Uil li <flöner(en(ie--f)faï). Wie is te beschuldigen? Achtste Jaargang. 1868. r ZATURDAG 29 FEBRUARIJ. VEESCHOUWING. jfèict-ojfttiM gi'öedte. itieums- en Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. ni COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezondeu stukken minstens één dag vroeger. Of>fftctceï gcöedtc. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde keurmeesters eene SCHOUWING zal plaats hebben over Runde ren, Paarden en Schapen, en wel op MAANDAG deu 2 Maart e. k. in het Koegrss langs deu Zanddijk en de Vliet op DINGSDAG den 3 Maart e. k. in het Koegraslangs het Noordhollandsch Kanaal op VRIJDAG den 6 Maart e. k. te Huisduinen des voovmiddags van 9 tot 11 ure in het gedeelte van den Helderschen Polder aan de Westzijde van den Spoorweg, des namiddags van 12 tot 2 ure; in het gedeelte van den Helderschen Polder aan de Oostzijde van den Spoor weg en in het Brakkeveld des namiddags van 2 tot 4 ure. De Veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van art. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregten aangemaand hun Vee behoorlijk gehokt te hebben, gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd den 25 Fcbruarij 1868. STAKMAN BOSSE. n. Een dagblad aansprakelijk te stellen voorstukken, die het uit andere bladen overneemt, hebben wij altijd eene zeer on juiste beschouwing gevonden. Het komt dan ook niet in ons op, om de Tijd voor een repubiikeinsch blad te groeten, omdat het dezer dagen voor zijne kolommen de vertaling bewerkte van het manifest van een revolutionair comité te Parij3, overgenomen uit bet daar in beslag genomen blad La Republique. Integendeel, wij zijn er der Tijd dankbaar voor, daar wij er door in de gelegenheid waren, om ook onze vele lezers die de Tijd niet lezen, zulks medetedeelen; daar wij eerlijk moeten bekennen volstrekt geene relaties te bezitten met revolutionaire comités, die ons regtstreeks een exemplaar van hunne manifesten toezenden. Maar indien wij de Tijd in deze alle regt laten wedervaren, zoo eischen wij wederkeerig het zelfde regt voor ons en voor alle andere bladen, ja in nog sterkere mate. Immers men zou de Tijddie eene bepaalde zaak vertegenwoordigt, die der anti-revolutie, er nog eenigzins een verwijt van kunnen maken, dat zij revolutionaire manifesten mededeelt en zoo zonder neen woord van afkeuringvan wederlegging of teregtwijzing nde houding aanneemtals geheel de gevoelens er in vervat te navoueren of ten minste niet te desavoueren. Met deze door ons onderstreepte woorden toch, werd on langs een kleurloos blad gegispt door een geestverwant van de Tijdvoor de opname van een artikel uit de nOpinion Nati onale," bandelende over het »non possumusdes pausdoms. Hier nu vragen wij in alle eenvoud en opregtbeid, de toe passing der woorden van J. Droz, in zijne Economiepolitique 'a morale est la premiere de sciences, en die moraal, brengt ;de, dat men eerlijk zij, dat men niet mete met twee maten. "Met hetzelfde regt, waarmede dat blad als tot den index werd veroordeeld, zoude men, onzes inziens, overigens zeer ten onregte, der Tijd nu ten laste mogen leggen lo. dat zij gestemd is tegen Napoleon III 2o. dat zij de wenschelijkheid voor Frankrijk erkent van 's keizers verwijdering 3o. dat daarvoor een groot initiatief noodig is, dat krachtig wordt ten uitvoer gebragt, b.v. eene duchtige revolutie of ook 4o. dat de goede zaak er niet bij verliezen zou, wanneer een of andere Brutus den keizer nog liever 24 dan 23 dolksteken gaf. Wij herbalen het: Dit alles is en kan niet zijn de bedoeling van de Tijd. Maar wij herhalen ook ons verzoek, om gelijk regt voor anderen, Een staatkundig dagblad moet alles mede deelen wat be langrijks in andere, ook buitenlandsche, bladen aangetroffen wordt en dat een deel zijner lezers belang kan inboezemen. Lezers die eischen, dat die bladen daarbij één zeker soort berigten (niet altijd onware) onvermeld laten, zijn onbillijk en moeten liever een daarvoor expresselijk ingerigt blad lezen. Zoo kan iemand, die zoo grooten eerbied heeft voor na men als graaf van Zuylen en graaf Schimmelpenninckdat hij er niets kwaads van hooren wilniet beter doen dan het Dagblad lezen. Of hij daardoor der waarheid naderbij zal komen, is eene geheel andere zaakdie voor zijne eigene verantwoording komt. Daarom mag ieder, die gewoon is sedert jaar en dag de uitvallen van de Tijd te lezen tegen alles wat wordt be grepen onder het woord revolutie, teregt verbaasd staan in dat blad een der heftigste oproerkretenmet aanbeveling van moord, nog meer, van koningsmoord, aan te treffen, zonder meer. En wij gelooven daarom dbt gedeelte der vaderlandsche pers dat dagelijks door de Tijd c. s. voor revolutionair wordt uitgekreten, hoofdzakelijk wegens overname vau voor de Tijd enz. minder aangename stukkendoor deze in mora-stelling 3 der Tijd zelve, althans voor dat deel, gezuiverd te hebben van eene zoo kwistig haar naar het hoofd gesmeten beschul diging. Yan die pers nu mogen wij verwachtendat zij ons verweerschrift tegen de Tijd, enz. niet onopgemerkt zal laten, even als de Oude Utrechtsche Ctdie in haar nommer van 26 Februarij denzelfden oproerkreet mededeelt, maar zonder vermelding onzer bij beschouwingen, en zelfs zonder vermel ding van ons blad, hoewel wij bewijzen kunnen, dat zij het niet uit de Tijd, maar van ons overnam. Immers eene kleine misstelling in twee woorden waardoor het onze verschilt van dat in de Tijd, en die ook in de Ütrechtsche wordt aange troffen bewijst ten duidelijkste dat zij ditmaal niet was de echo van Dagblad, Tijd of anderen, maar van de zoo de daigneus door haar bejegende Heldersche Courant. Wij verkla ren ons dat dédain bij een blad, dat meer en meer in de schatting daalt van alle niet al te oppervlakkige lieden. Want op den duur zal bet woord van Boileau steeds ge huldigd moeten worden: Rien n'est beau que le vrai le vrai seul est aimable II doit règner partout, et même dans la fable. 1TI3 TJ 1/7 T IJ D 111 3- ffl 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 Februarij 186S. De 71e verjaardag van Z. K. PI. prins Frederik der Nederlanden wordt hier lieden gevierd door het uitsteken van vlaggen van openbare en eenige particuliere gebouwen, ook van de in de haven liggende oorlogschepen is Neêr- lands driekleur in top gehesoheu. Heden avond zal in de loge alhier een feestelijk banket worden gehoudeD, ter eere van deu grootmeester-nationaal. Heden morgen ten 7 ure is aan boord van Zr. Ms. stoomschip Zoutman overleden de officier van gezondheid 2e kl. M. T. Manden. De marine in het bijzonder maai de menschheid in het algemeen heeft daardoor een zware slag getroffen. Hij was een man die zich geheel en al wijde aan de studie van zijn vak en algemeen bekend stond als iemand van zeer groote wetenschappelijke talenten. Op verlangen van den overledene zal het lijk niet hier worden ter aarde besteld, maar naar Overijssel worden overgebragt, alwaar zijn naaste familie betrekkingen woon achtig zijn. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 22n dezer, wordt liet schroefstoomscbip Zoutman met 15 Maart,» a. s. buiten dienst gesteld en de kapt-luit. ter zee üre. J. E. W. F. van Raders eervol van het bevel over bodem ontheven; terwijl daarentegen do alhier liggende

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1