PI Uil li JlieutDS- en döoertenüe-öfftö. J& 603. Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG 5 OCTOBER. gcüccïte. jgiet-officiM gcöcdtc. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG, Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1,30 Franco per post v 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post' directeuren. Brieven franco aan dm UitgeverS. Giltjes. COURANT. De prijs der Ad verten tien van 14 regels is 40 Ceöten voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve meu de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Ten bnrele van den ondergeteekende is gedeponeerd een Gouden OORRINGETJE. Helderi October 1867. He Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. De berigten uit Italië melden ons dat de laatste tijdingen aangaande het binnenrukken van opstandelingen in Viterbo al zeer overdreven zijn thans zijn bet slechts alleen eenige ongewapende lieden die de grenzen zijn overgetrokken en sterk in het oog worden gehouden. De vlugt van den Paus, daaraan zal wel, bij de tegen woordige omstandigheden, door niemand eenig geloof zijn ge hecht. De Paus heeft, gelooven wij, personeel niets te vreezen. "Wanneer hij in het uiterste geval afstand wil doen van zijne wereldlijke magt, dan maken wij ons sterk, dat hij door zijn zoogenaamde vijanden nog beter zou worden be schermd en gediend dan door zijn beste vrienden. Een Florentijnsch correspondent van de Gazz. di Milano gewaagt van een plan tot oplossing van de Rom. kwestie, dat in diplomatieke kringen te Florence nog al besproken moet worden. Do provinciën Velletri, Viterbo en Frosinone zouden aan Italië komen Rome en Civita Vecehia zouden vrije steden worden onder de waarborging van alle mogend heden. Een stedelijke senaat zou die steden volgens een bij zondere constitutie regeren. De spoorweg Rome—Civita Vecchia zou neutraal verklaard worden. Het koningrijk Ita lië zou een jaarlijksche schatting betalen aan de apostolische kamers, als vergoeding voor de tollen en posterijen, die aan Italië zouden komen. De gebeele Romeinsche staatsschuld zou door Italië worden overgenomen. De koning van Italië zou een residentie te Rome bekomen en door den paus ge kroond worden. De roomsche kerk zou geheel vrij worden, on de paus zou in alle godsdienstzaken de algebeele opper- magt hebben. Volgens een andere lezing zou ook Civita Vecchia- aan Italië komen. De heer John Eemoine zegt, in een artikel in bet Journal des Debats, dat de September conventie geen oplossing is; zij was slechts het einde der Fransche bezetting te Rome; voor de materieele bezetting heeft zij eene moreele in de plaats gesteld, welke even afdoende is als de vorige geweest waswant Frankrijk stond op het punt, om eene nieuwe expeditie naar Rome te ondernemen. Niets is dus veran derd, zegt genoemde publicist; Frankrijk is in 1867 evenzeer te Rome als het er was in 1864. Tusschen de Fransche re gimenten en het Fransche veto bestaat geen onderscheid. Frankrijk is te Rome en niet de Heilige Stoel Dit nu heeft Garibaldi niet begrepen, en zoo hij dit al begrepen heeft, heeft hij een onhandigheid begaan. De Italiaansche regering kon niet anders handelen, dan Garibaldi te arresteren, maar dit neemt niet weg, dat elk zich van dien roemrijken naam bedientmen laat em dwaasheden begaanmaar hij ver beurt niets van de achting en den eerbied, die sedert tal van jaren zijn deel zijn. Men zegt dat het Italiaansche gouvernement voornemens is binnen kort bét parlement zamen te roepen, om van de ^volksvertegenwoordiging eene straffeloos-verklaring, waardoor zijne handelwijze jegens Garibaldi's oaderneming zou worden goedgekeurd, te bekomen. Omtrent de persoonlijke inzigten van den graaf von Bis- marck, die deze zou hebben ontwikkeld in een gesprek met een staatkundig personage, wordt het volgende medegedeeld Pruisen is niet gepresseerd, zou de Pruisische Premier heb ben gezegd; bet kan geduldig wachten, maar de Duitschers verlangen zich naauwer te vereenigen en het Pruisische gou vernement zal er zich niet tegen verzetten. Pruisen zal Frankrijk nooit aanvallen, en als Frankrijk bekomen is van de eerste aandoening, die bet beeft moeten ondervinden bij het vooruitzigt op de Duitsche eenheid, zal het gemakkelijk begrijpen, dat die eenheid in geenen deele zijn nationalen trots krenkt, noch zijn stelling in Europa bedreigt. De officieel e bescheiden door den beer Kéatry, betreffende de geschiedenis der regering van keizer Maximiliaan mede gedeeld, bevatten thans de stukken over de zending van den generaal Castelnau. Daarin blijkt dat deze in missie had om den keizer tot den troonsafstand te bewegen en, dit doel ver kregen zijnde, maatregelen te heramen, wie van de Mexi- caansche generaals, Juarez uitgezonderd, aan het hoofd van het bewind zou komen. Castelnau wilde Ortega daartoe aangewezen hebben, maar Bazaine had het oog gevestigd op Porfiro Diaz, die hem aanbevolen was door een Amerikaansch consul, en uit den tijd van deze onderhandelingen dagtee- kent de brief, waarop Diaz later heeft gewezen als een be wijs van Bazaines verraad, daar hierin werd voorgesteld het gezag aan hem, Diaz, optedragen en hem alle arsenalen enz. over te geven. Maximiliaan was bereid om af te treden. De heer Eloin gaf het denkbeeld aan, om dit, voor den vorm afhankelijk te maken van eene stemming van notable Mexi canen, die na het vertrek der Franschen byeen zoude komen. Dit denkbeeld, waardoor de schijn zou worden gered, vond bijval. Het werd echter tegengewerkt door pater Fischer, die het uitzigt gaf op de ondersteuning der clericalenMaxi miliaan gaf het plan daarom op; men kent de gevolgen. ITISTJ"7rS1PIÏDIlï3SlT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 October 1867. Het Letterminnend genootschap liefde tot de Kunst" hield gisteren avond zijn tweede openbare vergadering, met introductie. Aan de gunstige reputatie die zich deze jonge vereenigiug reeds in het begin dezes jaars, na hare eerste optreding, heeft mogen verwerven, is het zonder twijfel te danken, dat, niettegenstaande het weder vrij ongunstig was, de opkomst zeer talrijk genoemd mag worden. De opgevoerde tooneelstukjesDe Zoon van de Heldin Tante Trui en Drie Minnaars en ééne Bruid werden zeer netjes uitgevoerd. Dat de aanwezigen de verdienste van het optredend per soneel zeer apprecieerde, getuigde bij herhaling de vele bij valsbetuigingen die dan ook ten volle verdiend waren. Vooral de blijspelen, de twee laatstgenoemde stukjes, vielen bijzonder in den geest, en de vertooners hebben dan ook alle eer 'voor de juiste opvatting en de getrouwe voorstelling der karakters. Indien de directie mogt kunnen besluiten, om gedurende de ophanden zijnde winter, van tijd tot tijd eenige voor stellingen te geven, wij durven haar verzekeren, dat het niet aan belangstelling zal ontbreken. H. M. de koningin der Nederlanden is Dingsdag avond te Southampton aangekomen en beeft zieh op de Valk kommaudant Koopman, naar Cherbourg ingescheept. Genoemd stoomschip is, na nog in den avond van dien dag de reede van Southampton te hebben verlatenin den vroegen morgen van den volgenden dag te Cherbourg aan gekomen. De Valk zou onverwijld de terugreis uaar Ne derland aannemen. De 2e luit. der artillerie, A. L. van Hoogstraten, zal de reis naar Java aannemen in de 2e helft dezer maand van hier per het schip Landbouw, gezagvoerder A. Sissiugh; de officier van gezondheid 3° klasse E. C. van Minkelen zal mede zijne bestemming tegen dien tijd opvolgen met het schip: Goede Vurwachtinggezagvoerder J. 11 illenius, ter-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1