m JV 667. Zevende Jaargang. lSO'J'fe? Uil li Jlteums- en ZATURDAG <flÖoertentie--öfaD. 19 OCTOBER. gcüccïte. - - - gcöcrite. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 ft-anco per post 1.60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. POLITIE. Gevonden op de openbare straat een VROUWEN JAK en Dito MUTS. Helder, 18 October 1867. De Commissaris van Politie, A. O. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. ,.?JEen telegram uit Londen meldt, dat Napoleon tot inter ventie te Rome zou hebben besloten. Een relaas, dat de Moniteur levert, zou werkelijk doen vermoeden, dat de Fran- sehe regering de gemoederen op dien anders geheel onver- wacEiijn stap wil voorbereiden. De Italiaansche bladen deelen bij voortduring feiten mede waaruit blijktdat de regering de conventie getrouw nakomt. Zoo was door een Italiaanschen kruiser een vaartuig met 140 man aangehoudendat koers zette naar de romeinscbe kusten. Te Calvi bij Narino was eene geheele benden jongelieden in hechtenis genomen en de Italiaansche troepen zijn aan groote vermoeijende togten blootgesteld om overal een waakzaam oog te kunnen houden. La France verzekert, dat Ratazzi naar Parijs nieuwe ver klaringen gezonden heeftwaarin gezegd wordtdat het Ita liaansche gouvernement besloten heeft om alle maatregelen te nemenwelke noodig zijn om de benden der garibaldini te beletten ziob te recruteren en aaneen te sluiten op Italiaansch grondgebied. Diensvolgens zal het cardon der troepen rondom den Kerkelijken Staat naauwer aangesloten en zoo noodig ver sterkt worden. Wanneer echter het bevel mogt zijn gegeven tot het doen vertrekken van eene Fransehe expeditie naar Rome, dan zou ook Italië zijne troepen naar Rome moeten zenden, die dan daar zouden aankomen vóórdat de Fransehe troepen er zouden wezen. Volgens een schrijven uit Rome heerschte daar wel eene groote spanning, en werden er door de regering een tal van inhechtenisnemingen gedaan (men sprak reeds van vier honderd arrestatien)maar toch bleef de rust volkomen bewaard. Men bespeurde noch zamenscbolingen, noch patrouil les op de straten; het Corso was vol wandelaars, en de ver makelijkheden van het saizoen gingen geregeld haren gang. Ook deze berigtgever schrijft de kalme houding der Romeinen eensdeels toe aan de verdeeldheid, die in het kamp der libe ralen heerschtanderdeels aan de overtuigingdat de beweging te Florence geen steun vindt. De Italia van Napels berigt daarentegen onder dagteekening van 8 Octoberdat er eene groote beweging in de stad Rome is georganiseerd. Alle afdeelingen van de partij van beweging hebben zich onderling vereenigd en alles is zoodanig ingerigt dat op het beslissende oogenblik, gelijktijdig in alle wijken van de stad de opstand zal uitbrekenen dat dan met kracht en spoed zal worden te werk gegaan. De opstandelingenzegt genoemd bladdie men in den omtrek van Anticoli en Vicevaro had gezien, hebben zich vereenigd met de oende van Menotti Garibaldi. Deze be vindt zich thans met zijn leger op ongeveer 20 mijlen van Rome. Den 6den is een dier benden in Montano gevallen en heeft daar de karabiniers ontwapend. Een detachement linietroepen, dat in allerijl Rome verlaten had, is geheel ver slagen. De benden zijn in de nabijheid van Rome gekampeerd en geven wel zooveel stof tot ernstige beduchtheid dan de iusurgenten van Viterbo. De fransehe Moniteur bevestigt de nederlaag, door de pau selijke zouaven bij Nerola geleden de zaak was echter slechts een gevolg van het treffen bij Librettidat ten nadeelen der Garibaldisten was afgeloopen. De Moniteur beweert, dat de "90 man troepen eerst 300 insurgenten verjoegen maar toen door 800 garibaldianen aangetast, voor zulk een overmagt het veld moesten ruimen. Menotti, meende men was gewond en Libretti en Falvaterradie eerst door de insurgenten waren bezet, waren uit voorzigtigheid weder door beu ontruimd en door de Romeinen bezet. Het verhaal van den Moniteur is te fraai gekleurdom ten volle te kunnen geloofd worden. Het was het eerste belang rijk treffen het officiële blad erkent diten dat is ten nadeele der pauselijke troepen afgeloopen, dit mag men als zeker aannemen. Van den anderen kant zou men uit dit gevecht mogen opmakendat de troepen van den Kerkelijken Staat met moed de zaak willen verdedigenwaarvoor zij het zwaard hebben opgenomenhet zijn soldaten, die eene heilige roeping meenen te moeten vervullenhet ware dus niet onwaarschijn lijk, dat, als de bevolking lijdelijk blijft, de taak die de gari baldianen ligtvaardig op zich hebben genomen, te zwaar zou wezen. Er is door enkele bladen verhaalddat op 4 Oct. te Rome een persoon is gevatdiegewapendkwade bedoelingen scheen te hebben op den pausdien bij opwachtte. Daar verder niets van die zaak is vernomen, mag men het voor verdicht houden. Garibaldi heeft weder een proclamatie uitgevaardigd; zij luidt Caprera, 7 October. Men strijd op Romeinsch grondgebied. Daar zijn mannen voor wien ik duizendmaal mijn leven zou willen geven. Geef geen gehoor aan den raad van een laffen aarzeling. Zet de beweging voort. «Morgen zal Italië door ganseh Europa worden toege juicht, dat thans verdiept is in de beschouwing van uw heldhaftig gedrag." ITI B TJ"77~ S TIJ D 13.T 3 B li. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 18 October 1867. De collecte ten behoeve van de Maatschappij van Wel dadigheid, heeft alhier opgebragt f359.215. Wij maken de leden der Iierv. gemeente attent op de advertentie hierachter voorkomende, dat thans tegen 10 Cen ten verkrijgbaar is gesteld het nieuwe Huishoudelijk Regle ment waarbij de benoeming van een Kiescollegie wordt ge regeld het is ieder lid der gemeente, die zich eenigzius nader met deze aangelegenheid wil bekend maken, zeer aan te bevelen. Wij wijzen er andermaal op, dat het zeer wenschelijk ware dat er zich eene kiesvereenigiug formeerde, of anders, dat er eene voorloopige vergadering werd gehoudenwaarin de leden van de verschillende rigtingen bijeenkwamen, om onder ling in deze aangelegenheid van gedachten te wisselen; alware het niet dat men daardoor tot meerder eenheid mogt komen, zeker is 't toelidat, door het vóór en tegen te hoorenaan velen die thans nog geen helder inzigt in deze //nieuwigheden" hebben, meerder licht zou opgaan, zoodat zij daardoor naar eigen inzigt en oordeel zouden kunnen handelen en niet aan den leiband van de eene of andere partij behoeven te gaan. Mogten een of twee leden dezer gemeente eene algemeeue bijeenkomst uitschrijvenom de zoo noodige inlichtingen te geven en de vergadering verder te leidenzij zouden gewis een zeer goed werk verrigten. Bij de Christ. Afg. Ger. gemeente alhier is tot pre dikant beroepen Ds. B. C. Felix, thans te Bolsward. Naar wij vernemen zal door de Godsdienstonderwij zer J. Rinner, Dingsdag a. s. weder een aanvang gemaald; worden met het houden zijner spreekbeurten, in het gewo ne gebouw aan de Vischmarkl's avonds 7 ure. Als een nieuw bewijs dat het niet teregt komen van brieven ook aan onjuiste adressen is te wijten, dient het volgende: In Julij 1866 is door den heer R. alhier een brief, gefrankeerd, doch onaangeteckcnd, naar Amsterdam

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1