IlPiiMir Zeeramp op Terschelling. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. TELEGRAM. vangeu; iu plaats daarvan kregen zij slechts Ij pond; de kwantiteit was ontoereikendde kwaliteit beneden alle kritiek. Na ongeveer vijf weken braken de pokken en de hon- gertyphus aan boord uit, de ellende werd eiken dag grooter, en bij de aankomst te Quebec, na een reis van volle acht wekenmoest een groot gedeelte der passagiers in het hos pitaal gcbragt worden. De geneesheer verklaarde uitdrukkelijk dat niets anders dan honger de oorzaak der ziekte was. Te Quebec echter liet de kapitein een groote hoeveelheid vaten met boonen, rijst, erwten, zuurkool, enz. enz., aan land brengen en daar voor zijne rekening verkoopen. Men hoopt echter dat van de zijde der Pruisische regering stappen zullen worden gedaan, dat deze onmenschen het op een anderen keer niet weer zullen wagen, de argelooze, zich aan hunne zorgen toe vertrouwende landverhuizers niet weer zoo te mishandelen. Onderweg waren niet minder dan dertien kinderen aan de hongertyphus gestorven. Dat er bij het mededeelen van nieuwstijdingen dikwerf groote overdrijving plaats heeft, is eene waarheid die helaas wel geeue bevestiging meer behoeft. Dezer dagen heeft zich daarvan evenwel eene nieuwe proeve voorgedaan welke te curieus is, dan dat zij geene vermelding zou verdienen. Men verhaalde namelijk, dat erin Bohemen en Moravië negen en zeventig geestelijken vervolgd werden wegens het te hevig aanvallen der anti-cordaatsbeweging. Thans blijkt echter officieel, dat dit slechts met drïe priesters het geval is. 3[ngc3anbcn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Men vestigt de aandacht van belangstellenden op het strooibillet betrekkelijk den verkoop van Sigaren op 17 "dezer in het bierhuis n DE BROUIVERI Daarbij wordt gemeld dat de te verkoopen Havana Sigaren gedeelte 1 ij k direct van Havana via Amsterdam zijn aangevoerddoch er wordt niet opgegeven hoe klein dat gedeelte is, en waar de rest van daan komt. Deze bijzondere wijze van annonceren gevoegd bij de omstandigheid dat de monsters eerst eenige uren vóór den vprkoop verkrijgbaar zijndoet onwillekeurig deuken aan het spreekwoord: Boer pas op uw Hoenders Z. Van 29 November 12 December 1867. ONDERTROUWD; Geene. GETROUWDBiem Lap, loods, wonende te Helder en Anna van Heer- waarden. Maarten Brouwer en Neeltje Selser. GEBOREN Anna Maria, dochter van Jacob Koorn en Martje Bakker. Keetje, dochter van Willem Jz. Smit en Aafje Schraag. Klaas, zoon van Jan Goraes en Jantje Dopmeijer. Antje, dochter van Gerrit Breman en Antje Brouwer. Grieteka, dochter van Sijbrand Keijser en Marretje Keijser OVERLEDEN Pieter Jan Roeper, 2 maanden, zoon van Pieter Roe per en Antje Eelman. Aaltje Krijnen, 5 jaar, dochter van Cornelis Krijnen en Niesje Kuiper. Dirkje Gorter, 17 dagen, dochter van Cor nelis Gorter en Antje Dekker. Hendrik Koorn, 3 jaar, zoon van Hen drik Koorn overleden, en Neeltje Mulders. Christiaan Nicolaas Ponger, 3 maanden, zoon van Siert Christiaan Ponger en Hendrina Gaaff. Jan Bruin, 5 weken, zoon van Pieter Bruin en Antje Dekker. Martje Kooi- mau, 46 jaren, ongetrouwd. Marina Kooiman, 8 maanden, dochter van Dirk Kooiman en Cornelisje Vlaming. Willem Backer, 18 jaar, zoon van Jan Backer en Sijtje Tendam. Antje Gorter, 18 maanden, dochter van Cornelis Gorter en Antje Dekker. Klaas Bakker, 9 maanden, zoon van Jacob Bakker Jz. en Neeltje Saris. Dieuwertje Mossel, 72 ja ren, weduwe vau Pieter Plaatsman. Een levenloos. MAKKTREIMGTEN. HELDER 11 Dec. Aangevoerd 3.-Schapen. 4 Vette Varkens 40 a 42£ ct. per N. P. 1 Mager Varken f20. 2 Schrammen. 5 Biggen. 1 Geit. 50 kop Boter 70 ct. p. kop. 600 Kip-Eijeren f 4 per 100 stuks. 100 N. P. Friesche Kaas 28 ct. per Ned. P. 10 mud Haver. 370 mudden Aardappelen f 3 a 3.80 en 25 mud Appelen f 3.40 per mud. 2 schuiteu met groenten. PURM ERENDE 10 December. Aangevoerd 84 stapels Kleine Kaas. 9 Middelbare. Boter van f0.95 tot 1.05 per Ned. fg. Gemiddeld fl per Ned. pd. Aangevoerd 52 Runderen. Vette Koeijen in een doen als de vorige week. Melk-, Tijd- en Kalfkoeijen niet aangevoerd 23 Paarden. 32 Vette Kalveren Prijs van 55 tot 80 ct. per Ned. Handel stug. 38 Nuchtere kalveren prijs f7 tot f 16 per stuk. Handel stug. 68 Vette Varkeus. De prijs was van 40 tot 49 ct. per ned. Handel matig vlug. 7 Magere Varkens, f8 tot fl4 en 139 Biggen van f2 tot 4. Handel stug. 2105 Schapen en Lammeren. In Vette Scha pen waren bijna niet te verkoopen, waardoor de prijs ook lager werd. In Overhouders blijft de geest voortdurend stil. Kip-Eijeren 1' 5. .per 100 stuks. 11 Appelen f4 per mud. 1203 Ganzen f 2.40 a f2.80 per stuk. 411 Zwanen f7.a 19 per stuk. SCHAGEN 12 Dec. 4 Paarden f 20 a 40. Nuchteren Kalveren f3 a 6. 360 Magere Schapen f5 a 12. 690 Vette Schapen f 17 a 20. 168 Lammeren f 6 a 12. 12 Magere Varkens f 10 a 16. 50 Biggen f3.50 a 5.50. Konijnen 10 a 60 ct. Kip pen 25 a f 1. Eenden 25 a 60 ct. Duiven 10 a 15 ct. Boter 70 ct. per kop of 93 ct. per Ned. Kaas 20 a 25 ct. per Ned. Ég. Kip-Eijeren f4 a 4.50 per 100 stuks. Eend-eren niet genoteerd. ENK HUIZEN, 11 Dec. A .ngevoerd 24 stapels Kaas, wegende 6447 Nederl. ffi. Hoogsteprijs f 29.75. Laagste prijs f27.Mosterdzaad per mudfl9a20. Karweijzaad, per 50 kilo f 21.50 Maauzaad, per 50 kilo f17. Graauwe Erwten per mud 16 a 18. Capucijnders per mud f 13 a 15. Bruine Boonen per mud f 14 a 16. Witte Erw ten per mud f 13. Wijker valen per mud f12. SN EEK, 3 December. Prijs der Boter f 50. Heden Vrijdag 13 December 1867. Handelm. 136^ nominaal. Metall. 46. Mexico (oude) 14$. Turken31$. Binnenl. Spanje 84$. Vereenigde Staten 1882 76$ h 75$. Russ. Spoorw. Aand. 185J. Zondag 15 dezer vertrekt van hier de West- Indische mail en de Oost-Indische landmail via Marseilleden 16 dezer via Southampton. ADVERTENTIES. Bevallen van een ZOONA. HARMSNAM1NK. Nienioediep13 December 1867. Diegenen welke geregtigd zijn tot het dragen van het Metalen Kruis, en als nog niet tot onze Vereeniging zijn toegetreden doch, daaraan gaarne wensch- teu deel te nemen worden door wijziging onzer Statuten, daarvoor in de gelegen heid gesteld, en inistdien uitgenoodigd daarvan inzage te komen nemen in het Lokaal der VEREENIGINGvóór of op den 26 dezer maand. De President, fl. W. KIJIJOII. Een vreeselijke ramp trof den 2den December jl. het eiland TERSCHELLING. De loodsboot No. 4Schipper Klaas Molenaar, is, terwijl zij op haren post in de Noordzee kruiste, om andere schepelingen ten veiligen gidste strekken, tengevolge van den Noordwesten stormmet man en muis vergaan. Zeven kloeke mannenallen burgers van Ter schellingvonden den dood in de golven; terwijl een en dertig Weduwen en Weezen, waaronder nog twee zwangere vrouwenjammeren om de nog niet teruggevonden lijken hunner Echtgenooten en Vaders; en wat deze ramp in de gevolgen nog verschrikkelijker maakt, is de omstan digheid dat de Nederlandsche Wet niet dan zeer ten deele in hunne behoeften voorziet, zoodat verreweg het meerendeel onverzorgd achterblijft. LandgenootenLiefdadige Landgenooten kunt gij dit duldendat de nagelaten betrekkingen van dap pere mannendie het Vaderland hebben gediend en die hun leven ten offer bragten aan zeer trouwe pligtsbetrachtingbij den rouw die hun hart verscheurt, ook nog gebrek moeten lijden aan het noodige levensonderhoud? Kunt gij dit dulden Scheepsreeders Handelaren en Assu radeuren vooral, wier schepen en ladingen zij zoo dikwijls in veiligheid bragten Kunt gij dit dulden Zeeliedendie de verongelukten als makkers vereert, welke reeds menig menschenleven op onze kust hebben gered Kunt ook gij dit dulden rijk gezegende Vrouwen in Ne derlanddie uwe Echtgenooten dagelijks in veiligheid bij u moogt zien en in ruimen overvloed u verheugt Dit is niet te denkenIn Nederland heeft men altijd trouwe pligtsbetrachting op hoogen prijs gesteld en had men medelijden met alle zwaar beproefden. De een en dertig Terschellingsche Weduwen en Weezen doen een beroep op uwe liefdadigheid. O! denkt aan hen en opent uwe milde handen, om zoo veel mogelijk hunnen nood te lenigen. De ondergeteekendendie zich tot eene Commissie hebben vereenigd, om aan de ongelukkigen zooveel mogelijk hulp te verleenen, herinneren zich nog levendig, dat toen in denjare 1835 eene dergelijke ramp Terschelling trof, uwe liefdadigheid zeer overvloedig heeft medegewerktom den daardoor out- stanen nood te verzachten. Met vertrouwen bieden zij zich daarom thans aanom uwe liefdegaven te ontvangen en op de besle wijze aan te wenden. Zij zuilen daarvan tevens door middel der dagbladen verant woording doen. Moge de goede God vele harten bewegen om het met rijke giften te verblijden. Terschelling, De Commissie voornoemd 9 December 1867. A. B. MENTZBurgemeester. C. KRAAN, Inspecteur over het Loodswezenenz. W. S. L. ESCHAUZIER Commis saris en Ontvanger der Loodsgelden. J. WOUTERS, Herv. Predikant. J. H. v. d. VEEN, Doopsgez. Predik. P. ALTENA, Rijks-Ontvanger. Op verzoek van genoemde Commissie verklaart de ondergeteekende zich mede bereid tot de ont vangst en het overmaken van liefdegavenen zal daarvan in dit blad melding maken. Helder, 13 Dcc. 1867. S. G I L T J E S.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3