1868. Jticutös- en <ftÖoerteRtie--6foÖ. Achtste Jaargang. WOENSDAG 18 MAART. <É>jfictcd gcöcdte. BEKENDMAKING. Vaststelling der 266e Staatsloterij. Ehct-offiriM gcöcdte. Tweede Kamer. flELDERSC Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenf 1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aau den Uitgever S. Giltjks. COURANT. De prijs der Advkrtkntikn van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve'men de Advertentién intezenden. Ingezonden stukken minstens één. dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Lijst der Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal, de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, door hen op heden zijn vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veer tien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage neder- gelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Helder, STAlvMAN BOSSE, Burgemeester. deu 13 Maart 1868. L. VERHEI', Secretaris. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter openbare keunis, dat bij resolutie van Z. E. den Heere minister van Financiën van den 20 Februarij 11. No. 70, krachtens de daartoe door den Koning ver leende magtiging, is vastgesteld de 266e STAATS-LOTERIJ, bestaande uit 20,000 Loten, 10,000 Prijzen en 2 Premicn, overeenkomstig het plan aan die resolutie gehecht. Beide stukken geplaatst in Staats-Courant van 25 Februarij 11. No. 43, zijn voor belangstellenden aan de Secretarie der ge- m eeu te dergelcgd. Helder Het Gemeentebestuur voornoemd, den 16 Maart 18G8. STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERllEY, Secretaris. De minister van buiteulandsche zaken heeft in de zitting vau Zaturdagjl. medegedeeld, dat hij van destukken betreffende het buitenlandsch beleid der regering, eene bundel heeft doen "■ereed maken en drukken, welke bij thans aan de Kamer overlegd en aan ieder lid in bet bijzonder een exemplaar doet ronddeeleu. De voorzitter zegt den minister dank voor de gedane me- dedeeling en stelt voor om de stukken te stellen in handen eener commissie van 5 leden. Verder stelt hij voor, overeen komstig art. 43 van het reglement van orde, dat de Kamer de benoeming van de leden der commissie aan zich houde. Dienovereenkomstig besloten zijnde, wordt tot eerste lid der commissie gekozen de heer ïïiorbecke met 64 van de 68 nitgebragte stemmen; tot tweede lid de heer J. K. van Golstein met 66 van de 68 stemmen; tot derde lid de beer Rochussen met 61 van de 67 stemmen; tot vierde lid de heer van der Maesen met 50 van de 67 uitgebragte stemmen en tot vijfde lid de heer Heemskerk niet 35 van de 67 stemmen. De commissie bestaat alzoo uit de hoeren Thorbecke, van Golstein, Rochussen, van der Maesen en Heemskerk Bz, 1TI 3 "J W S T IJ D 11T 3 2 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 17 Maart 186S. Heden is door burgemeester en wethouders dezer gemeente 'openbare afkondiging geschiedt van de raadsbesluiten, in dato 8 October 1867, tot heffing der bestaande belastingen ten behoeve der gemeente, op het gemaal, den turf, het geslagt en gedistilleerd, welke heffing door Z. M. den Koning is toegestaan tot ultimo April 1869. Behalve door aanplakking zijn die besluiten voor belang stellenden ter secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het verderfelijke beursspel, het getolereerd publiek ■.'dobbelspel, dat zoo menigeen Teeds te gronde heeft gerigt, heeft te dezer plaatse hare rampspoedige gevolgen weder al -■te zeer doen gevoelen. Een commissionair in effecten, de heer S. E. die wegens .zijn publieke handel en wandel te dezer plaatse bij velen het volle vertrouwen had verworven, heeft zich gewaagd in ef fecten speculatiën, waarbij de kansen hem zijn tegengesla- gen geen middelen genoeg bezittende om zijn verlies te dekken, heeft hij daartoe de hem door zijne committenten toever trouwde effecten aangewend. Wat is het treurig gevolg geweest? dat hij zich niet meer in staat ziende aan zijne verpligting te kunnen voldoen, voor eenige dagen van hier is gevlugt en thans bij vonnis vau de arrondissements-regtbank te Alkmaar in staat van faillissement is verklaard. Moge weder dit voorbeeld voor velen tot een nutte les ver strekken, om het verleidelijk beursspel dat voor menigeen te dezer plaatse zulke ongelukkige gevolgen heeft gehad, V voortaan te schuwen als de pest. Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman is gisteren bui ten dienst gestelden Zr. Ms.korvet van 8peijk\%\n dienst gesteld. Beide bodems liggen alhier aan 's rijkswerf. De luit. t/z. Ie kl. J. A. Greve en den luit. t/z. 2e kl. J. W. Visser, beiden behoorende tot de rol vau Zr. Ms. wachtschip alhier, worden met den laatsten April a. s. op non-activiteit gebragt, terwijl met 1 Mei daaraanvolgende in de rol vau dien bodem worden geplaatst de luit. t/z. Ie kl. P. Ten Bosch en de luit. t/z. 2e kl. O. C. Vermeer. Deoffi. van admin. Ie kl. P. A. Ie Mahieu, dienende op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunuswordt met den laatsten April a. s. op non-activiteit gebragt en met den ln. Mei daaraanvolgende op dien bodem vervangen door den offic. van adm. 2e kl. J. C. L. K. van Welij. - De offic. van admin. 3e kl. W. E. G. L. Eaubel, dienende op Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met den 26n dezer overgeplaatst op Zr. Ms. korvet «van Spey/d\ en op genoemd wachtschip vervangen door den offic. van admin. 3e kl. E. A. Erederiks. Met den 1 April a. s.wordt alsmede op meergenoemd wachtschip geplaatst de offic. van gez. 3e kl. C. Euthoven. De afgetreden kommandant der zeemagt in O. T. en chef van het departement der marine aldaar, vice-admiraal G. Eabius, heeft zich den 29 Januarij, met de gewone eerbewijzen, ingescheept aan boord van Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, ten einde daarmede naar Singapore te stoomen en van daar, per fransche mail, de reis naar Nederland, te aanvaarden. Vele officieren en vrienden vau den vertrokken admiraal bevonden zich aan den boom, om vau Z.Excell. afscheid teneuien. Op den 28 dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwediep en van daar per President Plale, gezagvoerder C. D. Julius, naar Batavia vertrekken: een detachement suppletie-troepen, sterk 180 man, waaron der 9 onderofficieren onder bevel van deu van verlof terug keerenden luit.-kolonel der Infanterie C. J. Riesz en mede- geleide van den 1° luit. der Infanterie L. Offerhaus. In de Altcm. Ct. leest men: Ileeds sedert eenigen tijd werd hier ter stede over een plan gesproken om een gedenktceken op te rigten ter herin nering aan de Hollandschen graaf Eloris V (der keerlen God) en welligt evenzeer aan zijn voorganger en vader graaf Willem II, die beide zoo krachtig hebben geijverd voor de opheffing van het lijfeigenschap eu voor de vrijheid der steden. Ter verwezenlijking van dit plan heeft zich dezer dagen een commissie gevormd bestaande uit de heereu jhr. de Dicu Eontein Verschuil' van Heilo J. F. W. Courad, H. P. Ibink Meienbrink, dr. J. J. de Gelder, H. S. Blok, mr. D. E. Leeuwen, H. S. W. Grottendieck, mr. W. van der Kaa E. Masdorp.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1