans weder een aanvang zullen nemen met ruim een 60tal leerliugeu. Zondag jl. is alhier met schade aan de machine als bijlegger, binnengeloopen, de stoomboot Tonning, komende van Tonningen en bestemd naar Londengeladen met ruim 400 vette koeijen en ossen en 300 dito schapen. Het vee is voor een groot deel ontscheept en gestald in de gebou wen op de scheepstimmerwerf van den heer C. A. Taylor. Na reparatie der machine zal het vee weder worden in geladen en de reis vervolgd worden. Tengevolge van de doorgestane vermoeijenissen zijn reeds beesten gestorven. In den Vrijdag jl. gehouden zitting van den gemeen teraad te Gouda, is tot stadsmuziekmeester aldaar benoemd de heer J. J. Kwast, van Purmerend. Volgens de Friesche bladen en de eigen verzekering van den heer A., een Friesch van geboorte, zou hij in staat zijn om de Zuiderzee in 14 dagen droog te malen, en gevoelt hij zich sterk, om het te kunnen doen regenen, enz., enz. Naar het zich laat aanzien zal het groote scheepvaart- kanaal door de landengte van Suez, met October 1869 vol tooid zijn. Volgens de Voss. Zlg. wordt thans door de Pruisische regering een nieuw maritiem ontwerp onderzocht. De uit vinder is de Amerikaansche kapitein C. W. Petersen. Het idee van zijn gepantserd schip is geheel nieuw en zeer eigenaardig; het vaartuig zal namelijk gelijken op twee met de randen op elkander gelegde borden, wordt uitsluitend door stoom kracht in beweging gebragt, heeft door golfslag volstrekt niet te lijden en kan wegens zijn geringen diepgang ook in de ondiepste havens binnenloopeu en daar schade toebrengen; tegen entering en stooten van vijandelijke ramschepen is het door zijn vorm volkomen gevrijwaard, alsmede tegen schoten die steeds op zijn gewelfd pantser moeten afstuiten. De

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1