EEN KLEUREN STUDIE. ^ngcjonben. BURGERLIJKE STAND DER GlEENTE TEXEL. avonds een telegram ontvangen, gedagteekend van Parijs en onderteekend met den naam van den agent van den effecten handelaar, Stephen geheeten, en die aldus luidde: nGewigtig. Aanslag tegen den keizer, doodelijk gewond; rente 54.20; Italiaansche rente 32." De dépêche was voorzien van het volgnummer, maar in de opgewondenheid van het oogenblik had men niet opgemerkt, dat de drooge stempel der telegraaf- administratie er op ontbrak. Zoodra deze dépêche op de kleine effecten-beurs, die des avonds gehouden wordt, bekend werd verkocht de heer Bauchan 500 metalieken tegen 46^, en werd de tijding ook verder in de stad bekend. Het publiek liep weg uit de schouw burgzalen van de Monnaie en van St. Hubert, en uit de sociëteiten. Ieder schaarde zich voor het Engelsche Lloyd's koffijhuis in de Eue de 1'Ecuyer, waar de kleine beurs ge houden wordt. De straat was opgepropt met een opgewonden menigte, die reikhalsde naar verdere tijdingen. Intusschen had men op de kleine beurs eens bedaarder nagedacht. Men eindigde met hetgeen waarmeê men had moeten beginnen. Nadat men op de bnreaux der verschillende dag bladen geweest was, waar men natuurlijk van niets wist, begaf men zich naar het telegraaf-bureau en vernam daar dat het telegram valsch was. Het was niet op het telegraaf bureau geweest. Dadelijk ging men toen aan het zoeken naar den besteller, die de dépêche bij den Bauchau had bezorgd. Men vond hem en heden heeft men hem meegenomen naar de beurs om daar te zien of hij den heer ook kon aanwijzen, die, uit het telegraaf-bureau komende, hem de valsche dépê che ter bezorging had overgegeven. Geen woorden kunnen u een denkbeeld geven van de opschuddingwelke deze zaak heeft verwekt. De justitie heeft een onderzoek ingesteld en reeds onderscheidene getuigen gehoord. Idereen koestert den wensch dat men den stout- moedigen bedrieger in handen krijge. De lievelingskleur van vele menschen is blaauw. Is het omdat het de kleur des hemels is, waar veler hlikken zich hoopvol en vertrouwend heeu- wendep? Oi om den betooverendeu invloed, dien zoo menig blaauw oog uitoefent? 01' wel, omdat zich aan deze kleur, die in hare verschillende nuances zoowel door de zestienjarige maagd als de bejaarde matrone gedragen wordt, het denkbeeld van getrouwheid verbindt. "Wij wagen hier geen be slissing, maar laten het antwoord gaarne aan onze lezers over. De blaauwe kleur is voorts die, welke het meest tot sieraad der kerken, vooral der katholieken kerken gebruikt wordt; maar uit dit kerkelijk blaauw heeft later een zeer wereldsch blaauw zijn oorsprong genomen. De blaauwe Maandag, die voor velen, hoewel in de laatste tiental jaren in ons vader land gelukkig veel minder dan vroeger, een dag van roode neuzen en blaauwe oogen werd, verkreeg zijn naam van de blaauwe draperieën, waar mede de katholieke kerken op den Maandag na den witten Zondag waren versierd. Hoe sterk de voorkeur voor de blaauwe kleur ook zij, hoe aangenaam en verzachtend zij voor het min sterke oog wezen moge, er zijn toch zoo enkele blaauwe dingen, die ons bepaald onaangenaam zijn. Wie herinnert zich niet uit ziju kindsheid den beruchten „Blaauwbaard?" Hoe wij met afschrik en verlangen teveus zijn gruweldaden door baker en kindermeid hoorden verhalen, en hoe daarna het zien van zijn onmogelijken „blaauweu baard," waarmede hij in het prentenboekje prijkte, ons al die akelige tafe- reelen van den bebloeden sleutel, die geheimzinnige kamer en kast, enz. weder levendig in het geheugen terug riep. Maar die blaauwbaard, hij is met onze kindscheid vervlogen en wij hebben nog slechts eeu medelijdende glimlach over voor dat schrikbeeld onzer jeugd. Er zijn echter van die blaauwe spoken, hoewel spokeu toch eigenlijk wit behoorden te zien, die ook nog lang iia onze jeugd hunne verschrikking behouden, te meer daar zij zoo wel bij dag als avond verschijnen; wij bedoelen: blaauwe schenen, blaauwe oogen (waarbij wij eigenlijk aau het ooglid en den omtrek van het oog denken) en blaauw kousen. Over „blauwe schenen5' zullen we maar niet uitweiden wie er eenmaal in" zijn leven kennis mede maakte zou door onze herinnering misschien in een' verdrietige stemming geraken en den eerstvolgeudeu nacht slecht slapen en dat wenschen wij niet. Voor wie de kennis daaraau tot nog toe geheel vreemd bleef, wenschen wij, dat hij er uiramer anders dan bij een tiaauw vermoeden iets meer van moge te weten komen. Blaauwe oogen, dat is te zeggen die van nature blaauw zijn, hebben wij boven reeds doen keunen als zeer geliefd onder de kinderen der menschen om de zoete taal die zij me nigmaal spreken doch geheel anders is hetwanneer zij niet aan de natuur, maar aan de kunst bijv. aau een fikschen vuistslag hun aanwezen te danken hebben. Blaauwkousen is een benaming van zeker soort van vrouwen die men anti-liuisvrouweu zou kunnen noemen juist niet om bare uithuizig heid maar om haar afkeer van alle huiselijke plichten eu bezigheden, vrouwen die liever de savaute spelen. Wat de afleiding van het woord betreltzoo verwijst men ons naar Engeland waar in de vorige eeuw eeu gezeLchap van geleerde vrouwen bestondwier presidente zich onderscheide door hare blaauwe kousen waarschijnlijk om hare minachting voor alle vrouwelijke ijdelheid aan den dag te leggen. Zulk eene dame tot vrouw te hebbenis voor ieder regtgeaard en waarlijk bekwaam echtgenoot een wezenlijk -schrikbeeld. Welke van deze drie blaauwbeden nu de miust verkieslijke en welke nog de beste zou zijn laten' wij al weder aan ieders smaak en gevoel over. Blaauwboekjes is een artikel, dat vooral bij sommige besturen en regi menten niet zeer gewild is. Volgens sommigen zijn zij aldus genoemd, omdat hun inhoud de scherpte van blaauw zuur zou bezitten volgens anderen om dat zij gewoonlijk in blaauwe omslagjes genaaid zijneven als men van „de groene talel" spreekt om het ministerie aan te duiden. Dit brengt ons van zelf op het groen. De groene ministerstafel heeft eene zuster in 'e „groene tafel waar het „rouge et noir" den boventoon voert. Zusters, zeggen we, niet om gelijke al komst of innige betrekking op elkander maar behalve om den naamook door belangrijke punten van overeenkomst. Beide hebben eene groote beteekenis de eene iu de poli tieke, de andere in de sociale wereld; aan beide ontwikkelen zich dikwijls, bij bet berekenen der kansen en het bestrijden der tegen partij de hevigste hartstogten beiden voeren menigmaal ten verderve eu verheffen ook soms den persoon die zich aan haar nedevzettot eene hoogtewaarop hij zonder het zitten aan die plaatss niet ligt zou gekomen zijn. .r Maar genoeg van deze vergelijkingen. Alleen dit voegen wij er nog aan toe, dat menigen boeren jongen, die in de beschaafde wereld zoo groen als gras zon bevonden worden, aan de eenvoudig groen geverfde tafel, waarop de schaal met groene erwten en groene kooi zijn hongerige maag reeds in verrukking brengt, zich gelukkiger gevoelt dan zoo velen, die een zetel aan een der eerstgenoemde groene tafels innemen. Menig student en oud-studeut herinnert zich nog met een mengeling van genot en huivering den tijd, toen de hoogste eu beste titel, waarmee men hem aansprak, dien van „groen" was. Een troost was er bij, dat hij vooral gebruikt werd door hen, die reeds voor zeer „rijp"konden gehouden worden. Hoewel groen in het algemeen een zinnebeeld is van frischheid en vreugde zoo kau echter Groenland over 't algemeen op deze eigeuschappeu weinig aanspraak maken ook nemen groene oogen in de novellen en romaos zoo wat gelijkeu rang in met rood haar, en wel als teekenen van sluwheid en boosheid, olschoon wij om der billijkheid wille tegen deze voorstelling uit drukkelijk protest aanteekenen. Overigens is het niet te ontkennen, dat het rood als de kleur des bloeds veelal een gevoel van afkeer verwekt. Hier staan echter gelukkig weder verscheidene gunstige bcteekenissen tegen over. Op de wajigen der jougc maagd is het zoowel een teeken vau ge zondheid en vreugde, als van liefde en bevallige schuchterheid, en de mau kan ook van edele verontwaardiging rood worden. „Den roodeu haan op 't dak zetten" en „de roode republiek proclameren55 zijn uitdrukkingen, waarmede men menig rustig oudenvetsch burger van ons land een rilling op liet lijf jaagt. Wit en zwart worden, volgens de natut*rkuudigen; ten onregte onder de kleuren gerekend, liet wit is eene verbinding van kleuren, gelijk ous het prisma doet zien, hoe de witte zonnestralen in verschillende kleuren, die van deu regenboog, worden ontbondeu terwijl zwart slechts een gemis van alle kleur aanduidt. Beide kunnen ook weder beurtelings afkeer en genoe gen inboezemen. Tusschen wit en zwart in ligt de grijze kleur. Grijze haren wijzen ons op 5s levens winter. Z'\] zijn het eerbiedwaardig versiersel van den ouder dom. Gelukkig de grijsaard, die bij 5t verkleuren zijner haren het gevoel voor de groenende jeugd en het blaauw der hope niet verloren heeft. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Het bestuur van het artillerie-vrijkorps alhier, heeft onlangs een besluit genomen om gedurende dezen winter geene prak tische oefeningen meer te houden. Dat dit besluit met het doel der volks-weêrbaarheid niet overeenkomt, behoeft niet gezegd te worden, maar het wekt ook de ontevredenheid op der meeste werkende ledenwaardoor de ambitie geheel en al wordt uitgedooft. Op het verzoek van velen, om te exerceren, door dezen en genen, ter kennisse van het bestuur gebragt, wordt geen acht geslagen. De vertegenwoordigers der verschillende eathegoriën, dienen er wel op te letten, dat zij niet gekozen zijn om willekeurig te han delen, maar om te zorgen dat de wil der meerderheid ten uitvoer worde gebragt. Men zegt zelfs, mijne heeren, dat nu gij voor het grootste deel elkander tot officieren hebt geproclameerd, het vrijkorps naar uwe meeniüg, reeds voldoende aan hare be stemming heeft beantwoord. Maar dit willen wij niet gelooven. Wij hopen dus spoedig eene oproeping tot praktische oefeningen geplaatst te zien, die zeer geschikt des Zondags een of twee uren zou kunnen plaats hebben, tenzij het weder al te on gunstig is. Namens vele werkende leden N. N. Antwoord van X op de aan hem gerigte correspondentie voorkomende in het vorig nommer. Mijnheer de Redacteur der Helacrsche Courant X. wil niet tegen Dr. Nuijens in het strijdperk treden, om de eenvoudige redendat Dr. Nuijens Roomsch Catholiek en X. Protestant is. Van 21 28 November 1S67- ONDERTROUWD eu GETROUWD Geene: GEBOREN: Cornelia, dochter van Bcrnardus Halsema en Henderica van Kooten. Antje, dochter van Jan Dalmeijer en Marretje Brouwer. Marretje, dochter van Gerrit Bakelaar en Cornelisje Mulder. Guurtjc, dochter van Dirk Keijser en Antje Roeper. Jaunefeje, dochter vau Jacob Boon en Antje de Wijn. OVERLEDEN: Marretje Boon, 10 dagen, dochter van Trijntje Boon. Anna Cathariua van der Vo.ist, 58 jaren, weduwe van Jacob Ochqué. Pieter Eelman, 74 jaren, gehuwd met Charlotte Elisabeth Ulrich. Naantje Visser, 7 dagen, dochter van Pieter Visser en Naantje Vlaming. HARKTBEKIGTCN. HELDER 27 November. Aangevoerd 7 Schapen. 2 Vette Varkens 42 c. per Ned. pond. 1 Ma ger Varken 1' 24. 7 Biggen f 2 a 5.25. 64 kop Boter 77^- c. per kop. 27 mud Haver f 4>.50 per jnu,d. 8 mud aardappelen f 4 per mnd en Groenten. 'PERMERENDE 26 November. Kleine Kaas Hooge prijs 31.25. Aangevoerd 79 stapels Kleine Kaas, 4 Middelbare. Boter van fl.05 tot 1.15 per Ned. Gemiddeld f 1.10 per Ned. pd. Aangevoerd 151 Runderen. Vette Koeijen gingen niet zoo vlug van de hand als de vorige week Melkkoeijen zijn meer gezocht. Tijd— Kall'koeijen zijn zeer goed te plaatsen. 25 Paarden. 30 Vette Kalveren. Prijs vau 60 tot 80 ct. per Ned. Handel stag. 34 Nuchtere kalveren prijs f 7 tot f 18. per stuk. Levendige handel. 114 Vette Varkens. De prijs was vau 41 tot 50 ct. per ned. f§. Handel matig vlug. 7 Magere Varkens, f8 tot f 14 en 224 Biggen van f2.50 tot 4.50. Handel ta melijk levendig. 1778 Schapen en Lammeren. In Vette Schapen was de handel iets beter. In Overhoudcrs blijft het zeer stilhet schijnt dat er velen ongans zijn. Kip-Eijeren f5.Eend-Eijeren f3.50 per 100 stuks. 30 mud Peren f 3.per mud. 46 mud Appelen f 4.50 per mud. 1005 Ganzen f 2.50 a f2.80 per stuk. 354 Zwanen f7.a f8 per stok, trage handel. Verleden Dingsdag zijn ter wraag gewogen 114 stapels Kaas, wegende 30678 Ned. De hoogste markt was voor Kleine f 31.25 Middelbare f 33.50. Aangevoerd 824 Ned. ponden Boter. SCHAGEN 28 Nov. 126 Paarden f 20 a 250. 25 Veulens 20 a 80. 2 Ossen f 20 a 40. 8 Magere Gelde Koeijen 1' 100 a 120. 6 Vette Gelde Koeijen 1' 180 a 240. 6 Gras-Kalveren f 16 a 36. 6 Nuchteren Kalveren 6 a 9. 260 Magere Schapen f6 a 14. 610 Vette Schapen f 20 a 24. 180 Lammeren, (overhou- ders f9 a 12 6 Bokken en Geiten f 1.50 a f3.— 14 Magere Varkens f 10 a 15. 54 Biggen 1*4 a 6. Konijnen 20 a 60 ct. Kippen 30 a 100 ct., Eenden 30 a 60 ct. Duiven 10 a 25 ct. Boter 82| ct. per kop of 1.10 ct. per Ned. fg. Kaas 20 a 45 ct. per Ned. Kip-Eijeren 1'4 a 4.75 per 100 stuks. Eendeijereii weinig ter markt. SNEEK, 26 November. Trijs dev Boter f52.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3