landsche Zakeu dermate zullen toenemen, dat splitsiug on vermijdelijk wordt. Een departement van openbare werken, met een technicus-administrateur aan het hoofd, zou alsdan minder wenschelijk wezen dan een departement van ouderwijs, •welks hoofd een politiek man kan zijn, die kracht aan het bewind kan geven. Aan dat departement zouden kunnen worden toegevoegd: kunsten en wetenschappenStaals-Cou- jant en Staatsbladarmwezen èn welligt ook, tot ontlasting van het departement van Einantientelegraphie en posterijen. Volgens bovengenoemd blad kan zoodanige regeling niet uit blijven en mag de zaak wel ernstig worden behartigd. Men leest in de Fnesche Courant, die er gewoonlijk op Eriesche wijze geen doekjes omwindt, het volgende stuk Zoolang die toestand duurt, welke men gewoon is apoli tieke krisis" te noemen, houden natuurlijk ook de geruchten en praatjes aan over kamer- of kabinetsvernieuwing. De één zegt, «zoo moet het," een ander beweert»neen, het moet juist andersom." Prof. Vreede keurt het af, dat men om redenen buiten de begrooting gelegen, de begrooting zelve afstemt. Nu weet niemand beter dan prof. Vreede, dat het eene onmogelijkheid is hetgeen hij wil, en dat, indien bij één der Ministers, juist bjj dien van Buitenlandsche Zaken, de begrooting moet af gekeurd kunnen worden om redenen buiten de begrooting zelve. De betrekking van Minister van Buitenlandsche Zaken is eene betrekking van vertrouwen, van groot vertrouwen. De diplomatie is eene zaak, waarin niet ieder zijn nens moet steken, noch waarover ieder zijn adem moet laten gaan, ter wijl ze bezig is met onderhandelen. (Na afloop eener zaak heeft natuurlijk de vertegenwoordiging des volks er regt op te weten, hoedanig de dingen zijn behandeld; eene weigering om de desbetreffende stukken over te leggen, geeft het regt om ten minste te twijfelen aan het beleid van een Minister.) Nu laat men natuurlijk een Minister van Buitenlandsche Zaken zijn gang gaan, tot dat eene zaak is afgesponnen. Wanneer het nu blijkt, dat die zaak niet in 's lands belang is beëindigd, dan wil zich de natie van den onhandigen en dus onbruikbaren dienaar ontslaan. Hoe moet dat geschie den? Op die vraag heeft Prof. Vreede geen antwoord ge geven. Gewoonlijk laten heeren van zijn redeneertrant de meest alledaagsche en natuurlijke opvatting eener quaestie buiten het spel, om ze op nevenzaken te bestrijden. Het is in alle constitutioneele landen de gewoonte gewor den om een Minister naar huis te zenden, door middel van afstemming zijner begrooting.-met andere woorden, door hem het noodige geld te onthouden. Is de begrooting niet aan de orde, wenscht men op an dere dagen dan op den algemeenen rekendag af te rekenen, zoo komt er een votum van wantrouwen, eene motie van afkeuring, door een der leden van de Kamer in den loop der debatten, naar aanleiding van het een of ander voorval op geworpen. Men weet, hoe hevig het middel van den heer Keuchenius, om door de gevolgen eener motie het kabinet te zuiveren, is afgekeurd geworden. Men hoort thans, hoe prof. Vreede ijvert tegen eene ver werping der begrooting, om redenen buiten de begrooting. Toen de kok van I. ode wijk XI vraagde, met welke saus de kippen wenschten gebraden te worden, was het antwoord: uwij willen in het geheel niet gebraden." Zoo ook onze Ministers en hunne verdedigerszij keuren elk middel af, dat er toe leiden moet om deze heeren naar huis te zendengeen enkel middel deugt, omdat de heeren verkiezen te blijven zitten. Naar men verneemt is door de hoofd-administratie der posterijen het eerste postraktaat met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika geslotenwaarbij eene be langrijke vermindering van brievenport (van 70 op 40 ets.) is aangenomen. Dit traktaat zal reeds met 1 Januarij a. s. in werking treden. Ook met Frankrijk is eene nieuwe conventie aangegaan, waardoor het brievenport van 30 op 20 ets. zal gebragt worden. In het Dagblad leest men Met het meeste genoegen vernemen wijdat onze stad genoot, de heer Switzardie eigenaar is van talrijke panden zoowel binnen als buiten deze gemeente, welke door personen uit den min gegoeden stand worden bewoond, thans weder, even als het vorige jaar, het edelmoedig besluit heeft ge nomen gedurende den geheelen winter, de huren voor al die panden met een vijfde gedeelte van den prijs te ver minderen. Dankbaarheid van de bewoners zal hij daarvoor hoogst waarschijnlijk inoogsten; zelfsvoldoening over zijne edele daad geniet hij zeker; dat zijn voorbeeld bij velen na volging moge vindenhopen wij. Te Deventer is met St. Nicolaas aan 1900 kinderen van de bewaar-, armen- en tusschenscholen een feest gege ven. Er waren 2 poppenkasten en strijkmuziek, en de kin deren werden onthaald. De Tijd, Noord-Hollandsch Courant zegt het volgende: "Wij vernemen met genoegen dat de edelhartige vrou wen die werkzaam zijn met giften in te zamelen voor het vaandeldat zij, in naam der katholieke doehteren van Neder land aan Zijne Heiligheid voor de pauselijke zouaven zullen aanbiedenhet besluit genomen hebben om ongeveer f3000 aan dat geschenk te besteden De overblijvende gelden zullen ten goede van de Nederlandsche zouaven komenen aller eerst voor de gewonden worden aangewend." In de Kamper Cl. leest men Terwijl keizer Napoleon, nu ten tweede male in Italië tusschen beide is getreden, om het wereldlijk gezag des pausen te handhaven, zal het voor velen niet onbelangrijk zijn te wéten, dat deze tusschenkomst ter instandhouding van het wereldlijk gozag, de eenenveertigste is, sedert het jaar 734, door de verschillende pausen ingeroepen. De Franschen traden ten behoeve der Pausen zestien maal tusschen beide; de Duitsohers vijftien maal; de Spanjaarden drie maal; de Engelschen twee maal; de Grieken, de Noormannen, de Hongaren en de Turken ieder één maal. Het is dus op verre na geen nieuwtje, wanneer de Ita lianen pogingen aanwenden zich van het pauselijk juk te ontdoen. Het Giornale di Roma deelt een apostolischen brief mede van den Paus, waarbij kardinaal Andrea wordt ont heven van de waardigheid van kardinaal. Hem is den tijd van drie maanden gegeven om zich nederig bij den Paus aan te melden, ten einde diens vergiffenis te verwerven. Indien die termijn is verloopendan kan niets meer baten en zal Andrea ontheven zijn van zijne waardigheid als kardinaalbisschop enz. De Java Rode zegt: Door een Engelsch schip moet in Straat Banka eene goede vondst zijn gedaan. Naar wij toch van goederhand vernemen, zoude het aldaar drijvende hebben gevonden een verlaten, doch overigens volkomen hecht en sterk schip, met eene rijke lading aan thee. Men vermoedt dat het sehip, na vastgeraakt te zijn, door den kapitein, wiens vrouw en kinderen aan boord schijnen te zijn geweest, alsmede door het scheepsvolk is verlaten en later, bij hoogeren waterstand, weder van zelf vlot is geraakt. Het moet naar Anjer zijn opgebragt en wordt eerstdaags hier verwacht. Berigten uit Barcelona spreken binnen deze stad van eene verschrikkelijke gebeurtenis, waaromtrent men nog niet genoeg op de hoogte is, om daarvan de juiste omstandig heden te kunnen mededeelen. Het zoude gebleken zijn, dat te midden van een groot aantal zakken met meel, in deze haven aangebragt en ontscheept, eenige zakken waren met rattenkruid vermengd. Daar een gedeelte daarvan door twee bakkers was gebruikt, zijn reeds vier personen over leden en tien anderen ernstig ongesteld gewordenen naar het gasthuis vervoerd. De schrik, die door deze mis daad op 't hoogste toppunt is gevoerd, is niet mogelijk te beschrijven. Tn de gemeente Bergh en omstreken hebben zich in de laatste dagen verscheidene ernstige gevallen van honds dolheid voorgedaan. De burgemeesters in dit gewest hebben aanschrijving gekregen hunne politie-verordeningen daarom trent met strengheid toe te passen. Uit Londen berigt men omtrent de groote meeting der Cabmen in Exeter-Hall, het volgendeDe groote zaal was stampvol met koetsiers en eigenaars van cabs. De vorige dagen was ieder van de tallooze cabs, die Londen doorkruisen, versierd met een groot bord, waarop stond: «Geen verpligte lantaarns of verdere lastige reglementen." En daaronder «Groote meeting in Exeter-Hall Dingsdag avond. Alle voerlieden worden verzocht ten vier uur thuis te zijn." En werkelijk was op dat uur de drukte van Londen Verdwenen Geen enkele cab bijna was er te zien, bij geen schouwburg of concertzaal, nergens. Aan de stations gaf dit de meeste verwarring. Wel hadden de meeste spoorwegmaatschappijen andere rijtuigen gehuurd en ter beschikking der passagiers gesteld, doch dat bleek onvoldoende. Vooral de bagage gaf veel last. Doch hierin werd voorzien door 't geweldig aantal pakkendragers, dat voor deze gelegenheid als uit den grond opkwam en door eene menigte groente- en vischverkoopers, die met hunne wagens het publiek ten dienste wilden zijn. Een vreemdeling met eene dame had nog een ontrouwen cab- man met zijn cab gevonden, en zij reden naar hun hotel in het Strand. Toen 't rijtuig echter in de nabijheid van Exeter- Hall kwam, waar de meeting gehouden werd en waar eene menigte menschen, die in de zaal geen plaats kon krijgen, buiten stond, ging de menigte hem achterna en wilde den koetsier te lijf. Deze legde de zweep op het paard, en eene harddraverij begon tusschen het rijtuig, 't welk inmiddels omgeven werd door politie te paard, en de menigte, gillende en schreeuwende, grootendeels vrouwen. De vreemdelingen, die zeker vreemd opgezien hebben van de drukte van Londen, zijn nog behouden in hun hotel gekomen, en de koetsier is onder geleide der politie aan de woedende menigte ontsnapt. Minder goed liep het af met een ander koetsier, die met een cab. waarin een heer gezeten was, Trafalgarsquare pas seerde, juist toen de menigte, de in Exeter-Hall geen plaats had kunnen vinden, daar eene tweede meeting hield. Niet tegenstaande de afkeuring van den voorzitter, gingen een vijftigtal der aanwezigen op den cab af, zetten de passagier er uit, spanden het paard af, wierpen den cab onderste boven en joegen de cabman weg. Die tweede meeting heeft een besluit genomen, dat geen cab na 't vallen van den donker op straat zal komen, zoolang de nieuwe bepalingen van kracht blijven. Toen eenige personen met fakkels meer walm en ver warring dan licht gaven, bij die meeting in de open lucht, begon een den kreet: «Geen lichten" aan te heffen, die een geruimen tijd door de meeting van oogenblik tot oogenblik

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2