verzonden, waarin zich een wisseltje bcvondtdie brief kwam niet teregt en nasporingen bleven vruchteloos. Onlangs bleek het echter, dat de brief niet beeft kunnen worden besteld, omdat de betrokkene was verhuisd zonder achterlating van adres, waarna de brief aan het ministerie van finantiën is opgezonden. Althans de hr. lt., heeft dezer dagen van dat departement de brief met het wisseltje behoorlijk terug ontvangen. De luit. t/z. 1ste kl. W. J. S. de Kanter, tijdelijk 1ste offic. op Zr. Ms. stoomschip de Valkis overgeplaatst op het wachtschip te Hellevoetsluis en vervangen door den Init. t/z. 1ste kl. C. Eeg. Als blijk vau goedkeuring en tevredenheid is de zil veren medalje en een loffelijk getuigschrift verleend aan W. de Kapper, opperschipper in het vaste corps dek- en onder officieren, wegens het op 22 Aug. jl. met levensgevaar redden van een jongen, die bij het opzeilen in de haven alhier uit liet tuig van de brik Ternate in zee was gevallen. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Alkmaar den heer D. Carbasiusthans te Amersfoort tot plaatsvervangend kantonregter te Schageu de heer C. Boonacker; tot adjunct-controleur der dir. bel. in en uitg. rsgten en acc. te Nijmegen, de heer E. W. Thorbeckethans surnumerair derzelfde middelen in Noordhollandtot plaats vervangend kantonregter te Viauen don heer A. de Wall Janssen. Door de Synode der Evangel.-Luthersche Kerk in Nederland is eene opwekking gerigt tot de kerkeradenom den 350sten verjaardag der kerkhervorming dit jaar met bij zondere plegtigheid en ernst te vieren. Tot leeraar in de Nederduitsche taal- en letterkunde aan 't Gymnasium en de Hoogere Burgerschool te Leijden is benoemd de heer W. P. Wolters, predikaut bij de Her vormde gemeente te Harlingen. In de vorige week kwam aan een kantoor te Harlingen oen telegrafisch berigt vau den consul te Gothenburg, dat aldaar was binnengebragt het schip Elisabethkapitein J. Zeven van Pekilat, en dat het van het volk verlaten in zee was gevonden; omtrent de equipage niets bekend. Den vol genden dag kwam te Harlingen binnenliet kofschip Elisabeth, kapitein J. Zeven, die zich haastte per telegram zijne familie gerust te stellen. Door het bestuur van het paleis voor volksvlijt te Am sterdam, is met medewerking van de afd. Amsterdam der Holl. Maatschappij van Landbouw, op den 4 tot en met den "9 April 1868 weder eene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw aangekondigd, waarvoor het programma is uitgegeven. Er zijn 46 gouden medaljes, meestal met f75, föu of f 25 toelaag en 83 zilveren medaljes, meerendeels met f25, f15 of f10 toelaag, als prijzen uitgeschreven. In de N. Bolt. Cour. komt de volgende zonderlinge ad vertentie voor: iiTc Schiedam weggevlogen: een Engelsch gasvogeltje, kolobri. Die hetzelve terugbrengt hij den boek handelaar W. H. Keterink, te Schiedam, zal f50,000 beloo- nicg ontvangen." Tot opheldering leest men in een volgend nommer, dat de directeur der stedelijke gasfabriek te Schie dam voortvlugtig is. Naar men verneemt, heeft hij een aan zienlijk te kort achtergelaten. De Winsch. Cour. deelt het volgende curieuse voorval mede, dat te Kolbam gebeurd is. De hulponderwijzer dier plaats verzocht aan zijn hoofdonderwijzer, tevens koster en voorzangerof hij op Zondag den 9 Oct. des voormiddags de dienst van voorzanger mogt waarnemenom zich ook in dat vak te oefenen. Dit werd hem door den hoofdonder wijzer toegestaan. Toen de voorzang was geëindigd kwam de predikant, en gelastte den koster om zelf voor te zin gen. Hieraan werd niet spoedig genoeg voldaan, en toen werd hem door den predikant met eene donderende stem gelast: Koster, ik zeg u, dat gij de dienst zelf verrig- ten zult." Eene moeder met haar zoon, Ariaantje Yerbrug, we duwe van Coruelis Versluis en Cornelis Versluis, stonden gisteren voor het provinciaal geregtshof in Zuidholland teregt, de zoon ter zake van negen diefstallen van waschgoed, een geweer, schapen en andere voorwerpen, allen onder verzwa rende omstandigheden gepleegdin den omtrek van Gouda, waar hij woonde, nadat hij reeds vroeger was veroordeeld geweest; en zijn moeder van medepligtigheid aan een groot deel der diefstallen door haar zoon gepleegd. In deze hoogst uitvoerige zaak werden 37 getuigen gehoord. De adv. gen. heeft voor de beide beschuldigden die hunnen mis daad ontkenden de toepassing van een tuchthuisstraf van minstens vijf en hoogstens vijftien jaren gerequireerd. Ter wijl het O. M. in het breede ieder der diefstallen door op somming van aanwijzingen als bewezen trachtte te doen aannemen, werden die aanwijzingen door den verdediger der besch. wederlegd, die integendeel de feiten niet voldoende gebleken achtte en daarom voor beiden tot vrijspraak heeft geconcludeerd. Uitspraak op Vrijdag 25 dezer. Als een bijzonderheid laten wij hier het tractement van eenige ambtenaren in Oost-Indie volgen De gouverneur-generaal geniet een tractement van f160,000, park en hertenkamp te Buitenzorg en tuinen te Tjipanas worden hem ten gebruike gegeven en kosten den lande f4800 aan onderhoudhij heeft genot van 's lands plantentuindie f16,800 aan onderhoud kost; en tot het vernieuwen of aan vullen van het mobilair van het paleis te Buitenzorg en het hotel te Rijswijkdie hem kosteloos tot woning strekkenkan hij f4000 besteden. De vice-president van den raad van Indie (de gouverneur- generaal is president) ontvangt een traktement van f36,000; elk der vier leden in den raad f 28,000. De president der algemeene rekenkamer heeft f18,000; elk der zes leden f14,400; hun secretaris f9,600, de hoofdcommiezen f5400, de eerste komiezen f3,600. Het traktement van den secretaris der re gering is 20,000, van den le gouvernementssecretaris f12,000, van de twee gewone gouvernements-secretarissen elk f9,600, van de refendarissen ter algemeene secretarie f7,200, van de hoofdkomiezen f6,000, de eerste komiezen f4,200. De direc teuren der departementen van algemeen bestuur worden elk met f20,000 'sjaars bezoldigd en de onderhen geplaatste ambtenaren zooals komiezen, enz. hebben doorgaans dezelfde traktement als wij zoo even voor die rangen opnoemden. Het traktement der residenten wisseltvanf 12,000 tot f20.000 af. In Hongarije is voor ruim 60,000,000 gulden aan gra nen gekocht, waarvan het grootste gedeelte naar Frankrijk is gezonden tot dekking van het te kort van den oogst. -Onder de. voorstanders van het keizerlijk bewind in Mexico, die veroordeeld zijn wegens sympathie voor 't keizerrijk, behoo- ren de Nederlanders W. Tindal, kolonel en L. Tindal, majoot', die tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld. De N. mil. Sp. zegtdat de nationale garde in Frankrijk nog met vuursteen geweren is gewapend. Eerst in 868 als het leger de nieuwe geweren bezit, zal de nat. garde de getrokken geweren bekomen. Uit Rusland verneemt men, dat de eerste minister van Czaar Alexander, prins Gortschakoff, ondanks zijn 70jarigen leeftijd, met een vrouw van 24 jaren in het huwelijk zal treden De ridder von Oscorio is wegens het maken en gebruik maken van tal van valsche akten en brieven veroordeeld tof drie jaren zware tuchthuisstraf en verlies van adeldom. De man was student geworden krachtens valsche bewijzen van afgelegde voorbereidende studiënhij was in het huwe lijk getreden onder overlegging van valsche papieren, was in de staatsdienst aangesteld naar aanleiding van een valsch schrijven van aartshertogin Elizabeth, was met achterstelling van anderen, financie-secretaris geworden, door middel van een valsch schrijven van den keizer, en het is slechts aan een toeval te danken, dat hij niet ten gevolge van eene nieuwe valschheid tot finantieraad bevorderd, maar aan de strafregter overgeleverd werd. Duizend menschen, duizend keuzen. Zoo is 't ook met den smaak; deze houdt van hartige spijs, gene van flaauwe kóst. Maar in het departement Loire is een meisje gestorven dat al een zeer zonderlingen smaak had, Anna X. Hare ouders hadden haar in een klooster doen opnemen, om haar daar als zuster op te leiden. Haar lust om ratten en andere vuile dieren te zoeken en te verslinden, gaf den schijn van een ruw en woest karakter, en ze verliet hare geestelijke loopbaan om in een modemagazijn te gaan werken. Daar breidde zich haar gewoonte al meer en meer uit; want ze zocht alle donkere hoekjes en gaatjes op om haar gelief koosde spijs te vinden. Katten van de grootste soort waren haar uitverkoren lekkernij, en ze at die zonder eenige toe bereidselen alleen sneed ze de pooten en staart af. Padden waren ook voor Anna zulke smakelijke diertjes, dat ze die somtijds voor buitengewone gelegenheden bewaarde. Toen men dan ook na haar overlijden, dat veroorzaakt was door een maagziekte, ten gevolge van het nuttigen der ratten en pad den, ir, hare kamer kwam, vond men eene groote en heer lijke collectie van dat gedierte. Mellc-extracl. Sedert eenigen tijd vermelden de bui- tenlandsche dagbladendat eene Amerikaansche compagnie te Chain, bij Zug in Zwitserland, eene fabriek hebben opgerigt tot vervaardiging van geconcentreerde melk, dat men alleen- met een zekere hoeveelheid water behoeft te verdunnenom de oorspronkelijke melk weder terug te krijgen. Wij be hoeven naauwelijks aan te wijzendat deze uitvinding, wanneer zij blijkt aan de verwachting te beantwoordenvoor de ver zending naar groote steden, en vooral, naar Oost-en West- Indië en tot gebruik op de schepen, van het grootste belang kan worden. De Hoogleeraar in de chemie Bolley te Zurich stelde, op verzoek vau Prof. von Liebig,op de plaats zelve een onderzoek in naar de wijze van bereiding. Hij zond daarvan een verslag aan den heer v. L i e b i gwaarin hij verklaarde, dat de fabriek in alle bijzonderheden voortreffelijk was ingerigt en dat zij over een ruimen voorraad van zuiver water te beschikken hadwat hij voor een groot voordeel hield. Hij ging de bereiding in alle deelen geheel na en verzekert, dat die alleen bestaat in de toevoeging van suiker aan de melk en in verdamping. De melk wordt daartoe hl eene luchtledige ruimte in een zoogenoemd vacuum-apparaat aan verdamping blootgesteldwaarna er de behoorlijke hoe-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2