■gadering met roem is genoemd geworden. De in de Staats-Ct. voorkomende lijstis het eerste geweest wat de Voorzitter aangaande die belooniDgen heeft vernomen, daar hem geene voor&ragt is gevraagd geworden voor deze gemeente. Om thans officieel te reclameren acht de Voorzitter eenig- zins gewaagd; en hoe verdienstelijk de heer Snel zich ook heeft gemaakt, meent de Voorzitter dat hij meer als onder geschikte heeft gehandeld, daar toch de doctoren de eerste personen zijn, die dan niet minder aanspraak zouden hebben op de bewuste belooning. De heer Braaksma is het daaromtrent met den Voorzitter niet eens, en zegt dat <de heer Snel geheel onverpligt en dik wijls ongeroepen in zeer gevaarlijke omstandigheden groote diensten heeft bewezen. Spreker zegt het overigens aan de wijsheid van den Voorzitter te zullen overlaten. De Voorzitter belooft officieus te zullen onderzoeken of Tedres mogelyk is. De heer de Breuk zegt dat het ook hem heeft getroffen den naam van den heer Snel in die lange lijst niet te hebben ge vonden. Spreker stelt voor, dat uit de vergadering van den raad een opentlijk blijk van goedkeuring, tevredenheid en dankzegging voor de gegevene moeite zal uitgaan aan de leden van de cholera commissie en speciaal aan haar lid den heer F. Snel. Dit voorstel door den Voorzitter in omvraag gebragt, wordt met algemeene stemmen aangenomon. Daarna wordt de vergadering gesloten. 1TI SJV3 TIJ D 11T 3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 13 December 1867. Heden voormiddag wordt langs de kust eene groote partij wrak- en rondhout opgevischt. Men vermoedt dat het afkomstig is van een Engelsche steenkolen brik, die waar schijnlijk in den vliegenden storm van gepasseerdeu nacht op de haaks zoude zyn verbrijzeld geworden. Van Zr. M'. stoomschip Zoutman zijn heden in den vroegen morgen, door een hevige windvlaag, de beide op den wal uitgebragte kettingen gebroken, waardoor genoemd schip driftig raakte. Men liet echter spoedig het anker vallen en daarna is het met behulp van twee sleepbooten, een nieuwe ligplaats aangewezen. Aan den onlangs eervol ontslagen lichtwachter te Kijk duin J. Muije is een pensioen verleend van f 231.'sjaars, ingaande 1 Januarij a. s. Z. M. heeft de officieren van gezondheid 3" ki. bij de zeemagt J. Meijers en G. F. Rocbat, met den 16 dezer, bevorderd tot officieren van gezondheid 2e kl.met bepaling dat eerstgenoemde zal rang nemen tusschen de officieren van gezondheid 2e kl. G. Karssen en E. M. van Lier, en laatstgenoemde tusschen de officieren van gezondheid 2e kl. L. P. Gijsberli Hodenpijl en dr. H. de Brieder. Z. M. heeft beuoemd bij de scherpschutters-vereeniging West-Friesland te Scbagen: tot kapt. G. Y. Blaauw; tot le luit J. W. Hoogendijk en tot 2e luit. Jb. Denijs. Z, M. heeft met 1 Januarij 1868 benoemd: tot com missaris van politie en waterschout te Enkhuizen J. W. Kemna, thans commissaris van politie te Brielle; tot commissaris van politie en waterschout te Brielle Ij. A. J.F. Voltelen, thans commissaris van politie te Enkhuizen. Een seheveningsche visscher van de reederij van den heer B. Pronk, heeft uit zee een verlaten schip met hout te Gravesand binnengebragt De waarde der lading wordt op f 100,000 berekend. Door den reeder Pronk is een gemag- tigde naar Engeland gezonden, om voor zijne regten te waken. Men leest in de Harlinger Courant De Engelsche stoomboot Ivanhoe, die geregeld om de 14 dagen hier dienst deed tot vervoer van goederen eu vee, verliet op Zondag 1 dezer de haven van Leith om met eene lading ijzer naar Amsterdam te stooinen. Sedert heeft men van die boot en hare bemanning niets meer vernomen, en vermoedt men dat zij in zee is gezonken. Ook vermoedt men dat het stoomschip Thérèse, kapt. Fleming, van Grangemouth naar Rotterdam met een lading ijzer, in dienzelfden storm is vergaan. Te Rotterdam viel Maandag avond, terwijl ds. de Har- tog in de kerk der Eng. Presbyt. gemeente optradeen stuk pleister van 't plafond der kerk. Dit gaf zoo groote angst en verwarring, dat de dienst gestaakt moest worden. Door de Tijd is voor liet pauselijk leger reeds ont vangen f 115,638.665. Men schrijft uit Zwolle 11 Deo. Gisteren avond is, bij aankomst van den laatsten spoortrein van Meppel, een persoon aangehouden, die, toen hij zich met een jong menseh alléén in een der waggons bevond, nadat de overige passa giers dien waggon aan het station Dedemsvaart hadden ver laten, dat jonge mensch heeft aangerand en zijn geld afge vorderd, en toen het bleek dat deze geen geld meer bij zich had, bij de keel gegrepen en onder bedreiging Jat hij hem zou verworgen, zijn borologie afgedwongen. De dadpr is een uit Veenhuizen ontvlugte kolonist en bevindt zich thans in hechtenis. Dit ongehoorde voorval levert het bewijs voor de noodzakelijkheid, dat de reizigers op de spoortreinen in staat gesteld worden door signalen gemeenschap met de conducteurs te kunnen hebben. De Unila Caltolica geeft bevredigende mededeelingen omtrent de militaire maatregelen, die door het ïomeinsche gouvernement tot zelfverdediging worden genomen. Behalve de legioenen vrijwilligers, wier sterkte verdubbeld wordt, houdt men zich op dit oogenblik op het platteland onledig met de zamenstelling van bataillous squadriglieriwelke be staan uit gewapende boerendie worden geoefend en aan gevoerd door officieren van het leger. Dagelijks komen nog Engelsche en lersche vrijwilligers te Rome aan, zoodat men mag aannemendat de paus weldra een niet onaanzienlijk leger en een in de wapenen bedreven landweer tot zijn be schikking zal hebben. Dat het in de pauselijke staten nog verre van rustig is, blijkt uit een berigt uit Rome, volgens hetwelk de kom- mandant, deu 3en dezer eveu na het vertrek der laatste compagnie Franschen een rapport ontving, dat hem nood zaakte sterke patrouilles naar Trastevere te zenden. Een ander berigt meldt, dat gedurende de beide laatste nachten, van 2 en 3 December, 150 jongelieden, meest van den ar beidenden stand, Correse hebben verlaten om een korps vrij willigers te vormen. Bij zulk eene stemming is de vrees voor nieuwe ongeregeldheden volkomen gegrond. Te Dublin heeft Zondag jl.eene groote treurprocessie plaats gehad, met drie doodkisten, rouwkoetsen en muziek korpsen aan het hoofd. Er werden lijkredenen gehouden, waarin de Feniërs die geëxecuteerd waren geprezen en Engeland hevig gelaakt werd. De rust werd echter niet verstoord. De president Juarez heeft aan de republiek Guatemale den oorlog verklaard. Eeu van de meest kwijnende takken des Amerikaan- schen handels in het thans bijna afgeloopeu jaar was de petroleumliandel. De prijs daarvan was zoo laag, dat de pro ductiekosten niet betaald en een groot hedeelte der bronnen verlaten werden. Het toenemend gebruik van petroleum als brandstof op de stoombooten, die de groote rivieren van Amerika bevaren, heeft aan dien handel slechts weinig le vendigheid en voordeel kunnen bijzetten Blijkens Aftonbladet zijn er in den laatsten tijd ver schillende proeven genomen met een door den ingenieur N. Nolig, nieuw uitgevonden soort van buskruid, dat ge bleken is een buitengewone kracht te bezitten. Met eene kleine hoeveelheid van dit kruid, dat los gelegd werd op een granietblok van de grootste afmeting, die tot vestingen gebruikt worden, en behoorlijk ontstoken, barstte de steen in verscheidene stukken, terwijl gewoon kruid op die wijze zelfs bij herhaling in veel grooter hoeveelheid aangewend, geen de minste werking vertoonde. Granaten met dit kruid geladen eu uit een klein kanon tegen een klip afgeschoten, ontploften bij de aanraking en vernielden den berg over eene oppervlakte, die veel grooter dan de granaat was. Yijf scho ten, die naast elkander troffen, veroorzaakten een groot gat in deu berg. Men nam ook de proef door bommen van zes duim met dit kruid geladen op een ijzeren plaat van een centimeter dikte te leggen. Bij de ontploffing, toen de bom men in kleine stukken sprongen, werd er een groot gat in de daaronder liggende plaat geslageu. Ook een dikke pant- serplaat van vier centimeters, waaropeen bom van 15 duim gelegd werd, werd zoodanig beschadigd, dat niet alleen het einde der [plaat, waar de bom gelegen had, gebogen was, maar door de sterke dreuning scheurde de plaat aan de tegenovergestelde zijde door midden. Onderzeesche mijnen van 50 pond zijn ontstoken en niet alleen werd het water daardoor met geweld opgeworpen, maar ook de granietkusten schudden zoodanig, dat de glasruiten der daarop gelegen huizen sprongen. Een niet minder geweldige werking, ofschoon van eenen anderen aard, bleek bij de landmijnen, die zich kenmerken poor geringe kosten en gemakkelijke uitvoering. Niette genstaande deze geweldige kracht kan het nieuwe kruid zonder eenig gevaar met een zwavelstok aangestoken worden dewijl het op die wijze slechts langzaam zonder ontploffing verbrandt. Het is alzoo niet als het gewone kruid aan eenig gevaar onderhevig, om het in magazijn op ie slaan of te vervoeren en kan alleen tot ontploffing gebragt wor den, wanneer het op die wijze wordt aaugewendt als de uitvinder opgeeft. Mishandeling der landverhuizers: De te Milwaukee verschijnende 'Herald, bevat de volgende door een geloof waardig persoon, Dr. Dover, te Carvar in Minnesota, gedane mededeelingen. Yoor eenigen tijd kwamen ter woonplaatse van den berigtgever verscheiden familien uit Pruisen aan, die er bleek afgemat, en vermagerd uitzagen en van hun lot gevallen het volgende berigt gaven. Den 5den Junij vertrok het schip WilberforcF1 met 560 tot 580 Duitsche passa giers van Bremen naar Quebec. Weldra merkten de land verhuizers in welke handen zij geraakt waren. Zij werden door de bemanning als transportvee behandeld, beschimpt en gestotendoor den kok en bootsman mishandelden bij de geringste klagt over de slechtheid van den kost hun toe gevoegd //Goed genoeg voor jelui, zwijnen." Volgens het contract zouden de passagiers wekelijks 5 pond brood out-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2