geopend. Alle leden waren tegenwoordig. Daarbij werd j hulde gebragt aan de vlugheid en de goede diensten der brand weer en spuiten, ook inzonderheid betoond ter gelegenheid van den brand in den nacht van 12 op 13 Januarij jl. bij B. Kindt in de Tuintjes te Huisduinen. De goede orde en ijver bij dien brand, door brandmeesters en manschappen betoond, werden hoogelijk geroemd. Na het lezen der notulen werd overgegaan tot het uazien en opmaken der lijsten van in dienst gestelde personen, overeenkomstig art. 10 der verordening op het brandwezen. Vervolgens werd door den opper-brandmeester medegedeeld eene missive van Burgemeester en Wethouders over de nieuw benoemde leden als 2e adsistent-brandmeesters en komrnan- deurs aan de brandspuiten No. 1, 4 en 6. Nadat de opper-brandmeester de leden had opmerkzaam gemaakt op een en ander bij voorkomenden brand, door hen te verrigten of in het oog te houden, werd de vergadering gesloten. v.. De commissie voor de ned. maatsch. v. Nijverheid benoemd om het plan van den heer HuetAmsterdam door een open zeegat aan de Noordzee te verbinden (welke kom missie bestond uit de hh. dr. G. Sunons, voorzitter, D. G. Andreae, luit.-kol. der genie; A. R. Blommendalkapt.-luit.; A. Caland; C. A. von Hemert; hoofdingenieur jhr. J. R. F. j Ortt; hoogleeraar I'. J. Stamkart; T. J. Stieltjes; schout- bij-nacht O. A. UhlenbeckP. v. Vlissingeuen F. W. v. Beden, secretaris,) heeft op de haar gedane vragen de vol gende besluiten genomen; Bene vrije gemeenschap van Amsterdam met de Noordzee langs den kortsten weg is verkieslijk, en alzoo is een open zeegat door Holland-op-zijn-Smalst wenschelijk. Ben zeegat vóór Amsterdam kan even goed, indien niet beter, dan een zeegat bij Texel tégen een vijand worden verde digd. De mond van zulk een zeegat zal, bij een breedte van minstens 1000 ned. ellen, bereikbaar zijn voor groote J schepen, ouder ongunstige omstandigheden. Tegen de diephouding van het zeegat zelf bestaat minder bezwaar, maar het blijft de vraag, of zich vóór den mond niet banken zullen vormen. De doorgraving van Holland-op-zijn-Smalst is technischeven uitvoerbaar als die aan den Hoek van Holland. Het open zeegat zal, in vrije verbinding met Noord- en Zuiderzee, voldoen aan de tegenwoordige behoef ten. Bij het nemen van de noodige voorzorgen, is er geen overwegend waterstaats-bezwaar. De lagere ebben zullen voor de afwatering der polders en waterschappen ,aan het IJ eer voor dan nadeelig zijn; voor Amsterdam zal welligt daaruit een klein nadeel voortspruiten. De commissie voegt nog daarbij, dat de kosten zeer aanzienlijk zullen zijn, maar dat daaromtrent geene bepaling kan w den gemaakt zonder een op boringen en waterpassing berustend uitgewerkt plan. Het is, naar het oordeel der commissie, wenschelijk, dat zoodanig onderzoek onbevooroordeeld door een deskundige zal worden opgemaakt. De uitslag der herstemming in het hoofdkiesdistrict Haarlem voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer is geweest als volgt: Op den heer mr. D. Koorders zijn uitgebragt 1052 stemmen en op den heer mr. A. S. v. Nierop 953 stemmen, zoodat de heer mr. D. Koorders tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen is. Z. M. heeft den heer Tz. J. Lion, te 's Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ridder orde van Karei III, hem door H. M. de Koningin van Spanje geschonken. Men schrijft ons van Enkhuizen II Maart. Van Let op 1 Febr. hier voor de stad gezonken tjalk scheepje, werd heden eene vrouwelijke drenkelinge, naar gis sing ongeveer 18 jaar oud, gevonden. Over het algemeen beschouwt men, hetgeen men op den publieken weg vindt als zijn eigendom, en verkeert het publiek, en voornamelijk het minder beschaafde gedeelte, iu de meening, dat het eene onverpligte goedheid is, gevonden voorwerpen terug te geven of aan de politie ter hand te stellen, terwijl men daarvoor in den regel belooning eischt. Het kan daarom zijn nut hebben, het volgende mede te deelen Een jongman vindt onlangs op de Schie te Rotterdam een gouden dames-horologie en verkoopt dit voor f 19.50, niettegenstaande hij daar het horologie uitgeklonken was kon vernemen wien het toebehoorde. Bij vonnis van gister is hij, benevens eene vrouw, die de opbrengst met hem had gedeeld, door de regtbank aldaar veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van een jaar ieder, wegens diefstal en mede- pligtigheid daaraan. Dezer dagen kwam te Wijk bij Duurstede een heer, komende uit Noordbrabant, bij zich hebbende keurig be werkte tapisseriewerken en ging huis aan huis om loten a 50 cents te verkoopen voor eene- verloting op deze wer ken, die gemaakt waren door vier dochters van een officier en waarvan de opbrengst moest strekken tot ondersteuning van de weduwe. Ook op de dorpen in den omtrek ging hij rond en over een paar dagen zou de verloting plaats hebben te Driebergen. Voor het goede doel hebben velen er aan deel genomen, maar de opzamelaar is met het geld op eens verdwenen, ten spijt van de belanghebbenden, die deze nieu\ve soort van industrie niet weder zullen ondersteunen. Ben telegram uit Rome meldt, dat, volgens schikkingen tusschen de Fransche en italiaansche regeringen, de laatste Fransche troepen weldra den Romeinschen staat zullen ver laten. Rome heeft trouwens zooveel vrijwilligers bekomen en met zooveel ijver zijn toerustingen voortgezet, dat het thans in staat is aan alle gewone aanvallen 't hoofd te bieden. Het dagblad van Titusville (Pensylvanie) deelt een uitvoerig berigt mede omtrent een ongehoorden diefstal die te Fetroleum-Centre heeft plaats gehad. Bene bende gema3- kerden, vier personen sterk, is op een avond plotseling in de eenzaam gelegen, maar goed versterkte woning verschenen van een zekeren John Benninghof, een der vermogendste eigenaren van petroleumbronnen. Zij bonden hem, zijne vrouw, dochters en bedienden en maakten zich meester van hetgeen zij in twee brandkasten vonden, waarvan zij de sleutels aan den heer des huizes hadden ontnomen. Een der de brandkast konden zij niet openen, daar zij onbekend waren met het geheim der sluiting. Bovendien lieten zij het grootste gedeelte der waarde liggen, ten gevolge van hunne achteloosheid, die eenigzins verklaarbaar was, als men in aanmerking neemt en dit is het merkwaardige van den diefstal dat zij zich reeds meester hadden gemaakt vau een half millioen gulden. Zij wisten niet dat op dien dag de heer Benuinghof ruim het drievoud in zijn huis had. Den anderen dag zou hij het geld in de bank te Philadelphia hebben gebragt. Benninghof is de gelukkige bezitter van drie millioen gulden; voor weinige jaren bezat hij niets; de petroleum heeft hem tot een schatrijk man gemaakt. Als merkwaardige bijdrage tot de kennis der Amerikaan- sche zeden, strekke dat de dieven, na hunne zakken gevuld te hebben, zich aan den inhoud van den kelder wilden te goed doen, uiaar geen droppel wijn, bier of sterken drank iu huis vonden, daar de bestolene en zijn gezin leden zijn van een Amerikaansch matigheidsgenootschap. Zij vonden er slechts water en melk, een drank wat al tê frugaal voor personen die een half millioen hebben gestolen. Dit St. Louis schrijft men onder dagteekening van den 30 Januarij: '/Vreeselijk tooneel op de Mississippi-iivier. Heden namiddag ten 4 ure, terwijl 200 a 300 menschen, mannen, vrouwen en kinderen, voor het grootste gedeelte passagiers op den Ohio- en Missisippi-spoorweg, de rivier te voet overgingen, hruk het ijs plotseling los en dreef den stroom af. In den vreeselijken angst liepen deze ongeluk- kigen heen en weer. Zij konden noch aan den eenen noch aan den anderen oever er af komendaar het ijs van de oevers der rivier was losgeraakten er eene groote breedte water tusschen hen en het land was. Hel scheen alsof men hier het verlies van een groot aantal menschenlevens zou te betreuren heben. Duizende menschen liepen naar den oever der rivier en sloegen met onbeschrijfelijken angst het ver schrikkelijke tooneel gade. Gelukkig echter, brak de onme telijke ijsschots nietmaar dreef nog twee audere ijsvelden voorbijzij zette zich tegen een stoomer aan den Missouri- oever vast. Oogenblikkelijk werden van het schip planken en ladders nedergelaten, en op deze wijze allen gered. Nie mand had eenig letsel gekregen. Yolgeus de jongste berigten uit Noord-Amerika is er weder een goudhoudend terrein ontdekt, en wel bij het Rotsgebergte namelijk te Sweetwater in het landschap Dokato 50 Engelsche mijlen vau Omaha, en op hoogstens 100 mijlen vau de rigting der spoorweg-communicatie tusschen de oostelijke staten der Unie en den Stillen Oceaan. Naar het zich laat aanzien, zal dat terrein in uitgestrektheid en rijkdom, en in de gunstige gelegenheid voor de exploitatie aile tot nu toe door goudzoekers in ontginning gebragte ter reinen te boven gaan. De beruchte Barnum, de»humbugist" bij uitnemeudheid, heeft thans een nieuw middel uitgedacht om geld te maken. Geprikkeld door het goede gevolg, waarmede eene schilderij van Rosa Bonheur tegen den toegangsprijs van een schelling in verschillende steden van Amerika is ten toon gesteld ge worden, wil hij zijne wereldbekende «pulls" laten varen, en in Frankrijk eene galerij van schilderijen in olieverw bij bekende meesters bestellenom daarmede Amerika vau stad tot stad door te trekken. Een zijner agenten bevindt zich reeds te Parijs om de voorbereidende maatregelen te nemen. Barnum zelf stelt zich voor later te komen om de bestellingen waarvoor hij niet minder dan drie millioen francs wil beschik baar stellen, voor goed te regelen. Bals beginnen thans in New-York en andere steden van Noord-Amerika opgang te maken. De partijen die het meest in trek en in zwang zijn, zijn de zoogenaamde brui loftspartijen, «gift-weddings." Men vindter de //houten" bruiloft, de //tinnen" bruiloft, de //kristallen" bruiloft, de //porceleinen" bruiloft, de //zilveren" en //gouden" bruiloft, De eerste is op het einde van vijf jaren, de tweede op het einde van tien, de derde vau vijftien, de vierde van twin tig, de vijfde van vijf en twintig en dc zesde van vijftig

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2