PI Uil li Jlieums- en «ftÖoertentie-öfttD. VEESCHOUWINC. Jt* 666. Zevende Jaargang. I867/^V" oj Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden /1.30 Franco per post n n n 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aau den Uitgever S. Giltjes. WOENSDAG COURANT. De prijs der Ad verten tien van 14 regels is 40 Centen; voor eiken regel meer 10 Centen. Zegel regt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticu iutozeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 16 OCTOBER. (^ftciëd rjeireeïte. «s De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde Keurmeesters eene SCHOUWING itel plaats hebben over RUNDERENPAARDEN en SCHAPEN, en wel op Maandag den 21 October e. k. in het Koegras, langs den Zanddijk en de Vliet Op Dingsdag den 22 October e. k. ia het Koegras, langs het Noordhollandseh Kanaal op Vrijdag den 25 October e. k., te Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 11 ure; in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan de westzijde van den Spoorweg, des namiddags van 12 tot 2 ure en in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan de oostzijde van den -Spoorweg, en in het Brakkevcld, des namiddags van 2 tot 5 ure. De Veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van art. 459. 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aangemaand hun Vee be hoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder De Burgemeester voornoemd 12 October 1867.STAKMAN BOSSE. POLITIE. Gevonden op de straat een HUISSLEUTEL. Helder15 October 1867. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Jiiet-officiM geüedte. POLITIEK OVERZIGT. Het schijnt dat belangrijke en beslissende gebeurtenissen op handen zijn. Dit mag men ook opmaken uit de verzoe ning tusschen politieke vijanden. Niet slechts Pepoli heeft, in bijzijn van den koDingRattazzi de hand gedrukt maar ook Cialdini is met dezen verzoend. De leidende krin gen in Italië gevoelen, dat de magtige stroom hen ten slotte tegen hun wil zal meéslepen. De trouwe opvolging van het September-verdrag van de zijde der regering is baar weinig gunstig, want zij vervreemdt zich daardoor niet slechts meer en meer van de actie-partij maar ook van de gematigder linkerzijde, die woedend is op Frankrijk en op het kabinet, en niet meer booren wil van Italie's afhankelijkheid van Parijs. Het is te duchten, dat de republikeinen eenerzijds en de klerikalen en aanhangers van de verdreven Torsten anderzijds zich met de ontevredenen zullen vereenïgen om, nadat de kerkelijke staat in opstand zal zijn gebragt, aldaar een der dynastie vijandigen toestand in het leven te roepen. Maar dan zal de Italiaansclie regering zeker interveniëren, zelfs ondauks het onwaarschijnlijk gevaar van inmenging van Re zijde van Frankrijk. Een artikel van de zeer gematigde Opinione duidt dit genoegzaam aan. De vrees echter voor Buitenlandsehe tusschenkomst is in den laatsten tijd zeer verminderd. Het meest zou men ze nog van Spanje kunnen verwachtenofschoon Nar- vaez toch waarschijnlijk ook wel begrijpen zal dat het verstandiger is zich met zijn eigen zaken, dan met die van •anderen bezig te houden. De heer Borella bedreigt hem dan ook nu reeds met de taktiek van Seipo, den Afrikaan, nl. van den oorl g, en wel een revolutionairen oorlog, in Spanje zelf te zullen overbrengen. Verscheidene dagbladen, Fransche en Belgische, maken melding van eene circulaire van kardinaal Antonelli aan de diplomatieke agenten, waarin hij de goede trouw van het Italiaansch gouvernement in twijfel trekt en de katholieke mogendheden oproept om de groote belangen van het katho licisme te beschermen, door de handhaving van het wereld lijk gezag van den paus, daar de September-conventie thans gebleken is volstrekt onvoldoende te zijn. Het zal moeten blijken of deze circulaire werkelijk van Antonelli is uitgegaan. De Observatore zegt, dat een detachement Italiaansche troepen, gemagtigd zijnde langs den zoom van het pauselijk grondgebied te trekken, door de soldaten van dat detache ment: «wij gaan naar Rome", is gezongen. Volgens het zelfde blad hebben de Garibaldianen, die zich te Bagnarera bevonden, de kreten aangeheven: W-Dood aan den Paus! Leve de republiek!" Garibaldi wordt op Gaprera bewaakt door drie stoom- sohepen, Esploratore, de Sessia en de Principe TJmberto; daar enboven zijn er uit Genua nog twee* ter versterking der blokkade, uitgestoomd. Deze versterking is bet gevolg van Garibaldi's oproeping aan zijn partijgangers, om hun generaal te komen bevrijden zoodra zij hem noodig hebben om Rome te gaan vrijmaken. Aan het Journ. des Ddb. wordt uit Florence van 6 dezer geschreven«De vooruitgangspartij heeft zich openlijk voor den opstand verklaard. Houdt hij nog korten tijd aan, dan zal ook de gematigde partij, die er hoofdzakelijk om Frank rijk tegen was, worden meêgesleept. De regering onderhan delt met Frankrijk. De September-conventie, die een toe stand vol gevaren in het leven heeft geroepen, kan niet aan houden. Men moet den toestand hervormen, wil men niet dat de gebeurtenissen het met geweld doen." Berigten uit Zuid-Amerika ontvangen houden indat er geen vooruitzigt bestaat dat het geschil tusschen Brazilië en Paraguay spoedig zal beslist zijn. De vloot der bondgenoo- ten was de Plata-rivier tot Humaita opgevaren, waar een fort ligt, dat hoewel niet oninneembaar, in elk geval al de bekwaamheid en hulpmiddelen der aanvallenden zal in aan spraak nemen om veroverd te worden. Daar is ook een opstand onder de slaven in Brazilië uitgebroken, die ten ge tale van vijfduizend de wapens tegen hun meesters hebben opgevat. 1TI 3 TJ 7T S 3* IJ D 11T g B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 15 October 1867. Zaturdag werd alhier iu dit saizoen de eerste schel- visch aangebragt, die ouder de kust gevangen is. De vangst neemt dagelijks toe en bedroeg gisteren ruim 2000 stuks. Ze wordt terstond naar het binnenland eu ook naar Duitschland verzonden. De prijs is van 2530 Cts. per stuk. De kwaliteit is uitmuntend. Ds. E. Haverschmidt vroeger predikant bij de Her vormde gemeente alhier, thaus te Schiedam, heeft Zondag jl. bij zijne prediking in de Nieuwe Kerk alhier onder vonden, dat hij bij deze gemeente nog steeds hoog gewaar deerd wordt. Het ruime kerkgebouw was overvol, en met de diepste stilte hing de gemeente als het ware aan de lippen van den geliefden verkondiger van het woord der liefde. Ook Vrijdag avond jl. heeft de heer Haversmidt eene spreekbeurt vervuld in de vergaderiug van het Nut alhier alwaar hij de mede zeer talrijk opgekomenen eenige prach tige photographiën heeft geleverd van zijnen vruchtbaren en vernuftigen geest. Op den 5 November a. s. zal door de manslidmaten der Hervormde gemeente alhier een collegie worden geko zen sterk 38 leden, de stembrieven daartoe zullen eerst daags door den kerkeraad worden rondgezonden. Die 38 leden zullen voortaan gezamentlrjk met den kerkeraad ge- regtigd zijn tot het benoemen van ouderlingen en diakenen en tot het beroepen van predikanten. Wenschelijk is het voor de in- en uitwendige belangen van dit kerkgenootschap, dat hare leden zich niet laauw en onverschillig zullen betoonen in de uitoefening van het hun toegekende regt. Wenschelijk is het dat ieder manslidmaat aau die stem ming deelneme, maar noodzakelijk zij het dan ook, dat hij zich vooraf eenigzins op de hoogte stelle van deze nieuwe organisatie; zonder dat loopt hij groot gevaar, om doar

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1