Achtste Jaargang. 1868. Jïteums- en <RÖoertentie--6fQÖ. ZATURDAG 28 MAART. gcöerite. M 713. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- irecteuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Ten kantore van den Notaris SMTT alhier, is achtergelaten een REGENJAS. De eigenaar kan zich aldaar aanmelden. Se Commissaris van Politie Helder27 Maart 1868. A. C. BOONZAJER. Bict-npctërf gcöeclte. Tweede Kamer. In de zitting van Dingsdag was aan de orde de beraad slaging over het voorstel van den heer de Bosch Kemper, tot het rigten van een adres aan Z. M. den Koningbetrek kelijk den politieken toestand des lands. De ministers zijn allen afwezig. De heer W. van Goltsteinhet anders eens met den heer Kemper, kan zich met dat voorstel niet vereenigen. Zal er tegen stemmen. De heer van der Linden zegt, wat het aangekondigde voor stel betreft, het, is gemotiveerd omdat de motie-Blussó zou zijn weinig beteekenend en zeer onduidelijk. Het heeft spre ker dadelijk getroffen hoe de beteekenis der motiena hare aanneming, is veranderd. Zij heette eerst dubbelzinnig, een greep naar de souvereiniteit en nu, na de aanneming, betee kent zij niets. Spreker vindt in de motie niets dubbelzinnigs. Zij is zoo klaar mogelijk gesteld. En wat de beteekenis be treft, ook deze is zoo duidelijk mogelijk. Z\j slaat op de stukken, die in de Staats-Courant zijn gepubliceerd. De Regering heeft in die stukken een voldoenden steun van de Volksvertegenwoordiging voor haar bestaan noodig geacht. Wanneer nu de Kamer verklaart dat het landsbelang de ont binding niet vorderde, dan is dit de afkeuring van eene voor name Regeringsdaad. Die motie is dus voldoende en duidelijk genoeg. Maar voor hen die meenen dat de motie nog niet genoeg beteekent om uit de langdurige crisis te komen, deze zullen zeker wei willen medewerken tot een adres, om het stellen der kwestie niet maar altijd te verschuiven. Maar wat spr. betreft, hij heeft thans na de aanneming der motie geen adres meer noodig. De heer Storm van 's Gravesande verklaart eerlijk nu de motie is aangenomen, niet in te zien waartoe een adres zou dienen. Hij raadt den heer Kemper aan zijn voorstel in te trekken. De heer van Beijma is tegen een adres en acht de motie "Voldoende. Het verschil van de Kamer met het ministerie zal nu verder moeten blijken bij de werkzaamhedenmaar spr. is bang voor eene conciliante politiek, voor eene politiek van transactie. Deze kan geen doel treffen. Er is geen verzoening mogelijk tusschen de Kamer en het Ministerie. Het geldt hier ook geen verzoening, het geldt 's lands belang. De stemming over de motie bewijst dat de Kamer zóó is zamengesteld, dat men den Koning geen advies kan geven. De eerbied voor den Koning vordert dus geen adres. De heeren Gefken en Saaijmans Yader eerbiedigen volko men de intentie van den heer Kemper, om een einde te maken aan de crisis, maar zij kunnen zich van zoodanig adres dat effect niet voorstellen. Nadat nog de heeren J. K. van Golstein en Dam het woord hebben gevoerd, beantwoordt de voorsteller de ver schillende sprekers, aan het slot zijner rede zegt spreker van meening te zijn, zijne bedoeling duidelijk te hebben kenbaar gemaakt en genoegzaam te hebben bewezen dat de eer der regering, de waardigheid der Kamer en de eerbied voor het Koningschap een zoodanig adres vordereneen zoodanig want het krijgt juist zijne waarde door amendementen. De waardigheid der Kamer brengt een zoodanig adres medemen wordt moede van de langdurige beraadslagingen, men krijgt er eene walging van. Er moet een verzoenende toon worden aangeslagen, dit zal goeden indruk bij het volk maken. Spr. is bovendien overtuigd dat bij aanneming van zoodanig adres de ministers onmiddelijk hun ontslag zouden nemen, niette genstaande zij zich sterk gevoelen, door den steun in de Ka mer en door den welverdienden steun daarbuiten. Maar nu mogen mannen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt in 's lands regering, niet bij eene vormlooze motie worden weggejaagd. Ook de eerbied voor den kroon vor dert dat wij van Z. M. eene beslissing vragen, in de omstan digheid dat de Kamer in twee bijna gelijke helften is ver deeld. Met het advies door den heer Koorders gister gege ven, om te blijven, ondanks het votum der Kamer, vereenigt hij zich niet. Hij raadt de ministers aan zoo spoedig mo gelijk heên te gaan. De toekomst is niet aan de partij van den heer Koorders. De toekomst behoort aan de versprei ders van den geest van waarheidsliefde en verzoening. Het voorstel van den heer Kemper wordt daarop in stem ming gebragt en verworpen met 69 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Kien, van Foreest en de Bosch Kemper. Nadat de Voorzitter de centrale afdeeling ter bijeenkomst had opgeroepen, is de openbare vergadering gesloten. Woensdag is het onderzoek der Staatsbegrooting in deaf- deelingen voortgezet. In de zitting van Donderdag is o. a. het eindverslag ter tafel gebragt tot vaststelling van Hoofdstuk III (Buitenland- sche Zaken) en Hoofdstuk IV (Justitie) der Staatsbegrooting over 1868. De dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. HI E TT W S T Xï D 11T 3 S 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 Maart 1868. Het vierde en laatste .4/wKo-winter-concert, van dit saizoenhad Dingsdag-avond jl. plaats. Als solisten traden dien avond op mejufvr. de heer Giese en de heer Hartering. Het piano-spel van mejufvr.*** is prachtig en heeft stellig ieders verwachting verre overtroffen. Het is waarlijk geene gemakkelijke taak, als dilettante op te treden en bij zooveel aandachtige ooren de gewone kalmte te be houden, om met succes de solo's ten uitvoer te brengen. Mejufvr. toonde echter dat zij meesteres van haar spel was. Al hare voordragten werden met smaak en goede nuan cering ten gehoore gebragt. De heer Giese (cello) uit 's Hage, bragt, even als de heer Hartering (fluit), het zijne bij tot opluistering van den avond. Het geacheveerde spel van eerst genoemde» bragt de aanwezigen in verrukking; vooral de fantaisie Souvenir de Spa, voldeed bij uitnemendheid. De heer Hartering heeft zich van zijne taak uitstekend gekweten. Zijn spel was bedaard, zuiver en harmonieus. Een fraai bouquet, door een der heeren commissarissen mejufvr aangeboden, en de daverende applaudissementen, waren blijken dat de toehoorders zeer voldaan waren. Ook het flinke trio van Mendelssohn, waarin de heer Bekker de viool-partij vervulde, voldeed uitmuntend. Orchest-, kwar tet- en piano-begeleiding waren voortreffelijk. De ouverture JLnryanthe en de Symphonie no. 4 van Niels Gade werden ter dege uitgevoerd. Het scheen ons toe dat op dezen avond directeursolisten en orchest-leden allen zamenspanden om den avond zoo genoegelijk mogelijk te maken. Wij hopen dat het ijverig bestuur en de energische direc teur ons in het volgende saizoen nog vele dergelijke genot rijke concerten mogen verschaffen. - Zestal ter vervulling der vacature bij de Hervormdg, gemeente te Zierikzee: van Balsum, te Lange Zwaag; A.,Ba-> renbrug, te Tholen Geerts, te de Rijp; Graswinkel te Zalk;' dr. Lampiug, te Helder; Schim v. d. Loeff, te Bergen op -Zoom.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1