Aangaande de nog altijd in project zijnde droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzeeverneemt men thans dat volgens de hoogste begrooting, die van den heer Stieltjes, het werk met de renten f 115,900,000 zal beloopenals: voor het kanaal van Muiden naar de Ketel ruim 9 millioen, afsluitdijk bijna 23£ millieen, werken voor scheepvaart en afwatering bijna 51 millioen, stoomtuigen, verkaveling, droog- houden ruim 43 millioennieuwe werken 2-J- millioenon voorzien en administratie bijna 91 millioen, rente bijna 23 millioen. De 195,000 bunders droog te maken grond, 1/10 deel van de geheele oppervlakte des lands, zullen alzoo f570 h f590 per bunder kosten, eene som, die niette hoog schijnt, terwijl het duidelijk is, hoe zulk een aanwinst eener geheele provincie voor den staat van het hoogste belang zou wezen, niet alleen uit een direct, maar ook uit een indirect oogpunt. 't ls bekend, dat uit de boringen is gebleken, dat 4/5 van den bodem uit klei en 1/5 uit zand bestaat; de klei is meerendeels zwaarzeer geschikt voor bouwgrond het zand goed voor houtteelt. Omtrent den verschrikkelijke!) brand te Oenemniden, waarbij een SOtal huizen met de school en het gemeente huis een prooi der vlammen werden, wordt nog het volgende gemeld: Wat de ramp nog zeer vermeerdert, is de omstandigheid, dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte der huizen voor brandschade is verzekerd en de inboedels bijna in het ge heel niet Menschenlevens heeft men gelukkig niet te be treuren; alleen is eene zieke vrouw, die in eene jaagschuit was overgebragt, weinige oogenblikken daarna overleden. Van de p. m. 1000 stuks vee, wier akelig geloei tot in Zwartsluis, op een half uur afstands, werd gehoord en die ouder de vreeselijkste wanorde en het gekerm der onge lukkige bewoners uit de vlammen werden gedreven, waar zij met dolle woede op inliepen, zijn slechts 3 h 4 om gekomen, iets dat bijna ongelooflijk schijnt. De persoon, die als verdacht van den brand in zijn wo ning gesticht te hebben, voorloopig in hechtenis is genomen, stond te Genemuiden zeer slecht aangeteekendvolgens de daar loopende geruchten, verkeerde hij in financieele moei- jelijkheden. Men had moeite hem voor mishandeling van den kant der verwoede bevolking te vrijwaren. Het on derzoek in loco heeft 2 dagen geduurd. Als eene bijzonderheid deelt men nog mede dat al de geldswaardige papieren der gemeente Genemuiden, die in een voor korten tijd door de wed. Muiderman en Zonen te Zwolle gefabriceerde brandkast geborgen warenofschoon die bijna 48 uren aan een feilen vuurgloed was blootgesteld, ongeschonden bleven. Hoewel door de soliditeit dier kast, veel van waarde voor de gemeente werd behouden, bevestigt zich toch het vermoeden, dat de registers van den burger lijken stand, alsmede het archief, de beroemde drinkhoorn en de antieke kast, welk een en ander op het raadhuis be waard werd, met dat gebouw eeu prooi der vlammen ge worden is. Uit Amersfoort schrijft men aan de Utr. Cl. dat al daar vrijdag ochtend de brievenbesteller H. W. wegens on geoorloofde handelingen in verzekerde bewaring is genomen. De verdachte schijnt een brief die hem eenigszins zwaarder dan gewone brieven voorkwam, doch geen waarde bevatte, en, als bestemd voor een buiten de kom der gemeente wo nend ingezeten, eerst den volgenden morgen mogt besteld worden des ondanks in den avond van aankomst (met welk doel 1 naar zijne woning te hehben medegenomen, en voorts eigendunkelijk het daarop gesteld portcijfer te hebben door geschrapt, met in de plaatsstelling van een hooger cijfer, zonder evenwel de verhoogde som van 10 cents bij de ge dane bezorging te hebben afgevraagd, vermoedelijk tengevolge zijner ontdekking van inmiddels door den postdirecteur, in overleg met den commissaris van politie, genomen doeltref fende maatregelen. Enkele weken geleden moet er ook weder een brief, in houdende een bakbillet van f25 uit Veenendaal naar Amers foort zijn afgezonden, welke evenmin als een nader schrijven over de vermissing aan de geadresseerde is bezorgd. De hierboven genoemde persoon behoort tot het korps brievenbestellers welke reeds onder den vorigen postdirec teur, een half jaar geleden naar Alkmaar overgeplaatst, in dienst waren. Het Journal des Débats zegt van den tegenwoordigen toestand: «In Frankrijk en Engeland niet alleen is de open bare meening voor den vrede Duitschland pas bekomen van den schok van 1866 Italië, dat zich genoopt voelt finan ciële moeijelijkheden uit den weg te ruimen, wier oplossing juist niet door een oorlog zou verkregen worden: Rusland zelf. dat zicli bezig houdt met de voltooijiDg van zijn spoor wegnet en thans arbeidt om Petersburg en Moskou in ge meenschap te brengen met de zee van Azof, Rusland, welks begrooting overigens met een bestendig tekort bezwaard is en dat de vlottende schuld van drie milliarden francs, voort- vloeijende uit den Krim-oorlog, nog niet heeft kunnen kon- soliderendeze drie mogendheden zijn evenmin als Frankrijk en Engeland geneigd, om zich in het kostbare en onzekere avontuur van eeu Europeschen oorlog te bwyfl twijfel heeft men intusschen nergens een ster*^| den duur des vredes, en daarom vermeerdere^^H zoowel als de groote staten hun effectieve legermai^^B volmaken zij hun wapening. Pas was de nieuwe militaire wet in Frankrijk aangenomen, of de Belgische regering b. v. vroeg aan de kamer der vertegenwoordigers de verhoo<*ing van het jaarlijks contingent van 10,000 tot 12,000 man, boven en behalve een nieuwe reserve, bestemd om als tegenhanger van onze mobiele nationale garde te dienen. In Engeland zelf werd het budget van oorlog van 14,388,479 p. st. in 1867 tot 15,252,200 p. st. in 1868 en tot 15,455,400 p. st. voor 1869 gebragt. Kortom, er is geen land in Europa, dat zich niet ijverig bezig houdt met de vervorming van zijn oorlogs-materiëel. Wij ontveinzen ons niet, dat deze toestand van gewapende vrede aan Europa een verpletterenden last oplegt, en dat het zeer te wenschen ware, zoo men kon te- rugkeeren tot die gelukkige tijden, toen een jaarlijks contin gent van 40,000 man genoegzaam was om Frankrijks veiligheid naar buiten te verzekeren, en Europa hoogstens twee milli oen man onder de wapenen hield, terwijl er thans zeven of acht millioen noodig zijn, zonder de rustende of de mobiele nationale garde, de riflemen en den landstorm te rekenen. Maar hoe? Zal Europa, als middel om de kwaal van den gewapenden vrede te genezen, zijn toevlugt tot den oorlog moeten nemen Wie zou kunnen borg staan voor de krach tige werking van het middel Er is nooit een tijd geweest, waarin de oorlog de eigenschap had op homoeopathische wijze te werken. De oorlog geneestvan den vrede, maar geneest volstrekt niet van den oorlog. De oorlog zaait in zijn bebloede voren die drakentanden, waaruit gewapende mannen ontstaan, die hun zwaarden tegen elkander keeren. Het gebeurt zeer zelden dat de uitspraakop het slagveld door de kracht- geheven, als eindbeslissing wordt aangenomen, en in de best opgestelde vredestraktaten vindt men altoos eenige middelen van cassatie. In den tegenwoordigen toe stand van Europa zien wij wel de vraagstukken waaruit de oorlog kan voortkomen, maar niet die welke de oorlog zou kunnen oplossen. Nog minder ontwaren wij de een of an dere noodzakelijkheid, de een of andere fataliteit, al3 die welke den oorlog onvermijdelijk maken. In Italië is de Ro- meinsche kwestie verdaagd, met toestemming van alle partijen; in Duitschland wordt het werk der unificatie op het gebied der stoffelijke belangen voortgezet in de vreedzame verande ring van het Tolparlemeut; in het Oosten eindelijk, is het lijden der Christenbevolkingen niet ondragelijk gemaakt door een verdubbelde verdrukking, en niets is er, dat aanspoort tot haast om de nalatenschap van den '-zieken man" te aan vaarden, ofschoon of misschien omdat de erfgenamen zich in groot aantal vertoonen, om ze elkander te betwisten. De oorlog doet zich alzoo nergens als een noodzakelijkheid voor, en daarom voeden wij de hoop dat, zonder juist tege- t looven dat de wolken, waarvan de minister van staat sprak, voor goed verdwenen zijn, die wolken dit jaar nog «zwarte stippen" zullen blijven." Betreffende de ongeregeldheden die den 9 en 10 dezer te Toulouse hebben plaats gehad leest men in een schrijven aan de Avenir National van den Hen het volgende: Het is een ure 's nachts. Toulouse, op dit uur anders zoo eenzaam en stilwemelt van soldaten. De jonge men- schendie vrijgeloot hadden van de militairen dienst en in de stad en voorsteden wonenwaren gisteren opgeroepen. Eergisteren begaven diegenenwelke in den faubourg St. Cyprien wonenzich des middags ten twaalf ure na de prefectuur; zij bragten hunne vrouwen en kinderen mede. Men hief de Marseillaise aaner werden eenige personen in hechtenis genomenmaar tegen I ure verspreidden zich de groepen en tegen den avond trokken slechts eenige benden door de stad, zonder nogthans veel gedruisch te maken. In de voorstad Arnaud Bernard was men niet zoo vreed zaam gezind. Tegen 8 ure trok eene bende van 800 personen naar de prefectuur, waarvan de deuren gesloten waren. Zij liepen die openplunderden de lokalenwierpen alles de ramen uit en riepen onophoudelijk"Leve de vrijheidMen trok daarop naar het paleis van generaal Goyon. De wacht kwam naar buiten, maar zonder geweren. "Leve de linie! weg met de militaire wetten riep de menigte. Van daar begaf men zich naar de gedarmeriewaar inen eenige vensters inwierp en vervolgens naar de Place du Capitole. Een ooggetuige verzekerde ons, dat men eindelijk voor het jezuiten-collegie stil hield en daar de vensterruiten verbrijzeld heeft. Om kwart over tienen sloeg deze menigte die tot 2500 man was aangegroeidde straat Lafayette inde glazen van alle stads- gaslantarens inwerpende, terwijl zij met ontbloot hoofd de Marseillaise zong. Tot hiertoe had de politie zoowel als de militaire magt geenerlei poging aangewend om de beweging meester te worden. De menigte had zich bijna weder verstrooid toen plotseling op de Place du Capitole twee eskadrons huzareu met hun kolonel aan het hoofdtwee bataljons jagers te voeten 20 gendarmen te paard met een ganschen zwerm politiedienaars verschenen. Deze magt ontwikkelde zich door de omliggende straten, maar alles was rustig en zonder de duisternis ten gevolge van het verbrijzelen der gaslantarens en de eentoonige schreden der patrouilles zou men niet gezegd hebben dat Toulouse het tooneel van een straatoproer was geweest. De paus heeft bij meer dan eene gelegenheid te kennen

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2