Z. M. beeft pensioen verleend aan de kapts. t/z. J. A. K. van Hasselt f1800; G. P. J. Mossel f 1800 en E. M. C. Baak f1800- de kapt.-luit. t/z J. C. Holtzapffel f1500 en de majoor bij het korps Mariniers jhr. A. A. van Neukirchen genaamd Nijvenheim f1049. De luit. t/z. 2e kl. A. P. S. G. Gobée en P. J. L. de Chatelenx, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het escader in Oost- Indie en den 17 dezer van daarin Nederland teruggekomen, worden met dat dat tijdstip op non-activiteit gebragt de luit. t/z. Ie kl. J. M. Brevet, dienende op het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 25 dezer op non-activiteit gebragt. Dingsdag den 24 dezer is, op 's rijks werf te Amster dam, de kiel gelegd van een ijzeren ramtorenschip, dat den naam zal voeren van Matador. Namens Z. M. wordt heden ten 2 ure de tegenwoor dige zitting der Staten-Generaal gesloten. Betreffende de ontbinding der 2e Kamer is van wege Z. M. nog geen besluit openbaar gemaakt; of dit wel zal volgen is nog niet buiten allen twijfel. Wel is het mogelijk dat de tijd daartoe nog een weinig verschoven wordt, in afwachting wat de toekomst zal baren, en ook omdat door te hevigen schok in éénsof te spoedig op elkander volgende schokkende gemoederen welligt te veel beroerd zouden worden. Er bestaat ook een vermoeden dat sommigen der ministers tot andere staatsambten benoemd zullen worden en alzoo niet in de nieuwe zitting tegenover de Kamer zouden behoeven te staan Indien dit verwezenlijkt wordt, zal het zeker niet weinig tot kalmering medewerken. In de N. XJtr. Crt. leest menTe vergeefs hebben wij uitgezien naar een enkel woord van prof. Vreede, over de kwestie van de brieven, of zij al of niet 's lands eigen dom waren. Ons dunkt dat, als de ministers gelijk hadden, de heer Vreede reeds een heftig artikel in de wereld zou gezonden hebben en dat dit zwijgen van hooge beteekenis is. Wij herhalen het, dat het hier een feit geldt, waarover de man die zooveel studie gemaakt heeft van de geschiedenis der diplomatiemet regt een oordeel mag vellen, waar bij anderen zich gaarne zullen nederleggen. Zwijgt hij nu, omdat zijn oordeel niet ten gunste van den minister van Zuijlen wezen kan, dan zal men die houding naar waarde weten te karakteriseren. De heer A. W. Sijthoff heeft de uitdaging aangeno men, om de zaak in kwestie met den heer Lion, hoofdre dacteur van 't 1). n. Z.-H., door eene commissie van goede en eerlijke mannen te doen onderzoeken. Door de rederijkerskamer dpollo te Harlingen zal eene tooneelvoorstelling worden gegeven ten voordeele van de 31 weduwen en weezen te Terschelling. Er zal worden opge voerd 7 IFas maar een loods. Voorts is van het bestuur dier kamer een beroep uitgegaan op de znslervereenigingen in de provincie Friesland, tot na volging van het hier gegeven voorbeeld. Ook heeft zich te Harlingen eene sub-commissie gevormd tot het inzamelen van giften. Door den burgemeester van Harlingen wordt gepu bliceerd dat het zoogenaamde Nieuwjaarswenschen op den eersten Januarij, op welke wijze ook geschiedende, aldaar verboden wordt. Zou men het nu ook op den tweeden Januarij doen Wederom heeft er in de nabijheid van Maastricht eene aanranding plaats gehad. Zekere mevrouw G. werd dezer dagen tusschen het dorp Hemelen en Panhuis door twee kerels staande gehouden eu van 30 fr. beroofd. Dergelijke gevallen hebben in de laatste dagen in die buurt reeds meer plaats gehad, zonder dat men tot nu toe de daders heeft kunnen opsporen. In de vorige week heeft de officier van justitie te Assen, vergezeld van regter en griffier, ten kantore van een notaris in de provincie Drenthe onderzoek gedaan. Dit onderzoek staat in verband met de beschuldiging, dat de bewuste notaris handelingen zou gepleegd hebben, die vol gens de wet niet geoorloofd zijn. Belangstelleud ziet men den afloop dezer zaak te gemoet. Als waarschuwend voorbeeld deelt men mede, dat door den kantonregter te Assen, een geneesheer te E.te vens apotheker, wegens het ontbreken van 78 geneesmidde len in zijn apotheek vdgens de wet, tot 78 geldboeten 'eder a f 2.is veioordeeld. Bij wanbetaling te vervangen oor 78 dagen gevangenisstraf. Uit Utrecht schrijft menMet leedwezen verneemt men dat zich een geval van veelyphus heeft voorgedaan in de gemeente Oudenrijn bij den veehonder Koning. Op een stal van 21 rundereu (waaronder een twaalftal vroeger aan de veeziekte lijdende geweest) is een rund, eenige dagen ongesteld geweestdoor den provincialen veearts W. J. E. Hekmeijer onderzocht en aan de gevreesde ziekte lijdende bevonden. Het rund is onmiddelijk afgemaakt en verbrand. De commissaris des Kouings is vergezeld van den griffier der staten, naar de besmette hoofdplaats vertrokken. 10 stuks, met het besmette rund in aanraking geweest zijnde runderen, zullen worden afgemaakt en verbrand. Tegen den 7 der volgende maand zullen er van het Instruktie-bataljon vertrekken ongeveer 40 korporaals-titu lair naar de verschillende regimenten infanterie, om aldaar in den effectieven graad van korporaal over te gaan. In verband hiermede zijn er tegen den 10 Januarij a. s. een 60tal adspiranten ter dienstname voor genoemd bataljon opgeroepen. De gezondheids-commissie te Amsterdam heeft dege nen, die gebruik maken vau het regenwater uit de ver gaarbakken van sommige kerken, gewaarschuwd dat dit water in sterke mate loodhoudend is, en wel in sommige tijden des jaars in veel hoogere mate dan in andere, eu dat de zuiverende werking der filtreertoestelleu, indien zij niet zorgvuldig schoongemaakt worden, niet altijd voldoende is om de daaruit voortvloeiende nadeelige gevolgen te weren. Tevens heeft die commissie de aandacht gevestigd op het feit, dat van tijd tot tijd weder anijszaad, met couium- vmchtjes vermengd, in den handel voorkomt, en dat het gebruik daarvan, in melk of in zoogenaamde muisjes, voor de gezondheid nadeelig kan zijn. Zekere W. te Grave werd een paar dagen geleden door een deurwaarder geholpen om te verhuizen, tengevolge van een vonnis. Nadat de inboedel op straat was gezet, sloot de deurwaarder de deur en vertrok. W,meer on willig dan onmagtig, wilde nu ook het publiek toonen, dat hij, op straat gezet zijnde, ook op straat wilde wonen. Hij stak de kagchel aan, kookten den pot, at en sliep in de open lucht. De burgemeester; met de zaak verlegen, riep de hulp der justitie in en dit had ten gevolge dat W. gesommeerd werd om zich te verwijderen, dewijl men hem anders ook daar mede helpen zou. W. verzocht toen met zijn gansche huishouden te worden opgezonden naar de Ommerschans, doch daar hij te Ravenstein armlastig was, besloot men hem naar Ravenstein te brengen. Zoo gezegd zoo gedaan. Na kennisgeving hiervan werd zijn boedel op een kar ge laden en op het territoir van Ravenstein neergezet, waar hij, hoewel kort, even als hier de open lucht voor woon plaats nam. Men schrijft uit Berlijn: Het berigt, dat de prins van Oranje eerlang met de oudste dochter van koning George van Hanover verloofd zal worden, wordt thans verzekert juist te zijn. In Hanover wordt geld ingezameld tot het geven van een geschenk aan den gewezen koning bij zijne aanstaande zilveren bruiloft. De opper-president, graaf Stolberg, heeft daartoe verlof gegeven op voorwaarden, dat daarbij alle po litieke demonstratien zullen achterwege blijven. De Corriere Italiano meldt dat er te Rome sprake is van eene algemeene amnestie voor allendie bij den laatsten opstand betrokken zijn geweest. Kardinaal Antonelli moet echter aan de fransche regering hebben doen weten, dat men eerst het geheele proces zijn loop zou doen hebben, ten einde de medepligtigheid der Italiaansche regering met de opstandelingen te doen blijken. De instruktie van het proces is aangevangen en het belooft een monsterproces te worden. De aangeklaagden zijn 307 in getal en de bewijsstukken, als wapens, ammunitie, papieren, enz. vullen verscheidene zalen en vormen eene soort van curiositeiten-verzameling. Den 20 zijn te Londen weder vier Fenians in hech tenis genomen. Uit een verhoor, hetwelk zij ondergaan hebben, schijnt te blijken, dat de Fenians zeer uitgebreide plannen tot verwoesting van Londen hebben gesmeed, eu tevens, dat zij eenen aanslag tegen het leven der koningin in den zin hadden. De Globe laat zich bij deze gelegenheid zeer heftig tegen de Fenians uit. //Zulke lieden," zegt zij /kunnen alleen door de krachtigste maatregelen overtuigd worden, dat men hun niet kan toestaan, de maatschappij in beroering te brengen. Zij moeten als ongedierte uit hunne holen ver dreven worden. Wij moeten allen tegen hen opstaan, zoo als de dorpelingen in Indie als één man uitrukken om een menschen verslindenden tijger te dooden." Te Blancy (in Frankrijk) heeft den 12den dezer eene mijn-ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan 80 werk lieden het leven hebben verloren. Volgens nadere berigten schijnen de overige arbeiders, die nog levend uit de diepte zijn opgehaald, allen gekwetst te zijn. De keizer heeft on middelijk een zijner adjudanten er heen gezonden, om uit zijn naam zooveel mogelijk de nagelaten betrekkingen der slagtoffers in hun nood te hulp te komenwaartoe Z. M. voorloopig aan den prefect een bedrag van 10,000 francs heeft overgemaakt, De New-York Herald berigt, dat het eiland St. Bar- tholomeus bijna geheel vernield is door vulcanische uitbars tingen. Het eerste ijzeren schip. Er ligt op dit oogenblik in de westhaven van Greenock een ijzeren schip van circa 70 tonnen, dat in het jaar 1S18 aan de Clvde gebouwd en thans

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2