Jlteums- en <ftÖoertentie--6faD. M 665. Zevende Jaargang. ZATURDAG 12 OCTOBER. Zitting van den Gemeenteraad, -j V-v*- -:js t'CÏBfl1 NV' uELDERSGHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.30 Franco per post *1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Ad veeten tien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentièn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. op Dingdag den 8 October 1867. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakmax Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Haagsma, wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Happart omtrent het onderzoek der hegrooting voor 1868. Dc heer de Breuk brengt het rapport der afdeelingen uit, waaruit blijkt 1. Dat verhinderd zijn geworden deel te nemen aan het onderzoek de bieren Kraijenhoff en van Kelckhoven. 2. Dat tegen de raming der ontvangsten in geen der afdeelingen be zwaren zijn gemaakt. 3. Dat ten opzigte van de raming der uitgaven eeuige wijzigingen wor den voorgesteld, die hier onder zullen volgen a. Art. 5 van Hoofdstuk III met ƒ100te verminderen, daar wegens het overlijden van den vorigen doodgraver G. Brouwer zijne toelage is ver vallen. b. De post voor politic uitgetrokken met ƒ100.te verhoogen ten behoeve van den inspecteur van politie. c. Ten aanzien van de gevraagde subsidie door den onderwijzer Dekker, loopen de gevoelens zeer uit een, de conclusie van de commissie is om voortestellen, die toekenning te verdagen tot de nieuwe regeling van het on derwijs in deze gemeente en voorts de door B. en W. op de begrooting voorgedragen subsidie, aan de beide andere onderwijzers van bijzondere scholen in deze gemeente, toetestaan. d. Ten opzigte van het request van den lieer Polak zijn om het verzoek toe te staan geene termen gevonden. e. Eene subsidie van 150.toetestaan aan het opgerigte muziekge zelschap Harmonie. De post voor begeleiden van militiens met 100 te verminderen. g. De commissie stelt voor de post voor meublement van het Raadhuis waartegen in een der afdeelingen eene stem was opgegaan voor 18G8 nog te behouden. h. In al de 3 afdeelingen was men het eens, om uithoofde van het in middels uitgevaardigd besluit van Z. M. de uitgetrokken post voor de schuUcrij ten bedrage van ƒ15te verhoogen met ƒ5000, te vinden door^rermindering van de post voor bestrating met ƒ4000.en de post voor onvoorziene uitgaven met ƒ1000 Voorts stelt dc commissie voor de begrooting, behoudens deze aanmer kingen goed te keuren. Vervolgens wordt door hetzelfde lid rapport uitgebragt aangaande de be- groot.ing van het Burgerl. Armbestuur en het Algemeen Weeshuis, waaruit blijkt dat gecue bezwaren zijn gerezen, en alzoo de goedkeuring voorgesteld. Daarna wordt door den Secretaris de begrooting voorgelezen en hoofd- stuksgewijze ter goedkeuring aangeboden. De voorgestelde wijzigingen wor den behandeld bij die artikelen waar ze behooren. Nadat de voorgaande hoofdstukken zijn goedgekeurd, wordt met 9 tegen 7 stemmen verworpen, de voorgestelde regeling der subsidie aan bijzondere scholen. Tegen stemden de hcereu Jelgersma, de Lange, van Strijen, Bak ker, Jatizeu Berghuijs, Kraijenhoff, Braaksma en Zur Muhlen. De Voorzitter stelt daarna voor, om het verleenen van subsidie aan iedere school afzonderlijk in omvraag te brengen. De heer Jelgersma heeft bezwaar tegen dit voorstel en wenschte vooraf in omvraag -gebragt te hebben of men over drie scholen te gelijk dan wel of men over iedere school afzonderlijk zal stemmen. Na eenige disenssien wordt het voorstel van den Voorzitter en het amcudement van den heer Jel gersma ingetrokken en in de plaats daarvan door laatstgenoemd lid voorge steld, om de uitgetrokken post voor subsidien aan verschillende scholen, ten bedrage van ƒ1550.met ƒ300.te verhoogen, ten bate van den heer Dekker. Dit voorstel wordt in omvraag gebragt cn aangenomen met 9 tegeu 5 stemmen. Tegen stemden de heeren de Lange, Maalstced, Boomsma, Graat en de Voorzitter. Tot aan den post van ƒ150.voor het Harmonie-gezelschap gekomen zijnde, wordt die in om vaag gebragt en toegestaan met 12 tegen 4 stem men, tegen stemden de heeren de Lange, Smit, Berghuijs en Boomsma. De overige wijzigingen worden goedgekeurd. Eindelijk wordt de geheele begrooting in omvraag gebragt en goedgekeurd. Voor de gemeente ten bedrage van 170,913.87g. Voor bet Burgerlijk Armbestuur 10,600. Voor het Algemeen Weeshuis 12,296.17^- 2). Voorstellen tot heffing van belasting op voorwerpen van verbruik- Wordt besloten ingevolge de voorschriften zich tot Z. M. te rigten met •«verzoek tot het blijven heffen van bedoelde belasting gedurende de drie eerst volgende jaren. 3). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat bij de op 7 dezer plaats gehad hebbende opneming der kas bij den gemeente-ontvanger, die bevonden is met de boeken en schrifturen in «orde te zijn. Er was in kas ƒ32,861.32. b. Van Commissarissen van het ziekenhuic cn de apotheek is ingekomen eene kennisgeving, dat de nieuw benoemde apotheker, de heer Qoanjer, met 1 October zijne betrekking beeft aanvaard. Op de gewone rondvraag vraagt en bekomt de heer Kraijenhoff het woord. Spreker dient schriftelijk zijn ontslag in als lid van den raad, uithoofde van zijn aanstaand vertrek uit deze gemeente. Hij voegt er bij deze gemeente met leedwezen te verlaten dat toen hij in 1862 op zijn verzoek alhier ge plaatst werdhet hem ondenkbaar was zoo spoedig weder te moeten vertrekken dat hij hier zeer vele blijken van vriendschap heeft on dervonden, die hij immer op hoogen prijs zal stellen en deze vergadering beter geschikt acht dan eeuige andere plaats om openlijk de gemeente zijnen dank te betuigen voor de gelukkige dagen hier doorgebragt. Dat, hoe gaar ne hij hier ook wenschte te blijven, hij zich aan zijne verplaatsing moet onderwerpen met het oog op zijn verderen loopbaan. Voorts bedankt spreker den Voorzitter en zijne medeleden voor de goede ontvangst, ondervonden in bun midden, die helaas van korten duur is ge weest, maar waarop hij immer trotscli zal zijn. Hij beveelt zich in hunne vriendschap verder aan. Daarna bedankt spreker nog speciaal den Secretaris voor zijne welwillende en voorkomende bereidvaardigheid, ten allen tijde; en vooral bij liet ver leenen van door spreker gevraagde inlichtingen. De Voorzitter betuigt, als de tolk van allen, zijn leedwezen over den korten duur dat de heer Kraijenhoff zitting heeft gehaddat zijn vertrek een groot verlies is, inzonderheid voor de zaken het belastingstelsel betreffende. Spreker besluit zijne rede met de betuiging dat de heer Kraijenhoff bij de leden steeds in aandenken zal blijven en voegt er den wensch bij, dat hij in zijne nieuwe standplaats immer zoo gelukkig cn tevreden moge zijn. De leden geven door een luid applaus te kennen dat zij met het gesprokene van den Voorzitter instemmen. Daarna wordt de vergadering gesloten. POLITIEK OVERZIGT. Ofschoon aan de berigten uit de pauselijke staten geen on voorwaardelijk geloof kan worden geslagendaar de telegra fische mededeelingen onder den invloed der regeringsautoriteiten staanmeent men echter uit de toenemende dépêches omtrent de voordeelen door de opstandelingen in de romeinsche pro vinciën behaald, te mogen afleiden dat de kansen voor deze laatsten gunstiger beginnen te staan. Te Iiome zelf schijnt nog steeds rust te heerschendaarentegen iszooals reeds lang te voorzien wasin de provincie Yiterbo de opstand op ver scheidene punten uitgebroken en hebben daar gevechten plaats gehad, die, naar het schijnt, tot dusver in het voordeel der iDSurgenten zijn uitgevallen. De Gazzetta de Torino laat zich volgenderwij ze uit »De opstand in den Kerkelijken Staat breidt zich schie lijk uithij wordt door de plattelands bevolking onder steund. Menotti Garibaldi staat niet aan het hoofd der be weging, maar eenige van Garibaldi's oude strijdmakkers, ter wijl andere van hen op het punt staan om de grenzen te over schrijden. In Rome heerscht groote spanning. DeFransche vrijwilligers zijn in den Engelsburg opgesloten." Uit Rome verneemt men voortsdat alle troepen daar bij eengetrokken worden en hun bevel gegeven is bij elke nederlaag die zij ondergaan op Rome te retireren. Op het vatikaan ziet men niet de minste toebereidselen voor eene eventuele vlugt van den Paus maken. Te Rome zijn weder 180 personen in hechtenis genomen. Rome8 Oct.des avonds. Het eenige feit dat in de laatste dagen is voorgevallen, betreft eene onbeduidende ont moeting onzer troepen met de Garibaldianen bij Monti Libieti, waar de Pauselijke troepen zegevierden. De uiterlijke gesteldheid van Rome is even kalm als in ge wone tijden. Er is een gerucht in omloopdat een Spaansch oorlogschip met troependie op de Italiaansche kust ontscheept moeten worden, zich op de reede van Civita Vecchia bevindt. Men weet, dat zich daar reeds twee Fransche gepantserde fregatten be vinden. Men voegt er zelfs by dat verscheidene hoofdofficieren die aan boord van een dier vaartuigen waren, aan land zijn gegaan en zich naar Rome begeven hebben. De officieuse krijgszuchtige Epoquedie sedert eenigen tijd een onafgebroken pennesirijd met Girardin voert, vroeg dezer dagen aan diens blad la Libcrtemaar gij, die altijd vrede en berusting in het gebeurde prediktzeg ons eens, of Franki

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1