■wijl ook de officier van gezondheid 3e klasse J. W. van Hattum tegen dien tijd zijn reis zal aanvaarden mede van hier per het schip Admiraal de Ruijtergezagvoerder W. Witting. Men schrijft ons van Hellevoetsluis 2. Oct. 1867. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Vogelenzang Az.is heden bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. M. Mes, met 47 stemmende heer W. Klop Bz. bekwam 17 st. Men schrijft ons van Amsterdam. Gedurende de maand September wordt Natura Artis Ma- gistra alhier voor de stedelingen opengesteldtegen een entree van 25 Cent. Van die gelegenheid maakte op den laatsten dag dier maand een werkman gebruik; een der beeren pas serende, wilde hij die eens op een paar peren tracteren, doch ons beertje speelde valsch spel, want uaauwelijks stak do man een peer toe of de beer greep èn peer èn handwelke laatste er zeer slecht afkwam, want van de hand behield hij slechts de pink en een paar stukjes vingers. De man is dadelijk naar het binnengasthuis gegaanalwaar de afgeknaauwde vingers zijn geamputeerdzoo dat hij nu aan de regterhand alleen slechts de pink heeft overgehouden. Gedurende de maanden Augustus en September zijn bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk aangekomen 249 personen, die zich voor de koloniale dienst hebben verbon den, te weten: 99 onderofficieren en manschappen uit het leger overgeplaatst; 85 Nederlanders en 65 vreemdelingen, die op de gewone wijze geëngageerd zijn. Bovendien zijn in dat tijdsverloop 62 militairen uit Oost-lndie en 1 uit West-Indie geretourneerd. In de raadsvergadering te 's Hertogenbosch toen de vijf nieuw benoemde leden beëedigd en geïnstalleerd moesten worden, maakte een lid even vóór de opening de opmerking, dat de grootste helft der leden niet aanwezig was en dat dus krachtens art. 48 der gemeentewet de vergadering niet wettig washij verzette zich dus tegen de opening. Het is waar, dat art. bepaalt dat; en het grootste getal was niet aanwezig, want er waren slechts 9 van de 19 leden, doch een ander lid beschouwde eene beëediging en instal latie niet als beraadslaging of besluit, zooals duidelijk in die artt. staat uitgedrukt. De. vergadering vereenigde zich met dit laatste gevoelen en ging tot de plegtigheid over. Toen deze was afgeloopen werd de vergadering geopend en men zou overgaan tot de benoeming der beide wethouders. Met bovenbedoeld lid, was er ook één der nieuwe, die zich om de onwettigheid der vergadering buiten stemming hield; op het protest daarvan werd de kwestie gereuvoijeerd naar gedeputeerde staten en eindelijk naar den minister. De minister heeft alsnu als zijn gevoelen te kennen ge geven, dat èn beëediging èn installatie wel degelijk wettig zijn, vermits daardoor geene beraadslagingen of besluiten zijn genomen, in welk geval alleen de aangehaalde artikelen van toepassing zijn, te meer nog om dat het geval zich zou kunnen voordoen dat de grootste helft der leden zou moeten beëedigd en geïnstalleerd worden. Men schrijft uit Beerta 30 Sept. Gister avond omstreeks 11 ure, wandelde een gezelschap meisjes van den stadspolder naar Nieuw-Beertatoen zij onverwachts door eenige boerenknechten werden aangetast en een van haar werd medegesleurd. Dit meisje, de twintigjarige dochter van den geachten onderwijzer Zuidema, werd doodelijk ontsteld in het huis van den heer L. Dijkema gebragt en gaf eenige oogenblikken daarna den geest. Moge de toenemende overmoed en onbeschaafdheid onder de dienstbodendoor dit treurig voorval worden gebreideld. "Van Vrijdag op Zaturdag nacht had te Spijk het volgende curieuse voorval plaats. De slager B. B. had des avonds een vet schaap geslagt en dit des nachts aan een balk laten hangen, om het den volgenden dag af te houwen en aan de ingezetenen te verkoopen. Toen hij des morgens evenwel in de stal kwam, was het schaap, op eenige been deren na geheel verdwenen. Achttien jonge varkens daar ter plaatse ineen hok opgeslotenwaren des nachts gedeserteerd. Op den reuk van het geslagte schaap afgaandehadden zij het bemagtigd en op varkensmanier opgepeuzeld. De minister van Einantien brengt ter kennis van het algemeen, dat onlangs in de circulatie te Amsterdam is ont dekt en aangehouden een valsch muntbiljet van f 10, geheel afwijkende van de tot heden ontdekte valsche muntbiljetten. De Zwaluwen zijn vroeger dan anders vertrokken; de watervogels trekken reeds naar 't zuiden; men voorziet dus een vroegen winter. Aan de Rheinische Zeitung wordt van 's Hage be- rigt, dat het gerucht, in enkele Eransche en Duitsche bladen opgenomen volgens hetwelk Nederland, België en Luxemburg tot een bond van neutraal verklaarde Staten zouden gevormd worden, van allen grond is ontbloot. - Voor een talrijke kring van militaire toeschouwers hebben de Engelsche artillerie-officieren voorde Abysinische expeditie bestemd, vóór hun vertrek, eene volledige manoeu vre vertoond met hun geschut. Het geschut werd op last dieren vervoerd, er werd halt gemaakt, afgestegen, gerigt, geladen, geschoten en weder opgeladen. De gansche manoeu vre van het afladen en vuurgeven duurde niet langer dan twee minuten. Bij de proefnemingen met geschut te Shoeburyness is een projectiel uit een löduims Rodman-kanon door eene pantserplaat ter dikte van 8 duim heengedrongeu. Tot het schot werd gebezigd een hoeveelheid van 100 pond Ameri- kaansch buskruid No. 7, in een zak ter lengte van 2 voet. Het projectil woog 450 pd. en drong niet alleen door de plaat heen, maar ook door een soliede massa Theak-hout vau 18 duim dikte. De massa ijzer, die door het schot werd doorboord, woog 600 pond. Zaturdag ochtend tusschen twee en drie ure, heeft in Holborn een moord plaats gehad. Drie muziekanten verlieten de Music Hall van Weston en ontmoetten op Vernonplace, Bloomsbury-Square, een troep Ieren. Bedoelde muziekanten behoorden tot het korps der garde, maar ware niet in uniform. De Ieren kwamen uit eene herberg, "welke onder verdenking staat van eene vergaderplaats vau iVnians te zijn. Naar het schijnt bragt de militaire houding der muziekanten den Ieren op het denkbeeld, dat zij geheime agenten van politie voor zich hadden. Zij vielen dezen aan en bij de worsteling, welke thans volgde, werd een der mu ziekanten, een jongeling van 23 jaren, naar men- vreest, doodelijk door een kogel getroffen. De moordenaars zijn ontsnapt, maar de politie doet ijverig onderzoek en er is eenige hoop, dat de daders zullen worden gevat, daar eene jonge vrouw, welke zij bij zich hadden, in hare ontstentenis zich eenige woorden liet ontvallen, die op hun spoor konde leiden. Het onderzoek in zake het gebeurde te Manchester schijnt tot een verschrikkelijke ontdekking te zullen leiden. In genoemde stad is eenigen tijd geleden zekere Ward ter dood veroordeeld wegens moord op deu policie-ageut Jump. Beu der Manchestersche bladen meldt nu, dat de ter dood gebragte onschuldig en de dader eeu arbeider was, die nog kort geleden onder een valsche naam te Manchester werkte en nu voor de commissie verschenen is. Het treurige en volstrekte gebrek aan werk op de scheepstimmerwerven te Londen duurt steeds voort, en het is bedroevend waar te nemen, dat op de talrijke werven tusschen de stoombooteu-steiger te Millwall en de Victoria Docks geen 4 schepen op stapel staan. De Aeronautical Society of Great Britain (Britsche maatschappij voor de luchtvaart) is voornemens, in Mei 1868 eene groote tentoonstelling te houden van voorwerpen, die op de luchtvaart betrekking hebben. Zekere restaurateur Goussetdie met de tentoonstel ling fortuin hoopte te maken, is in liet Champ de Mars met een enorm te kort gefailleerd. Onder den naam van //nieuwe grasspons" is in Ame rika een nieuw handelsartikel ingevoerd. Deze soort van spons wordt in bijna onuitputtelijke menigte gevonden tusschen de koraalriffen van de Bahama-eilanden en op de kusten van Mexico en Blorida. Zij wordt eerst gewasschen en gezui verd, dan gerold tusschen cylinders van gutla-perchaver zadigd niet glycerine en verder in ovens gedroogd. Men kan deze zelfstandigheid bezigen voor vele doeleinden, maar zij is vooral geschikt tot het vullen vau bedden stoelen en sofa's Een pond spons is voor dit doel gelijk aan anderhalf pond haar. Onderscheidene schepen met spons zijn reeds naar New- York gecharterd. De gemeenteraad van Ronnenburg (Thuringen) heeft een reglement vastgesteld op de armendie van gemeente wege in deze plaats worden verzorgd en gehuisvest. Dit reglement bepaalt, dat iedere arme, die eene kamer in het armenhuis bewoontgehouden is om bij geen ander der met hem inwonenden bezoeken af te leggenof deze bij zich te ontvangen; hij die zich hieraan schuldig maakt, zal met gevangenisstraf of stokslagen gestraft worden. En andere overtreding wordt gestraft met onthouding van warme spijzen of ten hoogste 30 stokslagen. De directeur van het gesticht heeft slechts de magt 6 slagen te doen toedienen. Wordt er strenger straf vereischt, dan moet de gemeenteraad uit spraak doen. Men weet dat de Amerikanen even als de Engelschen dwaze weddingschappen aangaau. Ter gelegenheid van de laatste verkiezing tusschen de heeren Higgens en Hayls te San Erancisco is een aangegaan, die wel de allerzotste mag worden genoemd. Hij bestond hierin dat de verliezende partij de geheele Montgomery-straat de hoofdstraat van San Erancisco en van eene enorme lengte zou doorloo- pen, terwijl hij een orgel zou draaijen. De weddingschap is trouw nagekomen en onder het gejuich vau duizenden nieuwsgierigen heeft de verliezer eenige orgeldeuntjes uit gevoerd. Men maakte van de gelegenheid gebruik om bij de tallooze menigte, die op de been was een schaalcollecte voor de algemeene wezen te houden, die duizenden dollars I heeft opgeleverd. Nimmer heeft een orgeldraaijer zooveel menschen uitgelokt.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2