Jïieutos- en <flÖoertenUe--6faÖ. NATIONALE MILITIE. Jfë 687. Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG 28 DECEMBER. EERSTE KENNISGEVING- OPROEPING TER INSCHRIJVING. HELDERSCHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1,1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advebtentien van 1—4 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. i.o,i COURANT. Voor de bij onze lezers wel bekende naam- .fftgSgfiy lijst, in het nommer van 1 Januarij, kunnen 98» de namen nog worden aangenomen Uit0rlijk tot Maandag 30 dezer, des avonds ten 6 ure. Ons volgend nommer, waarin de Nieuwjaarsgroet zal voorkomen, zal op Woensdag den 1 Januarij, des morgens, worden uitgegeven, in plaats van op Dingsdag avond. gcöcdte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gezien de artt. 15 tot 20 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie, van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Brengén de navolgende wetsbepalingen ter kennis van de ingezetenen Dat alle mannelijke ingezetenen die op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden verpligt zijn zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven tusschen den 1 en 31 Januarij aanstaande. Zij die zich na den 31 Januarij doch voor den 31 December 1868 ter inschrijving aanmeldenworden alsnog ingeschreven, doch verbeuren eene boete van f 25 tot f 100. En dat zij die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor liet volbrengen van hun 20ste jaar ingezetenen wordeneven eens tot die aangifte verpligt zijn zoodra zij de hoedanigheid van ingeze ten verkrijgen. Dat voor ingezeten wordt gehouden 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad No. 44), luidende artikel 13 dier wet aldus: „Gevestigd of ingezetenen zijn, die biiiDen het Rijk in Europa hebben „gewoond. „a. Gedurende de drie laatste jaren. „b. Gedurende achttien maanden na aan bet Bestuur hunner woon plaats het voornemen tot vestiging te hebben verklaard. „Nederlanders zijn gevestigd of ingezetenen, die gedurende de „laatste achttien maanden hunne woonplaats binnen het Rijk in „Europa hebben gehad. „Nederlandersdie ter zake van 's Lands dienst in een vreemd „land wonen, worden voortdurend als ingezetenen beschouwd. „De bepalingen van ingezetenschap, in bijzondere wetten voor komende, gelden alleen voor zooveel betreft de onderwerpen in die „wetten behandeld." 2. Hij, die geene ouders of voogden hebbende, op 1 Januarij a. s. gedu rende de laatste achttien maanden in Nederland verblijf zal hebben gehouden. 3. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezetenen mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling, behoorende tot een Staat, waar de Nederlauder niet aan de verpligte krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel vau weder- keerigheid is aangenomen. Dat voor de Militie niet wordt ingeschreven. 1. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is. 2. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zi; voogd ingezeten. 3-. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's Lands dienst in 's Rijks Overzeescbe Bezittingen of Koloniën woont. Dat de inschrijving behoort te geschieden 1. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beide overleden, de voogd woont. 2. Van een ongehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont. 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door deze is ach tergelaten, of wiens voogd buiten 's Lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont. 4. Van den buiten 's Lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zalf j van 's Lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoont heeft. En worden diensvolgens bij deze opgeroepen alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die in dezen jare den I8jarigeu leeftijd hebben bereikt of aog zullen bereiken, en mitsdien degenen, die geboren in den jare 1849, op den eersten Januarij 1868 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, om zich ter inschrijving voor de Militie, bij hen, Burgemeester eu Wethouders, aan te geven in het Raadhuis der gemeente, op den 2den of een der volgende dagen vau de maand Januarij, des morgens tusschen 9 en 12 ure; zullende zij, die eerst ua het intredeu van hun 19de jaar, doch voor het volbreugen vau hun 20ste ingezeten worden, en dus mede verpligt zijn, zoodra zij die hoedanigheid verkrijgen, zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven, de aangifte kunnen doen ter plaatse en uur hierboven omschreven. Burgemeester en Wethouders verwittigen verder de ingezetenen. Dat, welke aanspraak op vrijstelling van dienst iemand ook zoude verme nen te hebben, de aangifte ter zijner inschrijving niettemin behoort te ge schieden, terwijl bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, zijn vader of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van aangifte gehouden is. Dat, ter voorkoming van onaangenaamheden, welke voor de ingeschreve nen volgen moeten uit eeue verkeerde spelling van naam of uit eene onjuiste opgave van den dag der geboorte, de belanghebbenden moeten medebrengen een Extract uit hunne geboorte-acte, hetwelk kosteloos kan worden verkregen. Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft volgens de Wet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 27 December 1867. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Dezer dagen zijn er op de publieke straat gevonden twee SLEUTELS, waarvan een met een koperen Kettingje. De regtmatige eigenaars kunnen zich ter terugbekoming daarvan aanmelden ten burele van den ondergeteekende. Helder27 December 1867. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. J©iEt-afficiëeï gebeeïte. NIEUWST IJ DINO-E1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 December 1867. Door het artillerie-vrijkorps alhier is gisteren op het Havenplein inspectie gemaakt, over kleeding en wapens, eu daarna eene militaire promenade gemaakt door de gemeente, voorafgegaan door de harmouiemuziek van het korps en eenige tamboers der infanterie. De poging, aangewend door het gezelschap Ernst en Scherts, tot verzachting van liet lot der weduwen en weezen te Terschelling, is zeer gunstig geslaagd. Het is zelfs zon der voorbeeld in deze gemeente, daar het bestuur zich ge noodzaakt ziet de voorstelling twee avonden achter elkander te geven, om reden de ruime zaal van Tivoli al de intee- kenaars in ééns niet kan bevatten. De inteekenaren zullen aan het hoofd van het programma, dat hun aan huis zal bezorgd worden, de datum aangewezen vinden wanneer zij verwacht worden, Maandag of Dingsdag. Aan den schout-bij-nacht titulair jhr. H. A. van Karne- beek is den titulairen rang van vice-admiraal verleend. Met ingang van 1 Januarij zijn bevorderd: tot kapt. t/z.de kapt.-luits. t/z. jhr. E. de Casembroot, J. van Gogh en jhr. J. H. van Capelle; tot kapt.-luits., de luits. t/z le kl. J. J. A. D. Phaff, J. Ij. Nierstrasz, J. H. K. Croes en H. E. Bunniktot luits. t/z le kl. de luits. t/z 2e kl. G. Kruys en jhr. C. C. Sixtot luits. t/z 2e kl.de adelborsten le kl. D. J. W. A. G. Coops, H. L. G. Wolterbeek Muller, H. van den Pauvert en J. P. Hofi'man. Voorts: tot luit-kolonel bij het korps mariniers, de majoor D. Vreedenberg; tot majoor, de kapt. le kl. J. H. Stengel; tot kapt. le kl. de kapt. 2e kl. P. G. H. Hornbosteltot kapt. 2e kl.de le luit. K. H. Koentze en tot le luit., 2e luit. J. H. van Wely.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1