680. Zevende Jaargang. 1807. Jïieuras- en WOENSDAG n i Uil u <flÖoertentie--6faÖ. 4 DECEMBER. Een teeken des tijds. -ELDERSG Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Adveetkntien van 14 regels is 40 Centen voor eiken régel ineer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór de3 Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Die zich, ingaande met 1 Januari) a. abonneren, kunnen de 'nog in deze nommers kosteloos bekomen. s., op dit blad willen maand verschijnende Op 1 Januarij a. s. zal, als naar gewoonte, weder een nommer van dit blad verschijnen, waarin eeu Naam lijst zal worden opgenomen van allen die hunnen Nieuw jaarsgroet opentlijk wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iedoren naam wordt gevraagd 50 Cententen voordeelen der armen van de verschillende godsdienstige gezindheden te dezer plaatse, na aftrek van eenige kleine verschotten, indien die niet te vermijden zijn. Drukloon, papier, enz., wordt niet in rekening gebragt. Na afloop zal in dit blad rekening en verantwoording der gelden worden gedaan. Exemplaren der Courant, waarin de Naamlijst voorkomt, zullen te bekomen zijri tegen de betaling van 10 Centen, mist vóór het afdrukken aan te vragen. Men wordt beleefd verzocht vooral voor duidelijke opgaven te willen zorgen, en zich vroegtijdig franco te adresseren aan den uitgever S. 6 1 L T J E Alles verouderd en vergaat, zoo zegt men, en oogenschijn- lijk is dit eene waarheid, die geen tegenspraak duldt. En toch meenen wij op een feit te kunnen wijzen, welke die be wering logenstraft. Er leeft onder ons een volk, het oudste in de geschiedenis der menschheid. Bij herhaling onder het juk van vreemde overheerschers gebragt, is het telkens weer meer gelouterd te voorschijn gekomenbij herhaling in ballingschap wegge voerd, komt het daaruit altijd, met verbeterde godsbegrippen in het vaderland terug; eindelijk door de Romeinen uit zijn land eh zijne bezittingen verdreven en over de gansche aarde verspreid, wordt zijn nationaliteit vernietigd. Zoo zou men denkentoch neenzijne geschiedenis was niet geëindigd. Hoewel onder andere natiën levende, behoudt dat volk altijd dezelfde godsdienst, hetzelfde bloed, dezelfde type, gewoonten en gebruiken, die het voor duizende jaren bezatzoodat, toen het in de midden-eeuwen op nieuw, om het geloof der vade ren werd vervolgd, getoond heeft, nog den moed te bezitten, om den brandstapel te bestijgen welke vuurdoop dan ook gestrekt heeft om de stervende nationale levenskrachten Van dit oude volk weder op te wekken. En toch, Israël de lezer heeft zeker reeds bemerkt dat wij dat volk op het oog hebben Israël is niet meer het Israël van voor achttien eeuwen en vroegerde ballingschap in den vreemdenwaaronder het nog altijd zucht, heeft dat volk zeer veredelt. Beschouwde men Abrahams zonen vroe ger, slechts als de type van het lang verleden, heden ziet men haar de draagster worden der nieuwe begrippen, en veree- nigd het dan ook werkelijk iu zich, het beeld der westersche christelijke beschaving, met dat der heldenmoed en vast houdendheid aan de godsdienst der vaderen, den Oosterling eigen. Zien wij rondom ons, dan zijn het de Israëliten in Frank rijk, die bijzonder onze aandacht trekken. Bij de twee be staande, worden te Parijs twee nieuwe tempels aangebouwd. De gemeente aldaar verkeert in bloeijenden toestand. In meer dan in eenig ander land, zijn de Israëliten daar door drongen met echt christelijke beginselen. Vormendienst kent men er niet meer. Opwekking tot werken der liefde is hunne eeredienst. Van daar dan ook dat het opper-kerkbestuur den schoonen naam draagt van «Comité van Weldadigheid." Overal om slechts iets te noemen overal tracht men te helpen en te ondersteunenkosteloos worden in een, door Rotschild gesticht weeshuis en hospitaal, ouderlooze kinderen eu kranken opgenomen cn verpleegd. Ook in ons Vaderland ziet men velerlei liefdadige inrig- tingen door hen in het leven geroepen en krachtig onder steund in onze naaste omgeving zelfs hier ter plaatse bestaan onder de Israëliten vereenigingen tot ondersteuning van den hehoeftigen geloofsgenoot. Hunne liefde tot de naasten wordt zelfs met hunne ver maken en uitspanningen vereenzelvigd. Onder anderen be staan hier twee reciteer gezelschappen, waarvan de contri butie tevens dienstbaar wordt gemaakt tot ondersteuning van noodlijdenden. Onder vele zal het genoemde wel voldoende wezen, om daarin het verblijdend teeken des tijds te doen opmerken, dat het goede des christendoms ook reeds tot Jakobs nakroost is doorgedrongen, en dat het hoe pal het ook heeft ge staan in den strijd overwonnen is gewordenniet met chassepots of achterladersmaar door het zekerheids-wapen «humaniteit" en door de zachte stem der liefde. Zoo toch behoort de zegepraal immer aan het werkelijk Mogten er onder de lezers christenen zijn, die deze beschou wing niet deelen en die meenen, dat Israël nog altijd gebukt gaat onder het strafgerigtwij laten die meening geheel voor hunne rekening; maar tot allen en tot dezulken in het bijzonder zij met ernst gezegd laat ons toezien, dat Israël ons niet beschame in de werken der liefde de naderende winter zal daartoe de schoonste gelegenheid aanbieden opdat het niet blijke moge, dat wij in naam, en zij inder daad, volgelingen zijn van den grootsten der profeten, den stich ter van de godsdienst der liefde. POLITIEK OVEKZIGT. De Gazz. (V Ital. spreekt het berigt tegen, dat Italië het conferentie-voorstel heeft aangenomen. De Opin. zegt, dat men de toestemming van Italië niet in volstrekten zin moet opvatten. De Regering heeft, om Frankrijk te geraoet te komen, in beginsel het voorstel aangenomen, maar behoudt zich voor, zich difinitief te verklaren, nadat Frankrijk som mige vragen zal hebben beantwoord. Ook de adhesie der groote mogendheden moet men niet te volstrekt opvatten. Pruisen, Rusland en Engeland toch blijven van oordeel, dat zij het voorstel niet definitief kunnen aannemen, zonder dat vooraf een goed omschreven program worde gegeven. De ItaU bevestigt, wat de Opin. meldt, en zegt, dat de regering in beginsel heeft aangenomen, maar te gelijk heeft doen ken nen op welke grondslagen haars inziens de conferentie zou behooren te beraadslagen. De pauselijke regering heeft even eens gehandeld. De bijeenkomst der conferentie zal eerst verzekerd zijn, indien de mogendheden de overtuiging erlangen, dat de be raadslagingen niet zonder resultaat zullen blijven. Het is te betwijfelen, dat Europa er in toestemme zijn gemagtigden bijeen te laten komen, om onvruchtbare discussiën te houden en in protocollen een reeks van meeningen op te nemen met den schijn van min of meer verpligtende kracht, zonder dat die kracht en haar resultaten werkelijk bestaan. Te Parijs is in den senaat over Rome er. Italië gesproken. Dupin heeft den keizer hulde gebragt voor de ondersteuning aan het pauselijk gezag verleend; hij achtte het den pligt en het belang van Frankrijk, het door de omwenteling bedreigd catholicisme te beschermen. Bonnechosse beschuldigde Italië van verraad en vertrouwde, dat de Fransche regering haar troepen eerst zou terugroepen na afdoende waarborging van de veiligheid van 's pausen wereldlijk gezag. Mij achtte dat gezag noodig voor het bestaan van het geestelijk gezag en zeide, dat de roomschen nooit zullen toelaten, dat de paus in het Vatikaan zetelt en de koning van Italië op het Ka- pitool. Donnet heeft de staatkunde van Italië aangevallen en eischte, dat het votum, dat Rome tot hoofdstad van Italië verlangde, zou worden te niet gedaan. Hij wachtte met ver trouwen de stemming van den senaat af, die de beteekenis van de romeinsche exepditie nader zou doen uitkomen.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1