de inblazing van anderen zijn stem uittebrengen op perso nen die zijne denkbeelden en rigting in het minst niet zijn toegedaan. Met slechts een weinig lust tot onderzoek is alles, dit onderwerp betreffende, te leeren uit het nieuw ontworpen huishoudelijk reglementdeze aangelegenheid 'betreffende "het ligt reeds ter perse bij den uitgever S. Giltjes alhier en zal eerstdaags verkrijgbaar worden gesteld tegen een zeer matigen prijs (10 Cents), zoo dat ieder lid in de ge legenheid is het zich te kunnen aanschaffen, en niet on kundig behoeft te blijven in de dingen die hij geroepen is te behartigen. Wenschelijk ware het ook, na dat men zich genoegzaam op de hoogte heeft gesteld, dat er zich vereenigingen for meerden tot het onderling bespreken dezer aangelegenheid b. v. in den vorm van kiesvereenigingen. Dit zou ongetwijfeld een goed middel zijn ter voorko ming om in den blinden rond te tasten. Wij hebben gemeend in tijds de aandacht hierop te moe ten vestigen opdat een ieder, die gevoelt dat hij meerder jarig is zich meer en meer beijvere, om uit eigen oogen te zien en te leeren waken,, dat hij na verloop van den proef tijd (vier jaren) niet weder onder curatele worde gesteld. Maar wij vernemen zal de eerstvolgende buitengewo ne vergadering der rederijkerskamer *Olympia" plaats hebben op Woensdag 6 November a. s. Van Hellevoetsluis schrijft men: Naar men verneemt heeft de kapitein-luit. t/z. P- Toutenhoofd, equipage- en haven meester alhier, zijn non-activiteit aangevraagd. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn be vracht de navolgende 4 schepen, alsvoor Amsterdam Maas sluis, kapt. J. G. Kuchler; Elisabeth Sr Jacoha, kapt. A. H. Zwaneveld; voor Rotterdam: Johanna Anlonia, kapt. G. C. H. Withoff; voor Middelburg; Julia, kapt. J. J. van Loon. Naar men verneemt, zal te 's Hagevermoedelijk in ■de maand December, weder de gelegenheid geopend worden voor de onderofficieren, die daartoe in de termen vallen, om examen af te leggen voor den rang van 2" luitenant der infanterie, kavallerie of artillerie. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn naar men verneemtlot rapporteurs voor het ontwerp wet boek van strafvordering benoemd de heeren de Brauw GeertsemaGodefroivan Eek en Wintgens. Als curiositeit vermeldt de Tijddat in het verslag der Kamer over het hoofdstuk Justitie wordt geklaagd over de hedendaagsche philantropiedie de gevangenissen zoo pleizierig heeft gemaakt dat de boosdoenets niets liever wen- sehen dan weder daarin te worden geplaatst. Uit Bergen op Zoom schrijft men Maandag zal van hier naar Bath vertrekken een det. van het 2 reg. vesting-art. onder bevel van den 1 .luit. Hubner, ten einde het in die vesting aanwezige geschut-, projektielen-, affuiten- en ander bewapeningsmateriëel in schepen te helpen laden welke vaartuigen genoemde voorwerpen naar Groningen ■den Helder en Utrecht zullen overbrengen. Door een der diakens te Berg-Ambacht is geprotes teerd tegen het beroepen van een pred. aldaar door den kerkeraad. Hij beweert nam. dat de kerkeraad thans onbe voegd wasom tot die beroeping over te gaanaangezien bij de plaats gehad hebbende stemming ter uitvoering van art. 23 van het algemeene Synodaal reglementde mans-le dematen bij meerderheid van 99 tegen 50 stemmen hebben verklaard te zijn vddr de afschaffing van de bestaande wij ze van benoeming van predikanten, enz. En daar art. 7 van het nieuw Synodaal reglement zegt: met de invoering van dit reglement zijn art. 6 van het Synodaal reglement voor de kerkeraden en art. 48 van het reglement op de vakaturen vervallen zoo komt het den protesterenden di aken voor, dat de kerkeraad zoo als die thans bestaat ■onbevoegd is om eene beroeping te doen. Binnen kort zal een werk uitkomen, geschreven door ■de koningin van Engeland. Het handelt over de met wijlen haren gemaal gemaakte uitstappen in Schotland. Verhalen betreflende volbragte watertogten wisselen zich af met plaats ■gehad hebbende kleine gebeurtenissen en beschrijvingen van bezochte plaatsen. Van het reisgezelschap en de medegenomen bedienden wordtin den zamenhang dier verhalendoor de koninklijke schrijfster met veel vriendelijkheid melding gemaakt. Particuliere berigteu uit Madrid hangen een treurig tafereel op van de impopulariteit, om niet meer te zeggen, waarin koningin Isabella nu na ruim 34-jarige regering is vervallenreeds sinds lang groette men haar niet meer, thans wendt men het hoofd af wanneer zij in hare met 6 paarden bespannen calèche door de straten rijdt. Toen zij Zaturdag jl. in plegtigen optogt zich naar de kerk van Antocha begaf, ontweken allen de straten en de kerk was ledig. De koningin klaagde hierover bij den heer Gonzales Bravo en deze beval daarop dat alle ambtenaren met hunne familien zich Zatnrdag a. s. in de kerk O. L. Vrouw van Antocha moesten bevin den bij verzuim zouden zij onmiddelijk hun ontslag bekomen. Het hoofd der Londeusche politiesir Sichard Mayne, heeft verordenddat de gevangenwageus voortaan door meer agenten begeleid zouden worden en wanneer zij naar de bui tenwijken gaandoor eene afdeeling kavallerie vergezeld zullen zijn. Volgens het Dagblad van Carlisle is de politie aldaar met revolvers gewapend. In Middlesborough is, zegt men ten gevolge van verscheiden talrijke zamenscholingen van Eeniansde geheele burgerij beëedigd als rustbewaarders en voorzien van vuurwapens. Dezer dagen heeft een inwoner van Londen 250,000 geschonken met het doel om een hospitaal op te rigten tot het opnemen van herstellende zieken. De Londensche kleermakers hebben eindelijk en on voorwaardelijk den arbeid hervat. De strike heeft zeven maanden geduurd. In het ziekenhuis te Leeds is dezer dagen een niet onbelangrijke operatie verrigt. Zekere Philip M'Bride kreeg, bij het drinken van een kop bouillon, een plat stuk been in de keel, ongeveer ter grootte van een penny. Alle po gingen om het te verwijderen faalden, en men voerde hem naar het ziekenhuis. Met den keelspiegel kon men waarnemen, dat het been op ongeveer 8 duim van de mondholte in de keel stak. Drie pogingen, om het met den langen forceps te verwijderen, mislukten, en daar er geen de minste twijfel bestond, of de patiënt zou bezwijken, iudien het vreemde voorwerp niet spoedig werd verwijderd, besloot men zijne toevlugt te nemen tot de keelsnede. De heer T. P. Teale maakte eene insnijding vlak onder den larynx, en het been kwam thans te voorschijn met behulp van een kleinen for ceps. Daarop werd de wond gesloten. De patiënt is redelijk wel en men heeft alle hoop op volkomen herstel. Men schrijft dat de ontvangst die den keizer van Oostenrijk in Frankrijk wordt bereidt, zeer luisterrijk en kostbaar zal zijn. Naar men wil, worden zelfs nieuwe spoor wagens ten dienste van zijn Oostenrijksche majesteit gebouwd, vier vertrekken vormende, waarvan een van spiegels en goud deze aardigheid zal 100,000 gulden kosten. Onlangs heeft men Napoleon gewezen op den steeds bitterder wordenden toon van zekere groote Duitsche bladen die zich nooit door een vijandige houding tegen zijn dynastie hadden doen kennen. De keizer wenschte de oorzaak van dit verschijnsel te kennen en nu werd hem verhaald, dat het wel voorkomt, dat Duitsche bladen 25 malen 's maands in beslag genomen worden, terwijl de Indép. Beige, die toch in de Fransche taal geschreven wordt, veel minder in beslag wordt genomen, en Times en Punch een vrijbrief schijnen te hebben. //Ja, Times en Punch? zei de keizer, //moeten zoo mogelijk steeds toegelaten worden, dat heb ik bepaald bevolen, om dat ik bij ondervinding den slechten indruk ken, die in Engeland elke inbeslagneming te weeg brengt!" //En juist hetzelfde," zei nu de andere, »is met de Duitsche bladen het geval. Zij zijn het moede, zoo onder voogdij te staan; en redactiën en abonnenten worden daardoor dage lijks meer verbitterd!" *Zijn er dan zooveel abonnenten?" //Bijna alle koifijhuizen te Parijs. Waarschijnlijk is het ge brek aan beambten in het persbureau de schuld van dien toestand; want daar men alle bladen niet kan doorzien neemt men ze maar liever bij massa in beslag." Ik dank u," zei de keizer, //ik zal zorgen dat het anders worde." Men leest in den Engineer van 13 September #Het stoomschip Java, kapitein Moodlie, verliet de haven van Halifax op den 30 Augustus 11., des morgens ten 8 u 30 m. De vier eerste dagen van de reis heerschte er windstilte op den Atlantischen Oceaan, en het schip had goene noemenswaardige hulp van zijne zeilen. Het weder was zeer schoon en de zee buitengewoon kalm. Op den 5 September begon er een fikschen bries uit het W.Z.W. te waaijen, die het schip met snelle vaart voortstuwde, zoo dat bij arrivement te Queenstown de gemiddelde vaart over de geheele reis 14 knoopen per uur bleek te zijn geweest. (1 knoop is 18386/14 el, 14 knoopen 25,738 N. ellen, of ruim 5 uren gaansde gemiddelde spoed van een expres spoortrein is 50,000 ellen per uur.) Zoo dit al niet de snelste is, die ooit een schip over den oceaan maakte, is het toch eene voorbeeldig voorspoedige reis; eene reisdie zonder eenig ongemak voor de meest gevoeligen passagier volbragt is. Gedurende de geheele reis voerde het schip zijne boven-bramzeilen en slingerde of werkte niet noemenswaard, zoodat de passagiers zich konden voorstellen, op een binnenwater te varen. De afstand van Halifax naar Pastnetlight, 2184 knoopen ruim 4,000,000 Ned. ellen, of circa 800 uren gaans, is door de Java in 156 uren en 18 minuten afgelegd. Verleden Zaturdag is te Liverpool door den aandrang der volksmenigte eene revue van 12,000 man onmogelijk gemaakt. De revue werd gehouden in een der stadsparken, dat voor deze gelegenheid gedeeltelijk afgesloten was. Het volk schijnt misnoegd te zijn geweest, dat het op zijn eigen terrein, den toegang tot de tribunes en het afgesloten gedeelte, moest betalen, en heeft de afpaling omvergedroDgen en zich

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2