PI unfi Jlteums- en <ftÖoertentie-6faÖ. •gang. AANBESTEDING Ao 07 7. Zevende Jaar 1807. HELDERSG Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. ZATERDAG COURANT De prijs der Advkrtkntikn vau 14 regels is Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt vóór elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vriju middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 25 NOVEMBER. ®jfincd gcöedte. Op Vrijdag den 29 November 1867, des avonds ten half Beven ure, zal aan het Raadhuis der gemeente in het openbaar, bij inschrijving, worden aanbesteed De levering van STEENKOLEN, ten dienste van Gêmeente-Inrigtingen, voor het jaar 1868. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden af, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 20 November 1867. Burgemeester en Wethouders dier gemeente STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. jfëiet-Lifftciëd gcöceïte. 1TI 3 TT 1T S T IJ D 11T 3 E1T. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz. 22 November 1867. Aan 's rijks hospitaal alhier is door de officieren van gezondheid 3e kl. van Zr. Ms. zeemagt, T. Meijers en G. P. Rocbat, voldoend examen afgelegd, om tot officier van gezond heid der 26 kl. bevorderd te worden. Zr. Ms. ramtorcnschip Prins Hendrik der Nederlanden is Woensdag voormiddag te Plymouth aangekomen. Aan boord was alles wel. Bij resolutie van Z. E. den Minister van Pinantiën, is aan den - beer li. Uambrink, visiteur der in- en uitgaande regten en accijnsen alhier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit die betrekking, ingaande 1 December a. s. onder toekenning van pensioen, nader te bepalen overeen komstig de wet. De administratie verliest in hem een liarer meest getrouwe en actieve dienaren en onze gemeente een algemeen geacht en bemind ingezeten; iemand die door een edel en opregt karakter, gepaard aan een jovialen omgang, zich te dezer plaatse een tal van vrienden heeft verworven, die hem met leedwezen zullen zien vertrekken, doch bij wie de herinne ring aan hunnen trouwen vriend nimmer zal kunnen worden uitgewischt. Men schrijft ons van Wieringen 19 November. Bij de op Zondag den 17 dezer gehouden stemming van 14- leden voor het kiescollegie bij de Hervormde gemeente van Hypolitushoef en Westerland bleek de belangstelling niet groot te zijn, daar nog geen zesde gedeelte der stem- geregtigden aan de stemming deelnamen. Geheel werden uitgebragt 50 stemmen, volstrekte meerderheid alzoo 26. Uitgebragt op de heeren J. Wigbout 37, J. Dz. Mulder 37, Jacob Wagenmaker 12, A. Busselman 31, P. Maats Jr. 30, P. Tijssen 28, 11. Dijkshoorn 28, L. Hoefnagel 28, W. J. Driessen 26, M. Koorn 21, W. E. L. van Ewijk 19, D. Klees 18, J. Keijzer 18, W. Poel 18, A. Koorn 15, J. P. Tijssen 15, E. A. de Limit 14, P. Poel 13 en C. Bakker 13 stemmen. Zoodat. de 9 eersten de volstrekte meerderheid be kwamen en er tusschen de laatsten eene herstemming zal moeten geschieden, welke plaats zal hebben op Zondag e.k., 24 dezer. Naar wij vernemen had de weleerw. heer ds. N. Pott, pre dikant bij de doopsgezinde gemeente alhier, zijn emeritaat nog niet aangevraagd, zoo als abusivelijk door sommige cou ranten is vermeld. De nieuwe in aanbouw zijnde R. C. kerk nadert hare voltooijing. Tegen eenige vrolijke jongens, die na het rijkelijk gebrui Van spraakwater, op straat eene wat al te luidruchtige pret maakten, en daarbij den eerwaarden pastoor schijnen te heb ben beleedigd, is proces-verbaal opgemaakt. Men meldt ons van Eukhuizen dd, 19 November: Binnengekomen twee Haringbuizen met 12 en 10 last haring. Zij hadden de laatste dagen met zwaar weer te kampener zijn er nog twee uit. In het Volksblad leest men De toestaud van Europa blijft voortdurend zeer gevaar vol. Na bet wankelen en veranderen van de staatkunde van Napoleon, weet men hoegenaamd niet welke wending de zaken zullen nemen, bij eenige onverwachte gebeurtenis. De vrees voor verdere annexatiezucht is in geeuen deele hersenschimmig. En in dien toestand mogen wij wel be denken, dat kleine volken slechts door eendragt sterk zijn en de natiën, die zich zeiven goed weten te besturen, het sterkst zijn tegenover het buitenland. Een vrijheid- en or delievend volk, dat met geestdrift voor zijne volksvrijheden bezield is, annexeert men niet zoo ligt, maar wel een volk, dat wild door elkander loopt, zonder dat het door eendrag- tigen zin verbonden wordt. Dat in Nederland en in zijn koloniaal bestuur vastheid en orde heerschen, is niet alleen een noodwendigheid van inwendig belang, maar ook noodzakelijk voor onze buiten- landsche veiligheid." De Tweede Kamer heeft de algemeene beraad slaging over de begrooting voor 1868 geopend. De HH. van Delden en Dullert gaven finauciëele beschouwin gen. De heer Biclion besprak het lager onderwijs. De heer Keuchenius sprak over de verhouding der partijen en de houding der regering. De heer Blom over de uitlegging van het traktaat betrekkelijk de kust vau Guinea. De HH. van Zuylen, Heemskerk en Schimmeipenniuek hebben reeds de sprekers beantwoord. De Regering meent, dat zij den steun der Kamer heeft en dien verdient. Nopens het onderwijs wil de Regering de discussie over het voorstel de Brauw afwachten. In de jl. Maandag te Groningen gehouden vergade ring van de broederschap der doopsgezinde gemeente, werd eene missive van de beide leeraren ter tafel gebragt, waarin onder meer andere dingen aangedrongen werd op het facul tatief stellen van den doop en het eenmaal in 't jaar vieren van het avondmaal, om, indien het later mogt blijken, dat de gemeente in het vieren dezer laatste plegtigheid blijkbaar niet meer belang stelde dan thans, zóó eindelijk tot eene geleidelijke afschaffing te kunnen geraken, met liet verzoek hierover op den volgenden avond in eene nieuwe vergade ring te stemmen. Werden die voorstellen evenwel niet aangenomen, dan zouden de beide leeraren, boe noode ook, wel genoodzaakt zijn hun ontslag te moeten aanvragen. Bij de discussie hierover bleek, dat de moderngezin de leden be reid waren, ten behoeve der meer behoudende leden, mede te werken tot liet beroepen van een derden, behoudende predikant. Daar besloten werd, in plaats van den volgenden dag eerst den volgenden Zondag ie beslissen, werd door den pres. medegedeeld, dat dan Ds. Straatman zijn ontslag vroeg_ Naar wij vernemen is er in het Zeeuwsche en Gelder- sche een zoo groote voorraad beste aardappelen gekuilddat men niet beducht behoeft te zijn voor schaarschte van dat gewas in bet voorjaar. Thans echter zouden de boeren niet genegen zijn van dien voorraad achtereenvolgens af te scha-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1