vet van SpeyJc met den 16n daaraanvolgende wordt in dienst r gesteld en het bevel daarover opgedragen aan genoemde kapt.-luit. ter zee. Op de korvet van Speyk worden geplaatstde luit. ter zee te kl. J. J. de Hart, als als le offic. de luits. ter zee 2e kl. E. H. E. van Woelderen, J. P. Hovy, L. A. Dittlof Tjassens, C. W. A. D. Steup; de adelborsten Ie kl. J. H. Wouters, V. C. Dijckmeester, H. P. Kouwenberg, M. E. TydemanL. G. Kakebeeke, P. H. Prager,C. Mooleuburg'n H. C. E. van IJsselsteyn; de off. van gez. 2e klasse P. J. van Wageninge N. van TerveenN. C. Slegtde offic. van gez. 3e kl. B, Léon; de offic. van admin. le kl. H. I1. X. Strengnaertsde adjunct-admin. P. K. S. Metman, en de scheepsklerk H. J. van der Meer. Met den 15 Maart a. s. worden op non-activiteit ge- bragt, de luit. t/z. le kl. P. Ten Bosch en de' officier van administratie 2e kl. J. C. Coops. Terwijl met 16 Maart a. s. geplaatst worden op Z. M. wachtschip alhier, de adel borst le kl. C. J. de Jong en de scheepsklerk H. B. Poel. Op Z. M. ramtorenschip Prins Henclrih der Nederlanden de adelborst 1° kl. L. Dupper. Op Z. M. drijvende batte rij Neptunesde luits. t/z. 2e kl. J. J. Le Eèvre de Mon- tignij, Jhr. S. E. T. de Vaijnes van Brakell en W. J. van Hoogenhuijze en de adjunct-administrateur A. M. Montijn. Op Z. M. raderstoomschip de Valkde adelborst le kl. J. van Scheers en de scheepsklerk J. J. van Diemen. Aan belangstellenden zij berigt, dat het meergenoemde adres, aan ZE. den minister van binuenlandsche zaken, be treffende de heffing der gemeente-belasting, nog ter teekening ligt uiterlijk tot Zaturdag avond en wel tot Zaturdag middag 12 uur bij den boekhandelaar L. A. Laurey en van dien tijd tot des avonds bij den boekhandelaar W. P. Kooijaan de binnenhaven. Dit rekest vindt algemeen sympathie bij de ingezetenen het is reeds voorzien van een zeer groot aantal handteekeningen en het is te verwachten dat dit getal op den laatsten dag nog aanzienlijk zal vermeerderen. De dubbel-schroef monitor, voor rekening van ons gouvernement op de werf van de heeren E. Napier Sons, bij Glasgow, gebouwd en den 22n dezer met goed gevolg te water gelaten, meet ongeveer 1600 ton. Zijne hoofdafme tingen zijn: lengte 187 voet, breedte 44 voet, diepte 11 voet 6 duim. De pantserplaten aan de zijden van het schip zijn 5J- duim dik, over een houten want ter dikte van 10 duim en met eene ijzeren binnenbekleeding ter dikte van 1 duim, gesteund door de sterke ijzeren ramen. De toren is ver vaardigd naar het stelsel van kapt. Cole, gepantserd met platen van 8 duim dik, over een houten want ter dikte van 12- duim en met eene ijzeren binnenbekleeding van 1 duim dikte. Hij zal bewapend worden met twee 300ponder Armstrong- kanonnen, wegende 121- ton, geplaatst op affuiten naar on langs verbeterd model van sir William Armstrong. De stoom werktuigen zijn mede gefabriceerd door de heeren Napier en zijn van 140 nominale paardenkrachten. Toen deze bodem van stapel liep, ontving hij den naam van de Tyger en werd de zegewensch er over uitgesproken door mejufvrouw Jane Erew, derde dochter van den heer Eorrest Erew, van Lylestone. De uitslag der verkiezing voor de benoeming van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Haarlem, is als volgt: Ingeleverd 1688 stembilletten, waarvan 12 in blanco. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 839. De heer mr. A. S. van Nierop heeft 835 en de heer mr. Koorders 808 stemmen op zich vereenigd. Alzoo moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren mr. A. S. van Nierop en mr. D. Koorders. Gepromoveerd aan de Hoogeschool te Groningen, tot doctor in de verloskunde, de heer J. Ensing, med. doctor op Texel, na verdediging van eenige stellingen. Men schrijft ons van Terschelling, 24 Eebr. In het begin der volgende maand zal de. rederijkerskamer de Zevensterten voordeele van de algemeene armen alhier, eene voorstelling geven; de op te voeren stukken zullen zijn de Burgvrouw van Alenqon en Een standje in een Amster- damsch koffijhuis. Men schrijft van Enkhuizen 27 Eebruarij 1868. Door de Urker visschers wordt hier de laatste dagen vrij wat schol aangebragt, die onder Terschelling gevangen is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdag de zaak der kanaalmaatschappijen den brief der regering te dien opzigte behandeld. Nadat een voorstel van den heer van Bosse om de 3 millioen alleen te geven wanneer het rijk het werk aanvaardde, met 24 tegen 11 stemmen was ver worpen, werd het voorstel van Burgemeester en Wethouders, geamendeerd door de heeren Jager er. Kuiper, met 22 tegen 14 stemmen 'aangenomen daarbij wordt bepaald, dat de raad blijft bij zijn besluit van 20 Dec. 1867, het werk 't meest verzekerd acht, als de staat de uitvoering op zich neemt, en bereid is de bijdrage van 3 millioen aan den staat uit te keeren, zoodra het werk voltooid wordt afgeleverd en voor het verkeer geopend, uiterlijk evenwel op 1 Aug. 1876. Te Leeuwarden is een schipper, die bij de hardrijderij op den 11 Jan. een gouden horologie met ketting vond, rigtV,.— M gevangenisstraf. Een boerin nau -■ oprapen, en de schipper had toen bewees^B'. peren tabaksdoos was. Het horologie Te Goes heeft teregt gestaa'i^^H ';f uitgevende als magnetiseur, wegens het ongeo^H der geneeskunde, ofschoon dr. Wannee te Rotteraa^^l de recepten en medicijnen te hebben geleverd, eiH" opeub. min. 6 maanden gevangenis en f100 boeteW In het Utr. Hagbl. leest men Een vreeselijke misdaad is hier ter stede gepleega^^H eenige dagen melden wij reeds, dat den 13 Eebr., toen begrafenis zou plaats hebben van een gehuwde vrouw, de" justitie een onderzoek had moeten instellen omtrent de ware oorzaak van den dood dier vrouw. Er was opgegevendat de vrouw, ten gevolge van een noodlottig toevalin het koord was gevallen, waarmede de trap van het bovenhuis werd opgegaaldwaar zij met haarman den groefbiddder G. woonde en dat zij in dat koord jammerlijk was geworgd. Er waren echter omstandigheden, die aan de juistheid van dat verhaal deden twijfelen. Het scheen al dadelijk zeer moeijelijk te verklarendat bij den val de vrouw zóó in 't koord zou zijn verwarddat zij er den dood door gevonden had. Maar bui tendien schijnt hetdat de vrouw hare betrekkingen gewaar schuwd had dat zij wel eens plotseling den dood kon vinden; dat zij zelfs wel beweerd haddat zij vreesdedat reeds eene poging tot vergiftiging tegen haar was gepleegd; dat de man eenige weken voor den dood der vrouw derden had ondervraagd over den gevolgen van een eventuëlen plotselingen dood; en dat hij op het leven der vrouw bij meer dan één assurantie-maatschappij verzekeringen had genomen ad f1700 Dit een en ander zijn de on ditsdie niet geheel zonder grond moeten wezen. Naar men verneemt, moet althans de persoon van G. die sinds een 14 tal dagen preventief in hechtenis was, thans zijn misdaad hebben bekend aan den regter-commissaris mr. E. A. R. A. Baron van ïttersum. G. zou zijne vrouw met een das in een donker kamertje geworgd hebben, en het lijk toen in de positie hebben gesteld, die, naar zijne meening, aan een ongeluk kon doen deuken. G. is een man van om streeks 50 jaar. Hij leefde niet al te goed met deze vrouw; bij de laatste epidemie had hij zijne eerste vrouw, naar men opgeeftaan de cholera verloren. In regten zal nu weldra meer en zekerder van 't een en ander in deze blijken. Volgens het officieele rapport van den perfect Hauss- mann, zijn in het jaar, dat met 1 October jl. geëindigd is, te Parijs geslecht: 2325 huizen, te zamen bevattende 14,287 afzonderlijke vertrekken, er. in hetzelfde tijdsverloop zijn 3809 nieuwe huizen gebouwd, die tezamen 23,753 vertrekken bevatten. Op 24 Feb. jl. stond Parijs aan de rand eener nieu we revolutie. De heer Havin vroeg in de kamer het woord en beklom de tribune, om de uitspraak der jury van eer tegen Kervéguen voor te lezen. Hij begon met de woorden: '/Wij zijn beleedigd geworden," maar dadelijk stond de vice-president op, en zeide: "de zitting is gesloten." Deze handeling van het hoofd der Arcadiërs verwekte een vervaarlijken storm. Men had waarlijk kunnen geloo- ven, dat er eene rovolutie was uitgebroken en de illusie was te grooter, omdat het juist de 24 Eebruarij was. De meer derheid stond bij de woorden van den president op en ver liet haar plaatsen, terwijl de minderheid tegen haar los brandde. De tribunes namen deel aan de protestatiën tegen den president en de meerderheid, Bij het vreeselijk rumoer kon men onmogelijk alles vernemen, wat geroepen werd, maar men hoorde roepen: Au jeu de paurne! (zoo heet de zaal waarheen in 1789 zich de afgevaardigden van den derden stand begaven, om de verklaring af te leggen, die de grondslag was van den val van het koningschap). Vous voulez donc provoquer une nouvelle révolution Cest une honti de se comporter comme cela Vous insultez la mi- norité de la ehamhremais la majorité dn paijs nous ven- gera! Het publiek op de tribune riep: Vive la gauche! Tien minuten lang ging het zoo hevig toe, dat men duchte dat het tot feitelijkheden zou komen tusschen de linkerzijde en het publiek eenerzijds en de meerderheid anderzijds. De vice-president, die doodsbleek te midden van zijn getrouwen stond, gaf nu bevel de tribunen te ontruimen en het licht uit te blusschen, zoodat de leden der linkerzijde, die nog steeds op hunne plaatsen waren, plotseling in het duister zaten. Reeds voor hij daartoe overging had hij bevolen, dat de gansche militaire bezetting van het gebouw onder de wapenen moest komen, want niet alleen het publiek daar binnen, maar ook de talrijke menigte die buiten stond, en vernam, welke beleedigingen haar afgevaardigden werden aangedaan, nam een dreigende houding aan. Het kwam echter niet tot een strijd. Nadat de president de zaal zoo donker gemaakt had als de meerderheid het land wil maken verlieten de oppositie en het publiek de zaalde eerste werd met luid gejuich begroet, maar toen Pinard doodsbleek naar

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2